QMĖ KA RĖNĖ NJĖ MALL

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default QMĖ KA RĖNĖ NJĖ MALL

  Mesazh nga shaban cakolli prej 25/12/2009, 20:48

  QMĖ KA RĖNĖ NJĖ MALL


  Shkruan:Shaban Cakolli

  Ky ishte fshati Tugjec ku lindi artisti i merituar i popullit Demir Krasniqi.Ai u rrit nė mesin e malėsorėve tė cilėt
  nbi tė gjitha kishin dashurinė pėr atdheun dhe kombin.Fshati kishte shumė begati qė deshi tė ia dhuroi Perendia.

  Nmes dy lugishtave nė Malėsi tė fshatit buronte gjallėri e jetės,ajri i freskėt,uji i ftohėt i shėndetshėm,toka
  plleshme e bukės,pemėt dhe perimet,kafshėt e shėndetshme shtėpiake nga
  tė cilat fitomim shumė qumėsht,ushqimi i mirė i malėsorėve,
  mikpritjet dhe traditat e odave ku luhej e kėndohej,ku tė vjetrit
  rrėfenin qėndresat qė i kanė bėrė uzurpuesėve sllav,flitej pėr
  pėrpjekėjet
  pėr njė jetė mė tė mirė malėsore dhe rrėpatjet e tyre,ku rinia ishte e
  edukuar mirė dhe dėgjonte me vemendje rrėfimin e tė vjetėrve,rrėfime
  qė ju shėrbenin tė rinjėve pėr tė marrur hapat e mėtejmė.Nė kėtė frymė
  u lind Demir Krasniqi,me kėto kėshilla nisi tė hapėronte dhe tė
  arsimohej.

  Demiri ishte i pa epur,ai veq mėsimeve shkollore po lexonte shumė
  shkrimtar dhe poet,po lexonte historinė kombėtare,po kėndonte me njė zė
  tė ėmbėl,po shkruante
  dhe po kompononte kėngė,po ju jipte frymė dhe muzikalitet dhe tė
  punuara me kaq kujdesė kėngėt e tija po hynin nė zemrėn e popullit.Pas
  mbarimit tė shkollės sė muzikės,nisi Fakultetin e gazetarisė,njė kohė
  punoi nė arsim nė vendlindje pėr tė mos i mbetur borxh vendlindjes,por ai kishte qėllime tė mėdha,tė shkruaj libra
  tė gjurmoi shumė fusha si qė ishin mbledhja e folklorit nė mbarė viset
  shqiptare,kontakti me popullin ku shkruante pėr shumė fusha tė kombit
  dhe kulturės,tė cilat nuk do tė mund tė i arrinte nė fshatin e lindjes.
  Demiri do tė detyrohej tė shpėrngulet nga fshati i lindjes ku u punėsua
  arsimtarė i muzikės nė shumė shkolla tė Prishtinės,dhe do tė vendosej
  me banim nėPrishtinė.Me dhėmbje po e linte vendlindjen ku kishte mėsuar
  tė shqiptonte fjalėt e para,ku kishte mėsuar tė shkruaj dhe tė lexoi,ku
  kishte kaluar njė pjesė tė rinisė me gjyshėrit,prindėrit,tė
  afėrmit,shokėt,ku kishte formuar njė grumbuj kėngėsh,ku kishte bėrė
  lojėrat me shokėt etj...

  Demiri po e lente me dhimbje vendlindjen dhe do e mbante gjithnjė nė
  zemėr.Pas disa kohėsh i nxitur nga malli tė e vizitoj,vendlindjen e vet
  po e gjente krejt ndryshe,sepse tani pėr nevoja tė ngjajshme nuk ishte
  vetėm Demiri qė kishte lėnė vendlindjen

  por ajo ishte zbrazur bukur shumė.Demiri do e ndjente rėndė kėtė dhembje tė zbrazjes qė po i bėnin fshatit,dhe i furi njė kėngė:


  ĒMė KA RėNė NJė MALL  Ēmė ka rėnė njė mall i shkretė
  zemrėn nuk ma lė tė qetė
  vendi im kur mu kujtue
  lotėt mė rridhnin sikur krue
  vajmedet.

  Vend i vjetėr nė malėsi
  por i dashur pėr njerėzi
  pėr mikpritje dhe bujari

  vajmedet.

  Kur u mblidhnim nėpėr oda
  tuj kėndue tśj luajt lojėra
  Baci Nel tuj u ra kavallave
  tuj ngrėnė molla e tuj ngrėnė dardha
  vajmedet.


  Mė pas do tė pėrshkruan me dhembje ndryshimet qė kanė ndodhur nė fshatin e tij tė lindjes,ku do ta mundonin thell nė
  zemėr disa zhdukje tė tė mirave nė vendin e tij,dhe e fillon kėshtu:  Dola fushat me i shique
  fėmijėrinė ku e kam kalue
  vendi im shumė kish ndryshue

  odat shumė ishin rrallue
  lojnat shumė ishin harrue

  dhen dhe lopė nuk kishte m☺a
  kumbonat s“ndėgjoheshin ma
  fyelli e kėnga ishin tretė
  vetėm zogjėt ishin mbetė
  ishte ba si vend i shketė
  arat ishin mbushur therrė
  e livadhet bėrė zabel
  e vajmedet.


  pas Demiri do tė mbushej shumė e shumė mall,duke i bėrė vėshtrimet ēdo
  pjese tė vendlindjes sė vet dhe mė nė fund do e derdh kėtė mall tė
  shfryer duke vazhduar:


  Skaj me skaj e vizitova
  rrėnzė njė guri ula pushova
  tuj qa nė zė sikur fėmijė
  deri sa e shfryna zemrėn mirė e vaj medet.........


  Po
  Demiri nuk do tė harroj kurrė vendlindjen e vet,ai do e viziton nė ēdo
  vit,pėr ēdo vit do tė organizoj jetėn kulturore atje"TAKIMET E
  VENDLINDJES TUGJECI" nė tė cilėn do marrin pjesė qindra-mijėra njerėz
  nga mbarė hapėsirat shqiptare dhe mėrgimtarėt tanė.


  Demir
  Krasniqi ky atdhedashės ,do fillon punėn e tij me shumė vullnet tė pa
  shuar nė poezi e publicistikė,nė krijimtarinė e tij muzikore nė disa
  rryma,nė gjitha motivet dhe shumė kohė ishte gjenerator i programeve nė
  Radio Televizionin e Prishtinės.Ai po e begatonte atė me muzikė
  popullore
  dhe folklorike,por kėngėt e tija pamarrė parasysh
  motivet kishin muzikalitet tė ėmbėl dhe domethėnje.Pasi shpėrngulet nga
  vendlindja dhe grupi i tij,Demiri do kėndonte shumė vite me tė ndjerin
  Shaip
  Berisha,njė burrė i urtėr,i dashur pėr shokėt dhe atdheun,me njė
  diapazon njohurish nė fushėn e folklorit,me tė cilin ka xhiruar shumė
  emisione nė TVP,produkcione kasetash,pllakash gramafoni,CD......I
  ndjeri Shaip Berisha ka disa vite qė nuk jeton me ne dhe kjo ishte
  njėra nga dhimbjet
  qė Demir Krasniqi mezi e bart mbi supe.

  Ka kohė qė edhe Demiri vepron dhe jeton nė Gjilan,ku pėrveq punės sė arsimit ai mirret me krijimtari muzikore,shkruan,komponon,k♪7ndon,grumbullon
  folklor nga mbarė hapėsirat shqiptare,merr pjesė nė shumė manifestime
  kombėtare,ėshtė i shpėrblyar me shumė ēmime,mirėnjohėje dhe lavdata.Ai
  nuk humbas kohėn pėr asnjė ēast
  gjenė kohė pėr ndeja me miqėt,por
  edhe pėr krijimtarinė,ku deri me tani ka botuar 16 libra dhe shumė
  artikuj nė gazeta,revista,faqe shqiptare,forume shqiptare,etj.Qdo
  shkrim i tij ka pėrbajtėje tė qartė:Pėr arsimin,atdheun dhe kombin.  P.S.Lexues i nderuar:Unė ndjek me kujdes qdo hap veprimi tė krijuesit ,kėngėtarit,muzikologut,poetit dhe veprimtarit tanė Demir Krasniqit,andaj do pėrpiqem qė shkrimet tė i vijoj mė tej pėr te dhe rreth tij.

  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Re: QMĖ KA RĖNĖ NJĖ MALL

  Mesazh nga sandra prej 5/6/2010, 16:06

  uwuw shum te mira te lumt shoki shaban veq vazhdo..

   Ora ėshtė 22/7/2018, 23:58