NJĖ LETĖR ME SHKRIM TĖ ZI

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default NJĖ LETĖR ME SHKRIM TĖ ZI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 28/12/2009, 09:41

  NJĖ LETĖR ME SHKRIM TĖ ZI

  Shkruan:Shaban Cakolli
  Ėshtė dėshmuar sa e sa herė deri tani se Armata Jugosllave, e ashtuquajtura “Armatė Popullore e Jugosllavisė”, nė fakt nuk ishte asnjėherė popullore. Ajo armatė, qė nga themelimi i saj e deri nė ditėt e shpartallimit, tė paktėn si njė armatė e rregullt, ishte e dominuar dhe shumė e dominuar nga elementi serb, qė udhėhiqej nga qarqet shoviniste serbomėdha, madje qė nga koha e tė ashtuquajturės Luftė Nacional Ēlirimtare.
  Shqiptarėt megjithatė ishin detyruar tė kryenin shėrbimin ushtarak nė AJ,dhe kjo ishte njė dhimbje pėr tė gjithė!Dhimbje pėr tė rinjėt qė duheshin tė shkonin ni njė armatė tė huaj dhe nuk dinin tė panjohurat qė po i prisnin.Dhimbje pėr prindėrit e tyre tė cilėt njėfar mėnyre e kishin pėrjetuar nė lėkurėn e tyre.

  Njė gjė dihej mirėfilli:Tė rinjėt shqiptarė ishin shėrbėtor tė njė armate tė huaj,ata veq shėrbimeve qė do i bėnin serbosllavėve do tė ishin nėn shėnjesėr
  do tė pėrcilleshin nėn ēdo hap,nuk do tė lejoheshin tė bisedonin dy shqiptar nė mes vete,do tė ngritshin akuza tė rrejshme kundėr tyre,biseda informative,burgosje dhe gjyqe ushtarake dhe jo rrallė bijėt mė tė mirė shqiptar ktheheshin nė arkivole ushtarake.Sido qė tė ishte refuzimi apo dezortimi do tė ishte ndėshkim i rėndė jo vetėm pėr ushtarin
  poor edhe tėrė familjet e tyre.  E njėjta gjykatė ngrit akuzėn edhe pėrshumė shqiptarė dhe do dėn ohen deri 28 vjet burgim, me akuza se kanė formuar njė organizatė ilegale para se do tė vinin nė shėrbimin ushtarak, ku thuhej se qėllimi i tyre ka qenė tė merrnin armatim pėr tė luftuar mė vonė nė Kosovė. Fushata pėr zbulimin e anėtarėve tė grupeve ilegale dhe individėve brenda AJ-sė vazhdoi me njė intensitet tė madh, duke u rritur numri i tė burgosurve prej dite nė ditė. Nė gjykatat ushtarake, eprorėt, ushtarėt dhe kadetėt akuzoheshin si anėtarė tė organizatave ilegale tė «PKMLSHJ» «OMLK» «Fronti i Kuq Popullor» «LPK» etj.

  Pėr organet e sigurimit ishte mė rėndėsi tė zbulohej njė pjesėtar i ndonjė organizate ilegale, nė bashkėpunim tė ngushtė me kolegėt e tyre shqiptarė nė Kosovė, e pastaj shokėt e tij nė shėrbimin ushtarak, pa kurrfarė argumentesh i akuzonin se janė nė tė njėjtin grup ose organizatė. Nė kėto procese politike kundėr veprimtarėve e patriotėve nga radhėt oficerėve, kadetėve dhe ushtarėve shqiptarė pėrdoreshin metoda tė dhunės e tė torturave tė ndryshme, si pėrdorimi i grafologėve, imituesve tė zėrit, “detektorė tė rrenave”, elektro-shok, dėshmitarė tė rrejshėm, detyrimet pėr tė nėnshkruar deklarata tė montuara, kėrcėnime me likuidim, izolime, bisedat e ashtuquajtura informative, metodė kjo e cila u bė metoda e pėrditshme, me qėllim pėr tė ushtruar presion nė detyrimin e shqiptarėve pėr bashkėpunim pėr t'i zbuluar ata, tė cilėt ishin ata pėr tė cilet dyshohej se ishin tė orientuar kundėr Jugosllavisė.

  Me metoda tė tilla ata keqtrajtuan shumė ushtarė dhe eprorė shqiptarė. Nė kėto procese u angazhua njė numėr i
  madh inspektorėsh ushtarakė, civilė dhe policė ushtarakė


  Kur tė rinjėt shqiptar merrnin ftesat pėr shėrbim,para nismės ata ftonin tė gjithė tė afėrmit,miqėt,bėnin darka dhe shumė biseda ,lojėra dhe kėngė,pėr tė u ēmallur me gjithė sepse ēdo gjė ishte e panjohur ,mund edhe tė mos ktheheshin mė.

  Nė kėto situata kėngėtari ynė Demir Krasniqi ndėrtoi njė kėngė pėr ushtarėt shqiptar nė AJ e cila ishte e mirėpritur shumė nga tė rinjėt dhe kėrkohej shumė nė rastet e shkuarėjeve nė shėrbime.
  Pėr kėtė kėngė Demiri pati dhėnė llogari para organeve gjyqėsore atė botė,ja pėr se:Nė njė strofė tė kėngės Demiri kėndonte kėshtu:  Lamtumirė o Mėmėdhe

  unė po shkoi me mbrojtė atė dhe

  Pikėrisht kjo po e mundonte rexhimin sllav,sepse kėngėtare po i thoshte lamtumirė MėMėDHEUT sepse po shkonte nė mbrojtėje tė njė dheu tė huaj,dhe kėtė ekishte shprehur qartė,ai nuk thoshte
  po shkoj tė mbroj Atdhe,por thoshte po shkoj me mbrojtė atė dhe,kjo lente tė nėnkuptohet se po shkon nė njė mbrojtėje tė dheut tė huaj.

  NE PO JU JAPIM TEKSTIN E PLOTĖ TĖ KĖNGĖS:

  DEMIR KRASNIQI
  MORA SOT NJĖ LETĖR ME NJė SHKRIM TĖ ZI


  Djalo bahu gati me shkue nśshtri
  shpiza ime lamtumirė

  se do t“bėhem ushtar i mirė.


  (Dashamirėt nga i kam
  tė gjithė i kam fue
  eni tė kalojmė kėtė natė
  tanė tuj pi dhe tue kėndue

  sillni meze dhe raki
  do tė ket boll gjithēka me pI
  Tė gjithė tė jemi nė disponomim
  kėngė e gaz e plot gėzim)


  Me shokė e me shoqe s“bashku tuj kėndue
  ma cakrroni gotėn koha ėshtė afrue
  lamtumirė o Mėmėdhe
  unė po shkoj me mbrojtė atė dhe.

  (Hidhni valle pa pushue
  dorė pas dore,kėmbė pas kėmbe
  kurrė kėtė natė s“kem me harrue
  por do mbetet kujtim zemre

  tė gjithėve juve qė mė pėrcollėt mue
  nga njė dhuratė kam me ju que
  edhe mos mujsha ndonjė stoli

  spaku ndoj letėr a fotografi)


  Nanė e babė mos qani bahuni krenar
  lum qė mu rrit djali me shkue ushtar
  prind tė dashur s“ju harroj
  ditė pėr ditė letra ju qoj.

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:42