PRIJĖSIT E DEMOKRACISĖ SHQIPTARE

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default PRIJĖSIT E DEMOKRACISĖ SHQIPTARE

  Mesazh nga shaban cakolli prej 30/12/2009, 07:01

  PRIJĖSIT E DEMOKRACISĖ SHQIPTARE

  Kush lufton , oh, pėr ditė tė reja ?

  Rexhep Qosja, Ismail Kadareja !

  Nė Atdhe edhe nė mėrgatė –

  Tė shėnojnė histori tė artė !

  Lum ky popull , trim kreshnik -

  Me shkrimtarė dhe akademikė !

  Me penė n’ dorė e menēuri –

  Ju prijnė popullit pėr demokraci

  Refreni:

  Pėr bashkim, pėr liri –

  Pėr Kosovė me Shqipėri !

  Janė bashkua forcat shqiptare –

  Nė partitė , oh, parlamentare !

  I pari priu Ibrahim Rugova –

  Demokratėve , oh, nga Kosova !

  Gazmend Zajmi , Idriz Ajeti ,

  Mark Krasniqi edhe Don Lush Gjergji .

  Hivzi Islami , Reshat Nurboja ,

  Mirė ligjėrojnė ,oh, ju lumtė goja !

  Refreni:

  Pėr bashkim, pėr liri –

  Pėr Kosovė me Shqipėri !

  N’ ballė tė grave – Luljeta Pula ,

  Vepra e saj si kopshti me lula .

  Janė bashkua Muhamedi e Krishti –

  Udhėrrėfyes Lazėr Krasniqi.

  Mehmet Bardhi nga Ulqini ,

  Nga Presheva – Riza Halimi ,

  Nga Tetova – Nevzad Halili ,

  Ligjėrojnė ,oh, me zė bilbili !

  Refreni:

  Pėr bashkim, pėr liri –

  Pėr Kosovė me Shqipėri !

  Hapen dyert n’ xhamia dhe n’ kisha –

  Gramoz Pashko e Salih Berisha .

  Mbarė Shqipėrinė, erė e re e tundi –

  Stalinizmit , oh, i erdhi fundi !

  N’ kėmbė u ngritė e tėrė Shqipėria ,

  Fryni era – erdh demokracia !

  Mori vesh gjithė bota mbarė –

  Asht bashkua gjithė populli shqiptarė !

  Refreni:

  Me Preshevė , me Tetovė,

  Me Ulqin e me Kosovė ,

  Me Tivar e Ēamėri –

  Pėr bashkim me Shqipėri .

  Me Preshevė , me Kėrēovė ,

  Me Ulqin e me Kosovė ,

  Me Tivar e Ēamėri –

  Pėr bashkim me Shqipėri !

  Gjilan, mė 23.12.1989. Demir KRASNIQI   Ora ėshtė 22/5/2018, 10:00