TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:46

  Demir KRASNIQI
  PLAGĖ KURBETI

  Gjilan, 2010.

  1. MALLKOJ KURBETIN

  Mallkoj kurbetin , mallkoj kėtė jetė,

  Larg n’ dhera t’ huaja si mė ka tretė !

  Ku nuk ngrohė diell , ku s’ ndriēon hėnė ,

  Ku s’ kam familje, as babė, as nėnė !

  Ėndrrat e natės donė me m’ shashtrisė ,

  Ėndėrroj vendlindjen , dyert e shtėpisė...

  Malli ma dogji zemrėn e shkretė ,

  Ku i kam shokėt , ku mė kanė mbet ?!

  Ėndėrroj njė vashė qė e kam dashtė ,

  Ėndėrroj dhe dasmėn qė ta bėjmė bashkė !

  Ėndrrat m’i mori kurbeti i shkretė ,

  Vajzėn qė desha , ku mė ka mbet ?!

  E ėndėrroj nėnėn , n’ derė qė mė pret ,

  Zėri i saj , nė gjumė mė thėrret !

  Rininė e humba , malli m’ ka tretė ,

  Varri i nėnės, ku mė ka mbet?!

  Vatrėn ku u linda, unė e ėndėrroj ,

  Vendet ku u rrita , unė i kujtoj ...

  Larg n’ dhera t’ huaja , n’ kurbet jam tretė,

  Varret e t’ parėve , ku mė kanė mbet ?!

  Ku mbetėn librat qė i kam lexu’ ,

  Ku mbet diploma qė jam shkollu’,

  Larg n’ dhera t’ huaja , n’ kurbet jam tretė ,

  Librat , diploma ku mė kanė mbet?!
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:46

  2. KĖNGA E AZILANTIT

  Azilant , unė kur shkova –

  Mirė e pashė se fort gabova !

  U pendova ashiqare ,

  Fati deshi s ‘ pata qare !

  Ah! Sa nė hall kam ra –

  S’ ėshtė kollaj me u nda !

  Me u nda pėr sė gjallė, medet ,

  Trupi mu ka kallė , medet,

  Zemra m’ digjet n’ mall !

  S’ ēohet jeta n’ dhe tė huaj ,

  Jam mėrzitė me mend po luaj !

  A thua vjen ndo’ i herė ndo’ i gėzim ,

  Qė tė kthehem n’ vendin tim ?!

  Ah! Sa nė hall kam ra –

  S’ ėshtė kollaj me u nda !

  Malli mė ka marrė , medet,

  Kam lėnė nėnėn plakė ,

  Zemra m’ digjet flakė !

  E kujtoj me mall vendlindjen ,

  Qė pa dashtė , ia ktheva shpinėn !

  Ke pėr mua i ziu kėsmet –

  Mos me u kėnaqė kurrė nė kėtė jetė !

  Ah! Sa nė hall kam ra –

  S’ ėshtė kollaj me u nda !

  Me u nda pėr sė gjallė , medet ,

  Lotėt mė janė tha ,

  Plasa duke qa !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:47

  NĖ KULLĖN E LASHTĖ

  Nė kullėn e lashtė ,

  Nėnėn time e lash !

  Nisėm pėr kurbet , moj nėno ,

  Lamtumirė , i thash !

  Oh, tė dua !

  Shumė tė dua !

  Se ti mė ke rritė , moj nėno,

  Mė ke shkollua !

  Kur ta ktheva shpinėn –

  Se ē’ u mbusha mall ,

  Vera m’u bė dimėr , nėno,

  Zemra flakė m’u kall !...

  Oh, tė dua !

  Shumė tė dua !

  Se ti mė ke rritė, moj nėno,

  Ke vuajt pėr mua !

  Deri sa t’ largohem –

  Nėna rrinė nė shkallė !

  Unė rri e mendohem , nėno,

  Ndoshta s’ tė gjej gjallė ?!...

  Oh, tė dua !

  Shumė tė dua !

  Deri sa t’ jam gjallė , moj nėno,

  S’ kam me t’ harrua !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:47

  4. KTHEHU VĖLLA NĖ ATDHE

  O, vėlla i im, nė dhe tė huaj ,

  Kur po vjen – na shkruaj ?

  Nėna plakė ėshtė mėrzitė ,

  Pėr ty qanė ditė pėr ditė !

  Fėmijėt dhe e dashura jote

  Qajnė e thėrrasin :”Babė, ku je?”

  Motrat kėpusin lotėt –

  Kthehu, o vėlla , nė Atdhe !

  O, babė ! O, babė i dashur !

  Thėrrasin fėmijėt ditė e natė !

  Ktheu , na bėn tė lumtur –

  Jeta pa Ty, ėshtė e zbrazėt !

  Kthehu , o baba im –

  Ne – pa Ty, jem jetim !

  Kthehu , o prindi im –

  Jeta – pa Ty, s’ ka kuptim !

  Oh, eja, eja , o vėlla –

  Thėrrasin motrat pa ia nda !

  Zemrat tona tė kėrkojnė –

  Sė bashku tė jem pėr gjithmonė !

  Fėmijėt dhe e dashura jote

  Qajnė e thėrrasin :”Babė, ku je?”

  Motrat kėpusin lotėt –

  Kthehu , o vėlla , nė Atdhe !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:47

  . VAJI I FĖMIJĖS

  Dėgjoj njė fėmijė qė po vajton –

  Babanė e vet po e kėrkon !

  -Mė kujtohet – thotė ai – si sot...

  Dhe iu mbushėn sytė me lot !...

  N’ dhe tė huaj, baba mė ka shkua –

  Punė tė rėnda pėr tė punua !

  Babai u largua –

  Ne, pėr t’ na ndihmua !

  Derdhi djersė e mund –

  Bukėn pėr t’ na e sigurua !

  Ėndėrrova shumė , si fėmijėt tjerė –

  Lojėra t’ bukura qė do t’ mė sjellė !...

  -Lojėra t’ bukura e shumė para ,

  Veshė e mbathė sikur ata !...

  Kur tė kthehet – shumė do t’ mė dojė ,

  Shtėpi t’ bukur do t’ na ndėrtojė !

  Do tė jem ballėhapur

  Dhe do t’ mė shkollojė ,

  N’ vatrėn tonė tė lumtur ,

  S’ bashku do t’ jem pėrgjithmonė !...

  Ėndrrat e mia – ėndrra kanė mbet .

  Dėshirat flakė ndizen pėr jetė !...

  -Babanė tim , e ndau kurbeti –

  E mori era – larg e treti !...

  Nuk dijė ku mbet babai im ,

  Por, pa te , kam mbet jetim !

  Tash, unė shumė po vuaj ,

  Por po e kuptoj –

  Se nė dhe tė huaj

  Askush nuk bėn qė tė shkojė !...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:48

  6. SYTĖ E NĖNĖS KURRĖ NUK TERĖN

  Kur na lindi djalė, oj nėno,

  Nė kėtė vatrėn tonė –

  Zbrazėm pushkėt lajmėtare ,

  Si qė e kem zakon !

  Sa shumė hoqe , ti moj nėno,

  Djalin me e rritė –

  Prej gojės , bukėn e ndave

  Pėr me e qitė nė dritė !

  Me mundim prite shumė vjet –

  Djali me u shkollua ,

  Me hy n’ punė – me dalė n’ bukė t’ vet

  Dhe me e martua !

  E kreu djali fakultetin –

  Askund punė nuk gjet ?!

  E la nėnėn – mėsyu kurbetin ,

  N’ dhe tė huaj u tret !...

  Sytė e nėnės – kurrė nuk terėn ,

  Lotėt s’ ndalen kurrė –

  Kur ia sheh diplomėn vjerrun

  Qė ia la mbi mur !...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:48

  SHKOJNĖ BILBILAT

  Shkojnė bilbilat tuj flut’rue ,

  Pėr fole, shkojnė tue vajtue !

  Vajtojnė ēerdhe, male e thera –

  Kanė marrė rrugė pėr dhera tjera !

  Lamtumirė, foleja ime ,

  Ty, po t’ lamė me mallėngjime !

  Shkojnė bilbilat pėr hava –

  Pėr vend t’ vet po shkojnė tue kja !

  N’ dhera t’ huaja donė me ra –

  Ndoshta s’ mujnė ma me u pa ?!

  Lamtumirė, vendlindje e vjetėr –

  Prapė do t’ vijmė nė verėn tjetėr !

  Shkojnė bilbilat renda – renda ,

  Pėr Atdhe tue ju djegė zemra !

  Pėr Atdhe qė ia kthyen shpinėn –

  Nė vetmi e lanė vendlindjen !...

  Lamtumirė, vendlindje e vjetėr –

  Prapė do t’ vijmė nė verėn tjetėr !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:48

  MALL KURBETĒARĖSH

  Lamtumirė , o fshat i ri,

  Lamtumirė, o zogu i malit,

  Lamtumirė, ti vashė e dashur ,

  Pėr babanė , t’i rrėfesh djalit !

  Shkoni, ju burra, shkoni, shkoni ...

  Vashat e juaja , mos i harroni !

  Kur po dal nė rrugė tė madhe

  Skaj njė fushe , njė qyteti ,

  Ėndrrėn time kosovare

  E mori era – larg e treti!...

  Ju ftojnė nėnat, kurbetēarė –

  Janė tė vetmuara, pėr ju duke qarė !

  Kur po kthej nga bota e huaj ,

  Qeshen vashat si mimoza .

  Vendi i dashur zgjon kujtimin –

  Njėherė qava, pastaj loza ...

  Udhėtoni ju, o bijtė tanė, udhėtoni –

  Vatrat e juaja mos i harroni !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:49

  MĖ THĖRRASIN KUJTIMET

  Mė thėrrasin kujtimet , gurėt nėn mure ,

  Buka e misrit qė soset n’ furrė !

  Mė thėrrasin gjethet t’ vizatuara n’ letėr ,

  Mė mallėngjen kėnga e bilbilit t’ vjetėr !

  Mė thėrrasin krojet qė rrjedhin kthjelltėsi

  Dhe sytė e vashės qė presin ngrohtėsi ...

  Mė thėrrasin livadhet , fluturat e bardha ,

  Hijet e bukura , sofra te dardha !...

  Mė thėrrasin shkronjat qė i lash nė shtrat ,

  Po ashtu librat qė u ribotuan prapė !...

  Mė thėrrasin arat, lumthi i Misirit ,

  Vallėzimi i bareshave te kasollja e fierit !...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:49

  NĖ STACION TĖ AUTOBUSĖVE

  N’ stacion tė autobusėve

  Shumė kem derdhur lot tė nxehtė,

  Ditė pas ditėsh , vit pas viti ,

  Duke pėrcjell vėllezėr nė kurbet !

  Derdhin lot nėna e motra ,

  Baballarė , gra e fėmijė...

  Bijtė tanė na i mori Evropa

  E s’ na i ktheu deri n’ pleqėri !

  Autobus – tymin e bardhė ,

  Ku po i qon gjithė kėta shqiptarė?

  Na i shpėrndanė nėpėr Evropė –

  Si s’ ke frikė se t’ lėshon kjo tokė ?!

  Autobus – tymin e zi ,

  Mos na i ēo djemtė n’ Gjermani !...

  N’ Suedi e n’ Danimarkė ...

  Si s’ ke frikė se t’ merr ndo ‘i flakė ?!

  Autobus – gomat e rėnda ,

  Si s’ ke frikė se t’ mallkojnė nėnat ?!

  T’ mallkojnė nėnat dhe Kosova –

  Na i latė shkret kėto vatrat tona !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:51

  ĒKA PO M’ DUHEN ATO MARKA

  Ēka po m’ duhen ato marka –

  Kur n’ kurbet mė dogji flaka ?!

  Ēka po m’ duhen ata franga –

  Kur nga malli mė vdiq nana ?!

  Ēka po m’ duhen ata dollarė –

  Kur m’ bajnė mallė familja mbarė ?!

  Ēka po m’ duhen ata shilinga –

  Kur nga malli , unė , u liga ?!

  Ēka po m’ duhen ato lira –

  Kur n’ Atdhe mė mbet e mira ?!

  Ēka po m’ duhet pasuria –

  Kur pa babė m’u rritėn fėmija ?!
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:51

  MALLI PĖR FĖMIJĖT

  Malli i fėmijėve po mė thėrret –

  T’ shkoj, t’i shoh, atje n’ kurbet !

  T’ ua shoh ēatinė , ku janė strehu’ –

  N’ atė dhe tė huaj si janė tuj rrėnu ‘?!

  T’i puthė me mall e pėrqafim ,

  Tė ngihem gaz e ledhatim !

  Refreni:

  Luaj me nipa, luaj me mbesa ,

  Si me lulet nė pranverė ...

  Mė djeg malli, mė thėrret shpresa –

  A do t’ kthehen ndonjėherė ?!

  Mallkuar qoftė i ziu kurbet –

  Njeriu banė mall fėmijėt e vet !

  Vuajtjet e zeza na i kanė nda –

  Anė e mbanė botės jem shpėrnda !

  Vuajtjet e rėnda na i kanė shkri –

  Zemrat e prindėrve na i kanė ngri !

  Refreni:

  Luaj me nipa, luaj me mbesa...etj.

  A mė trego , o moj Perėndi –

  Pėr ka i lindėm , ne, kėta fėmijė ?

  Pėr ka i rritėm, i shkolluam ,

  Pėr ka bamė dasma dhe kėnduam?

  Pėr ka u munduam , ne nė kėtė jetė –

  Fėmijėt , kurbeti me na i tretė?!

  Refreni:

  Luaj me nipa, luaj me mbesa...etj.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:52

  AS N’ VENDLINDJE , AS N’ KURBET

  Larg vendlindjes nė kurbet –

  Lash rini e lash shėndet...

  Iku mosha, iku gėzimi –

  Pa mėshirė m’i mori mėrgimi .

  N’ vend tė huaj, ku jam pėrherė –

  T’ gjithė mė thėrrasin “AUSLANDER”!

  N’ vendin tim, n’ pushim me ardhė –

  T’ gjithė mė thėrrasin “GURBETĒARĖ”!

  N’ vend tė huaj s’ mė flet askush ,

  Malli m’ djeg n’ zemėr si prush !

  N’ vendin tim kam babė e nėnė –

  Vijė n’ pushime – s’ njoh askėnd !

  Ditė e natė po m’ qajnė fėmija –

  Hajde babė, kthena te shpija !

  Na pret gjyshja, ku i lamė lojėrat –

  Kjo shtėpi nuk ėshtė e jona !

  Kur t’ hyjnė fėmijėt n’ pubertet –

  S’ ka qė i kthen kush n’ vend tė vet !

  Jetė tė re , atje fillojnė

  Dhe vendlindjen e harrojnė !

  Me njerėz t’ huaj fillojnė martesat –

  Prindėrit krejt i humbin shpresat !...

  Ku ta bėjnė pleqėrinė e shkretė –

  As n’ vendlindje, as n’ kurbet ?!...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:52

  15. Ē’ PO VAJTON NJĖ NĖNĖ E SHKRETĖ

  Ē’ po vajton njė nėnė e shkretė –

  Nė pleqėri vetėm ka mbetė !

  Vajton nėna, n’ prag tė derės ,

  Bashkė me qyqen e pranverės...

  -Mori Qyqe, moj Hajri ,

  Ti, po qanė pėr nėntė vėllazėri ,

  Qė t’ lanė vetėm nėnėn ēorre ,

  Pa i pa djemtė ku i ka ndėr vorre !...

  -Unė , po qajė pėr fėmijėt e mi ,

  Qė m’ lanė vetėm nė pleqėri .

  Fėmijėt e mi me djem e ēika –

  I mori Evropa e Amerika !...

  Sytė e goja mė janė tha –

  Fėmijėt e mi, kurrė pa i pa !...

  Jam ligė fort e nuk po mujė ,

  S’ ka kush m’jep as njė pikė ujė !

  Pėr me vdekė, unė jam zatetė ,

  S’ ka kush m’ ēon n’ atė vorr tė shkretė !

  Nuk kam ēika me ma ba gjamėn,

  Nuk kam djem me ma pritė t’ pamėn !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:52

  ĒILMA DERĖN NĖNA IME

  Zgjohu , o nėna ime ,

  Dhe derėn ēilma mua !

  Tė puthė me mall e pėrqafime –

  Djali yt i mėrguar !

  Ēilma derėn, nėno, mua,

  Nuk troket askush i huaj !

  Trokas , nėno, trokas unė –

  Djali yt i mėrguar !

  Shumė kohė ke qenė n’ vetmi ,

  Shumė lot ke derdhė pėr mua ...

  Harroje nėnė, t’ kaluarėn time ,

  Mė falė qė kam gabuar !

  Ēilma derėn , nėno, mua ,

  Nuk troket askush i huaj !

  Trokas , nėno, trokas unė –

  Djali yt i mėrguar !

  Njė zė , nga varri m’ thotė –

  Mos trokit nė derė kot ,

  Askush s’ jeton n’ atė shtėpi t’ shkret ,

  Nėna pushon n’ varr tė vet !

  Ah, mallkuar qofsh, o i ziu kurbet ,

  Nėna ime m’ paska vdekė !

  M’ paska vdekur me shumė mall ,

  Pa m’ marrė ngryk, pa m’ bėrė hallall !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:56

  KĖNGA E KUDRET SHABANIT

  Tue mendue n’ vatėr t’ shpisė –

  Nji shok mu kujtue ,

  Qė pat shkue n’ Gjermani ,

  Atje me punue !...

  Pėr idare t’ shpisė sė vet,

  Pėr tė pėrparue –

  Shkoj e mbushi plot nji vjet

  Prej shpije i larguem.

  E idhtė asht jeta n’ dhe tė huej ,

  Kush s’ mun me besue !

  E di ai qė e ka sprovue –

  Mundet me u tregue !

  Kėshtu punoj shoku Kudret ,

  Kurrė pa u kursye ,

  N’ Gjermani , o, plot nji vjet,

  Larg familjes tij !

  Mbas nji viti , nji ditė tjetėr,

  Djali ty u mendue –

  Do ta marr , ta shkruej nji letėr ,

  Prindve me ja u ēue !

  -Shumė jam lodhė e jam mėrzitė,

  Trupi m’ asht dėrmue ,

  N’ punė t’ huej , trupin e kam shitė,

  S’ muj ma me qindrue !

  -T’ fala u baj, o prindė tė mi,

  T’ gjithėve atje juve –

  N’ kėtė javė ditė kismet do t’ vi ,

  Dilni , pritnim mue !

  Letra n’ shpi kur paska ardhė –

  Prindėt e kanė knue ,

  Pėr nji ēast familja e mbarė

  Boll fort janė gėzue!

  Prej gėzimit , motra Ajshe,

  Qė kish pėr vėlla t’ vet ,

  Nisi e knojke :”Lumja motra,

  S’ t’ kam pa qe nji vjet!”...

  Ashtu knojke i vllaj Rexhepi,

  Shumė ish pėrmallue:

  “Tash na vjen neve Kudreti,

  Fort ka me na gzue !”

  U afrue ēasti i fundit

  Punėn me e mbarue ,

  I thanė shokėt:”Leje punėn,

  Hajde n’ stan me shkue !”

  -Jo, bre shokė, se jam shqiptar,

  T’ parėt tanė janė betua:

  “Puna qė t’ besohet n’ dorė ,

  Mos me e shkretnue !”

  -T’ drejtėn, vllazėn, me ja u thanė,

  Edhe unė jam lodhė,

  Po e kam gati ta mbaroj

  Dhe mejherė do t’ shkojmė !

  Kur pa pritė, makinės tij ,

  Zhurma i pushoi –

  Vinēi i randė i ra mbi krye ,

  T’ vdekun e paloi !...

  Shokėt e tij i ranė pėrmbi –

  Me za tue vajtue –

  Ah, Kudret, o vėlla i ri,

  Fort na ke pėrvėlue !

  Morėn shokėt e pėrgatiten

  Atė kufomė tė tij ,

  Me aeroplan e pėrcollėn

  Pėr vendlindje t’ tij !

  Telegram, o, Ministria

  I ēoi familjes tij –

  Veē shnosh qpfshi ju tė tjerėt,

  Vdiq Kudreti i ri !

  Me shpejtėsi, o, krejt Tėrrnoci

  Shkuen te shpija e tij –

  Gajret bani, ju shnosh qofshi,

  O, ju prindė tė tij !

  Nis e flet baba Shabani ,

  Burrit si i ka hije:

  “More, shokė, dy fjalė t’ mi falni

  Ma ja thanė mbi krye!...

  Nuk po qajė , pse m’ ka shkue djali,

  Se i kam edhe dy tjerė ,

  Por , po qajė se m’ pat marrė malli

  Veē me e pa nji herė !...

  S’ mu mbyt djali pėr ndoj marre,

  Qė m’ koritė edhe mue,

  Por pėr shpi e pėr idare

  Me shpirt ty u mundue !

  Thonė – pėr burra nuk asht loti ,

  Por zemra po m’ dhemė ,

  Gurbetxhitė ishalla i ruen Zoti,

  E s’ju ndodhė si djalit tem !”

  Nana e mjerė, kish dalė nė shkallė,

  Me mallė tue vajtue :

  “Fort po t’ djegka evlati i parė,

  N’ zemėr m’ ka pėrvėlue !”...

  Motra Ajshe , s’ poj terė sytė,

  Vėllain tue vajtue:

  “A pėr vorr, motra t’ ka pritė,

  T’ vdektė me t’ pėrqafue ?!”...

  Qajnė Rexhepi e Sahadeti ,

  S’ munden me ju nda:

  “Na e thau krahun, sot Kudreti,

  Ma i dashni vėlla!”...

  Nusja e re, nisi e po flet,

  Me za tue vajtue:

  “ Kam ardhė nuse qe nji vjet,

  T’ gjithė mė kanė nderue !...

  Atė ēejiz qė jam coptue

  Pėr Ty, tue marue ,

  Me ditė t’ sotit qoftė mallkue ,

  Mos e paēa gėzua !...


  Po t’ betohem n’ sytė e ballit –

  Ma s’ kam me u martue ,

  Prej kėtij trolli, prej ktij pragi ,

  Kurrė s’ kam me u largue !”...

  Shumė kėsi djem, sikur Kudreti,

  N’ kurbet ia kanė mėsy –

  N’ dhe tė huej ,vdekja na i treti,

  Lanė shtėpitė nėn dry !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:57

  KĖNGA E KUDRET SHABANIT

  Tue mendue n’ vatėr t’ shpisė –

  Nji shok mu kujtue ,

  Qė pat shkue n’ Gjermani ,

  Atje me punue !...

  Pėr idare t’ shpisė sė vet,

  Pėr tė pėrparue –

  Shkoj e mbushi plot nji vjet

  Prej shpije i larguem.

  E idhtė asht jeta n’ dhe tė huej ,

  Kush s’ mun me besue !

  E di ai qė e ka sprovue –

  Mundet me u tregue !

  Kėshtu punoj shoku Kudret ,

  Kurrė pa u kursye ,

  N’ Gjermani , o, plot nji vjet,

  Larg familjes tij !

  Mbas nji viti , nji ditė tjetėr,

  Djali ty u mendue –

  Do ta marr , ta shkruej nji letėr ,

  Prindve me ja u ēue !

  -Shumė jam lodhė e jam mėrzitė,

  Trupi m’ asht dėrmue ,

  N’ punė t’ huej , trupin e kam shitė,

  S’ muj ma me qindrue !

  -T’ fala u baj, o prindė tė mi,

  T’ gjithėve atje juve –

  N’ kėtė javė ditė kismet do t’ vi ,

  Dilni , pritnim mue !

  Letra n’ shpi kur paska ardhė –

  Prindėt e kanė knue ,

  Pėr nji ēast familja e mbarė

  Boll fort janė gėzue!

  Prej gėzimit , motra Ajshe,

  Qė kish pėr vėlla t’ vet ,

  Nisi e knojke :”Lumja motra,

  S’ t’ kam pa qe nji vjet!”...

  Ashtu knojke i vllaj Rexhepi,

  Shumė ish pėrmallue:

  “Tash na vjen neve Kudreti,

  Fort ka me na gzue !”

  U afrue ēasti i fundit

  Punėn me e mbarue ,

  I thanė shokėt:”Leje punėn,

  Hajde n’ stan me shkue !”

  -Jo, bre shokė, se jam shqiptar,

  T’ parėt tanė janė betua:

  “Puna qė t’ besohet n’ dorė ,

  Mos me e shkretnue !”

  -T’ drejtėn, vllazėn, me ja u thanė,

  Edhe unė jam lodhė,

  Po e kam gati ta mbaroj

  Dhe mejherė do t’ shkojmė !

  Kur pa pritė, makinės tij ,

  Zhurma i pushoi –

  Vinēi i randė i ra mbi krye ,

  T’ vdekun e paloi !...

  Shokėt e tij i ranė pėrmbi –

  Me za tue vajtue –

  Ah, Kudret, o vėlla i ri,

  Fort na ke pėrvėlue !

  Morėn shokėt e pėrgatiten

  Atė kufomė tė tij ,

  Me aeroplan e pėrcollėn

  Pėr vendlindje t’ tij !

  Telegram, o, Ministria

  I ēoi familjes tij –

  Veē shnosh qpfshi ju tė tjerėt,

  Vdiq Kudreti i ri !

  Me shpejtėsi, o, krejt Tėrrnoci

  Shkuen te shpija e tij –

  Gajret bani, ju shnosh qofshi,

  O, ju prindė tė tij !

  Nis e flet baba Shabani ,

  Burrit si i ka hije:

  “More, shokė, dy fjalė t’ mi falni

  Ma ja thanė mbi krye!...

  Nuk po qajė , pse m’ ka shkue djali,

  Se i kam edhe dy tjerė ,

  Por , po qajė se m’ pat marrė malli

  Veē me e pa nji herė !...

  S’ mu mbyt djali pėr ndoj marre,

  Qė m’ koritė edhe mue,

  Por pėr shpi e pėr idare

  Me shpirt ty u mundue !

  Thonė – pėr burra nuk asht loti ,

  Por zemra po m’ dhemė ,

  Gurbetxhitė ishalla i ruen Zoti,

  E s’ju ndodhė si djalit tem !”

  Nana e mjerė, kish dalė nė shkallė,

  Me mallė tue vajtue :

  “Fort po t’ djegka evlati i parė,

  N’ zemėr m’ ka pėrvėlue !”...

  Motra Ajshe , s’ poj terė sytė,

  Vėllain tue vajtue:

  “A pėr vorr, motra t’ ka pritė,

  T’ vdektė me t’ pėrqafue ?!”...

  Qajnė Rexhepi e Sahadeti ,

  S’ munden me ju nda:

  “Na e thau krahun, sot Kudreti,

  Ma i dashni vėlla!”...

  Nusja e re, nisi e po flet,

  Me za tue vajtue:

  “ Kam ardhė nuse qe nji vjet,

  T’ gjithė mė kanė nderue !...

  Atė ēejiz qė jam coptue

  Pėr Ty, tue marue ,

  Me ditė t’ sotit qoftė mallkue ,

  Mos e paēa gėzua !...


  Po t’ betohem n’ sytė e ballit –

  Ma s’ kam me u martue ,

  Prej kėtij trolli, prej ktij pragi ,

  Kurrė s’ kam me u largue !”...

  Shumė kėsi djem, sikur Kudreti,

  N’ kurbet ia kanė mėsy –

  N’ dhe tė huej ,vdekja na i treti,

  Lanė shtėpitė nėn dry !

  20. TRAGJEDIA NĖ AEROPORTIN E SHKUPIT

  Plot me mall e zjarr nė gji ,

  Po e kėndoj nji tragjedi ,

  Tragjedi n’ kėto troje t’ shtrenjta,

  Qė s’ harrohet sa t’ jetė jeta !

  S’e harron poplli shqiptarė ,

  Si nė Shkup , nė Gostivar,

  N’ Ferizaj e nė Gjilan,

  Nė Tetovė e nė Deēan ...

  Nė Preshevė e n’ Kumanovė,

  Nė Prishtinė e n’ mbarė Kosovė...

  Qante Struga me rrethinė ,

  Pėr ata qė shkuen pa kthim !

  Morėn rrugėn pėr mėrgim –

  Gurbetēarė nė Perėndim.

  I lanė nanat tuj kajtė n’ oxhak ,

  I lanė babat pa djem n’ konak !

  I lanė motrat me lot te dera ,

  Tuj pėrcjellė vllaznit n’ dhena tjera .

  Burra e gra, bashkė me fėmi’ –

  Aeroportit n’ Shkup ia kanė mėsy !

  Pėrshėndeten me miq e shpi ,

  Me fjalė t’ ngrohta e lot nė sy.

  Pėrshėndeten me pleq tė vjetėr –

  Mirė u pafshim n’ pushimin tjetėr !

  Ai 5 Marsi Nandėdhetė e tre –

  Ditė e zezė ish kanė pėr ne !

  Nė mesditė, n’ ora dymdhetė ,

  Aeroplani u nis pėrpjetė ...

  Aeroplani po lėshon ushtimė ,

  Krismė e madhe e bubullimė,

  Flakė e verdhė porsi vetimė ,

  Shumė udhtari ka ra viktimė !

  Eksplodim, fuqi baruti –

  Gjamė tė madhe na mori Shkupi !

  Menjiherė lajmruen n’ radi –

  Na ka ndodhė nji tragjedi !

  Ndjeu Kosova , shpi pėr shpi,

  Aeroportit ia kanė mėsy.

  Shumė kanė vdekė, shumė janė lėndue,

  Shkojnė familjet me i kėrkue .

  Shumė trishtimė e shumė kjamet ,

  S’ e njeh njeri – njeriun e vet!

  Plot xhenaze ish mushė ledina,

  Mbledhin trupat copė e grima!...

  Nė spitale shumė po i ēojnė,

  Tė lėnduemit t’ i shpėtojnė !

  U mallkofsh gurbet i shkretė ,

  Na i shkrumove zemrat pėr jetė !

  Shumė familje n’ pikėllim janė ra,

  Shkrum i gjallė zemrat iu kanė ba.

  Mbarė Kosova n’ kamė janė ēue ,

  Nė varrime tanė tuj shkue .

  T’ gjithė familjet tu i ngushllue ,

  Telegrame tu iu dėrgue ,

  Plagė e dhimbje s’ bashku tu i nda ,

  Tue derdhė lot vėllau pėr vėlla !

  Ju qė shkuet n’ atė rrugė t’ pa kthim,

  Kurrė pėr ju, s’ do t’ ketė harrim!

  Me respekt kemi me ju kujtue ,

  Pėr familje keni punue .

  Pėr bukė goje, idare t’ shkretė,

  E muert rrugėn pėr gurbet .

  Gjithmonė ishte dėshira e juej –

  Mos me vdekė nė dhe tė huej !

  Tragjikisht, ju e humbet jetėn,

  Pėr familje flijuet veten .

  Ju tė gjallėt bani gajret ,

  Ju dhashtė Zoti selamet !

  Paēi mend, paēi shėndet ,

  Zoti e ka fuqinė e vet !

  Zoti baftė nė ju rahmet,

  Ju shtoftė fėmijė e bereqet !

  Ju tė gjallėve Zoti, gajretin ,

  T’ gjithė viktimave, Zoti xhenetin !
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/1/2010, 22:57

  DHEU I HUEJ NA KA DAMTUE

  M’ falni shokė nja dy dakikė,

  Mos t’ ju la me u mėrzitė,

  Se nuk jam tuj u mahitė,

  Por do t’ baj nji trohė kritikė,

  Se qe besa jem habitė !

  S’ po kam qare pa kritikue

  Pėr do djem qė janė largue,

  N’ dhena t’ hueja na kanė shkue,

  Me lypė punė e me punue ,

  Tue mos ditė se kanė gabue,

  Parja e huej na i ka mashtrue,

  Dheu i huej na i ka damtue !...

  Kemi mbet tė vetun krejt ,

  Si po bajnė djemtė 17 vjet,

  Drejt po shkojnė nė hyqymet,

  Pashaportėn po e shtinė n’ xhep,

  Lamtumirė, pėr n’ tjetėr shtet !

  Na i kanė lanė n’ shpi ka dy pleq,

  Ma t’ vjetėr se 60 vjeē,

  Pleqtė e shkretė na u coptuen,

  A me dalė n’ arė me punue,

  A thue gjanė me shkue me i rue,

  A n’ mulli me shkue me blue,

  A n’ pazar me pazare,

  Apo shpinė me u ndalė me e rue ?!...

  Shumė i lanė shtėpijat shkret ,

  S’ donė katund, por donė qytet,

  Se n’ katund – thonė – nuk ka jetė,

  Ma mirė n’ shehėr pėr lezet,

  Punė me dorė s’ kemi me prekė !...

  Ta dijmė mirė se jem mashtrue,

  Dheut t’ huej qė i kem lakmue –

  I lam tokat pa punue,

  I lamė shpijat me u rrėnue,

  I lamė shtallat pa i trellue,

  I lamė bahēet pa i plehnue,

  I lamė pemtė pa i shortue,

  I lamė livadhet me u shkretnue,

  I lamė fėmijėt pa i shkollue !...

  Na po bajmė shumė dame tjera,

  Prej tė cilave po del potera...

  Po i martojmė djemtė e ri ,

  Po bajmė dasma me “Ēallgi”,

  Por ata nuk po rrinė n’ shpi,

  Po i lanė nuset me dy – tre fėmi’.

  Vet po ikin n’ gurbet t’ zi !...

  Kur po nisin fėmija me u rritė,

  Po donė pleqve me ja u nxjerrė sytė,

  Nuk guxon kush me i qortue,

  Nuk ka kush me i edukue ,

  Kur po nisen n’ shkollė me shkue,

  Mėsuesin fare s’ donė me ngue ,

  Mėsimet fare s’ donė me i mėsue,

  Librat s’ donė me i lexue,

  As detyrat s’ donė me i shkrue,

  As nė shkollė nuk donė me shkue,

  Rrugėve rrinė ty u hajlazue ,

  Kėshtu po mėsohen fėmija keq ,

  S’ bahet njeri, po bahet dreq !

  Ēohet biri e del prej shpijes ,

  I lėshon flokėt der’ n’ gjysė tė shpinės,

  Hiq pa i krehė i lidhė bistek ,

  I shtron natėn si jastėk,

  I thotė vetit :”Jam Bitllis”,

  Thue se a le e rritė n’ Paris !

  Harron prindė e harron shpi,

  Harron miq, harron vėllazni,

  Harron nusen nė gjini,

  Harron gjuhė, vendin e tij !...

  Harron krejt qė asht shqiptar,

  Banė punė t’ mbrapshta – s’ punon mbarė,

  Prej qytetit nė qytet ,

  Prej nji shteti nė nji shtet ,

  As pesė pare s’i ka n’xhep !

  Kur t’ niset n’ pushim me ardhė,

  E merr kerrin n’ “Renta Car”,

  Pėr me ardhė me u shitė si car !

  Disa tjerė kur vijnė n’ shtėpi,

  Marrin pare hua n’ shqoni ,

  E kur t’ kthehen n’ gurbet me shkue ,

  Baba , borxhet duhet me ja pague !

  Thotė i mjeri :”Jam frajer “

  Merr kredi e blen nji kerr ,

  Del e i grahė dije e pa dije ,

  Herė me pije, herė pa pije ,

  Kur ta merr rrugėn me u mėsy,

  Pėr me ardhė n’ vendlindje t’ tij,

  Me shitė mend , me shitė trimni ,

  Ēka ka ba n’ atė Gjermani ,

  Pėr “standard”, pėr “pasuni”,

  Pėr “kulturė “ qė e ka mbėrri...

  Kryet pėrpjetė, nuk sheh me sy ,

  Po bajnė ndeshje rrugės tuj pi,

  E po i lanė zorrė e mushkri ,

  Shkelin pleq e shkelin fėmijė ,

  Kur po ndiejnė familja e tij,

  N’ dergjė po bien me mėrzi ,

  U digjet zemra gjithmonė n’ vetmi !

  Sponsored content

  default Re: TUFĖ KĖNGĖSH KURBETI

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 22/7/2018, 23:57