TĖ KRISHTERĖT

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default TĖ KRISHTERĖT

  Mesazh nga shaban cakolli prej 7/6/2007, 12:15

  Shaban Cakolli

  Tė bėsh fjalė pėr besimet fetare,duhesh tė bazohesh dhe arsyetohesh nė shkrimet e shejta.Ndryshe ne as nuk jemi tė pėrsosur,as nuk jemi profet:Nė bibel thuhet,se bibla u shkruar prej dyzet burrash tė mbushur me frymėn e shejtė,dhe perendia tė ket thėnė:Kush ndryshon tė paktėn njė fjalė nga ajo qė u kam dėftuar,kurrėn nuk do tė i shkon mbarė.Tani shumė fe pretendojnė se janė tė krishter tė vėrtetė,duke akuzuar tjetrėn fe se ėshtė e rreme!Edhe biblat i kanė ndryshuar rrymat fetare,duke ia pėrshtatur interesit tė tyre:Psh.Katolikėt akuzojnė evangjelistėt se e kanė shtrembėruar fenė,evangjelistėt akuzojnė katolikėt se lere qė kanė shtrembėruar besimin fetarė,po kanė shtrembėruar edhe shkrimet biblike.Besimi nė katolicizėm nė Evropė sa vjen e bie,psh nė Holandė nuk shkohet mė nė kisha,dhe shumė kisha janė detyruar tė shiten,ku pronaret e firmave i kanė ble pėr byro.Nė anėn tjetėr dėshmitarėt e Jehovait kėmbėngulin se vetėm ata janė tėkrishter tė vėrtetė.Ata pretendojnė se vetėm Bibla e tyre ka mbetur rrėnjėsisht e pa ndryshuar.Katolicizmi i kundėrvihet se nė bibėl sipas tyre emri Jehova nuk gjindet nė bibel,por po e lexove vemendshėm biblenemri Jehova ėshtė i shkruar 70 here nė bibel,herė Jah,e herė Jehova,qė nė shqipe do tė thot:Jah ėshtė bėrsi(Krijuesi),i gjėthqkaje nė tokė dhe qiell.Tani njerėzimi mbetėt nė luhajen e besimit,kujt tė i beson,cili ėshtė krishterizmi ivėrtetė?::::

  pėR Tė MOS RėNė PRE E NJERėZIMIT KEMI LIBRA Qė ZBULOJNĖ NJOHURINĖ E PERENDISĖ.Krijuesi ynė i dashur ka siguruar libra udhėzimi pėr drejtimin e njerėzimit,duke lexuar,duke medituar,secili duhet tė arsyetoj dhe zgjedh vet tė vėrtetėn.A ėshtė e justifikueshme qė njeriu tė zgjedh vet besimin?Po,sepseperendia kėtė zgjedhje ia la tė lirė secilit.
  KRIJIMI-nė bibel krijimi nėnkupton seperendia i plotfuqishėm projektoj dhe solli nė ekzistencė universin,pėrfshirė edhe qenje tė tjera frymore,si dhe gjithė llojet e tjera bazė tė jetės nė tokė.
  Nė kuran dhe bibel flitetpėr birin e shejtė tė perendisė i cili lindi pėrmes frymes se shejtė nė barkun enjė femre tė pamartuar!Nė kuran Isa nė barkun e Mejremes,nė bibėl Jezui nė barkun e Maries.kUSH beson nė flijimine birit tė perendisėi cili u flijua pėr shlyarjen e mėkateve tė njerėzimit,thuhet se do tė shpėtoj.Thonė se Jezu Krishti pas flijimit u ringjall,u ngritė nė qiell dhe ėshtė mbret qiellor nė frontin e Perendisė.Ai do tė kthehet pėrsėri nė tokė,pėr tė bėrė luftėn me Satana djallin,dhe besimtarėt e organizatės sė djallit,dhedo tė kthehet fitimtarė duke e mbushur tokėn drejtėsi nė tė cilėn tė drejtit do tė jetojnė ,pėr jetė tė jetėve.Profetėt kanė folur shumė profeci para mijėra viteve pėr kohėn tonė,profeci tė cilat janė zbatuar dhe po zbatohen mu nė kohėn tonė.Nė bibėl ėshtė folur
  pėr kohė tė vėshtira,pas tė cilave do tė vijnė ditėt e fundit.
  Do tė vijnė kohė tė vėshtira ėshtė thėnė mijėra vjet mė parė,kohė tė cilat po pėrmbushen nė kohėt tona,aty thuhet:Do tė ngritet popull kundėr populli,dhe mbretėri kundėr mbretėrie,do tė ketė zi buke,sėmundje dhe murtaja,lakmues pas parash,tė pa bindur ndaj prindėrve,mizorė,humbje e dashurisė sė pėrzemėrt,fodull,egoist,krenar,gėnjeshtar,etj....Logjiko qfarė ėshtė shkruar para mijėra viteve,a ka ndodhur vėrtetė e tėra kjo nė kohėn tonė?Bibla thot ka mbetur edhe profecia e Zbulesės pa u pėrmbushur,dhe kur tė pėrmbushet kjo do tė vijnė ditėt e fundit-Harmagedoni,apo si i themi ne(kijameti),tė cilit mund tė i shpėtojnė vetėm tė drejtit.
  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: TĖ KRISHTERĖT

  Mesazh nga triniti prej 7/6/2007, 13:38

  Do te ngrihet popull kunder populli, mbreteri kunder mbreterie, do te kete zi buke, semundje e murtaja...
  dhe vazhdon:
  do te kete termete e permbytje dhe ju do te mendoni se ky eshte fundi, por jo... ky eshte vetem fillimi i fundit

  komplimente perseri per shkrimin

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:53