Veshje qe nuk dalin kurr nga Moda!

  Share
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Veshje qe nuk dalin kurr nga Moda!

  Mesazh nga sandra prej 7/3/2010, 15:58

  Veshjet simbol, duke nisur qė nga pantallonat, fustanet, kėmishat dhe aksesorėt qė mund tė ruash nė dollap pa pasur frikė se mund tė dukesh qesharake kur t‘i veshėsh, janė vėrtet shumė. Klasifikimi i publikuar nga "Daily Mail" klasifikon dhjetė veshjet qė nuk dalin kurrė nga moda dhe janė mė tė preferuarat e tė gjitha kohėrave.

  Ne vend tė parė janė fustanet,nė vend tė dytė sipas klasifikimit renditen xhinset, tė konsideruara si tė domosdoshme dhe tė pandashme pėr tė gjitha brezat pa dallim seksi apo moshe. Mė shumė se gjysma e femrave tė intervistuara tregon se nuk mund tė bėjnė dot pa to. Nė vend tė tretė pozicionohet Wonderbra, reēipetat e "mrekullive" tė hedhura nė treg 17 vjet mė parė pėr tė nxjerrė mė nė pah dekoltetė nė njė fushat publicitare ku modelja Eva Herzigova thoshte: "mė shiko nė sy... tė thashė nė sy". Nė vendin e katėrt ėshtė minifundi i krijuar nga Mary Quant nė vitet ‘60.

  Minifundi ndiqet nga ēizmet kauboj tė gjata sipėr gjurit dhe takat e holla gozhdė qė nuk dalin kurrė nga moda. Mes "veshjeve" kult nuk mungojnė edhe syzet, model aviatori si ato tė pėrdoruara nga Tom Kruizi nė skenat e filmit "Top Gun", qė duket se kėtė dimėr janė pjesė e pandarė e koleksioneve pėr meshkuj.Pasja me radhė bikini, i konsideruar si kostumi i banjės i kohės atomike, pasi e mori emrin nga atoli i Paqėsorit ku Shtetet e Bashkuara tė Amerikės eksperimentonin forcėn e tyre nukleare. Bikini sapo ka mbushur 60 vjeē. Me mė pak histori mbi shpinė, vijnė kėpucėt "pashmin", shumė elegante tė prodhuara nė Nepal prej shekujsh dhe tė ardhur nė pėrėndim
  vetėm prej pak dhjetėvjeēarėsh.

  Pastaj spikat xhuboksi si motoēiklist nė lėkurė tė zezė, ai qė amerikanėt e quajnė perfekt, i veshur nga Marlon Brando qė nga vitit 1954 nė setin e filmit "Il Selvaggio".

  Fustanet


  Tashmė njė copė e historisė sė kinemasė dhe i motorit. Nė fund, zhartjerėt, tė shfaqura qė nga 1986 pėr tė ndezur dėshirat erotike tė meshkujve. Mė pas lista vazhdon edhe pėr veshjet me mė pak histori, por shumė tė rėndėsishme pėr t‘i pasur nė gardėrobė. Lista vazhdon me tė famshmen kėmishė e bardhė me prerje mashkullore e prezantuar nė fillimet e saj nga Katherine Hepburn dhe e ripropozuar nga dhjetėra stilistė mes tė cilėve edhe Gianfranco Ferra dhe Ralph Lauren. Por tė mos harrojmė setin e bluzave, qė pasi fisnikėruan shumė femra tė bukura nga vitet pesėdhjetė e mė pas, filluan sėrish tė shkėlqejnė tė veshura nga biondja Nicole Kidman.

  Kemisha


  Po ashtu edhe trikuartet, tė ideuar nė fillim tė shekullit tė kaluar nga Thoms Burberry e tė cilėsuara veshje ushtarake, sot janė padyshim veshja mė e pėlqyer pėr shumė nga yjet e kinematografisė dhe muzikės. Kėshtu, divat e kinemasė amerikane, nga Uma Thurman te Charlize Theron, e duan tė gjitha, madje nuk ngurrojnė ta veshin sipėr fustaneve elegantė nė mbrėmjet gala. Pastaj, sėrish nė modė edhe kėpucėt e sheshta, aq tė preferuara nga Brigide Bardou dhe pantallonat nė stilin "Capri", tė dashurat e Marlyn Monroe. Edhe vargu i perlave, tė vėrteta apo false, siē predikonte "Chanel", dhe gjithashtu "Kelly", ēanta e ideuar nga Hermes pėr t‘i bėrė homazh Grace Kelly-t, edhe sot e pamundur pėr shkak tė rekordit tė shitjeve. Veshje qė pėlqehen, sepse nuk njohin kufij mes brezash, sepse mund t‘i veshėsh edhe kur je 18 vjeē, por edhe kur
  je 70.

  Aksesore


  Sepse pėrgjatė viteve i kemi parė tė vishen nga femrat mė tė famshme nė botė, qė nga mbrėmjet elegante e deri nė plazhin e St.Tropesė. "Janė dhe do tė jenė gjithė kohės nė modė, sepse janė
  veshje qė nuk vdesin kurrė", tregon stilisti i mirėnjohur, Roberto Cavalli, "Mund tė vazhdojnė tė pėrdoren, mjafton qė tė dish t‘i pėrziesh me veshje mė bashkėkohore dhe t‘i bėsh aktuale me pjesė tė reja", tregon. Ndonjė shembull? "Qė perlat mund t‘i vėsh edhe me njė veshje sportive, kėmishėn e bardhė po ashtu mund ta veshėsh dhe nėpėr mbrėmje, mjafton qė tė jetė material i mėndafshtė, ndėrsa kėpucėt e larta mund t‘i veshėsh edhe me xhinse. Kjo ėshtė pikėrisht ajo qė unė dua tė bėj nė koleksionet e mia. Tė pėrziej ēdo gjė, mjafton qė tė duken bukur".
  __________________

   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:50