"Dashuria kerkon ndihme"

  Share
  avatar
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 37
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default "Dashuria kerkon ndihme"

  Mesazh nga Morena prej 9/3/2010, 18:52

  Na ishin njehere ne nje ishull ku jetonin

  ndjenjat.Gezimi, Hidherimi dhe gjithe te tjeret, duke e perfshire edhe

  Dashurine.


  Nje dite ndjenjat e
  morren vesh se ishulli do
  te permbyset.Atehere te gjithe i ben gati anijet e
  tyre dhe e iken nga
  ishulli.


  Vetem Dashuria ishte
  ajo qe mbetAjo deshironte te
  qendroj deri ne momentin e fundit.Dhe kur me
  ishulli ishte gati se i
  permbysur, atehere Dashuria vendosi te kerkoj
  ndihme.


  Pasuria
  kaloi prane
  Dashurise me nje anije te madhe.Dashuria i tha:”Pasuri, a mund
  te me marresh me
  vete?”.Pasuria iu pergjigj:”Jo, nuk mundem.Kjo anije eshte
  bere nga ari.Nuk ka
  vend per ty ketu.”


  Aty prane ishte

  pikellimi dhe Dashuria i kerkoi ndihme:”Pikellim, me lejo te vij me
  ty!”.Ndersa
  Pikellimi iu pergjigj:”O Dashuri, jam shume i pikelluar qe duhet
  te jem
  vetja.”


  Menjehere aty kaloi
  Gezimi, por ai nga
  gezimi i madh as qe e degjonte Dashurine kur kerkonte

  ndihme.


  Por papritur u
  degjua nje ze:”Hajde Dashuri, do te
  marre une!”Dashuria ishte aq e lumtur sqe e
  morri sa qe harroi ta pyes se
  kush eshte.


  Kur arriten ne toke ndjenja qe e morri Dashurine me

  anije shkoi ne rrugen e vet.Por Dashuria ishte shume kurreshtare ta kuptoi
  se
  kush e ka shpetuar dhe per kete arsye e pyeti Diturine:”Kush me ndihmoi

  mua?”


  “Ishte Koha, ajo qe te shpetoi.”-iu pergjigj

  Dituria.


  “Koha?! Pse me
  ndihmoi Koha mua?”-pyeti
  Dashuria.


  Dituria buzeqeshi
  dhe me nje urtesi u
  pergjigj:”Sepse vetem Koha eshte e afte ta kutoj se sa e
  madhe eshte
  Dashuria”

   Ora ėshtė 21/5/2018, 07:13