Ankthi.

  Share
  avatar
  Morena
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 2193
  Mosha : 37
  Vendi : Atje ku me do zemra...
  Puna : Pa pune
  Data e rregjistrimit : 01/02/2009

  default Ankthi.

  Mesazh nga Morena prej 27/3/2010, 18:44

  Ankthi perkufizohet si nje shtypje emotive e karakterizuar nga dyshimi, frika, ndjenja e humbjes etj.
  Fjala
  “ankth” rrjedh nga fjala latine “angustia” dhe nga fjala greke “ankho”
  terma qe tregojne “shtrengimin”, “shtypjen”, “mbytjen”.

  Kur
  provojme ankth trupi yne vepron duke prodhuar reagime fiziologjike si
  p.sh rrahja e forte e zemres, frymemarrje e shqetesuar, djersitje,
  tharje e gojes etj.

  Ankthi mund te manifestohet ne dy forma te ndryshme:
  -si sinjal i nje kercenimi fizik, pra ne kete rast ka te beje me shume me ndjenjen e frikes.
  -ankthi
  mund te gjenerohet edhe nga nje rrezik qe kercenon konceptin tone per
  veten. Ne kete rast nuk kemi te bejme me nje situate qe kercenon
  integritetin tone fizik, por me nje kercenim per integritetin tone
  psikologjik, pra ndjenjen e vlefshmerise sone dhe te unitetit tone
  psikologjik. Ataku i panikut eshte pikerisht rrjedhoje e kesaj forme
  ankthi.

  Tani le t’ju hedhim nje veshtrim te shkurter hipotezave qe jane dhene ne lidhje me shkaqet e prodhimit te ankthit.
  Per
  psikanalizen ankthi eshte rrjedhoje e konflikteve te pazgjidhura ne
  femijeri qe kryesisht kane te bejne me marredhenien prind-femije.
  Psikanaliza ka analizuar ankthet tipike qe mund te shfaqen gjate harkut jetesor:
  1.
  “Ankthi i asgjesimit” te cilen e provojme gjate lindjes dhe na shoqeron
  gjate gjithe jetes dhe qe ka te beje me friken e vdekjes.
  2. “Ankthi
  i braktisjes” te cilin e provojme gjate viteve te para te jetes kur
  shohim fytyren e nenes dhe na duket se ajo per nje cast zhduket, duke
  qene se ne nuk kemi akoma konsoliduar konceptin e vazhdimesise se
  objektit.
  3. “Ankthi i proves apo i shfaqjes”, tipike per adoleshencen(“A do t’ja dal”?, “A do te jem ne gjendje te bej kete gje”?)
  4.
  “Ankthi i deshtimit”, qe provohet ne moshen e pjekurise dhe qe ka te
  beje me friken e deshtimit ne ndermarrjet e ndryshme jetesore.
  5. “Ankthi i te mundshmes”, pak a shume i ngjashem me ankthin ekzistencial qe do te shohim me poshte.

  Per
  shkollen bihejviorale-konjitiviste ankthi vjen si pasoje e
  keqperceptimit te problemeve dhe ngritjes se skemave per veten dhe te
  tjeret mbi bazen e ketyre perceptimeve te shtremberuara. Pra per
  pasuesit e kesaj shkolle me e rendesishme eshte menyra se si
  perceptohet problemi sesa vete problemi. Mbi bazen e ketij
  ndergjegjesimi ndertohen pastaj edhe sjelljet tona(ana bihejviorale).


  Psikolget
  dhe filozofet ekzistencialiste kane dhene nje kendveshtrim interesant
  mbi ankthin. Per Kiergegardin dhe Sartrin ankthi ka te beje me friken e
  zgjedhjes mes mundesive te pafundme. “Ankthi lind nga mundesia per te
  mundur”(Kiergegardi). “Njeriu eshte ajo qe ai deshiron te behet”
  (Sartri). Pra ne kete rast liria dhe mundesia e zgjedhjes kthehen ne
  nje “denim” per njeriun, i cili eshte i detyruar te mbaje i vetem
  peshen e rende te lirise se tij.
  Ndersa per Hajdegerin ankthi lind
  nga perceptimi i “asgjese”. Ndergjegjesimi se “jemi” perplaset me
  mundesine tjeter, me mundesine e “mosqenjes”.
  Nga keto nocione
  filozofike jane ndikuar edhe psikologet ekzistencialiste apo dhe ata
  humaniste si: Bisvanger, Frankl, Roxhers, Masllow etj. Per ta, ankthi
  vjen si pasoje e “inautencitetit te individit”, pra dyzimit apo
  pavertetesise se tij. Ne kete rast, njeriu ka nje raport te keq me
  lirine e tij, e cila nuk e perballon dot pergjegjesine dhe si rrjedhim
  kerkon ti ike asaj duke prodhuar mungese sinqeriteti me vetveten dhe
  paaftesi per te perballuar problemet e perditshme.
  Ne kete
  kendveshtrim, shkrimtari francez Zhan Grenier ben nje krahasim
  interesant duke e krahasuar ankthin me nje udhetar i cili do te marre
  nje udhetim te gjate me tren per kenaqesi te tij personale dhe per t’u
  clodhur nga puna, por duke qene se ai ka para te mjaftueshme sa per te
  zgjedhur cdo lloj drejtimi, nuk di cilin te zgjedhe dhe perfundimisht
  ngele ne toke i deshperuar qe pushimet e tij do te harxhoheshin kot.
  Keshtu edhe ne jete: mundesite jane te shumta, por cilen te zgjedhim?

  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Ankthi.

  Mesazh nga Vizitor prej 27/3/2010, 20:50

  pergezime Morena informacionet e tua shume te vleshme jane

   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:26