Lėvizjet, treguesi i ndjenjave

  Share
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Lėvizjet, treguesi i ndjenjave

  Mesazh nga sandra prej 10/5/2010, 12:15

  Lėvizjet, treguesi i ndjenjave
  Njė gjest shumė i vogėl qė nuk bie fare nė sy, nė fakt tregon shumė pėr mendimet dhe ndjenjat e njė mashkulli ndaj personit tė caktuar.
  Meshkujt nuk janė tė aftė tė shprehin atė, qė nė tė vėrtetė dėshirojnė tė thonė, por lėvizjet qė ata bėjnė, shpesh herė flasin mė shumė se njėmijė fjalė. Ekspertėt kanė vėrtetuar se mendimet, qė meshkujt nuk i shprehin dot me fjalė, realizohen nėpėrmjet lėvizjeve tė pakoordinuara, tė cilat nė fakt tregojnė shumė nė lidhje me ndjenjat momentale. Nė vazhdim do tė mėsoni disa nga lėvizjet e vogla, qė shprehin mendimet e njė mashkulli.
  1. Njė ndėr gjėrat qė vihet re nė takimin e parė, ėshtė atėherė kur bashkėbiseduesi mban gojėn hapur paksa. Ky veprim ėshtė njė tregues mjaft i saktė, qė bashkėbiseduesi ėshtė edhe mė tej i interesuar nė ty. Kėtė detaj shumica e meshkujve e praktikojnė pothuajse nė tė gjitha takimet e kėndshme.
  2. Nė radhėn e veprimeve, qė meshkujt bėjnė nė takimet me femrat ėshtė edhe ngitja apo mbledhja e vetullave dhe ky gjest vjen natyrshėm, sa herė qė diēka pėlqehet apo jo nga mashkulli. Nė rast se personi me tė cilin ai takohet, i lė pėrshtypje tė kėnaqshme, ėshtė simpatike dhe u duket interesante, ai i ngre paksa vetullat, ndėrsa nė tė kundėrtėn, i mbledh duke krijuar rrudha tė lehta nė ballė.
  3. Kur ai shpreh interesimin ndaj personit qė ka pėrballė, kjo duket qartė nė mimikėn e tij. Mjaftojnė dy shenjat e lartcekura dhe ai do tė buzėqeshė me njė rrezatim tė harmonizuar nė sytė e tij.
  4. Njė gjest tjetėr qė meshkujt e bėjnė nė mėnyrė tė natyrshėm dhe atė madje nė njė periudhė kohe shumė tė shkurtėr, ėshtė dhe shkuarja e dorės mbi flokėt e tij. Kjo lėvizje do tė thotė shumė. Ai e pėlqen vėrtetė femrėn me tė cilėn bashkėbisedon dhe njė veprim tė tillė e bėnė instinktivisht.
  5. Nė rast se njė femėr nis tė flasė dhe mashkulli e dėgjon me vetulla paksa tė ngritura, ky gjest tregon se atij i pėlqen ajo femėr. Nė rast se mashkulli shikon “normalisht”, nuk i lėviz fare vetullat, vėshtrimi ėshtė disi indiferent, kjo do tė thotė se atij nuk i pėlqen as ti, as ajo ēka i thua.
  6. Kur njė mashkull fillon tė lavdėrohet pėr “meritat” e tij, pėr aftėsitė e tij, pamjen e tij tė jashtme, edhe pse hera-herės mund tė duket qesharak, kjo do tė thotė se ai dėshiron tė tregohet i denjė pėr ty, tė “thotė” se ėshtė i bukur e i aftė dhe tė pėrshtatet… Pra, ti atij i pėlqen dhe ai e ndjen tė nevojshme ė tregojė perfeksionin qė e karakterizon atė si mashkull.
  7. Nė rast se njė mashkull tė mbėrthen me sy nga koka te kėmbėt dhe kundron figurėn tėnde, kjo do tė thotė se atij i pėlqen bashkėbiseduesi dhe tek ai vlerėson figurėn e njė partnereje tė mundshme.
  8. Shpesh herė ndodh qė mashkulli tė fillojė tė bėjė veprime qė nė shikim tė parė duken si jo normale, siē ėshtė pėr shembull veprimi i rregullimit tė ēorapeve tė veta. Kjo do tė thotė se ai ėshtė aq i emocionuar qė ndodhet nė praninė e njė femre, sa qė fillon tė rregullohet dhe tė duket sa mė mirė nė sytė e saj.
  kto jan ato gjeste qe ne na bejn si ta kuptoj pa an then fjalen te dua
  siq e kemi nje tem
  kty ne forum

   Ora ėshtė 23/7/2018, 05:39