Jeta e vėrtetė:: Cfare eshte dhe ku ta gjejme

  Share
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Jeta e vėrtetė:: Cfare eshte dhe ku ta gjejme

  Mesazh nga sandra prej 30/5/2010, 07:27

  Tre njerėz tregojnė se ata e gjetėn pėrmbushjen,
  pranimin dhe qėllimin nė jetėn e vėrtetė.  -- A keni ndjerė ndonjėherė se duhet tė ketė diēka mė shumė nė jetė? Diēka mė shumė sesa thjesht tė ekzistosh? Mė poshtė jepen disa rrėfime tė drejtpėrdrejta tė cilat ofrojnė mendime pėr jetėn e vėrtetė dhe rolin e Perėndisė nė tė.

  Pėrmbushja nė jetėn e vėrtetė

  Ndoshta keni dėgjuar pėr njeriun qėllimi i tė cilit nė jetė ishte t\'i ngjitej njė mali. Kur mė nė fund e arriti majėn, ishte tmerrėsisht i zhgėnjyer. Nuk kishte vend tjetėr ku tė shkonte, dhe diēka ende i mungonte. Ėshtė si puna e futbollistit i cili pasi fiton Kupėn e Botės, ėshtė i dėshpėruar.

  Pėrvoja ime studentore ishte mjaft e ngjashme me kėtė. Nga viti i fundit, kisha arritur gjithēka qė njerėzit mė kishin thėnė se do tė mė bėnte tė kėnaqur--pjesėtar nė shoqatat dhe organizatat studentore, mbrėmjet argėtuese, notat e mira dhe shoqėria me vajza tė cilat vėrtet mė tėrhiqnin.

  Ēdo gjė qė doja tė arrija ndėrsa isha nė universitet e arrita. Dhe megjithatė, kur arrita \"majėn e malit\", ishta ende i pakėnaqur. Diēka mungonte ende dhe nuk kisha vend tjetėr ku tė shkoja.

  Sigurisht, asnjė nuk e dinte se ndihesha kėshtu --nga jashtė nuk e tregoja. Pėr ironi, ndjeja se shumė nga djemtė e godinės mė shikonin me zili. Ndoshta dėshironin qė jetėt e tyre tė ishin mė shumė si e imja. Ata nuk e dinin se sa i pakėnaqur ndihesha.

  Gjithėsesi, ekzistonte njė grup tjetėr djemsh nė godinėn tonė. Unė i quaja \"peshkopėt e Biblės\". Edhe pse isha tallur me ta dhe gjithnjė kėrkoja arsye qė t\'i dėnoja, kishte diēka tek ta tė cilėn nuk e kapėrdija kollaj...atyre dukej se nuk u mungonte asgjė. Dukej se ata e kishin atė pėrmbushje tė vėrtetė qė mua mė mungonte. Ata dukej se e dinin kuptimin e jetės.

  Verėn pas vitit tim tė fundit shkollor, dikush mė ftoi nė njė studim Bible nė kishė. As vetė s\'e di pse shkova. Mendoj se ndihesha mė i hapur ndaj gjėrave shpirtėrore se zakonisht. Kur drejtuesi i grupit filloi tė mėsonte nga Bibla, u shtanga krejt. \"I ka rėnė pikės.\" Mbeta i habitur kur pashė se sa e vėrtetė ishte Bibla dhe sa drejtpėrdrejt lidhej me jetėn time.

  Ishte sikur Perėndia po trokiste nė derėn e zemrės sime...por ende nuk doja ta lija tė hynte. Mendoja vazhdimisht se si jeta ime do tė ndryshonte dhe se si miqtė e mi do tė mendonin se nuk isha nė rregull. Kisha frikė. Por, sa mė shumė mendoja pėr Tė, aq mė shumė Perėndia mė ndihmonte tė kuptoja se fillimi i njė marrėdhėnieje me tė ishte gjėja e duhur. Kėshtu qė i thashė se sinqerisht doja qė Ai tė vinte nė jetėn time.

  Ēfarė ndodhi mė pas ėshtė vėshtirė tė pėrshkruhet. Mund ta shpreh vetėm kėshtu: \"Takova\" Perėndinė. Dhe kur e takova Atė zbulova pėrmbushjen e vėrtetė. Ndjeva njė plotėsi tė cilėn nuk e kisha pėrjetuar mė parė, sikur njė pjesė e zbrazėt e imja thellė-thellė nė shpirtin tim ishte mbushur--njė plotėsi qė ka qenė pjesė e jetės sime qė nga ajo ditė.

  Zbulova ishte se pėrjetimi im nuk ishte unik. Ėshtė ajo qė Jezu Krishti ofron tė bėjė nė jetėn e gjithėsecilit. Ai tha (dhe ende thotė): \"Unė jam buka e jetės. Kush vjen tek unė, nuk do tė ketė kurrė uri dhe kush beson tek unė, nuk do tė ketė kurrė etje.\"1 Jezusi na ofron njė marrėdhėnie me veten e tij.

  Jeta ende ka uljet dhe ngritjet e veta, zhgėnjimet dhe mundimet e veta. Por ajo qė i jep kuptim jetės sime dhe e bėn atė kaq tė kėnaqshme ėshtė pėrmbushja e vėrtetė qė kam pėrjetuar nė njohjen e Jezu Krishtit.

  Pranimi nė jetėn e vėrtetė
  (nga Robert Katalani)
  Gjatė fėmijėrisė sime, ēdo sezon kishte shfaqjen e tij televizive-- \"Charlie Brown\" gjatė Halloween-it, \"The Grinch\" gjatė Krishtlindjes. Megjithatė, njė program ishte kaq i madh sa nuk kishte nevojė pėr ndonjė ditė feste--ishte njė ngjarje e njohur. Sigurisht qė po flas pėr \"Magjistari i Ozit\".

  Ndoshta e mbani mend historinė. Dorotea largohet nga Kanzasi dhe zbarkon nė Oz, ku vret shtrigėn e keqe dhe si rrjedhim bėhet nė ēast njė figurė e njohur. I gjithė ky homazh dhe vullnet i mirė nga banorėt e Ozit nuk ia plotėson gjithėsesi nevojėn e saj kryesore: dėshirėn pėr tė qenė nė shtėpi. Por pėr fat tė mirė, edhe kjo dėshirė mund tė realizohet nė kėtė vend ėndrrash. Gjithēka pėr tė cilėn ka nevojė Dorotea ėshtė njė udhėtim pėr tė parė Magjistarin...tė mrekullueshmin \"Magjistar tė Ozit\". Kėshtu, sa hap e mbyll sytė, ajo ėshtė nė njė udhėtim me tre miq tė rinj nė qytet, plot shpresa tė gėzueshme pėr takimin me kėtė figurė tė madhėrishme.

  A e mbani mend se ēfarė ndodh mė pas? Nė vend tė njė magjistari tė sjellshėm dhe tė kujdesshėm, Dorotea dhe miqtė e saj pėrshėndeten nga njė magjistar i inatosur, nevrik, i cili ėshtė i interesuar vetėm pėr t\'i hequr qafe. Pasi paraqesin kėrkesat e tyre, ai thotė: \"Para se tė plotėsoj dėshirat tuaja, sė pari duhet ta provoni veten tė denjė.\" Mė pas u ngarkon njė detyrė tė vogėl pėr tė provuar veten: tė gjenin fshesėn e shtrigės sė keqe (shtriga e keqe e cila ėshtė motra e shtrigės qė tashmė Dorotea kishte vrarė).

  Kaq kėrkohej nga Magjistari i mrekullueshėm i Ozit.

  Pėr habinė e madhe tė Magjistarit, ata kthehen me fshesėn. Duke mos i bėrė pėrshtypje, Magjistari vazhdon pėrpjekjet pėr t\'i hequr qafe. Por ndėrsa apelojnė pėr ēėshtjen e tyre, ndodh diēka shumė interesante. Toto (qeni i Doroteas), duke nuhatur diēka tė ēuditshme nė tymin e Magjistarit tė inatosur, gjen njė perde nė cep tė dhomės. Toto e hap perden dhe zbulon njė plak tė mirė i cili nuk ėshtė fare si Magjistari.

  Gjatė fėmijėsisė sime imazhi qė kisha pėr Perėndinė ngjante shumė me Magjistarin e Ozit. Mendoja se ishte i ulėt dhe nevrik dhe se nė fakt dinte shumė pak pėr mua. Imazhet e pakta qė shikoja pėr Tė nė kishė kur isha fėmijė e bėnin Atė tė dukej i largėt, i njė bote tjetėr, i paarritshėm. Vdekjen e Tij nė kryq--njė imazh i vazhdueshėm--e kuptoja si njė sakrificė tė madhe, por qė dukej se e kishte bėrė pa dėshirė. Ajo qė kishte rėndėsi pėr Tė, mendoja, ishte sa mirė sillesha dhe sa i pėrmbushja standardet e Tij. Nėse do tė pranohesha ndonjėherė nga Ai, duhet ta provoja nė fillim veten si tė denjė. Siē mund ta imagjinoni, Perėndia nuk ishte njė figurė e mrekullueshme nė jetėn time. I mrekullueshėm nuk ishte fjala qė do tė zgjidhja pėr tė pėrshkruar Atė.

  Mė pas, nė vitin e parė tė shkollės sė lartė, e gjithė kjo ndryshoi. Perdja u hoq. Pėr herė tė parė nė jetėn time, dikush mė tregoi nė Bibėl--njė libėr tė cilin e kisha menduar gjithnjė plot tym--se cili ishte nė tė vėrtetė Perėndia. Ai nuk ishte i inatosur apo i ulėt--krejt e kundėrta. Ai ishte i dashur dhe dhembshur. Ai e dinte qė unė nuk isha i aftė tė jetoja njė jetė tė pėrsosur dhe tė zbatoja standardet e Tij. Kėshtu, nga dashuria e Tij e madhe, Ai u bė ajo qėnie e pėrsosur njerėzore dhe plotėsoi standardet nė vendin tim.

  Mėsova se Jezu Krishti nuk erdhi qė ta merrnim shembull. Ai erdhi tė bėhej zėvendėsuesi ynė. Vuajtjet e tij nuk ishin pėr t\'u imituar, por pėr tė pėrfituar prej tyre. Me vdekjen e tij nė kryq--tė cilėn e zbulova se e bėri me dėshirė--u gjykuan mėkatet dhe dėshtimet e mia. Nė kryq, Perėndia tregoi dashurinė e Tij tė madhe pėr ne. Ishte atje vendi ku Ai mė pranoi. Ashtu siē thotė Bibla: \"Perėndia e bėri tė jetė mėkat pėr ne atė [Jezusin] i cili nuk njihte mėkat, qė ne tė tė bėhemi drejtėsia e Perėndisė nė Tė.\"2

  Mėsova se pranimi real, i vėrtetė gjendet tek njė person i ri pas perdes. Unė ju ftoj dhe sfidoj ta hiqni perden dhe ta zbuloni Atė, dhe ta shqyrtoni ofertėn e Tij tė pranimit dhe faljes.

  Qėllimi nė jetėn e vėrtetė
  (nga Merilin Adamson)
  Gjithnjė kam menduar se jeta duhet tė ketė kuptim. Jo domosdoshmėrisht ēdo ēast i ēdo dite. Dua tė them, sa kuptim ka tė lash rrobat? As qė jeta duhet tė jetė gjithnjė serioze. Ne tė gjithė kemi nevojė pėr doza tė mėdha gallate!

  Por jeta ėshtė mė shumė sesa kėrkimi i qejfeve, pjesėrisht sepse kėnaqėsia nuk zgjat pėrgjithmonė. E ke aty pėr njė ēast, pastaj tė ikėn. Publicisti Ravi Zakarias e ka thėnė mirė: \"Nėse nuk ka njė kuptim tė madh nė jetė...atėherė jeta ėshtė pa njė forcė shtytėse, pa substancėn apo shpjegimin e plotė\".

  Pėr shumė vite studiova filozofitė e Dostojevskit, Sartrit, Niēes, Sokratit dhe shumė tė tjerėve--duke kėrkuar pėr njė qėllim tė lartė, motivues pėr jetėn time. Ēdo dy-tre javė do tė \"provoja\" njė filozofi tė re pėr tė parė nėse funksiononte. Por kėto filozofi mė dolėn zhgėnjyese kur i zbatova nė situatat reale tė jetės. Kėrkimi im vazhdoi.

  Njė korrespondent ndėrkombėtar lajmesh pėr revistėn TIME, Dr. David Aikman, hodhi dritė mbi kėtė temė. Ai ka disa grada pas-universitare, ėshtė ekspert i historisė ruse dhe kineze dhe i ēėshtjeve komuniste, ka punuar nė mė shumė se 30 vende, flet rrjedhshėm gjashtė gjuhė tė huaja dhe ėshtė njė mendimtar i thellė pėr ēėshtjet e jetės. Ai tha: \"Secili nga ne ka njė qėllim, arsye pse jemi kėtu, qė askush tjetėr nuk mund t\'ua thotė, por mund ta zbulosh nga Perėndia.\" Dr. Aikman rekomandonte fillimin e njė marrėdhėnie me Jezu Krishtin.

  Dr. Aikman dha kėtė pėrshkrim: \"Kur dėgjova fjalėt e Jezusit [nė Bibėl], m\'u duk sikur i foli zemrės sime dhe po thoshte: \'Unė jam udha drejt jetės. Nėse mė ndjek dhe bėn atė qė tė them, jeta jote do tė ndryshojė.\'\" Mė pas foli pėr marrjen e hapit tė parė pėr tė filluar njė marrėdhėnie me Jezu Krishtin, duke i kėrkuar Atij tė hynte nė jetėn e tij. Dr. Aikman konkludoi: \"Unė mund tė tė premtoj ...kushdo qė merr hapin e parė drejt Jezu Krishtit do tė ketė njė jetė tė gėzueshme.\"

  Ashtu si Dr. Aikman, unė vij nga njė e kaluar ateiste, dhe ashtu si ai, mėsova se deklaratat e Jezusit pėr veten e tij ishte mjaft unike. Jezusi nuk i drejton njerėzit tek filozofia e Tij mbi jetėn, por tek vetja e vet. Jezusi tha se mund tė falė mėkatet tona, tė na japė paqe tė brendshme nė mes tė rrethanave tė vėshtira dhe tė na udhėheqė drejt njė jete tė lirė.

  E vendosa se nė qoftė se kishte vėrtet njė Perėndi, unė doja ta njihja Atė. Por, ende isha skeptike. Debatoja dhe sfidoja tė krishterėt qė njihja. Doja prova qė Jezusi ishte Perėndi. Njė ditė, i shqyrtova me sinqeritet provat pėr ekzistencėn e Perėndisė dhe hyjninė e Krishtit, dhe u habita kur zbulova kaq shumė fakte logjike dhe historike. Atėherė e kuptova se duhej tė merrja nė vendim. A do t\'i kėrkoja Atij tė hynte nė jetėn time dhe ta ndikonte atė siē donte Ai, apo do ta mbyllja kapitullin pėr kėtė aspekt tė jetės sime dhe do tė refuzoja tė shqyrtoja mundėsinė e \"Perėndisė\" pėrgjithmonė?

  Pasi rishikova arsyet konkrete, intelektuale pėr tė besuar nė Jezusin, i kėrkova Jezusit tė hynte nė zemrėn time. Dhe po atė ditė, kėrkimi im pėr kuptimin e jetės mori zgjidhje pėrfundimtare.

  Mahnitesha qė mund tė kisha njė marrėdhėnie me Perėndinė. Bisedoja me Tė dhe, pėrmes ndryshimeve nė rrethana, Ai tregonte se mė kishte dėgjuar. Ai mė udhėhoqi nė rrugėt e karrierės tė cilat janė shumė mė tepėr tė gjera dhe tė gėzueshme nga ē\'i kisha ėndėrruar. I bėja pyetje dhe mė ēonte tek pėrgjigjiet e duhura dhe tė dobishme nga Bibla.

  Kėto gjėra nuk ndodhėn nė njė ditė tė errėt me stuhi. Ishte njė marrėdhėnie e sinqertė e dyanshme me Perėndinė tė cilėn po e shijoja vazhdimisht dhe qė vazhdoj ta shijoj ende. Kjo nuk ndodhi sepse u bėra shenjtore, por sepse Jezu Krishti dėshiron tė hyjė nė jetėn e kujtdo qė vėrtet do ta njohė dhe ndjekė atė.

  Njė gėzim i madh vjen kur ndjek Perėndinė. Ndryshe nga ēdo gjė ose ēdo njeri tjetėr, njohja e Jezu Krishtit solli qėllim real nė jetėn time.

  Nė jetėn e vėrtetė...
  Jeta e vėrtetė ėshtė njė jetė e mbushur me pėrmbushje, pranim dhe qėllim. Ne e gjejmė atė nė njė marrėdhėnie me Jezu Krishtin. Askush nė historinė njerėzore nuk ka bėrė pohimet qė bėri Jezusi dhe nuk ka dhėnė prova kaq tė mrekullueshme pėr t\'i mbėshtetur ato. Ai pohoi se ėshtė Perėndi, se ėshtė nė gjendje tė falė mėkatet dhe tė jetė udha e vetme nėpėrmjet sė cilės mund ta njohim Perėndinė Atė. Jezusi i mbėshteti kėto pohime nėpėrmjet ringjalljes sė Tij nga tė vdekurit. Vėrtet Ai ėshtė personi mė unik qė ka jetuar ndonjėherė...shumė mė tepėr se njė mėsues i madh.

  Bibla thotė se Jezusi ishte Perėndia i cili u bė njeri--\"Fjala u bėn mish dhe banoi ndėr ne.\"3 Ai ishte vula e qėnies sė Tij [Perėndisė]\"4 Me pak fjalė, Jezu Krishti e na e zbuloi tamam Perėndinė. Pra, si tė fillojmė njė marrėdhėnie me Tė?

  Ne nuk e fillojmė njė marrėdhėnie me Perėndinė duke u pėrpjekur tė jemi mė tė mirė. Perėndisė nuk i pėlqen tė jetojmė duke u pėrpjekur pėr tė fituar miratimin e Tij. A keni qenė ndonjėherė nė njė marrėdhėnie me dikė nė tė cilėn tė ėshtė dashur tė pėrpiqesh tė fitosh miratimin e personit? Nuk ėshtė aspak zbavitėse.

  Perėndia ka njė dashuri kaq tė sinqertė pėr ne, saqė siguroi mėnyrėn se si t\'i afrohemi atij..por ka njė problem. Pėr momentin, ajo ē\'ka e pengon lidhjen tonė me Perėndinė ėshtė mėkati ynė (egocentrizmi ynė i treguar nga zemėrimi, fjalėt lėnduese, padurimi, egoizimi, lakmia, etj.). Nėse e keni pyetur veten ndonjėherė pse lutjet duket se nuk shkojnė gjėkundi, kjo ėshtė arsyeja. Mėkati ynė na ka ndarė nga Perėndia, i cili ėshtė i shenjtė.

  Pra, ēfarė ka bėrė Perėndia qė ne tė mund tė kemi njė marrėdhėnie tė ngushtė me Tė? Jezu Krishti (\"Perėndia nė mish\") mori gjithė mėkatin tonė mbi vete kur vullnetarisht vdiq nė kryq. Ai e bėri kėtė nė mėnyrė qė tė jemi plotėsisht tė falur, qė tė pranohemi plotėsisht.

  Problemi ynė ilustrohet me njė studente qė akuzohet pėr njė shkelje. Gjykatėsi e dėnon me 30 ditė burg ose me njė gjobė prej 1000 dollarėsh. Studentja nuk ka as kohė pėr tė humbur as para pėr tė paguar. Gjykatėsi, duke e ditur kėtė gjė, heq veshjen e tij, shkon pėrballė bankės sė tė akuzuarės dhe me paratė e tij paguan gjobėn. Pse? Sepse, si njė gjykatės i drejtė, ai nuk mund ta anashkalojė ēėshtjen, por ngaqė ėshtė i ati i studentes, ai zgjedh tė paguajė gjobėn nė vend tė saj.

  Kjo ėshtė pikėrisht ajo ēfarė bėri Jezusi pėr secilin nga ne nė kryq. Ai bėri sakrificėn e madhe duke u rrahur, poshtėruar, dhe kryqėzuar nė vendin tonė. Tani Ai na kėrkon qė sakrificės sė Tij t\'i pėrgjigjemi duke e ftuar nė jetėt tona.

  Si mund tė jemi nė jetė e vėrtetė
  Ai dėshiron qė ta njohim Atė dhe tė pėrjetojmė dashurinė, gėzimin dhe paqen e Tij. Kur e ftojmė nė jetėt tona, ne marrim faljen e Tij dhe fillojmė njė marrėdhėnie me Tė qė zgjat pėrgjithmonė. Jezusi tha: \"Unė qėndroj tek dera (e zemrės suaj) dhe trokas. Nėse dikush e dėgjon zėrin tim dhe e hap derėn, unė do tė hyj tek ai (ajo).\"5

  Nėse kjo ėshtė dėshira e zemrės suaj, mė poshtė sugjerohet njė lutje (por fjalėt nuk janė aq tė rėndėsishme sa qėndrimi i zemrės suaj):

  I dashur Perėndi, rrėfej qė kam mėkatuar kundėr teje. Falemnderit qė e more mėkatin tim mbi veten Tėnde nė kryq. Dua tė marr faljen Tėnde. Dua tė filloj njė marrėdhėnie me Ty. Tė kėrkoj tė hysh nė jetėn time si Zoti dhe Shpėtimtari im. Tė lutem, mė jep jetėn e vėrtetė qė vjen vetėm prej Teje.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Jeta e vėrtetė:: Cfare eshte dhe ku ta gjejme

  Mesazh nga shaban cakolli prej 30/5/2010, 15:25

  jeta eshte e shkurter kur mendojme se gjetem te verteten,vdesim
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Re: Jeta e vėrtetė:: Cfare eshte dhe ku ta gjejme

  Mesazh nga sandra prej 2/6/2010, 16:13

  jeta eshte serjal jeta esht si nje enderr jeta esht si nje ur ku uji kalon dhe vitet ecin ku as vet se dim qysh e ka e qa bom jeta esht nje fantazi ku shum gjera fantazon jeta ehst nje dashuri e madhe po ku ka edhe vuajtje shum po ne fund mund te them me mir te jetosh dhe qdo gje qe ka ndodhur po them en (te harrosh)thash se ka disa gjera qe nuk harrohen po apet jet osht kjo qe shum gjera perjeton..

  Sponsored content

  default Re: Jeta e vėrtetė:: Cfare eshte dhe ku ta gjejme

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 21/6/2018, 18:14