miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Share
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga sandra prej 30/5/2010, 07:34

  Te flasesh per miqesine eshte nje koncept i gjere, por ne vetvete te ofron siguri dhe mbeshtetje ne momentet e veshtira qe njeriu i kalon shume shpesh ne jete.Qe te zgjedhesh nje mik te mire dhe te sinqerte (shume e perdorur kohet e fundit kjo fjale)duhet qe ky i fundit te kaloje disa stade ne menyre qe ti ta provosh se cfare eshte i afte miku yt i ardhshem te te ofroje dhe te te ndihmoje.Eshte nje sfide e madhe per te fituar nje mik ne kohet e sotme pasi sa me shume njohje t`i japesh atij aq me te lehte e ka neser per ta perdorur ate kunder teje.Keshtuqe fillimisht ne hapat e para te miqesise \"blije\" mikun ne kuptimin qe lere te flase ,te shprehe deshirat dhe preferencat e tij dhe ne kete menyre ti je i pergatitur per te qene me afer tij.Duhet te kalojne me shume kujdes keto stade me synim kryesor qe te mos zhgenjehemi neser pasneser dhe kjo te kushtezoje jeten tone kundrejt familjes sone,te dashurve te zemres apo dhe ne fund te fundit edhe ndaj vetes sone.Kam njohur nje person qe e besonte verberisht dike qe sapo njohu ne ambientin ku ai punonte.Besimi qe fitoi ky person ndaj mikut te tij te ri ishte tejet i menjehershem dhe ne cdo bisede qe ky i fundit fliste me te tjeret nuk linte pa permendur me superlativa mikun e tij te ri qe nuk kishte shume pak muaj qe e futi ne rrethin e tij miqesor.Ai nuk bente asgje te jashtezakonshme.Absolutisht!Shpirti fisnik dhe menyra e sjelljes aq e vecante ndaj te tjereve u pikas menjehere nga miku im dhe i beri mjaft pershtypje.Ai kishte shume reputacion dhe gezonte shume respekt nga koleget e punes.Ne pune ishte mjeshter kaluar mjeshtrit.Plot fantazi dhe krijueshmeri! Pra ai person kishte vlera dhe ky ishte momenti qe miku im te merrte disa nga keto vlera shume te thjeshta ne dukje,por te domosdoshme per moshen e tij si dhe per punen e re te cilen ai sapo e kishte nisur!Ai krenohej kur ishte ne tavoline me te.Profesionist,zemermire,i respektueshem dhe asnjehehe i merzitshem asnjehere!!Madje pati dhe nga ata qe e \"kritikuan\" se po linte pas dore miqesine e vjeter, por personi ne fjale shprehej gjithmone se miku i ri i ofronte atij nje komoditet te papare, qe po te bashkoheshin te gjithe bashke, nuk e konkuronin dot ate te vetem.Dhe vetem nje ZOT do ta ndalonte ate te hiqte dore!Ishte shume i vendosur ndja miqesise se re te shfaqur ne horizont.Shume nga ata qe e rrethonin shpreheshin te cuditur sesi lindi kjo lloj miqesie e menjehershme,por ka disa gjera qe nuk kane nevoje per shpjegime dhe arsyetime te pafundme.Thjesht te ngjisin qe ne castin e pare qe bie ne kontakt me te dhe kaq.Perse duhet te ndodhe patjeter dicka jashte te zakonshmes qe dy njerez fare te panjohur te krijojne miqesi ndermjet tyre.Duhet t`i lidhe ndodnje interes? Jo kurrsesi jo!Por ne fund te fundit secili kishte vendin e tij dhe askush nuk kishte pse ndihej keq!Kjo ,sipas tij , ndodhte se miku i tij ri kishte realizuar disa nga stadet qe u permenden me lart.Ne vend te vleresimeve te pamerituara ai jepte kritika te mirefillta dhe me baza te forta logjike, te cilat te menduara mire, te conin instiktivisht ne suksese te vogla,por qe te jepnin kenaqesi.Kjo eshte ne fund te fundit nje nga pikat kyce te miqesise komoditeti dhe lirshmeria per te shprehur deri ne fund ate qe ti mendon dhe ashtu sic ti e mendon.Kishte raste qe shoku im merzitej pasi miku i tij ri nuk kishte kohe te mjaftueshme per te ndare nje kafe,muhabet,gezim apo hidherim me te,por pas nje reflektimi tejet te gjate (kishte raste qe zgjste edhe me jave) me veten e tij ai kuptonte se puna qe ai bente, perkryeshmeria e garantuar e punes se tij nuk i linte asnje minute kohe te lire, por edhe ate pak kohe te lire qe ai kishte do t`i duhej ta ndante me shoqerine e vjeter si dhe me familjen apo jo!?.....Cfare duhet te bente miku im ne kete rast?
  Ta braktiste? T`i kerkonte llogari? Ta ndante nga shoqeria qe ai kishte kohe me te cilen shoqerohej ndonese ajo nuk kishte vlera te mjaftueshme per te?U fut ne nje periudhe turbullire dhe po shkoqiste me veten e tij nese duhej ta vazhdonte kete lloj miqesie.Shoqeria e tij e vjeter filloi ta mbushe me mllefe ate, per shokun tim , aq sa ky i fundit ne nje moment te caktuar nuk duroi me....I duhej te bente nje zgjedhje.E kishte shume te veshtire! Kishte bere te pamunduren per ta afruar! Kishte shfrytezuar cdo mundesi per ta bere mik dhe per nje kaprico te disa miqve te tij \"ziliqare\" do t`i duhej te hiqte dore.Dhe e dini se cfare beri? E gjeni dot? Filloi te terhiqej me ngadale duke i dhene atij idene se po shkeputej dhe t`ia bente te qarte se cila nga miqesite do t`i vlente me shume! Ai i ka lene shokut te tij kohe ... Kohe per te menduar dhe reflektuar se cila do te jete zgjedhja e tij.Mos ndodhta do te jete rruga e se mesmes se arte? Koha do ta tregoje.....Ai ende shpreson se miku i tij ri do te beje zgjdhjen e duhur sic beri shoku im me te.Ka besim tej mase tek zgjedhja e tij!Ka ardhur koha qe ai t`ia shperbleje!!!!
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Re: miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga sandra prej 30/5/2010, 07:36

  [quote="sandra"]Te flasesh per miqesine eshte nje koncept i gjere, por ne vetvete te ofron siguri dhe mbeshtetje ne momentet e veshtira qe njeriu i kalon shume shpesh ne jete.Qe te zgjedhesh nje mik te mire dhe te sinqerte (shume e perdorur kohet e fundit kjo fjale)duhet qe ky i fundit te kaloje disa stade ne menyre qe ti ta provosh se cfare eshte i afte miku yt i ardhshem te te ofroje dhe te te ndihmoje.Eshte nje sfide e madhe per te fituar nje mik ne kohet e sotme pasi sa me shume njohje t`i japesh atij aq me te lehte e ka neser per ta perdorur ate kunder teje.Keshtuqe fillimisht ne hapat e para te miqesise \"blije\" mikun ne kuptimin qe lere te flase ,te shprehe deshirat dhe preferencat e tij dhe ne kete menyre ti je i pergatitur per te qene me afer tij.Duhet te kalojne me shume kujdes keto stade me synim kryesor qe te mos zhgenjehemi neser pasneser dhe kjo te kushtezoje jeten tone kundrejt familjes sone,te dashurve te zemres apo dhe ne fund te fundit edhe ndaj vetes sone.Kam njohur nje person qe e besonte verberisht dike qe sapo njohu ne ambientin ku ai punonte.Besimi qe fitoi ky person ndaj mikut te tij te ri ishte tejet i menjehershem dhe ne cdo bisede qe ky i fundit fliste me te tjeret nuk linte pa permendur me superlativa mikun e tij te ri qe nuk kishte shume pak muaj qe e futi ne rrethin e tij miqesor.Ai nuk bente asgje te jashtezakonshme.Absolutisht!Shpirti fisnik dhe menyra e sjelljes aq e vecante ndaj te tjereve u pikas menjehere nga miku im dhe i beri mjaft pershtypje.Ai kishte shume reputacion dhe gezdomosdoshme per moshen e tij si dhe per punen e re te cilen ai sapo e kishte nisur!Ai krenohej kur ishte ne tavoline me te.Profesionist,zemermire,i respektueshem dhe asnjehehe i merzitshem asnjehere!!Madje pati dhe nga ata qe e \"kritikuan\" se po linte pas dore miqesine e vjeter, por personi ne fjale shprehej gjithmone se miku i ri i ofronte atij nje komoditet te papare, qe po te bashkoheshin te gjithe bashke, nuk e konkuronin dot ate te vetem.Dhe vetem nje ZOT do ta ndalonte ate te hiqte dore!Ishte shume i vendosur ndja miqesise se re te shfaqur ne horizont.Shume nga ata qe e rrethonin shpreheshin te cuditur sesi lindi kjo lloj miqesie e menjehershme,por ka disa gjera qe nuk kane nevoje per shpjegime dhe arsyetime te pafundme.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga shaban cakolli prej 30/5/2010, 10:35

  miqesia,fjale e shejte
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Re: miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga sandra prej 30/5/2010, 14:23

  shum shum e shenjt
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga shaban cakolli prej 30/5/2010, 15:20

  me pelqen ky vyrtyt
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Re: miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga sandra prej 30/5/2010, 15:25

  uf uha une kam nje shoqe qe nga klasa 1
  jemi bashk ka ndodh normal ndonjher si femija ashty qe
  perlahen bile ather thojshum dysh e ki hahah
  po me te vertet esht shum mir te kesh shoqe a po shok
  mikja me mir e jetes ajo esht per ty dhe cigarja esht shoku
  im qe gjith jeten do me shoqeroj
  ...
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga shaban cakolli prej 30/5/2010, 15:27

  miqesia kushton
  shendet edhe pare
  i mire eshte miku
  qe ste harron fare
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga shaban cakolli prej 30/5/2010, 15:28

  vetete desha te them:
  Cigarja kushton
  shendet edhe pare
  e duaj mikun
  qe s“te harron fare
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Re: miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga sandra prej 2/6/2010, 16:10

  e du valla boll hehe shum qa thash ni postim tjeter qe ke pytja qa mendoni per vajzat qe pin duhanin une thash ai valla pa to smuj me jetu..

  Sponsored content

  default Re: miqesia virtyt i njerezve fisnike

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 22/5/2018, 09:40