100-vjetori i Nėnė Terezės

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default 100-vjetori i Nėnė Terezės

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 10/7/2010, 13:34

  SHKODER - Aktivitetet nė kuadrin e 100-vjetorit tė lindjes sė Nėnė Terezės kanė nisur dje pasdite me njė koncert-homazh nė skenėn e teatrit "Migjeni", me pjesėmarrjen e korit "Nėnė Tereza", Orkestrės sė Harqeve, me dirigjente,Artisten e Merituar, Suzana Turku.
  Artistja Suzana Turku, nė cilėsinė e zv/ministres sė Turizmit, Kulturės, Rinise e Sporteve, duke pėrshėndetur pjesėmarrėsit nė sallė, ka nėnvizuar vlerat e shenjtores shqiptare, e cila gjatė tė gjithė jetės sė saj pėrcolli ngrohtėsi, zemėrgjerėsi e bujari nė drejtim tė njerėzve tė varfėr, tė cilėve u shėrbeu deri sa ndėrroi jetė.
  Artadashėsit shkodranė, mes tė cilėve kanė qėnė edhe drejtuesit mė tė lartė tė qeverisjes vendore, kanė duartrokitur gjatė interpretimin e solistėve Erion Gjyzeli, Lindita Kola dhe Isak Shehu, tė cilėt kanė pėrformuar nė mėnyrėn mė tė mirė
  artistike.
  Nė program ishin Ave Maria, Astor Piazzolla, Trombe e Harqe, kėngėt "Lule Borė", "Si dukat i vogėl je", "N'at zaman t'asaj furie", "Kroi fshatit tonė", "Dy kėngė shkodrane" etj, tė cilat janė pritur mjaft mirė nga publiku. Krahas kėtyre, nė program perfshiheshin edhe "Stabat mater doloosa", "Culus animan gementen", "O quam tristis efafficta", 'Santa malter, istud agas" dhe "Quando corpus morietur".


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:48