PO JU KĖNDOI NJĖ KĖNGĖ O JU SHOKĖT E MIJ

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default PO JU KĖNDOI NJĖ KĖNGĖ O JU SHOKĖT E MIJ

  Mesazh nga shaban cakolli prej 16/7/2010, 12:19

  PO KĖNDOI NJĖ KĖNGĖ O JU SHOKĖT E MIJ

  =1535548066&p[]=407521154526]  PO KĖNDOI NJĖ KĖNGĖ O JU SHOKĖT E MIJ

  Po kėndoj njė kėngė
  o ju shokėt e mij
  bash sikur ju kėndova
  ashtu nė rini

  unė jam,ai qė jam
  pėrveq kėngės
  tjetėr s“kam
  kėngėn e kam pasuri
  shpirtin e kam dashuri.  (Demir Krasniqi)
  Kjo ėshtė edhe pasuria mė e madhe
  jo vetėm e Demirit,por e shpirtit tė
  popullit,e folklorit tė
  kombit,e histoisė kombėre.Demir Krasniqi njė shpirt
  kėrkues i paepur
  i arsimit kombėtar dhe njohėjes sė realitetit tanė
  kombėtarė tė
  flijuar brenda shekullit,nėpėr tė cilin flijim historia jonė
  nxori nė
  shesh burra tė mėdhenj,tė cilėve penda e Demir Krasniqit u furi lavdi
  kurse
  zėri i tij i ėmbėl me shumė dhembje e mallėngjim kėndoi heroizmin e
  tyre
  pėr flijimin etyre qė nė emrin e tyre gėzon atdheu i lirė.I
  vetdijshėm pėr

  flijimin e shumė atdhedashėsve Demiri fort
  kujesshėm dhe vendosmėrirr u
  gėtoi nė gjitha trevat shqiptare duke
  faktuar gjitha tė dhėnat qofshin
  ato tė karakterit
  historiografik,apo karakterit kulturor,duke dhėnė
  njė kontribut tė
  rėndėsishėm,por edhe duke zgjėruar njė krijimtari tė
  begatshme
  nė mbledhėjen,studimin,sistemimin
  dhe publikimin e tė dhėnave tė tij
  kulturore dhe kombėtare,tė cilat
  sot dhe nė tė ardhėmen do u shėrbejnė
  tė rinjėve brez pas
  brezi.Demir Krasnqiė personalitet i veēantė,emri i
  tė cilit ėshtė
  bėrė i njohur nė ēdo vend ku jetojnė shqiptarėt,nuk hyri rastėsisht
  por
  personalitetin e tij e stolisėn afėrsia e tij me njerėz tė gjitha
  moshave,guximi
  i tij i pa shoq pėr tė u bėrė ballė sfdave tė kohės,vullneti dhe
  vendoshmėria
  veshja e personalitetit tė tij me njohuri tė gjėra nė
  fushėn e arsimit
  nė tė cilėn punoi dyzet vjet si mėsues dhe edukator
  i cili shpėrndau
  dritėn e diturisė ,nė fushėn e kulturės nė tė
  cilėn ishte punėtor i pashoq,hedhja dritė mbi historinė kombėtare
  me
  pendė dhe kėngė u fut nė zemėr tė ēdo dashamiri tė kulturės dhe kėgės.
  Mėsues,krijues
  ,kėngėtar,muzikolog me diapazone tė larta njohurishė,Demir Krasniqi u
  bė udhėrrefyes i dashur
  i njerėzimit.Unė nuk mirrem me idhujtari,nuk
  kam idhuj,por Demirin e dua dhe e ēmoj punėn e tij
  qė ėshtė ndėr
  punėt shumė tė ēmuara arsimore,kulturore dhe kombėtare.
  Sahere zbres
  nga mėrgimi i largėt nė Kosovė takohem me kėtė lavrues tė kulturės
  sonė,qmallemi dhe mėsoj diqka tė re e tė
  vlefshme nga shumė
  fusha.Edhe kėsaj radhe rezervova kohė tė takohem me te,por gėzimi dhe
  efekti ishte mė i madh:Kėsaj radhe
  takova bashkė me te edhe krijuesin
  dhe veprimtarin e arsimit dhe kombit Hysen Kėqikun.Me Demirin dhe
  Hysenin nė Hotelin Kristal
  tė Gjilanit ndejėm jo mė pak se tri
  orė,por ndeja me ta mu duk sikur nuk zgjati as tre minuta.Duke u
  pėrshėndeturme ta
  Demiri kėmbėnguli qė meodomos njė ditė tė i bėjė
  vizitė nė shtėpinė e tij.Mundėsitė ishin tė vogla, isha tė qmallem me
  tė gjithė
  ngapak,andaj koha nuk mė premtonte,por lash diqka pa
  realizuar dhe i bėra njė vizitė nė shtėpi
  Demirit.Pritja e tij e
  pėrzemėrt ,bujare do mė mbetėt gjithnjė nė kujtesė.Mbas pak kohe
  vizitova njė dhomė tė tij tė punės,e cila
  ishte e tėra e
  mbushur me punėn e krijimtarisė sė tij.Raftet me libra tė tij,disqet e
  gramafonave,audiokasetave,video
  kasetave,cd-ve
  ku kishte mbi 4000 kėngė tė reportuarit tė
  tij,veshjet kombėtare qė po shkėlqenin tė cilat po i mbante me kujdes tė
  madh,veglat muzikore
  si qyfteli,sharki,violinė,harmonikė,def,etj,mirėnjohėje e shpėrblime tė
  renditura me pedantėri,e
  shumė qė nuk i ceka.

  Ja kjo ėshtė pasuria ime e tėra qė kam mė
  tha Demiri:Unė nuk kam veturė,as bicikletė,nuk kam as para,kjo qė po
  shihni
  ėshtė e tėra pasuria ime!Vėrtetė Demiri sot gjindet pak i
  holluar materialisht sepse vėshtirė jetohet me paga arsimi,ai
  kohėn e
  veprimtarisė sė tij nuk vrapoi mbas materializmit,si shumė kėngėtar,t

  cilėt me mashtrime,britma dhe ulurima,ndryshime e kopjime tė kulturės
  sonė,u vunė mbas materializmit dhe me hiq vlerė ua gjveshen gjepat
  qytetarėve!
  Demir Krasniqi iu vu punės arsimore,kulturore e
  kombėtare,mblodhi folklor kombėtar,punoi nė arsim pa paga,kėndoi pėr
  dėshirėn e popullit,hargjoi mjete
  pėr tė botuar libra,nga se nuk
  gjinden sponzor kėsaj kohe,por pasuria e tij intelektuale,arsimore dhe
  kombėtare qė ma zuri syri nė dhomėn e tij,ėshtė
  begatia mė e madhe qė
  ma ka zėnė syri nė kėto vitet e mija.Nė kėtė ndejė ai mė bėri edhe njė
  nderė tė madhe duke mė ofruar titujt e tij"Kėngė krismash
  lirie
  pjesėt 1 dhe 2","Liman Shahiqi,trimi i Gollakut","Familja Kurti nga
  Tugjeci","Kushtrim Lirie","Gjakon Kosova""Kėngė pėrjetėsie","Bejtė
  Pireva,pėr tė cilat i jem
  shumė mirėnjohės,nga se mė parė mė kishte
  dhėnė disa tituj tjerė dhe tani kam krijimtarinė komplete tė tij.Ai
  mėdhuroi edhe disa kėngė nė cd,prej tė cilave mė la shumė
  mbresė"Mbarė
  Gollaku po qan me lot"nė tė cilėn kėndon me shumė dhimbje e
  mallėngjim,largimin e popullatės nga shumė fshatėra tė Gollakut,pėr
  kėtė,apo atė shkak.

  Pėr Demir Krasniqin dhe njerėz si ai duhet tė
  kemi rrespekt dhe dashuri
  ,kėta me punėn e tyre kanė nderuar
  arsimin,popullin dhe historinė kombėtare.Si tė tillė kėta njerėz duhet
  tė i mbėshte
  sim,se vėrtetė ata kanė rėnė nė varfėrinė materiale,por
  kanė pasuruar kulturėn dhe historinė kombėtare.

   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:10