50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 31/7/2010, 13:26

  Diaspora shqiptare » 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė
  Shqiptarėt qė janė bėrė tė njohur nė botė nga Kadareja deri te Kledi Kadiu.
  Ata ia kanė dalė tė fitojnė njė emėr nė Shqipėri. Mė pas ia kanė dalė qė
  nėpėrmjet kėtij emri tė pėrcjellin vlerat e kombit tonė nė mbarė botėn.
  Nė tė gjitha kohėrat ka pasur shumė shqiptarė qė kanė shėrbyer si
  ambasadorė tė kulturės dhe vlerave shqiptare nė botė. Dhe ne kėtė kohė, ja cilėt janė shqiptarėt fama e tė cilėve shkoi pėrtej kufijve tė vendit tonė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 31/7/2010, 13:27

  1. Ismail Kadare – shkrimtar
  Shkrimtari me famė tashmė botėrore dhe fitues i ēmimit “Man Booker Prize”

  2. Inva Mula – soprano
  Sopranoja me famė ndėrkombėtare, e cila pėrfaqėson denjėsisht vendin tonė nė skenat botėrore

  3. Ana Oxa – kėngėtare, Itali
  Kėngėtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbėrritur nė Itali nga Shqipėria dhe pikėrisht nga Kruja

  4. Sandra Bullock, aktore SHBA
  Ėshtė bėrė e ditur se babai i Sandra Bullock ėshtė me origjinė shqiptare

  5. James Belushi – aktor, SHBA
  Aktori i famshėm amerikan, James Belushi, dhe vėllai i tė ndjerit John Belushi, ėshtė me origjinė shqiptare

  6. Eda Zari - kėngėrare, Gjermani
  Lindur nė Tiranė, Eda Zari jeton prej vitesh nė Gjermani, ku ėshtė njė
  kėngėtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo ėshtė
  gjithashtu ambasadore e kulturės sė Shqipėrisė

  7. Ferid Murati
  Nobelisti me baba shqiptar dhe nėnė amerikane, Ferid Murati, fitoi ēmimin “Nobel” nė mjekėsi nė vitin 1998

  8. Angjelin Prelocaj
  Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj ėshtė fitues i njė sėrė
  ēmimesh ndėrkombėtare Me prinder te lindur ne Vermosh te
  Kelmendit-Malesi e Madhe

  9. Eliza Dushku – aktore, SHBA
  Aktorja e cila luajti pėrkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s
  nė filmin “Historia e njė djali”, ėshtė me origjinė shqiptare

  10. Agim Kaba – aktor, SHBA
  Shumė pak e dinė se djaloshi simpatik qė ka luajtur nė telenovelėn “Ndėrsa bota rrotullohet”, ėshtė me origjinė shqiptare


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 31/7/2010, 13:27

  11. Stan Dragoti – regjisor, SHBA
  Regjisori dhe producenti hollivudian e bėri tė ditur para disa vjetėsh kur mbėrriti nė Shqipėri prejardhjen e tij shqiptare

  12. Richard Lukaj
  – ekonomist, Wall Street, SHBA
  I lindur nė Itali nga prindėr shqiptarė, Lukaj cilėsohet si “magjistari”
  i Wall Street, duke mbetur njė nga menaxherėt mė tė rinj tė njė rangu
  aq tė lartė

  13. Joseph DioGuardi – ish-kongresmen, SHBA
  Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur nė Bronks,
  Nju-Jork, njėkohėsisht dhe lider i Ligės Civile Shqiptaro- Amerikane. Ai
  ėshtė me origjinė shqiptare dhe qė prej vitit 1989 ka bėrė 15 udhėtime
  nė Ballkan

  14. Emina Cunmulaj – modele, SHBA
  Supermodelja me origjinė shqiptare, Emina Cunmulaj, ėshtė shpallur ylli i
  ri i revistės sė famshme te fotomodeleve “Elite” dhe “Vogue” nė SHBA

  15. Donald Lambro – gazetar, SHBA
  Ai ėshtė njė gazetar amerikan me famė botėrore dhe mbi tė gjitha me origjinė shqiptare

  16. Tie (Tahir) Domi – lojtar hokeji, Kanada
  Ka lindur nė Ontario, Kanada mė 1 nėntor 1969 nga prindėr shqiptarė. Ėshtė njė lojtar hokeji mjaft i famshėm nė Kanada

  17. James Biberi – aktor, SHBA
  Aktor nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ndėrkohė qė prindėrit e tij janė shqiptarė

  18. Tania Doko – kėngėtare, Australi
  Ajo e ushtron aktivitetin e saj nė Australi, por tashmė dihet se ajo ėshtė njė kėngėtare e suksesshme me rrėnjė shqiptare

  19. Mirela Tafaj – soprano, Kanada
  Si shumė tė tjerė, edhe Mirela Tafaj ėshtė njė soprano shqiptare, e cila ka bėrė emėr edhe jashtė kufijve tė Shqipėrisė

  20. Elona Bojaxhi – aktore, modele, SHBA
  Elona Bojaxhi ėshtė modele dhe aktore me origjinė nga Berati. Ajo ėshtė zbuluar nga njė regjisor, duke filluar mė pas karrierėn aktoriale


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 31/7/2010, 13:29

  21.Laureta Meci – aktore, SHBA
  Laureta Meci, e lindur nė Kuēovė, ka pėrfunduar shkollėn prestigjioze tė
  aktrimit “Stella Adler” nė Nju-Jork dhe po avancon me karrierėn e saj

  22. Ilir Shaqiri – balerin, Itali
  Balerin i famshėm shqiptar nė Itali, u bė i njohur nga programi televiziv “Amici”

  23. Kledi Kadiu – balerin, Itali
  Balerin shqiptar me famė tė madhe nė Itali, pas pjesėmarrjes dhe suksesit tė tij nė programin televiziv “Amici”

  24. Leon Cino – balerin, Itali
  Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė, edhe Leon Cino u bė i njohur shumė shpejt nė Itali

  25. Klajdi Selimi – balerin, Itali
  Sėrish njė balerin shqiptar qė u bė shumė shpejt protagonist i programit “Amici”

  26. Marina Malota – aktore SHBA
  Ajo vjen nga njė familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur nė shumė
  filma si “Til There was You”, “The Thin Red Line” etj., ndėrkohė qė
  edhe vėllai dhe motra e saj merren me aktrim

  27. Tedi Papavrami – violinist, Francė
  I lindur nė Tiranė, ai studio nė konservatorin kombėtar “Superieur de Musique” nė Paris.
  Ai ka interpretuar nė shumė skena tė botės

  28. Erald Dervishi – kampion botėror shahu
  I lindur nė Durrės, ai ėshtė njė nga kampionėt mė tė rinj nė historinė botėrore tė Shahut

  29. Mirsa Adami – pianiste
  E lindur nė Tiranė, Mirsa Adami fitoi nė 1990-ėn ēmimin e parė nė njė
  konkurs pėr tė rinjtė nė Itali dhe njė vit mė vonė interpretoi nė
  Roterdam, Holandė. Ajo luan si soliste nė dhomėn e muzikės dhe ėshtė
  shumė e suksesshme

  30. Saimir Pirgu – tenor
  Pavarėsisht se nė moshė tė re, Saimir Pirgu u bė shumė shpejt i njohur si tenor, duke fituar njė sėrė ēmimesh nė Itali


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 31/7/2010, 13:31

  31. Nate Dushku – aktor, SHBA
  Ai ėshtė vėllai i Eliza Dushkut dhe njėsoj si ajo rrjedh nga e njėjta familje me origjinė shqiptare dhe ėshtė njėkohėsisht aktor

  32. Hila Popaj – ish-aktor, SHBA (Chinatown)
  Ata qė kanė parė seritė e filmit “Ninja” duhet ta kenė parė pa e ditur se ai ėshtė shqiptar.
  Ai gjithashtu ka luajtur edhe nė “Chinatown”

  33. Liria Begeja – regjisore, Francė
  Liria Begeja ėshtė regjisorja e njohur franko-shqiptare

  34. Elsa Lila – kėngėtare, Itali
  Pasi korri mjaft sukses me ēmimet e saj tė para nė Festivalin Kombėtar
  Shqiptar, ajo u bė e njohur edhe nė Itali, ku mori pjesė nė festivalin e
  Sanremos

  35. Astrit Zejnati – balerin, Arizona, SHBA
  Pasi ka studiuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, Astrit Zejnati ka arritur tė jetė balet maestro nė Arizona

  36. Miriam Cani – kėngėtare, Gjermani
  Vajza e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmė e njohur nė Gjermani dhe nė vende tė tjera evropiane, ėshtė nga Elbasani

  37. Stefi Gjine – teniste, Kanada
  Ajo ėshtė shumė e re, por njė teniste me njė tė ardhme qė premton shumė, me 124 trofe deri tani
  38. William Gregory – astronaut, SHBA
  William Gregory ėshtė njė astronaut amerikan, paraardhėsit e tė cilit kanė emigruar nga Shqipėria nė fillim tė kėtij shekulli

  39. Aurela Gaēe - kėngėtare, SHBA
  Kėngėtare shqipėtare qė tashmė po korr sukses edhe nė SHBA

  40. Igli Tare – futbollist, Itali
  Futbollisti shqiptar, i cili ėshtė mjaft i suksesshėm gjithashtu nė Itali


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 31/7/2010, 13:32

  41. Ambeta Toromani – balerinė, Itali
  Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė edhe Ambeta Toromani u bė shumė shpejt e njohur nė Itali

  42. Oni Pustina – model, Itali
  I shfaqur nė reklama tė ndryshme, Oni Pustina ėshtė modeli i famshėm
  shqiptar qė luan rolin e postierit nė emisionin “Ce posta per te”

  43. Valbona Ēoba – modele, aktore, SHBA
  Ajo u bė e njohur fillimisht nė Shqipėri, mė pas nė Greqi si njė modele e famshme, ndėrsa tani ėshtė modele dhe aktore nė SHBA

  44. Aris Golemi – balet maestro, koreograf
  I diplomuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, ai ka performuar live me
  kėngėtarin e muzikės kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenė
  koreograf i disa pjesėve tė grupit N’SYNC

  45. Masiela Lusha
  E lindur nė Shqipėri, Masiela Lusha po vazhdon karrierėn e saj prej
  aktoreje nė SHBA. Ajo ėshtė shfaqur nė shumė filma dhe spote publicitare

  46. Kristina O’Donnelly
  E lindur nė Romė, Kristina O’Donnelly ėshtė e bija e njė shqiptari tė Maqedonisė. Ajo ėshtė shkrimtare mjaft e famshme

  47. Mariela Cingo
  Mariela ėshtė njė pianiste e re shqiptare me banim nė Londėr, ku ka fituar shumė ēmime pėr interpretimet e saj

  48. Laura Mersini Houghton
  Ajo ėshtė kozmologe dhe ėshtė shqiptare, si dhe njė nga femrat e pakta nė botė qė merren me kėtė shkencė

  49. Ardian Harri
  Ai ėshtė njė profesor shqiptar nė Universitetin e Shtetit tė Misisipit nė departamentin e ekonomisė bujqėsore

  50. Luan Krasniqi, boksier
  Ai ėshtė tashmė njė boksier mė famė, i cili ka mbajtur deri vonė titullin Kampion i Evropės


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Mesazh nga shaban cakolli prej 31/7/2010, 19:51

  rastesite vijne rralle,megjithate ne krenohemi me keta njerez te medhenj

  Sponsored content

  default Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:47