Rona Nishliu ėshtė renditur e pesta

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Rona Nishliu ėshtė renditur e pesta

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 27/5/2012, 08:38

  Rona Nishliu ėshtė renditur e pesta nė edicionin e sivjetmė tė Festivalit Evropian tė Kėngės – Eurovision qė u zhvillua nė Baku tė Azerbajxhanit.

  Kėnga “Suus” grumbulloi 146 pikė, dhe kėshtu regjistron rekord, si kėnga me pozicionimin mė tė mirė nė histori tė Shqipėrisė nė kėtė eveniment evropian.

  Sikurse nė natėn e parė gjysmėfinale edhe nė mbrėmjen kryesore tė kėsaj gare, pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė bėri njė performancė mahnitėse dhe mjaft emocionale, ndėrsa kėtė e dėshmuan edhe njėherė ovacionet e publikut gjatė kohės kur ajo interpretonte.

  Sido qė tė jetė, edhe nė kėtė edicion vazhdoi politika e votimit tė shteteve fqinje, megjithatė vendi qė zuri Shqipėria ėshtė pėr t’u admiruar.
  Eurovisionin pėr vitin 2012 e fitoi kėnga “Euphoria” e pėrfaqėsueses nga Suedia, Loreen, e cila grumbulloi 372 pikė.

  Lista e plotė e kėngėve pjesėmarrėse nė finale tė Eurovision 2012:
  Britania e Madhe – Engelbert Humperdinck – “Love Will Set You Free”
  Hungaria – Compact Disco – “Sound Of Our Hearts”
  Shqipėria – Rona Nishliu – “Suus”
  Lituania – Donny Montell – Love Is Blind
  Bosnje e Hercegovina – Maya Sar – “Korake Ti Znam”
  Rusia – Buranovskiye Babushki – “Party For Everybody”
  Islanda – Greta Salome & Jonsi – “Never Forget”
  Qipro – Ivi Adamou – “La La Love”
  Franca – Anggun – “Echo” (“You And I”)
  Italia – Nina Zilli – “L’Amore E Femmina” (“Out Of Love”)
  Estonia – Ott Lepland – “Kuula”
  Norvegjia – Tooji – “Stay”
  Azerbajxhan – Sabina Babayeva – “When The Music Dies”
  Romania – Mandinga – “Zaleilah”
  Danimarka – Soluna Samay – “Should’ve Known Better”
  Greqia – Eleftheria Eleftheriou – “Aphrodisiac”
  Suedia – Loreen – “Euphoria”
  Turqia – Can Bonomo – “Love Me Back”
  Spanja – Pastora Soler – “Quedate Conmigo” (“Stay With Me”)
  Gjermania – Roman Lob – “Standing Still”
  Malta – Kurt Calleja – “This Is The Night”
  Maqedonia – Kaliopi – “Crno I Belo”
  Irlanda – Jedward – “Waterline”
  Serbia – Zeljko Joksimovic – “Nije Ljubav Stvar”
  Ukraina – Gaitana – “Be My Guest”
  Moldavia – Pasha Parfeny – “Lautar”


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Rona Nishliu ėshtė renditur e pesta

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 27/5/2012, 11:02

  Suedia me 372 pikė ėshtė fituesja e Festivalit Europian 2012 qė u zhvillua nė Baku, Azerbajxhan dhe pėrfundoi pak ēaste mė parė. “Suus”, kėnga e interpretuar nga Rona Nishliu, qė pėrfaqėsoi shqiptarėt nė festivalin e pėrvitshėm evropian, Eurosong, u rendit nė vendin e pestė pas votimit qė u krye nga 42 shtete njėri pas tjetrit. “Suus” nė fakt ndryshe nga vitet e tjera qė prezantohej Shqipėria, mori herė pas here pikė tė ēmuara deri maksimale nga shtete evropiane, por gjithsesi ajo nuk i shpėtoi dot votimit gjeopolitik. Megjithatė ajo nė tėrė gjysmėn e parė tė 42 shteteve ishte thuajse gjithnjė e pesta nė renditje.

  Nė votim morėn pjesė 42 shtete. Si ēdo vit rėndom edhe sivjet nuk kishte si tė ndodhte ndryshe. Votimi ishte kryekėput gjeopolitik, ku vendet ish-sovjetike votonin kryesisht rrotull njėra tjetrės, vendet nordike pėr njėra-tjetrėn dhe vendet evropiano-perėndimore ndanin mes tyre votat.

  Juria e Shqipėrisė i ndau votat e saj nga 1 votė pėr Serbinė e deri 7 pėr Italinė, 8 pėr Maqedoninė, 10 pėr Turqinė dhe 12 pėr Greqinė.

  Mali i Zi i dha 10 pikė Shqipėrisė dhe 12, Serbisė.

  Rumania 1 votė ia dha Shqipėrisė dhe maksimalen 12 pikė e dha pėr Moldavinė

  Austria i dha 8 pikė Shqipėrisė dhe 12 maksimalet, pėr Suedinė.

  Ukraina ia dha 12 pikėt Azerbajxhanit dhe asnjė pikė Shqipėrisė.

  Bjellorusia i dha 12 pikėt maksimale Rusisė dhe asnjė pikė Shqipėrisė.

  Belgjika i dha 10 pikė Shqipėrisė dhe 12 maksimalet Suedisė.

  Azerbajxhani, vend mikpritės i dha 10 pikė Rusisė dhe 12 Turqisė dhe asnjė Shqipėrisė.

  Malta i dha njė pikė vendit tonė dhe 12, Azerbajxhanit mikpritės.

  San Marino vlerėsoi me maksimalet 12 pikė Shqipėrinė.

  Franca dha 12 pikė pėr Suedinė dhe asnjė pėr Shqipėrinė.

  Mbretėria e Bashkuar dha 12 pikėt maksimale pėr Suedinė.

  Turqia i dha 5 pikė vendit tonė qė ne i dhamė 10 pikė, si dhe 12 Azerbajxhanit.

  Greqia i dha Shqipėrisė 10 pikė ndėrkohė qė ne i dhamė 12 pikėt maksimale dhe 12 pikėt maksimale ia dha Qipros.

  Bosnje-Hercegovina dha 6 pikė pėr ne dhe 12 pikėt maksimale ia dha FYROM-it (Maqedonisė).

  Moldavia i dha votat e saj kryesisht pėr vendet ish-sovjetike, ku 8 pėr Ukrainėn, 10 pėr Azerbajxhanin kurse 12 maksimalet pėr Rumaninė. Ndėrsa nuk i dha asnjė pikė Shqipėrisė.

  Bullgaria i dha 12 pikėt maksimale pėr Serbinė dhe asnjė pikė pėr Shqipėrinė.

  Zvicra dha 12 pikėt maksimale pėr Shqipėrinė.

  Sllovenia i dha 3 pikė Shqipėrisė dhe 12 pikėt maksimale ia dha Serbisė.

  Qipro i dha Greqisė 12 pikė ashtu siē bėri edhe Greqia me tė, duke i kthyer kėshtu reston dhe duke treguar edhe njė herė votimin e pastėr gjeopolitik.

  Kroacia po ashtu bėri votim gjeopolitik. Ajo i dha 5 pikė Shqipėrisė dhe 12 pikėt maksimale i dha pėr Serbinė.

  Sllovakia ia dha votat e saj pėr vendet ish-jugosllave dhe nuk dha asnjė pikė pėr Shqipėrinė.

  FYROM - Maqedonia i dha Shqipėrisė 12 pikėt maksimale i akordoi pėr Shqipėrinė ndėrkohė qė ne i dhamė 8 pikė.

  Holanda i dha 12 pikėt e saj maksimale pėr Suedinė dhe asnjė pikė pėr Shqipėrinė.

  Portugalia i dha 12 pikėt e saj maksimale pėr Spanjėn dhe asnjė pikė pėr Shqipėrinė.

  Islanda i dha 12 pikėt e saj maksimale pėr Suedinė dhe asnjė pikė pėr Shqipėrinė.

  Suedia i dha njė pikė Shqipėrisė dhe 12 maksimalet ia dha Qipros.

  Norvegjia i dha 12 pikėt e saj maksimale pėr Suedinė dhe asnjė pėr Shqipėrinė.

  Lituania i dha 12 pikėt e saj pėr Azerbajxhanin dhe asnjė pikė pėr Shqipėrinė.

  Estonia dha 12 pikėt pėr Suedinė dhe asnjė pikė pėr Shqipėrinė.

  Danimarka dha 5 pikė pėr Shqipėrinė dhe 12 pikėt pėr Suedinė.

  Latvia dha 1 pikė pėr vendin tonė dhe 12 pėr Suedinė.

  Spanja dha 12 pikė pėr Suedinė dhe asnjė pikė pėr Shqipėrinė.

  Finlanda dha 6 pikė pėr ne dhe 12 pikė pėr Suedinė.

  Gjeorgjia dha 3 pikė pėr ne dhe 12 pėr Lituaninė.

  Italia i dha 12 pikėt maksimale pėr Shqipėrinė dhe kjo e kuptueshme pasi shqiptarėt nė Itali kanė votuar me sms masivisht pėr kėngėn shqipe.

  Serbia na dha njė pikė dhe 12 pėr FYROM-Maqedoninė.

  Gjermania dha 6 pikė pėr ne.

  Rusia dha 12 pikėt e saj pėr Suedinė dhe asnjė pėr Shqipėrinė.

  Hungaria dha 8 pikė pėr ne dhe 12 pėr Suedinė.

  Izraeli i dha 12 pikėt pėr Suedinė dhe asnjė pėr Shqipėrinė.

  Irlanda mbylli procesin e votimit dhe i dha 12 pikėt e saj maksimale pėr Suedinė.

  Pikėt qė mori kėnga “Suus”

  10 pikė nga Mali i Zi

  1 pikė nga Rumania

  8 pikė nga Austria

  10 pikė nga Belgjika

  1 pikė nga Malta

  12 pikė nga San Marino

  5 pikė nga Turqia

  10 pikė nga Greqia

  6 pikė nga Bosnje-Hercegovina

  12 pikė nga Zvicra

  3 pikė nga Sllovenia

  5 pikė nga Kroacia

  12 pikė nga FYROM – Maqedonia

  1 pikė nga Suedia

  5 pikė nga Danimarka

  1 pikė nga Latvia

  6 pikė nga Finlanda

  3 pikė nga Gjeorgjia

  12 pikė nga Italia

  1 pikė nga Serbia

  6 pikė nga Gjermania

  8 pikė nga Hungaria


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Rona Nishliu ėshtė renditur e pesta

  Mesazh nga shaban cakolli prej 24/6/2012, 12:11

  Rona do te ishte me e sukseshme,siku te mos behej nje motivim politik i votave,si psh:Shtetet sllave u jipnin vota gjysheve ruse"Babushkave",qe nuk benin muzike fare!Megjithate Rona ka arritur sukses te mire dhe na ka bere krenare.

  Vizitor
  Vizitor

  default Re: Rona Nishliu ėshtė renditur e pesta

  Mesazh nga Vizitor prej 18/7/2012, 10:21

  na e ka zbardhe fytyren, por s'ka mbete te shkohet prej shteteve sllavene eurovizion ma, ska vleresime serioze pos vota koti!
  Plakat ruse me dahire mo me i shiqu pfffffffffffffff
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Rona Nishliu ėshtė renditur e pesta

  Mesazh nga shaban cakolli prej 1/9/2012, 22:36

  u renditshin shqiptaret keshtu si Rona

  Sponsored content

  default Re: Rona Nishliu ėshtė renditur e pesta

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 13:00