Toleranca Fetare

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default BESIMET FETARE NUK DUHET POLITIZUAR

  Mesazh nga shaban cakolli prej 5/6/2007, 12:35

  SHABAN cAKOLLI

  TĖ JESH BESIMTARĖ APO TĖ MOS JESH-ATE E ZGJEDH VET

  Njeriu nuk ėshtė materje kimike,as molekulė qė tretet dhe zhduket si fluskė sapuni!Njeri ėshtė qenja mė e rėndėsishme nė rruzullin tokėsor,ai ka rrėnjė histori e identitet.Njeriu duhet tė mbėshtetė besimin ose nė zot,ose nė Filozofi,ata qė nuk kanė asnjė besim,nuk janė tė dobishėm pėr asnjėrėn shoqėri.Fjala filozofi rrjedh nga fjala greke rrėnja e sė cilės do tė thotė*Dashuri pėr menēurinė*,por qė pa pranuar besimin nga perendia i paraqet njerėzimit pikėpamjet pėr universin.Me fjkalėn fe nėnkuptojmė besimin te perendia,apo nė disa perendi,sot ka dhjetė fe qė quhen kryesore dhe mbi 10.000 sekte,por qė besimi nė shumė perendi,objekte e kulte adhurimi ėshtė paganizėm.Bibla dhe Kurani,janė dy libra tė shejtė,kuranin ezbriti dhe e bėri tė njohur Muhamedi,kurse biblėn thuhet e shkruan dyzet burra tė udhėhequr nga fryma e pėrendisė.Librat e shejtė u shkruan gjatė njė periudhe 16 shekujsh tė drejtuar nga perendia.Tė besosh,apo tė mos besosh,kjo ėshtė rruga qė duhet tė zgjedhish vet.As zoti nuk e urdhėroj askend tė besoj patjetėr askend,ai i pajisi me njohuri dhei la tė zgjedhin vet!e KEQJA ėSHTė SE kryetitullarėt fetarė e njollosen besimin fetar duke e politizuar aq tepėr sa qė nė emėr tė feve nxitėn luftėra e gjakderdhje.Muslimanizmi arab asd sot,eas shekuj mė parė nuk ka tė pėrbashkėt me islamin,sepse ai dėpėrtoj nė jetėn shoqėrore tė Arabisė
  duke ushtruar ndikim tė theksuar politik,tė cilin po e ushtron edhe sot.Por pushtuesit ehodhėn aq mirė at ndikim tė huaj mbi ne,duke na vra,burgos e pushtuar me shekuj,me etiketimin se qenkemi gjihad islamik,qka gjaku ynė u derdh para syve tė botės,pa iu dhimbur askuj.E VėRTETA ėSHTė NDRYSHE PėR BESIMTARėT,sepse fjala Islam-do tė thotė paqėsor,pėr tė cilėn angazhohet edhe vet Zoti,qė popujt e tij tė jetojnė nė paqė.Nė jetėn e shqiptarėve fetė kanė hyrė me dhunė,si element pėrqarės,i huaj,i sjellė nga jashtė,si pėrquese tendencash kulturore,divergjente e kundėr kombėtare.Populli i ka ndjerė fell dhe i kadhembur shpierti,kur pushtuesi mohonte gjuhėn tonė nė jetė,shkollė e administratė,po populli ynė kurrė nuk rreshti nė mbrojtėjen e identitetitkombėtar,luftoi pėr gjuhėn,shkollėn,pėr qdo shkronjė,pėr mbrojteje tė dokeve,zakonevedhetraditave.Nuk duhet harruar se edhe pas ndarjes sė perandorisė romake,Roma dhe Bizanti vazhduan me qdo hov luftėn pėr ta zotuar Ballkanin,po laskmi e tyre ishte Shqipėria.Pra ne shqiptarėt duhet tė krenohemi me thėnjen e tė madhit ,tė diturit S:F,"Feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria":Ne me punė e besim e ndryshojmė gjendjen tonė,ezbukurojmė shqiptarinė,besojmė nė zot,islam e krisht,por nuk e politizojmė fenė e besimin,pėr ne mbi tė gjitha ėshtė shqiptaria.
  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: Toleranca Fetare

  Mesazh nga triniti prej 5/6/2007, 19:02

  gooood Shaban e ndjej te nevojshme te pergezohem me ty per shkrimin qe bere. me pelqeu vertet shume. me pelqeu edhe fakti sepse nuk idealizove as islamin e as krishterimin, por i vure ne peshore te dyja, bravo.
  jam dakord me ty kur thua qe cdo kush eshte i lire ta zgjedhe vete rrugen e besimit, qofte kjo filozofi, islam apo krishterim.
  jam prap dakord me ty kur thua qe fete u munduan te hyjne ne jeten tone me dhune: duke kujtuar ketu kryqezatat qe u bene ne emer te Zotit.
  (tani e kuptova ate shprehjen e famshme te koherave te Enverit: ne emer te popullit je i arrestuar :P:P:P edhe keta miqte ketu: ne emer te Zotit je i denuar me vdekje SadSadSad )
  Pra keta njerezit e fese jo vetem qe bene krime, por u munduan te shkarkonin pergjegjesite duke i quajtur veprimet qe bene si kerkese nga Perendia.

  Qe kur na qenka deshire e Perendise, qofte islame e qofte krishtere, ( edhe pse une jam e mendimit qe eshte 1 per te dyja nejse... ) qe te perhapet besimi ne te me dhune???

  Ndoshta eshte kjo nje nga arsyet qe njerezit po i largohen fese dita dites, ndoshta eshte pikerisht fakti sepse u ndergjegjesuan qe fete jane politizuar, qe politika i ka shtrire rrenjet e saj edhe ne besimet fetare

  Shaban edhe nje here pergezime per shkrimin, me pelqeu vertet shume :D:D:D

  Musafir
  Vizitor

  default Toleranca Fetare

  Mesazh nga Musafir prej 13/6/2007, 21:48

  Nuk di si qendron ne Shqiperi por di shume si eshte ne Kosove.

  Kosova, pavaresisht nga disa akte dhune kunder institucioneve fetare, nuk e ka njohur kurre luften fetare.
  Pėr pesėqind vjet me radhė shqiptarėt kanė pasqyruar tolerancėn fetare nė njė emėr tė vetėm, Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu. Kryetrimi i historisė sė tyre kishte dy emra: atė katolik tė vėnė nga i ati (Gjergj Kastrioti) dhe atė turk (Skėnderbej) tė vėnė nga Sulltan Murati, nė oborrin e tė cilit shėrbeu pėr njė kohė dhe kundėr perandorisė sė tė cilit luftoi pėr 25 vjet me radhė. Qė nė fillet e luftės ndėrmjet dy religjioneve shqiptarėt kishin treguar njė "devotshmėri" tė zbehtė ndaj tyre dhe kjo duket se i ka pėrcjellė gjatė tėrė historisė.
  Kosova e ditėve tė sotme ėshtė vend i tri besimeve tė ndryshme. Pjesa mė e madhe e popullatės shqiptare i takon besimit mysliman, ndėrsa njė komunitet i vogėl ėshtė i besimit katolik. Pjesėtarėt e komunitetit serb natyrisht janė besimtarė ortodoksė. Tri besime tė ndryshme kanė bėrė qė njė vend i vogėl si Kosova tė jetė "djep" i shumė kishave e xhamive, ndėr mė tė vjetrat nė Ballkan, dhe si tė tilla mbase edhe ēerdhe tė mėrive ndėr mė tė vjetrat nė Ballkan. Shqiptarėt nuk kanė respektuar pothuajse asnjėherė me fanatizėm ndarjet fetare dhe hendeku ndėrmjet tė dyja besimeve ishte i cekėt, nė disa raste gati i pavėrejtshėm.


  PRISHTINE, Kosovė (09 GUSHT 2005)
  Nė kuadėr tė procesit tė kthimit tė mirėbesimit tė bėrė nga Komandanti i KFOR-it, dhe pėr tė dytėn herė gjatė kėsaj vere, pėrfaqėsuesit e tri religjioneve kryesore nė Kosovė janė takuar nė Shtabin e Pėrgjithshėm tė KFOR-it nė njė drekė tė pėrbashkėt. Kryeministri Bajram Kosumi dhe Zėvendės shefi i UNMIK-ut Larry Rossin gjithashtu morrėn pjesė nė kėtė takim. Ipeshkv Sopi (katolik), Myfti Tėrnava (musliman) dhe Ipeshkv Teodosije (ortodoks Serb) shprehėn kėnaqėsinė qė pėrsėri tė marrin pjesė nė kėtė takim frytėdhėnės dhe shumė pozitiv edhe njė herė, kėsaj rradhe nė prezencė tė autoriteteve tė larta tė UNMIK-ut dhe IPVQ-sė. Dreka mundėsoi njohje tė dyanshme mė tė mirė si dhe shkėmbim tė drejpėrdrejtė dhe tė sinqertė. Tė gjithė pjesmarrėsit u pajtuan qė toleranca ėshtė vlerė e pėrbashkėt fetare dhe se Kosova ka nevojė pėr pėrkushtim tė vullnetit tė mirė pėr ndėrtimin e njė shoqėrie multietnike dhe tolerante. Nė kėtė periudhė specifike, tė tri autoritetet fetare gjithashtu theksojnė nevojėn e dialogut nė mes komuniteteve dhe dėnojnė pėrdorimin e cfarėdo lloji tė dhunės, duke thėnė “Dhuna nuk mund tė jetė mėnyrė e komunikimit”.

  Kete shkrim e kam marrur nga KFOR PRESS CENTER

  Sponsored content

  default Re: Toleranca Fetare

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:58