FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Share
  avatar
  ebu dherire
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Mosha : 31
  Data e rregjistrimit : 12/06/2007

  default FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga ebu dherire prej 17/6/2007, 21:54

  te nderuar forumiste nese keni mundsi postoni argumente ne lidhje me kete tem
  avatar
  ebu dherire
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Mosha : 31
  Data e rregjistrimit : 12/06/2007

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga ebu dherire prej 28/6/2007, 20:25

  Qfare mendoni se si u perhap feja islame neper bote e sidomos ne trojet shqiptare

  tirona
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 1
  Mosha : 43
  Data e rregjistrimit : 15/06/2007

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga tirona prej 8/7/2007, 11:08

  Te nderur anetare dhe sipatizues se "BOTA JUAJ"......
  Rreth topikut te cilin sapo e pashe se a eshte perhapur FEJA ISLAME me force doja
  t“ua rikujtoja se ajo nuk eshte hapur me force por njerezitt e kane panuar me kenaqesi......... kete e kane vertetuat edhe shume historian 
  te njohur evropian e me gjere.....Po keto historian flasin edhe per kryqezatat ne Spanje dhe kryqezatat te cilat e filluan gjakederdhjen ne Vendet e Shejnta te tre feve me te medha ne Jeruzalem..... etj..etj...etj....

  Ketu nuk do ishe e udhes qe tu mernim me kete teme e cila do te na dergoji ne shume mospajtime .....Keshilloja qe tu shtronin pyetje rreth temave aktuale qe po ndodhin neper bote 
  dhe se si i gjykon ligji Islam (Sheriati) ato hapa.

  Me respekt TIRONSI
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga shaban cakolli prej 8/7/2007, 15:08

  Feja eshte besim dhe harmonite fetare duhen te ruhen

  Padyshim se konvertimi nga feja katolike ne islame,dhe anasjelltas jane bere me dhune.Feja e pare e shqiptareve ishte katolicizmi i vjeter per 1000vjet,me pas pushtimi i Ballkanit nga perandoria osmane,ne kohe te gjate pushtimi,solli administraten turke ne Shqiperi dhe ne vise shqiptare,si dhe besimin islam,ku konvertoj me dhune katoliket ne islam,por jo vetem shqiptaret,por edhe sllav dhe grek.Sidoqofte shqiptaret u treguan te menqur,ata duke qene te nje gjuhe ,te nje gjaku,mbajten ndezur flaken e lirise,urrejtejen ndaj pushtuesit,edhe pse ne besime te ndryshme,shqiptaret jane shembulli me unik ne bote,qe kane ruajtur harmonine fetare e vellazerore neper shekuj,pa i shtue lendime njeri tjetrit ne besime.Ne shqiptaret jemi te ndjeshem ne besim dhe kete e rrespektojme,dhe nuk i perzihet kush kujt,ne besimet fetare.Po e verteta eshte se shqiptaret perandoria i konvertoj dhunshem ne besime.Per keteka perplot fakte historike,vetem duhet lexuar me shume.Konvertime ne besim ka provuar edhe mbrenda ketij shekulli Serbia mbi shqiptaret,por pavaresisht nga dhuna nuk pati sukses.Shqiptaret i maruan vet varret,por nuk pranuan besimin sllav.Kete e kendojne edhe sot rrapsodet:

  Hajmedet per Lug T“Beranit
  n“kame u que Sava i Basanit
  Save Basani,n“kam u que
  forca t“mdhaja ka bashkue
  me dhune shqiptareve fen me ja u nderrue.


  Shqiptaret e rrespektojne fort besimin e tyre,te trasheguar nga te paret,andaj gjeja me e gabuar eshte te u nderhysh ne besime,poashtu shqiptaret te gjithe e rrespektojne Shqiperine,se jane vellezer te nje gjaku,nje gjuhe dhe nje trungu.
  avatar
  ebu dherire
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Mosha : 31
  Data e rregjistrimit : 12/06/2007

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga ebu dherire prej 12/7/2007, 21:23

  shaban cakolli shkruajti:Feja eshte besim dhe harmonite fetare duhen te ruhen

  Padyshim se konvertimi nga feja katolike ne islame,dhe anasjelltas jane bere me dhune.Feja e pare e shqiptareve ishte katolicizmi i vjeter per 1000vjet,me pas pushtimi i Ballkanit nga perandoria osmane,ne kohe te gjate pushtimi,solli administraten turke ne Shqiperi dhe ne vise shqiptare,si dhe besimin islam,ku konvertoj me dhune katoliket ne islam,por jo vetem shqiptaret,por edhe sllav dhe grek.Sidoqofte shqiptaret u treguan te menqur,ata duke qene te nje gjuhe ,te nje gjaku,mbajten ndezur flaken e lirise,urrejtejen ndaj pushtuesit,edhe pse ne besime te ndryshme,shqiptaret jane shembulli me unik ne bote,qe kane ruajtur harmonine fetare e vellazerore neper shekuj,pa i shtue lendime njeri tjetrit ne besime.Ne shqiptaret jemi te ndjeshem ne besim dhe kete e rrespektojme,dhe nuk i perzihet kush kujt,ne besimet fetare.Po e verteta eshte se shqiptaret perandoria i konvertoj dhunshem ne besime.Per keteka perplot fakte historike,vetem duhet lexuar me shume.Konvertime ne besim ka provuar edhe mbrenda ketij shekulli Serbia mbi shqiptaret,por pavaresisht nga dhuna nuk pati sukses.Shqiptaret i maruan vet varret,por nuk pranuan besimin sllav.Kete e kendojne edhe sot rrapsodet:

  Hajmedet per Lug T“Beranit
  n“kame u que Sava i Basanit
  Save Basani,n“kam u que
  forca t“mdhaja ka bashkue
  me dhune shqiptareve fen me ja u nderrue.


  Shqiptaret e rrespektojne fort besimin e tyre,te trasheguar nga te paret,andaj gjeja me e gabuar eshte te u nderhysh ne besime,poashtu shqiptaret te gjithe e rrespektojne Shqiperine,se jane vellezer te nje gjaku,nje gjuhe dhe nje trungu.
  Feja Islame nė trojet Shqiptare
  para Osmanlinjve


  Senad Maku

  Nė tekstet shkollore, nė shkrimet gazetareske dhe nė media tė ndryshme, historianėt tanė praninė e Islamit nė Ballkan dhe nė trojet shqiptare e shohin krahas pushtimeve Osmane.
  Tė dhėnat dėshmojnė se gjurmėt e Islamit nė Ballkan dhe nė trojet shqiptare janė shumė mė tė hershme para shekullit XIV. Tė shkruhet pėr praninė e Islamit nė ballkan dhe nė trevat shqiptare kėrkon njė studim dhe hulumtim tė madh. Tė shumta janė faktet qė dėshmojnė pėr praninė e Islamit, kontaktet arabo-islame me Ballkanin, dhe nė vend qė tė zbulohen nga holumtuesit tanė, janė meritė e tė huajve, por ne nė kėtė punim do tė cekim vetėm disa prej argumenteve tė historianėve.
  Kėshtu, hulumtuesi perėndimor G.B. Pellegrini thotė se “shumė gjuhė nė Mesdhe edhe sot nė glosarin e vet kanė shumė fjalė arabe, qė gjithsesi nuk I kanė pėrhapur e sjellur vetėm turqit nė Evropė, por ato janė rrezulltat I kontakteve mė tė hershme tė Evropės me arabėt”.
  Arabėt, pėrkatėsisht kultirėn arabo-islame e kemi tė pranishme nė Adriatik dhe viset bregdetare qysh ne shekullin VIII, e qė me ndėrprerje tė shkurtra do ta hasim deri nė fillim tė shekullit XI, apo nė vitin 1023, kur nga Sicilia ndėrmorėn sulmin e fundit nė bregun lindor tė Adriatikut. Nga kėto kontakte tregtare, ushtarake, diplomatike, shkencore e religjioze prej tre shekujsh, e intensive rreth njė shekulli e gjysėm, kemi ndikime tė mėdha reciproke, e sidomos tė atyre arabo-islame mbi ato ballkanike, pra edhe iliro-shqiptare, si kulturė mė e avancuar e cilėsore. (Enciklopedija Jugoslavije, Zagreb, MCMLIX, fq. 182; Pomorska enciklopedija, Zagreb, MCMLIV, fq. 182; shih Nexhat Ibrahimi, Islami nė trojet iliroshqiptare gjat shekujve, fq.208-209)
  Prandaj, duke u nisur edhe nga hershmėria e tyre, kėto lidhje kanė lėnė gjurmė tė thella nė trevat ballkanike e mė gjerė. Kėshtu mund tė pėrmendim se nė disa fshatra tė Mostarit janė zbuluar monedha argjendi tė periudhės sė Mervanit II, El-Himarit (744-750), qė dėshmojnė se muslimanėt e atėhershėm kanė zhvilluar njė jetė aktive me popujt e ndryshėm, nė rastin tonė me iliro-shqiptare. Monedhat e gjetura nga njėra anė kanė tė shkruar suren “El-Ihlas” tė Kur’anit, nė mes maksimėn e teuhidit, monoteizmin: La ilahe il-lall-llah, ndėrsa nga ana tjetėr ajeti 33 tė surės Kur’anore “Et-Tevbe”. (Ali M. Basha, Islami nė shqiperi gjat shekujve, fq. 35)
  Orientalisti serb R.Bozhoviq kontaktet islamo-evropiane, e veēanėrisht ato sllave-islame, por edhe ndikimet reciproke, i sheh se janė zhvilluar nė tri drejtime: 1) nėpėrmjet Bizantit, pėrkatėsisht kufirit bizantino-arab dhe luftėrat ndėrmjet dy perandorive, 2) nėpėrmjet Spanjės, Egjiptit dhe Siēilisė, nė tė cilat civilizimi arab ka arritur pėrmasa tė mėdha, 3) nėpėrmjet Hungarisė, pėrkatėsisht nėpėrmjet Veriut dhe luftėrat nomadė, peēenegėve.
  Poashtu, mėsimet islame, kulturėn islame nė trojet tona I sollėn edhe peēenegėt, turqit vardarianė, poashtu edhe figura kryesore tė misionarėve, qė pėrmendet nė historikun e islamizimit tė viseve tona, ėshtė figura e Sari Salltėkut. Kėto misionarė dhe kėto grupe muslimanėsh e sollėn fen Islame nė trojet tona para ardhjes sė Osmanlinjve.
  Nė librin “Historia e popullit shqiptarė I”, Grup Autorėsh fq. 148-149, tregon: “Kulturėn arabo-islame e kemi tė pranishėm nė trojet iliro-shqiptare edhe me peēenegėt qysh nė shekullin VIII, tė cilėt nė kėtė kohė I hasim tė kufizuar nė Jug me themėn e Maqedonisė, Strumės, nė Veriperendim me sllavėt, nė Lindje me Detin e Zi, nė Veri me Hungarezėt e Bizantin”. Kurse, sipas R. Bozhoviq “Peēenegėt musliman janė bartės tė mundshėm tė kulturės arabo-islame nė Ballkan”. Ai thotė: “Duke e marrė parasysh arsimimin e tyre tė shkėlqyeshėm, qė shumė historianė e theksojnė, gjithsesi se kanė qenė bartės adekuat tė kulturės dhe natyrės arabo-islame”. Edhe Viljem Tirski shprehimisht pohon se “cubat e popullit endacak qė bėhen synet (cirkumizohen) janė Peēenegėt”.
  Poashtu pėr pėrhapjen e Islamit janė edhe Turqit Vardarianė tė cilėt nga Anadolli I shpėrnguli cari Teofil (829-842) pėr arsye se e pranuan Islamin dhe I vendosi nė Maqedoni. Franjo Raēki mendon se turqit vardarianė zanafillisht kanė qenė musliman.
  Shkaku tjetėr I pėrhapjes sė Islamit ėshtė edhe prania e muslimanėve nė mbretėrinė Bullgare gjatė Mesjetės. Sipas historianit shqiptarė S. Rizaj, Bullgarėt depėrtuan pėrtej danubit nga fundi I shekullit VII. Kurse Shaban Demiri nė “Gjuhėsi Ballkanike”, 1994 fq. 194, sundimin e bullgarėve nė trojet iliro-shqiptare e vė gjatė viteve 815-1018. Poashtu Stephan Hill pohon se Bullgarėt nė fund tė shekullit IX depėrtuan gati deri nė Durrės. Kurse V. Klaiq thotė se “nė Bullgari dhe nė vendet fqinje ka pasur musliman”. (Pėr me tepėr shih N.Ibrahimi, vepėr e cituar fq. 210-211)
  Ka tregues se tregtarėt, udhėpėrshkruesit, teologėt mistik ose jo, tė cilėt kanė luajtur rolin e misionarit, predikuesit tė besimit Islam, i kanė vizituar vendet tona bregdetare, pastaj luginat e lumenjve dhe qendrat tregtare-qytetet shumė herėt. Mandej ka tė dhėna se kjo ka ndodhur shumė mė pėrpara, d.m.th. para ardhjes sė Osmanlinjėve nė trojet tona dhe nė ballkan. Fr. Raēki pohon se nė fund tė shekullit XI turqit qenė vendosur rreth liqenit tė Ohrit. (Ali M. Basha, vepėr e cituar fq. 39)
  Kurse sipas gojėdhėnave tė qytetarėve tė vjetėr, rreth xhamisė sė Marinarėve nė Ulqin, thuhet se ka qen Xhamia mė e vjetėr nė kėto troje, tė cilėt turqit e kanė gjetur tė ndėrtuar kur kan ardhur nė Ulqin me 1571. (Gazeta Elif, nr.12, fq.9)
  Kėto ishin disa nga shumė faktet e argumente tė cilat konfiromojnė se Feja Islame ka egzistuar edhe para ardhjes sė Osmanlinjėve nė Ballkan e veēanėrisht nė trojet tona shqiptare, kėto fakte hjedhin poshtė akuzat qė I bėhen Islamit, kinse feja islame ėshtė pėrhapur me dhunė dhe me ardhjen e osmanlinjve nė trojet tona. Pėr ta pėrfunduar ēėshtjen e ekzistencės sė Islamit nė trojet tona para ardhjes sė osmanlinjve, do tė thonim se ėshtė detyrė e historianėve, nė pėrgjithėsi dhe atyre shqiptere nė veēanti qė tė merren me kėtė ēėshtje. Kurse nė kėtė realitet, deri tash tė heshtur, tė parėve tanė musliman do t’u bėhet e padrejtė duke thėnė se kanė qenė katolik, por turqia I bėri me dhunė muslimanė! Parullat e tilla, si duket, do t’I pėrdorin vetėm mediokrėt dhe sharlatanėt shkencorė, por jo edhe shkencėtarėt e mirėfillt.
  Kėtė punim po e pėrfundoj me fjalėn e All-llahut xh.sh. ku thotė nė Kur’anin Famėlartė nė suren Es-Saff ajeti 8:
  “Ata duan ta shuajnė dritėn e Allahut me gojėt e tyre, por Allahu e plotėson (pėrhap) dritėn e Vet, edhe pse e urrejnė jobesimtarėt”.
  avatar
  ebu dherire
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Mosha : 31
  Data e rregjistrimit : 12/06/2007

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga ebu dherire prej 12/7/2007, 21:24

  nese doni prap argumente shaban me lajmro do te postoj dhe do te njihesh me te verteteen
  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga triniti prej 1/2/2008, 20:16

  me sa kam studiuar une ne histori, feja islame ne shqiperi eshte perhapur gjate periudhes 500 vjecare te pushtimit turk.
  persa i perket menyres se perhapjes se islamismit ne shqiperi, ketu varet se cfar nenkuptoni ju me dhune.
  menyra e perhapjes se kesaj feje ishin taksat...
  dmth kush konvertohej ne musulman nuk paguante taksa, kush nuk e bente i paguante taksa shtetit turk. kaq

  gjithsesi, si eshte ajo shprehja? feja e shqiptarit eshte shqiptaria :D:D:D
  avatar
  The.Angel.Killer
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 44
  Data e rregjistrimit : 05/02/2008

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga The.Angel.Killer prej 5/2/2008, 11:22

  Un se di se si eshte hapur feja realisht me forc apo deshir po per mendimin tim feja eshte nje pik referimi ku mund te gjesh optimizem edhe qetesi shpirterore mendoj se si feja e krishter dhe si myslymane kan te mirat dhe te metat e tyre ne duhet te perpiqemi te marim gjithmon me te miren dhe jo te bejm krime ne emer te zotit ...besoj se ka nje zot dhe sme duhet nje cati per tju falur atij mund ta bej ne menyren time ashtu sic ma kerkon shpirti ...
  avatar
  dano
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 56
  Mosha : 35
  Data e rregjistrimit : 02/02/2008

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga dano prej 19/5/2008, 15:45

  triniti shkruajti:me sa kam studiuar une ne histori, feja islame ne shqiperi eshte perhapur gjate periudhes 500 vjecare te pushtimit turk.
  persa i perket menyres se perhapjes se islamismit ne shqiperi, ketu varet se cfar nenkuptoni ju me dhune.
  menyra e perhapjes se kesaj feje ishin taksat...
  dmth kush konvertohej ne musulman nuk paguante taksa, kush nuk e bente i paguante taksa shtetit turk. kaq

  gjithsesi, si eshte ajo shprehja? feja e shqiptarit eshte shqiptaria :D:D:D
  Triniti ti e quan dhune kete?
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga stavri prej 19/5/2008, 15:49

  pse mo forumi i futeni nje teme e cila spo e gjen dot askush por ta gjejm ne?

  merruni dhe gjera me te bukura dhe jo me fete

  besoni ne krijusin e gjithesesi dhe kjo ddhe kjo mjafton per mendimin tim
  avatar
  dano
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 56
  Mosha : 35
  Data e rregjistrimit : 02/02/2008

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga dano prej 19/5/2008, 16:03

  stavri shkruajti:pse mo forumi i futeni nje teme e cila spo e gjen dot askush por ta gjejm ne?

  merruni dhe gjera me te bukura dhe jo me fete

  besoni ne krijusin e gjithesesi dhe kjo ddhe kjo mjafton per mendimin tim
  Stavro ky shte mendimi jot mer sdo te thote qe te gjithe te ken mendimin tat lol:D Pastaj forumi per ket pun eshte me diskutu mos gaboj:)
  avatar
  stavri
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 5787
  Vendi : verdall anej kenej
  Data e rregjistrimit : 24/06/2007

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga stavri prej 19/5/2008, 16:09

  por feja eshte ajo qe po sjell njke bote verdall mo lale

  eshte kjo gje qe sot po masakrohen femije etj etj

  gjithesesi vazhdoni une thjesht dhash mendimin time kaq nuk ndalova njeri
  avatar
  Dark_Angel
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 62
  Mosha : 33
  Vendi : hell
  Puna : hell
  Loisirs : hell
  Data e rregjistrimit : 21/07/2007

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga Dark_Angel prej 22/5/2008, 16:13

  Kush esht ai qe te ben me besu ne nje gje qe nuk e shikon dot me sy dhe te ben me besu me forc as nuk ka shance po shqipetarve u pelqen te nderroin fe si mreti grat .Nuk ka ardh me zor feja myslimane ne trojet shqipetare ,leni njerzit te besoin ne cka te dun vet , se feja nuk u jep me hanger kur i merr uria as nuk u jep rroba per te vesh as lek per te hap biznese as per te be nje gje mat te vogel.
  lutu dit nat nuk bie gja nga qielli , po nuk punove fort e me i ruajt leket fort se fitohen veshtire e harxhohen shpeit ,


  nje gja me cudit ne as nje forum nuk e shikoi duke u diskutu per fenat te tjara vetem feja myslimane , kjo me ben shum te cuditem , apo tregoni se jeni mysliman te flaket o burra te flasim se po na shtyp bota , se jan te gjith kundra nesh ,
  esht i vetemi popull i bardh ne Europe qe vuan dhe esht percare vetem nga FET Populli Shqipetar ,
  avatar
  skifter
  Yjet
  Yjet

  Numri i postimeve : 1081
  Data e rregjistrimit : 03/11/2008

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga skifter prej 29/4/2009, 21:15

  kjo tem si takon keti forumi nuk esho te arsyshum me postu

  Sponsored content

  default Re: FEJA ISLAME a Eshte Perhapur me force

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:53