Estetika

  Share
  avatar
  sihana
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 111
  Mosha : 32
  Vendi : atje ku nata te me zere
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Estetika

  Mesazh nga sihana prej 2/7/2007, 20:17

  Duke qe ne se jemi ne stinen e veres dhe ne
  femrat kemi deshire qe trupi yne te kete nje ngjyre te njetrajtshme te
  bukur.Per te arritur keto marrim vendime per te bere Solar por pa ditur
  efektet ansore pa patur kujdesin e duhur.
  Ja disa rregulla qe duhet te kemi parasysh.

  Kohet e fundit solariumi eshte nder temat qe fliten me teper. Shume
  njerez mendojne se ngjyra bronx e lekures te tregon me te bukur dhe me
  te gjalle. Keta njerez kane te drejte por para se te bejme njelekure te
  tille eshte mire te kujtojme disa rregulla.

  Para se gjithash gjatesia dhe numri i seancave eshte shume i rendesishem.

  8-10 minuta jane te mjaftueshme ne seancen e pare.Ne cdo seance koha e
  rrezatimit rritet me nga 5 minuta deri ne 20 minuta maksimumi. Por
  fatkeqesisht as qendrat e solariumit dhe as klientet nuk i japin
  rendesine e duhur ketij fakti.
  Ju lutemi te keni kujdes keto gjera:
  1- Mos hyni me teper se 3 here ne jave ne solarium

  2-Mos hyni dy here brenda dites

  3-Patjeter pastroni makiazhin para se te futeni

  4-Mos hyni me lente ne solarium
  Po te keni kujdes keto gjera solariumi jo vetem qe i jep lekures
  tuaj nje bronxim te shendetshem por ben dhe rritjen e sintezen te
  vitamines D, e cila forcon kockat tuaja dhe zvogelon dhimbjet e belit
  dhe te qafes.
  Solariumi ne 12 pyetje :

  1.A eshte i rrezikshem per shendetin?

  Po te zbatojme rregullat nuk eshte aspak i rrezikshem per shendetin.
  2.Cila eshte prova me e rendesishme qe nuk eshte i rrezikshem?

  Te gjitha firmat qe shesin aparate te tille duhet te jene sipas te
  normave te caktuara nga CE dhe DIN, organizata qe pengojne shitjen e
  mallrave ne Bashkimin Europian dhe Bote.
  3.A ka ne shtetin tone nje institucion qe i kontrollon?

  Per momentin nuk jemi te informuar ne ka apo jo nje institucion te tille ne shqiperi.

  4.Cili eshte ndryshimi i solariumit me diellin?

  Ndryshimi me i rendesishem eshte filtri qe ndodhet brenda aparatit te
  solariumit, ndryshe nga shtresa e ozonit nga e cila mund te depertojne
  rreze qe kane efekt kancerogjen.
  5.A ta than lekuren solariumi?

  Ne qofte se futesh me teper se duhet patjeter qe ka nje efekt te tille.
  6.Para se te futemi ne solarium cfare ka rendesi?

  Tubat duhen te jene te rinj , duhet te kete sistem ajrosjeje me filter dhe te jete e dezinfektueshme…
  7.Sa minuta duhet te rrime brenda?

  Ne qofte se futesh per here te pare ose ke kohe qe nuk je futur
  gjithashtu duke patur parasysh perberjen e lekures mund te rrish nga 5
  deri ne 10 min. Por nqs je mesuar me solariumin koha qe mund te rrish
  nuk duhet ti kaloje 20 min. 8.Sa seanca mund te futemi gjithsej?

  Kjo varet nga perberja e lekures.Por ne etapen e pare nuk duhet te
  kaloje 6-7 seanca.Pastaj duke u futur here pas here mund te ruani
  ngjyren.
  9.Cfare duhet te bejme para se te futemi ne solarium?

  Duhet te pastroni nga lekura juaj makiazhin si dhe cdo gje e ngjashme
  me parfumin ose deodorantin, gjithashtu duhet te hiqni lentet n.q.s
  perdorni te tilla.
  10.A mund t`i mbajme syte hapur ne solarium?

  Jo. Ju duhet te perdorni patjeter syzet e pershtatshme per solarium.
  11.Cilat jane avantazhet e solariumit?

  Duku u futur ne menyre te rregullt solariumi ju ndihmon te mbani ne
  menyre te balancuar raportin e yndyrnave ne trup, te ndihmoje ne
  tharjen e pucrave dhe gjithashtu te zvogeloje dhimbjet e belit dhe
  qafes. Duke rritur sintezen e vitamines D ne trup zvogelon shkrirjen e
  kockave ne trup. 12.Cfare duhet te kemi parasysh pas solariumit?Duhet
  te pini uje sa me shume dhe te perdorni gjithashtu njomes per fytyren
  dhe trupin. Ne kete menyre mund te keni nje bronxim me te gjate.Nuk
  duhet perdorni parfume dhe/ ose te ngjashme menjehere pas solariumit.
  avatar
  sihana
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 111
  Mosha : 32
  Vendi : atje ku nata te me zere
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default C'eshte Botoksi

  Mesazh nga sihana prej 2/7/2007, 20:18

  Botoks (toksina e botulinumit), eshte nje toksine e cila prodhohet nga bakteria Clostridium botulinum.
  Botoksi, duke bllokuar leshimin e molekulave qe bejne te mundur
  komunikimin ndermjet qelizave nervore , bllokon gjithashtu komunikimin
  e organeve perkatese me keto qeliza. Ky mekanizem ndalon ose zvogelon
  funksionin e organit. Ne shume fusha te mjeksise ky mekanizem perdoret
  efektivisht. Kurse ne kirurgjine plastike perdoret me qellim qe te
  zvogeloje
  rrudhat e krijuara nga muskujt e mimikes ne siperfaqen e fytyres si dhe
  te zvogeloje dersitjen e disa pjeseve te trupit.
  Funksioni per vite i muskujve te mimikes ben qe rrudhat ne
  siperfaqen e lekures te behen me te dukshme dhe ne fytyre te dalin
  vizat dinamike. Vizat dinamike dalin me teper ne balle, midis
  vetullave, rreth syve dhe rreth gojes.Rrudhat ne balle dhe rreth syve
  te tregojne me te vjeter, kurse rrudhat midis vetullave te bejne te
  dukesh si i nevrikosur. Duke perdorur botoks zvogelohet levizja ne
  muskujt e mimikes e cila ben te mundur qe lekura qe vesh keto muskuj te
  mos tendoset si zakonisht. Vizat e krijuara nga levizja e muskujve si
  dhe nga palosja e tyre zhduken. Keshtu behet i mundur drejtimi i nje
  fytyre qe duket e moshurar dhe e nevrikosur.
  Gjate perdorimit te botoks ne gjendrat e djerses bllokohet
  komunikimi i qelizave nervore me qelizat e gjendres duke zvogeluar
  djersitjen. Pjeset e trupit qe djersitin me teper, jane sqetulla dhe
  pellemba e dores. Shume njerez qe ankohen per djersitjen ne mase dhe
  eren e saj kane qene te kenaqur pas perdorimit te botoksit ne keto zona.
  Botoksi injektohet dhe eshte nje procedure qe nuk ka nevoje per
  anestezi, por gjate injektimit mund te shkaktoje dhimbje te vogla. Per
  zvogelimin e levizjeve te muskujve injektohet brenda muskujve kurse per
  zvogelimin e djersitjes brenda ne lekure. Efekti i botoksit fillon
  brenda javes dhe efektiviteti i tij vazhdon nga 3-9 muaj mesatarisht 6
  muaj. Pas mbarimit te efektit te botoksit perdorimi i tij mund te
  perseritet. Ne njerezit qe perdorin per 2 vjet rregullisht botoksin
  eshte vene re Zvogelim i forces se muskujve dhe mund te kete ndryshim
  ne shprehje te fytyres. Prandaj pas vitit te 2 te perdorimit te
  botoksit duhet qe riperdorimet i tij te behen ne periudha me te gjata
  kohe.
  Botoksi nuk ka ndonje efekt serioz mbi shendetin e pergjithshem. Pas
  perdorimit mund te kete nje fryrje te perkohshme, nxirje te lekures dhe
  rralle renie e kapakut te syrit. Nuk dihet nese botoksi ka ndonje efekt
  anesor ne femrat shtatzena ose qe japin gji. Prandaj nuk keshillohet
  perdorimi i tij ne keto raste. Gjithashtu nuk perdoret ne personat qe
  kane semundje te Sistemit lokomotor ( si Sindroma Eaton-Lambert, Myastenia gravis)

   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:50