Ēka mendoni per Streset Traumatike?

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Efektet psikologjike te muzikes ne tru!

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 21/6/2007, 17:59

  Studimet kane treguar qe degjimi i muzikes (pa rendesi klasifiki i tipit te saj) mund te kete efekte ne tru ne disa menyra te ndryshme. Nje nga me te qenurit te rendesishem te mendimit hapesor. Une personalisht them qe kur degjoj nje lloj muzike qe godet nje tel muzikor, mund te vazhdoj studimin e lendes "Matematike e Avancuar" (Advanced Math) me me shume lehtesi dhe qartesi. E di qe eshte e veshtire te maresh nje konkluzion te forte sepse eshte e gjitha subjektive ne metode,por sikur droga, a nuk ka muzika te njejten aftesi per te ndryshuar menyren se si mendon, ndjehesh, dhe vepron?


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Musafir
  Vizitor

  default Ēka mendoni per Streset Traumatike?

  Mesazh nga Musafir prej 2/7/2007, 21:08

  Ēka mendoni per Streset Traumatike?
  Te dashur dhe shume te rrespektuar anetar te forumit. Vendosa te hap kete teme duke shpresuar se do kemi opinionet tuaj te cilat do na ndihmojne neve shume ne punen tone sidomos ne Kosove.
  Ju vete jeni deshmitar se ne Kosove c’far ka ndodhur. Femijet. te rinjet, te rritur dhe te moshuar, familje te tera nga gjithe trevat e Kosoves kane perjetuar debime me dhune nga shtepit dhe trojet e veta, dhune te tmerrshme, humbje traumatike te anetarve te familjes, shokeve dhe te afermeve.
  Nga kjo lufte shume femije dhe te rinje kane perjetuar dhe sikur kane fituar nje stres traumatik nga humbjet tragjike. Keto trauma vazhdojne te jene prezente ose te perkujtuara edhe sot pas 8 viteve te mbarimit te luftes.
  Cila do ishte ndihmesa qe ne mund tu ofronim per kendjelljen e tyre?
  Ju faleminderit shume.
  avatar
  Loresa
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 3
  Data e rregjistrimit : 15/06/2007

  default Re: Ēka mendoni per Streset Traumatike?

  Mesazh nga Loresa prej 2/7/2007, 21:10

  Naki vertet teme shume e qelluar. Une si person i botes se medicines po jap mendimin tim psikiatrik por jo aq te thelluar ne nje menyre shume te thjeshtesuar.
  Naki, keto n’gjarje traumatike vertet shkaktojne terror ose frike tejete te madhe, tmerr, pamundesin per ndihme dhe reagimet fizike ndaj stresit. Si shmebuj jane: te rrahurit e zemres shpejte, dhimbjet e pernjehershme, shkuarje te barkut dhe dridhje.
  Ndikimi i ketyre ngjarjeve nuk zhduket menjehere kur ato kryhen.
  Ngjarjet traumatike jane pervoja te thella te cilat ndryshojne menyren se si femijet dhe te rriturit shohin vetveten dhe boten e tyre.
  Naki, jame e sigurt se gjate punes tuaj sidomos me femijet qe bene ke verejtur se ata qe kane pasur humbje, kercnime apo pervojat traumatike vazhdojne akoma te vuajne nga reakcionet. Keto reakcione quhen Reaksionet e Stresit POST-TRAUMATIK.
  Keto reaksione duhet te jene te rendomta te kuptushme dhe te pranushme per ty si officer policor dhe edukatoret.
  Naki nje gje dije dhe bej kujdes shume te madhe se keto reaksione jane mjaft serioze dhe mund te kushtezojne shume veshtersi ne jeten e perditshme te femijeve, te rriturve e ndoshta me pak edhe te te moshuarve.
  Te pershendes Loresa
  avatar
  Merimanga
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 92
  Data e rregjistrimit : 09/12/2007

  default Re: Ēka mendoni per Streset Traumatike?

  Mesazh nga Merimanga prej 9/12/2007, 09:09

  Stresi post-traumatik eshte nje forme c'rregullimi mendor qe zhvillohet si pasoje e eksperiencave traumatike. Karakteristike e kesaj patologjie eshte fakti qe "viktima" rijeton ne menyre te perseritur eksperiencen traumatizuese ne formen e kujtimeve, endrrave te keqija, ose edhe ne rastet e pervjetoreve e perkujtimeve. Pervec efekteve te lartpermendur qe SPT shkakton, keta persona shfaqin veshtiresi ne kontrollin e emocioneve, acarim te menjehershem, nevrikosje e papritur, apo konfuzion emotiv, depresion.. por edhe vendosmerine per te evituar cdo lloj gjesti qe mund t'i kujtoje ngjarjen traumatike. Por nje efekt qe vihet re ne te shumten e rasteve eshte edhe Ndjenja e Fajit, per faktin se ai person ka mbijetuar e te tjeret jo, ose per faktin qe nuk ka mundur te shpetoje jete te tjera.
  Ky problem nuk eshte shume i thjeshte per t'u zgjidhur, nuk eshte se ka nje recete te shkruar per kete. Ekzistojne ilace te shumta per te luftuar stresin, por duhet dhe shume kembengulje e durim. Mbi te gjitha duhet qendruar sa me prane personit te stresuar per te kuptuar shkaqet, burimin e asaj patologjie. Sepse vetem duke filluar nga rrenjet mund te kurohen edhe deget e pemes qe qendron ne siperfaqe.
  avatar
  kecka
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 192
  Mosha : 39
  Vendi : as vete nuk e di
  Puna : kecke
  Data e rregjistrimit : 10/06/2007

  default Re: Ēka mendoni per Streset Traumatike?

  Mesazh nga kecka prej 1/2/2008, 12:02

  cpaskeni prit me be per psikologji o popull

  Sponsored content

  default Re: Ēka mendoni per Streset Traumatike?

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:25