MOTRA IME!

  Share
  avatar
  shkodrani_1980
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 6
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default mbulesa e femres muslimane....

  Mesazh nga shkodrani_1980 prej 11/6/2007, 17:58

  shume eshte diskutuar dhe vazhdon te diskutohet. dikush e shikon si nje prapambejte kurse dikush tjeter qe eshte dhe vete shtresa e e prekur nga kjo mendon te kunderten. e mendojne si nje te drejte qe duhet praktikuar dhe kerkon liri veprimi ne nje rast te tille. do te kisha dashur te ndanim mendimet tona ne kete teme. pershendetje dhe pres reagimet tuaja. mendimet e mia do te vijne nje here tjeter. pershendetje nga shkodrani_1980
  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: MOTRA IME!

  Mesazh nga triniti prej 11/6/2007, 19:40

  Ne fakt kjo puna e mbuleses per mendimin tim eshte "una caccata" thone ketej nga lagja ime.
  duke marr parasysh faktin qe me sa me kane treguar se nuk e kam lexuar ndonjer kuranin, kur mbulohesh nuk duhet te te shohin as kembet dhe mesa kam pare une mbulohen lart dhe zbulohen poshte.
  marrim nje rast konkret:
  nje komshia ime ben pjese ne nje nga keto shoqatat ku njerezit mbulohen. gjate kohes qe eshte ne shtepi rri normal me kanotiere e zbathur e pa shami, kur del ne pazar me mbulohet.
  pse mbulohen??? sepse nuk duhet ti shohin burrat e tjere??? im ate apo komshinjte e tjere qe e shohin me kanotiere nuk jane burra??? cfar kuptimi ka qe mbulohet kur del ???

  dhe nese e shohim holle holle kete muabet ata qe mbulohen, per ne Shqiperi e kam fjalen , jane shtresat e uleta

  pastaj pse duhet te mbulohen??? zoti kur e krijoj njeriun e krijoj lakuriq me duket nuk e krijoj me shami ne koke, apo jo???
  avatar
  shkodrani_1980
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 6
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: MOTRA IME!

  Mesazh nga shkodrani_1980 prej 12/6/2007, 18:21

  flm triniti per pergjigjen. ajo femra qe thua ti qe mbulohet por e shohin lagjja nuk e ka bere mbulimin tamam. pasi sipas fese Islame nuk lejohet qe ate ta shikoje ēdo mashkull qe e lejon martesen me te. perveē babes, vellait, burrit, femijeve te vegjel qe nuk ndjejne nevoje per femra, axhes, dajes te gjithe te tjereve detyrohet te paraqitet e mbuluar sipas rregullave islame pa marre parasysh se ēfare e lidh. flm per postimin triniti. shkodrani_1980
  avatar
  ebu dherire
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 7
  Mosha : 31
  Data e rregjistrimit : 12/06/2007

  default Ka thene Muhamedi a.s Ka me ardhe nje kohe kur padituria

  Mesazh nga ebu dherire prej 13/6/2007, 21:53

  :x
  triniti shkruajti:Ne fakt kjo puna e mbuleses per mendimin tim eshte "una caccata" thone ketej nga lagja ime.
  duke marr parasysh faktin qe me sa me kane treguar se nuk e kam lexuar ndonjer kuranin, kur mbulohesh nuk duhet te te shohin as kembet dhe mesa kam pare une mbulohen lart dhe zbulohen poshte.
  marrim nje rast konkret:
  nje komshia ime ben pjese ne nje nga keto shoqatat ku njerezit mbulohen. gjate kohes qe eshte ne shtepi rri normal me kanotiere e zbathur e pa shami, kur del ne pazar me mbulohet.
  pse mbulohen??? sepse nuk duhet ti shohin burrat e tjere??? im ate apo komshinjte e tjere qe e shohin me kanotiere nuk jane burra??? cfar kuptimi ka qe mbulohet kur del ???

  dhe nese e shohim holle holle kete muabet ata qe mbulohen, per ne Shqiperi e kam fjalen , jane shtresat e uleta

  pastaj pse duhet te mbulohen??? zoti kur e krijoj njeriun e krijoj lakuriq me duket nuk e krijoj me shami ne koke, apo jo???  Ka thene Muhamedi a.s Ka me ardhe nje kohe kur padituria ka mi kapli njerzit ::

  i nderuar Allahu (ZOti) e krijoj njeriun lakuriq mirpo e urdheroje te mbulohet sipas shpalljeve ndersa kafshen e krijoj lakuriq mirpo nuk e urdheroje te mbulohet ..... Andaj a duhet te kete dallim njeriu prej kafshes
  avatar
  xheladin
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 170
  Vendi : rahovec
  Data e rregjistrimit : 13/06/2007

  default MOTRA IME!

  Mesazh nga xheladin prej 4/7/2007, 06:19

  Motra ime!
  Para se tė vijė momenti i ndarjes, ēohu dhe merr abdes me ujin e pendimit. Pastrohu me ujin e kthimit tek Allahu i Madhėruar. Zėvendėso tė kėqijat tua me tė mira. Kthehu oj motėr para kėtyre momenteve, nė tė cilat nuk do tė shohėsh nė tė asgjė pėrveē lotėve dhe nuk do tė dėgjosh asgjė pėrveē tė vajturės dhe vajtimit. Paramendo se ti je njeriu, i cili ēoi jetėn e tij pa punuar asgjė prej urdhrave tė Allahut. Kthehu para se tė bėhesh banore e njė vendi shumė tė ēuditshėm, nuk dėgjon nė atė vend asgjė pėrveē zhurmės sė zinxhirėve dhe prangave dhe nuk sheh asgjė pėrveē dėnimit. Pėrkujto fjalėn e Allahut: "…e tė puqet kofsha pėr kofshė (tė vėshtirėsohet gjendja). Atė ditė vetėm tė Zoti yt shkohet". (el kijame 29-30). Betohem nė Allahun se ky ajet ka njė kuptim qė zemra ēahet nga dėshpėrimi, frika dhe shpresa.

  Motra ime!
  Ēdo punė qė e bėnė atė do e korrėsh. Pėr ēdo fjalė tė shqiptuar do tė japėsh llogari. Vajto oj motėr dhe mbushi sytė e tua me lot pendimi! Le tė rrjedhin njė herė lot pėr herrat e shumta tė mėkateve ashtu qė ta pastrosh me ta zemrėn dhe shpirtin tėnd nga tė fėlliqurat e shejtanit.

  Oj motra ime!
  Pranoje kėtė kėshillė nga ajo, e cila u kthye tek Zoti i saj, pas mėkateve tė shumta, pėr tė cilėn mirėsia i takon vetėm Allahut.

  Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: MOTRA IME!

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 11/9/2007, 13:50

  Djali dhe lotėt e Nėnės
  Njė djalosh e pyeti nėnėn e tij:
  - “Pse qan?”
  - “Sepse kam nevojė” - tha ajo.
  - “Nuk po tė kuptoj” - tha ai.
  Nėna e tij vetėm e pėrqafoi a dhe i tha:
  - “Edhe kurrė nuk do ta kuptosh!”
  Mė vonė djaloshi e pyeti babanė e tij:
  - “Pse nėna qan pa arsye?”
  - “Tė gjitha femrat qajnė pa arsye” - babai i tij u pėrgjigj pa kujdes.
  Djaloshi i vogėl, ende duke e pyetur veten pse gratė qajnė, mė nė fund e pyeti njė dijetar.
  - “Ai me siguri e di pėrgjigjen” - mendoi ai.
  - “O dijetar! Pse gratė qajnė aq lehtė?”
  Dijetari iu pėrgjigj:
  - “Kur Zoti e krijoi gruan e bėri atė shumė tė veēantė. I bėri supet e saj aq tė fuqishme qė tė mbajnė peshėn e botės.
  I dha asaj fuqi tė brendshme qė tė durojė lindjen e fėmijės, edhe refuzimin qė vjen prej fėmijės sė saj.
  I dha asaj fuqi qė e mban atė tė vazhdojė mė tutje kur tė tjerėt dorėzohen, dhe tė kujdeset pėr familjen e saj pėrgjatė sėmundjeve dhe lodhjeve pa u ankuar.
  I dha asaj ndjeshmėri qė t'i dojė fėmijėt e saj nė tė gjitha rrethanat, bile edhe kur fėmija i saj e lėndon atė shumė rėndė.
  I dha asaj fuqi ta durojė burrin e saj pėr gabimet qė bėn ai dhe i dha formė asaj prej brinjės sė tij qė ta mbrojė zemrėn e tij.
  I dha asaj menēuri tė kuptojė se burri i mirė asnjėherė nuk e lėndon gruan e tij, por ndonjėherė e vė nė provė fuqinė e saj dhe vendosmėrinė e saj qė tė qėndrojė prapa tij e vendosur.
  Dhe sė fundi, Ai i dha asaj njė lot. Kėta lot janė tė saj dhe ajo mund t'i pėrdorė kurdo qoftė qė ka nevojė pėr ata
  I nevojiten pa arsye, pa sqarime, ata janė tė saj (lotėt)”.
  - “E sheh biri im, bukuria e gruas nuk qendron ne veshjen e saj , apo bukuria e fytyrės sė saj, apo mėnyra se si ajo krehė flokėt e saj. Bukuria e gruas duhet tė shikohet nė sytė e saj, sepse ajo ėshtė rruga drejt zemrės sė saj-vendi ku dashuria jeton.”
  Djaloshi i vogėl e mori pėrgjigjen e tij dhe kurrė nuk e bėri atė pyetje pėrsėri.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: MOTRA IME!

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 16/9/2007, 10:52

  Kjo Ngjarje e Ndodhur , Eshte mrekulli e te Madhit Zot !! Kjo Ngjarje rrefehet ne Kuran !!
  ******************************
  Shume Shekuj Perpara ne Turqi kishte pas dale nje Sundimitar i rrezikshem dhe i pa fe , i cili ishte Betuar qe ti Vriste te Gjithe Muslimanet qe Besonin ne nje Zot, Dhe ky sundimtari ishte perbetuar se do ti kthente njerezit me dhune qe te besonin ne Statuja, Emri i Sundimtarit ishte Dekijanus, Ky sundimtari i ktheu shumicen e njerezve qe te Adhuronin Statujat ne Vend te Zotit, Dhe Shume i Vrau dhe i Masakroi sepse nuk pranuan qe ta Mohojne Allahun!! Por 6-7 Femije te moshes se Re, Vetem per te mos e Ndryshuar Besimin e drejte, U arratisen prej Qytetit dhe iken Drejt Vendit ku kishte Shpella, qe te strehoheshin dhe ta ruanin Fene e drejte. ky Sundimtari e kuptoi se ishin Larguar drejt Shpellave dhe i Ndoqi nga Pas qe Ti Vriste , por kur shkoi tek Shpella ku strehoheshin, nuk pati Guxim qe te hynte tek Shpella , dhe Vendosi qe ta zinte gryken e Shpelles me Gure te medhenje qe te Vdisnin Brenda.
  Thuhet se me keta Femijet qe u arratisen i ishte bashkangjitur edhe nje Bari me gjith Qenin e Vet qe kishte, Dhe u Strehuan ne shpelle te Gjithe , Dhe kerkuan Mbrojtjen E Allahut qe ti mbronte nga Sundimtari Dekijanus, Dhe keta te Strehuarit ne Shpelle i kapi nje Gjume se ishin shume te lodhur dhe te Friksuar. Kur keta Zgjohen ne Mengjes, ishin shume te Uritur , Dhe nuk dinin vendbanim tjeter perpos Qytetit te tyre ku ishin rritur.Dhe menduan qe te Dergonin vetem njerin prej tyre ne Qytet qe te Blinte Ushqim per te gjithe se po Vdisnin nga Uria, Dhe i thane qe te Kujdesej dhe te mos binte ne sy se do ta vrisnin, Dhe njeri prej tyre u drejtua drejt Qytetit me Shprese qe te merrte ushqim dhe te kthehej perseri tek Shpella, Mirpo kur u afrua afer Qytetit u Cudit se Qyteti kishte bere Shume Ndryshime, Edhe u cudit sepse edhe pse ishte rritur ne ate qytet nuk njihte asnje njeri prej tyre, dhe as nuk e njihte njeri kete , Dhe u Habit pa mase se cfare ka ndodhur, dhe mendoi se mos ishte me ndonje vendbanim tjeter dhe kishte ngaterruar rruge, Dhe Shkoi tek nje Dyqan per te blere Buke Per Vete dhe Per shoket e vet, Dhe kur Bleu buken , ky e pyeti shitesin se sa kushton, Ai shitesi ju pergjigj se sa kushtonte, Por ky femija nuk kishte monedhat e duhura ne Gjep por kishte gure floriri ! Edhe Shitesi e pyet se ku i ke marre keto lloj monedhash , a mos ke gjetur ndonje thesar !! Dhe ky i Pergjigjet dhe i Betohet ne Zot se ishin te vetat dhe as nuk i kishte gjetur dhe as nuk ja kishte marre askujt !! Dhe Shitesi i Thote se keto monedha qe ke ti kane pase egzistuar ne kohen e Dekijanusit, Pastaj Ky femija e Pyet Shitesin dhe i thote po cfare kohe eshte tani se une Dje u Largova nga ky qytet dhe po Cuditem se cfare ka ndodhur per nje Dite, i thote shitesit se une po Cuditem qe nuk po njoh njeri sespe jam rritur ne kete Qytet, Edhe Pastaj Lajmeruan Mbretin per kete ndodhi, dhe e mori mbreti ne Pyetje se nga Vjen , Ai Perseri Betohet se Dje ishte Larguar nga Qyteti dhe u Cudit se si ka ndryshuar c'do gje brenda nje Dite ,,Dhe Femija i tha Mbretit se ishin larguar nga Frika e Sundmtarit Dekijanus , Se mos i Vriste apo tju Ndryshonte Fene!! Keta Qytetaret ishin te informuar Per Largimin e Femijeve drejt Shpellave ne ate Kohe dhe nuk Dihej Perfundimi i Tyre, Dhe mbreti u cudit me kete Femijen, Ky Femija i thote mbretit se kam ca shoke qe po presin per mua tek Shpella qe tju coj Buke se po Vdesin nga Uria!! Dhe Mbreti i tha Do te Shkojme bashke tek Shpella dhe ti marrim edhe ata ne Qytet !! Keta Femijet menduan se kishin Fjetur nje dite ne Shpelle, Por Allahu i Madherueshem i kishte lene ne Gjume rreth treqind e nente Vjet, Kjo mbeti Si Argument per te tjeret,Per ata qe ja kane Friken Allahut dhe Dites se Gjykimit !! Kur Mbreti u afrua tek Shpella ku ishin strehuar femijet e tjere, Femijet degjuan Troket e Kuajve,dhe menduan se ishte Sundimtari Dekijanus, Dhe u Perulen me Namaz Per Tu Falur dhe kerkuar ndihmen e Allahut, Dhe mbreti ju tha mos u Brengosni dhe mos keni frike sepse edhe une besoj ne nje Zot ashtu sic besoni edhe ju. Dhe keta femijet u Cuditen per Ndodhine e tyre dhe nuk po u besonin syve kur pane Qytetin Ndryshe !! Ate nate Festuan Per Hir te ketyre Femijeve dhe po ate Nate i zuri gjumi perseri dhe ate nate nderruan jete , Dhe Allahu va Garantoi Xhentin e lart per Besimin e tyre te drejte qe e ruajten !! Edhe ne ate kohe tek Gryka e Shpelles Vendosen nje Xhami ne shenje Kujtimi Per Keta Femijet e Drejte !!Kjo Ngjarje e vertet mbeti nje Argument Per pasardhesit, dhe nje Argument per ata qe ja kane Friken Allahut dhe Pergjegjesise para Allahut !!Meshira e Allahut Qofte mbi Besimtaret e Sinqert !!


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: MOTRA IME!

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:54