SABATI

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default SABATI

  Mesazh nga shaban cakolli prej 9/7/2007, 11:24

  Fjala sabat vjen nga hebraishtja shavath,qe do te thote te pushosh,te ndalesh,te nderpresish.
  Sistemi sabatik,qe ate kohe kerkohej nga ligji i Moisiut,perfshinte diten e sabatit te qdo jave,disa dite te caktuara gjate vitit,vitin e 7dhe vitin 50.
  Sabati i perjavshem i judejve,qe perkon me diten e shtate te javes se tyre kalendarike,fillon te premten ne perendim te diellit,dhe mbaron te shtunen,ne perendim te diellit.

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:37