Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:22

  Kur kanė “kafshuar” buzėt Bushi, Berluskoni, Bler, Shirak, Shreder etj. Ja nje e Bushgit: - “Ju premtoj se do tė dėgjoj ēdo gjė qė ėshtė thėnė atje, edhe pse s’kam qenė atje”, nė Forumin Ekonomik tė Presidentėve nė Uako, Teksas, mė 13 gusht 2002.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:22

  Politikanėt mund tė kryejnė e bėjnė mė shumė akte humoristike nė mėnyrė tė natyrshme sesa mund tė bėj unė me qėllim", ka thėnė Will Rogers, njė humorist amerikan qė ka jetuar nė fillim tė viteve 1900. Dhe realisht, shumė prej gafave verbale tė disa prej politikanėve mė tė fuqishėm nė botė, do tė ktheheshin shumė lehtė nė skenare parodish humoristike. Ato janė fjali tė thėna me raste natyrshėm, por qė kanė rezultuar tė jenė gafa tė mėdha dhe sigurisht qė nuk i kanė shpėtuar pėrqeshjes nga mediat pėr muaj tė tėrė. Por janė dhe pjesė e personalitetit tė politikanėve siē ndodh shpesh nė rastin e ish-kryeministrit italian Berlusconi, i justifikon tė "ashtuquajturat" gafat e tij tė shpeshta me fjalinė: "Me sa duket ka njė mungesė tė pėrgjithshme humori". Kurthit tė gafave qė kanė gjasa tė mbeten nė histori nuk i kanė shpėtuar disa prej liderėve mė tė mėdhenj tė botės siē ėshtė presidenti i SHBA, George W. Bush, ish-presidenti i Francės, Chiracque, presidenti i Rusisė, Putin, etj.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:22

  Gafat e rėnda
  I ftuar pėr tė dhėnė njė fjalim nė radio nė vitin 1984, presidenti i SHBA, Ronald Reagan po bėnte provat e zėrit kur vendosi tė provonte pėr shaka pikėrisht njė fjali qė do tė vinte si bombė nė mes tė Luftės sė Ftohtė. "Tė dashur amerikanė. Jam i gėzuar t'ju them sot se kam firmosur legjislacionin qė do e nxjerrė jashtė loje Rusinė pėrgjithmonė. Do tė fillojmė bombardimet pėr pesė minuta". Edhe pse ish-presidenti amerikan kishte nė mendje thjesht njė shaka tė lehtė me dyer tė mbyllura, ai sigurisht do kishte hequr dorė prej saj sikur ta dinte se mikrofoni i radios ishte i hapur, e kėshtu nuk do tė shkaktonte njė incident diplomatik nė gjendjen tejet tė rėnduar mes dy vendeve. Njė prej politikanėve tė ditėve tė sotme qė shkakton jo pak incidente diplomatike ėshtė ish-kryeministri italian, Berlusconi me gafat e tij qė ai i konsideron thjesht si humor. Njė ndėr kėto gafa ishte rasti kur ai iu drejtua euro-deputetit socialist gjerman, Martin Schulz dhe i tha se ai do tė ishte i pėrshtatshėm pėr tė luajtur rolin e njė nazisti


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:22

  Gafa humoristike

  Edhe pse gafat e politikanėve mbeten pėr njė kohė tė gjatė nė vėmendjen e mediave, ato shpeshherė i bėjnė mė gazmore fjalimet apo intervistat e gjata politike. E tillė ėshtė dhe pėrgjigja e Presidentit Bush kur njė reporter e pyeti se ēfarė tė pėrbashkėte kishte ai me kryeministrin e asaj kohe tė Anglisė, Tony Blair. "Tė dy pėrdorim pastė dhėmbėsh "Colgate", iu pėrgjigj George W. Bush.

  George W. Bush, president i SHBA

  - “Nė Irak ėshtė shumė e vėshtirė. Ėshtė punė shumė e vėshtirė. Ėshtė jashtėzakonisht e vėshtirė” – fjala “e vėshtirė” pėrsėritet 22 herė nė debatin e tij tė parė me senatorin John Kerry.
  - “Nėse do tė kishte njė diktaturė, do ishte shumė mė lehtė, pėr sa kohė unė do tė isha diktatori”, Uashington, D.C., 19 dhjetor 2000.
  - “Ju premtoj se do tė dėgjoj ēdo gjė qė ėshtė thėnė atje, edhe pse s’kam qenė atje”, nė Forumin Ekonomik tė Presidentėve nė Uako, Teksas, mė 13 gusht 2002.
  - “Tė dy pėrdorim pastė dhėmbėsh “Colgate”, kur njė reporter e pyeti mė 23 shkurt 2001 se ēfarė tė pėrbashkėte kishte ai me kryeministrin e Anglisė Tony Blair.
  - “Unė gjithashtu nuk jam shumė analitik. E ke parasysh, nuk kaloj shumė kohė duke menduar pėr veten, se pse i bėj gjėrat qė bėj”, nė bordin e “Air Force One”, mė 4 janar 2003.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:22

  Silvio Berslusoni, ish-kreyministėr i Italisė

  - “Njė motiv tjetėr pėr tė investuar nė Itali ėshtė se pėrveē kohės sė bukur kemi dhe sekretare shumė tė bukura”, kur ka takuar biznesmenėt nė “Wall Street”.
  - “Jam me ju: kur kam qenė i ri kam pasur njė tė dashur fantastike turke”, u ka thėnė sipėrmarrėsve turq qė e kanė vizituar pėr punė.
  - “Zoti Martin Schulz, njoh njė regjisor italian qė xhiron njė film mbi kampet e pėrqendrimit nazist. Do t’i propozoj qė t’ju japė ju rolin e kapos. Do tė ishit perfekt nė atė rol”, i drejtohet parlamentarit socialist evropian gjerman, i cili i kishte dalė kundėr gjatė prezantimit tė presidencės italiane tė BE-sė. Ngjarja u kthye nė incident diplomatik mes dy vendeve.
  - “Edhe unė kam qenė pak “shtėpiake”, kur studioja dhe isha djalė shtėpie akoma, fshija pluhurat dhe herė-herė bėja dhe pazarin. E di sa e lodhshme ėshtė pėr tė bėrė punėt e shtėpisė dhe pėr tė krijuar njė klimė qetėsie kur bashkėshorti kthehet nė shtėpi...”
  Si justifikohet ai pėr gafat e tij? Me frazėn: “Ka njė mungesė tė pėrgjithshme humori”.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:23

  Arnold Schwarzenegger, guvernator i Kalifornisė

  “Mendoj se martesat mes gei-ve duhet tė bėhen ndėrmjet njė burri dhe njė gruaje”.
  Arnold Schwarzenegger, bėri kėtė deklaratė si guvernator i Kalifornisė duke shkaktuar zemėrim tė madh tė organizatave tė mbrojtjes sė njeriut. Ai e bėri kėtė deklaratė pasi urdhėroi prokurorin e pėrgjithshėm qė tė ndėrmerrte hapa urgjentė pėr tė ndaluar martesat mes personave tė tė njėjtit seks.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:23

  Tony Blair, ish-kryeministėr i Anglisė

  “Isha nė njė konference ndėrkombėtare kur njė grua qė mė dukej si fytyrė e njohur m’u afrua dhe mė pyeti se nga isha.

  Unė jam Tony Blair i Partisė Laburiste britanike, i thashė. Po ju kush jeni?

  Emri im ėshtė Beatrice dhe jam nga Hollanda.

  - Me ēfarė merresh e pyeta?

  Jam mbretėreshė!

  Tony Blair nė njė intervistė me me “Ėoman’s Journal” rrėfen njė prej gafave tė tij.
  --------------------------------

  Ronald Reagan, ish-president i SHBA

  - “Tė dashur amerikanė. Jam i gėzuar t’ju them sot se kam firmosur legjislacionin qė do e nxjerrė jashtė loje Rusinė pėrgjithmonė. Do tė fillojmė bombardimet pėr pesė minuta”, presidenti Regan pėrpara se tė mbante njė fjalim nė radio nė vitin 1984, kur i kėrkuan qė tė thoshte diēka pėr tė bėrė provėn e zėrit. Ai nuk e dinte se mikrofoni ishte i ndezur kur filloi tė bėnte shaka duke shkaktuar njė prej momenteve mė tė tensionuara tė Luftės sė Ftohtė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:23

  Prince Charles dhe dorėshtrėngimi me Mugabe-nė

  Nė varrimin e Papės, Prince Charles bėri njė gafė diplomatike duke i shtrėnguar dorėn, diktatorit mė tė madh tė Afrikės, presidentit tė Zimbabvesė, Robert Mugabe. Princi u sulmua politikisht, pėr njė gjest tė tillė, qė u quajt budallallėk dhe jo sensibėl, por ai dha sqarime duke treguar se ishte kapur nė surprizė kur z. Mugabe e kishte pėrshėndetur duke i zgjatur dorėn. Kėtė gafė, e kishte bėrė edhe njė vit mė parė, sekretari i jashtėm britanik Jack Straė. Ai u mbrojt duke thėnė se mosmarrėveshjet e mėdha mes shtetesh, nuk e justifikojnė tė qenurit “tė pasjellshėm”


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:24

  George Papandreou, lideri i Pasok-ut

  Gafė nga qeveria greke ėshtė quajtur edhe deklarata e bujshme e liderit tė PASOK-ut, George Papandreou i cili gjatė kohės sė protestave tė studentėve nė Francė u drejtohet tė rinjve grekė: “Bėhuni rebelė me njė qėllim”. Po vetė lideri I PASOK-ut, u ishte drejtuar tė rinjve nė fushatėn e vitit 2004, duke ju thėnė se duhet tė punonin pa sigurime. Nga kundėrshtarėt e tij politikė, kjo u quajt “harresa” e Papandre-ut, dhe u pėrdor pėr tė “demaskuar” politikėn e tij.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:24

  Jacque Chirac, ish-presidenti i Francės

  “E vetmja gjė me tė cilėn Britania ka kontribuar nė agrikulturėn evropiane ėshtė “lopa e ēmendur” tha nė vitin 2005, presidenti francez Jacques Chirac. Ai bėri disa komente jo politike nė lidhje me ushqimin anglez. Por kjo nuk ishte e vetmja gafė qė presidenti francez e lidhi me Britaninė. Njė tjetėr koment bėri bujė nė media. “Nuk mund t’u besosh njerėzve qė gatuajnė aq keq sa ata (britanikėt)....pas Finlandės, Britania mban vendin e dytė si vendi me ushqimin mė tė keq”.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:25

  Vladimir Putin, President i Rusisė

  “Ēfarė burri i fuqishėm paska qenė! Pėrdhunoi 10 gra. Kurrė s’e kisha pritur kėtė nga ai. Na ēuditi tė gjithėve. E kemi zili” Kjo ėshtė gafa mė e madhe e presidentit rus, Vladimir Putin. Kėshtu cilėsohet komenti i tij pėr burrėrinė e presidentit izraelian Moshe Katsav, i cili u akuzua se kishte pėrdhunuar 10 gra tė stafit tė tij. Komenti i Putin, u bė nė fund tė njė konference pėr shtyp tė mbajtur me kryeministrin e Izraelit Ehud Olmert nė Moskė. Shpjegimi qė dha zėdhėnėsi i tij, ishte se ajo ishte njė shaka dhe se pėrkthimi rusishtja ishte njė gjuhė e komplikuar dhe se mund tė jenė keqinterpretuar fjalėt.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 9/7/2007, 12:25

  Gerhard Schroder, ish-kancelari i Gjermanisė

  Pas njė debati tė nxehtė mes Rusisė dhe Estonisė nė maj tė kėtij viti, pėr zhvendosjen e njė memoriali tė epokės sovjetike nga qendra e kryeqytetit estonian, Tallinn, nė njė varrezė ushtarake, Schroder mbrojti reagimin e Kremlinit. Ai theksoi se Estonia ka kundėrshtuar “ēdo formė tė sjelljes qytetare”. Rrjedhimisht, qeveria estoniane e anuloi vizitėn e planifikuar tė ish-kancelarit gjerman, Schroder, nė funksionin e tij si kryetar i projektit ruso-gjerman, pėr tubacionet gazsjellėse.
  Marre nga Gazeta Tirana Observer


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  default Re: Gafat mė tė bujshme tė politikanėve mė tė njohur

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 21/7/2018, 00:14