spiritizmi

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default ASGJĖ NUK KRIJOHET VETVETIU

  Mesazh nga shaban cakolli prej 9/6/2007, 21:47

  SHABAN CAKOLLI
  Jeta ėshtė si fluskė sapuni,asaj nuk mund tė i gėzohesh,ti mund tė planifikon qfarė duhet bėrė nesėr,por mund tė vdesish qysh sonte!Apo edhe mund tė keshė stres se vdes sonte,po mund tė jetosh edhe dhjetėra vite!Pėrse nuk e di se sa do tė jetosh?Sepse kjo nuk ėshtė nė dorėn e tėnde .Njė profet i quajtur Jeremia shkruante:Njeriut nuk i takon tė ndėrroj hapat e tij,pa drejtimin e lartėmadhėrisė.Pra Lartėmadhėria perendi krijoji universin,me qdo gjė qė gjindet nė tokė dhe nė qiell,prandaj atij vetėm atij i takon tė e drejtoi.Kush e krijoi Universin?Shkenca jo,se jo-ajo ende nuk ka zbuluar as njė pėrqindje tė konsiderueshme tė universit.Mijėra vite mė parė,kur nuk kishte shkenctarė fare,profetėt kanė dhėnė teorinė
  mbi tokėn e cila nuk peshon nė asgjė,por sillet rreth boshtit tė vet.Kėtė teori shkenctarėt u desh tė hulumtonin me vite e vite tė tėra.Diqka ėshtė e sigurtė,asgjė nuk mund tė krijohet vet vetiu.Shkenca mund tė prodhoj robot-por jo njerėz,mjekėsia mund tė shėroj njerėz,por nuk mund tė ua shmangi vdekjen,por as nuk mund tė ringjallė.Librat e shejta dėftojnė,pėr tri ringjalleje qė i kishte bėrė Jezui(ISA):Unė nuk jam hoxhė,as prift,as pejngamer,as profet,as nuk shkoj nė xhami,as nė kishė,por bazohem nė shkrimet e shejta.Psh.Ne krenohemi me njė libėr tė Kadares,i cili mund tė shkruaj edhe tregime!Tė krenohemi duhet,sepseai ėshtė nė majė tė letrave shqipe,por si mos tė besohen librat e shejta tė atij qė ėshtė nė majė tė universit?Shkenctari i njohur Ajnshtajn,passhumė hulumtimeve shkencore erdhi nė pėrfundim se shkenca po hulumton disa pjesė tė universit,qė as nuk i krijoj natyra,as shkenca,por burimin e kanė nga lart.Profetėt kanė profetizuar shumė gjėra,mijėra vite mė parė,tė cilat po pėrmbushen mu nė kohėn tonė.
  Besimi ėshtė i lirė,mund tė besosh,mund tė mos besosh,por mohimi do argumente.Shkrimet thonė se perendia e krijoj universin pėr gjashtė ditė,mbi te krijoj njeriun si qenien mė tė qmuar,me qėllim pėr tė jetuar pėr jetė tė jetėve!Po satanai i mashtroi,ata mėkatuan dhe si rezultat i mėkatit vdiqėn,duke na e lėnė trashigimi mėkatin dhe vdekjen!Shkrimet thonė se sė shpejti do tė vijnė ditėt e fundit,ku perendia do tė bėjė luftė me satanain dhe bishėn.Bisha nė bibėl simbolizon organizatat politike,mė parė Babilonia e madhe,qė sot ėshtė SHBA.Nga kjo luftė thuhet se do tė pėrmbysen toka dhe qielli,nė vend tė tyre do tė krijohen tokė e re,qiell i ri,por tė pastra,sepse organizatat politike tani e kanė ndotur kėtė tokė!Nė tokėn e re thuhet se do tė jetojnė vetėm tė drejtit dhe pėrgjithmonė,nuk do tė ket mė as klithma,as sėmundje,as vdekje,pra tė drejtit do ta mbushin tokėn:Lum kush ėshtė i drejtė.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default spiritizmi

  Mesazh nga shaban cakolli prej 10/7/2007, 10:01

  Besimi se nje pjese e njeriut,nje fryme,mbijeton pas vdekjes se trupit dhe mund te komunikojne me te gjallet,me ane te ndonje njeriu qe sherben si ndermjetes ose medium,.-quhet spiritizem.Disda njerez mendojne se qdo objekt,apo gjdo dukuri natyrore ka mbrenda nje fryme.SPIRITIZMI(Shtrigeria)eshte perdorimi me vetdije i fuqise qe vjen nga frymerat e liga.

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:52