Verė 2007? Ja ēfarė propozojnė stilistėt pėr garderobėn e kė

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Verė 2007? Ja ēfarė propozojnė stilistėt pėr garderobėn e kė

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 12/7/2007, 14:37

  Ari dhe argjendi
  Tė apasionuarat e vėrteta tė modės kėtė vit nuk mund tė mos kenė nė garderobėn e tyre njė aksesor "metalixato". Ar, argjend, pasqyrė, kristal, platin e shumė tė tjera tė kėtij lloji. Kėtė vit stilistėt mė nė zė kanė propozuar metalin, nga koka tek kėmbėt, por kjo nuk duhet tė ekzagjerohet, mjafton vetėm njė aksesor pėr tė shkėlqyer gjatė netėve tė verės. Njė varėse, njė palė kėpucė nė ngjyrė ari apo argjendi, njė palė vathė, mjafton pak pėr tė qenė tė shndritshme.
  Veshje " teknike"
  Zakonisht verės vishemi me tė bardha, me stil marinari, tė kuqe, rroba tė lehta. Kėtė verė nė fakt, stilisti i njohur i D&G propozon gruan me veshje teknike sicc janė: veshjet trasparente plastike, metalike, tė shndritshme qė tė japin vėrtet idenė e njė veshje teknike tė teknologjisė sė lartė, veshje tė stilit futurist.
  Pantallona shumė tė shkurtra
  Ndėrsa mėngėt dhe bluzat zgjaten deri sa ngjajnė si fustane, pjesa e poshtme shkurtohet gjithnjė e mė shumė...pantallonat e shkurtra dhe kėtė verė janė sovranet. Tė shkurtra, shumė tė shkurtra, tė veshura me ose pa strecce poshtė, me kėpucė tė sheshta apo me taka janė njė pjesė thelbėsore e garderobės tė kėsaj vere. Ėshtė e detyrueshme tė keni njė palė tė tilla, mbi tė gjitha nė njė nga ngjyrat mė tė kėrkuara tė kėsaj vere: tė arta ose tė argjendta. Nėse jėni tė apasionuara pas stilit klasik merrini tė bardha ose tė zeza tė cilat janė tė pėrshtatshme pėr ccdo rast dhe janė shumė tė lehta pėr tu kombinuar.
  Rikthim nė vitet
  Rikthehet moda e viteve '60, ajo e mini fustaneve tė pėrhapura aq shumė nė epokėn e Beatles dhe tė muzikės. Sot janė me mijėra stilistė qė propozojnė kėtė tip fustani. Stampa tė mėdha me lule, stapa optikale, janė tė shumta dhe tė ndryshme, e rėndėsishme ėshtė tė keni njė fustan tė tillė pėr ta veshur me ose pa strecce sipas modės aktuale. Njė nga minifustanet mė nė modė ėshtė ai i firmės Gucci, me qėndisje me fije tė ccmueshme ari apo argjendi.
  Stampat animalier ( me lėkura kafshėsh)
  Ose tė stampuara nė rroba, ose thjesht pasja e njė aksesori super nė modė, si njė ccantė, njė palė kėpucė tė sheshta janė "shik" dhe pėr kėtė verė. Stilisti mė i apasionuar pas kėtyre copave ėshtė Roberto Cavalli,i cili kėto motive i ka futur qė nga fustanet deri tek rrobat e banjos.
  Taka tė larta apo tė ulėta?
  Ccfarė kėpucėsh do tė veshim kėtė verė? Pėr ditė tė zakonshme stilistėt kėshillojnė kėpucė tė sheshta, tė tipit balerinė, tė tė gjitha ngjyrave dhe tė tė gjitha modeleve. Po nė mėbrėmje? Sigurisht qė s'ka si tė ndodhte ndryshe veccse kėpucėt me taka tė ndryshme dhe tė zbukuruara nga aksesorė tė ndryshėm si gurė tė shndritshėm nė ngjyrė floriri apo argjendi, lule, fiongo. Vecc kėtyre kėpucė, tė tjera nė modė kėtė vit janė gjysėm sandalet, me majėn e hapur dhe me taka tė trasha tė ngjyrave tė ndryshme sin tė kuqe, lejla, tė zeza, tė arta, tė argjendta...
  Strecet
  I gjen kudo, tashmė janė bėrė shumė popullore. Kėtė verė do ti mbajmė dhe poshtė panatllonave tė shkurtra dhe poshtė fustaneve ose dhe pa gjė tjetėr, pėr ato femra qė ia lejojnė vetes kėtė.
  Fustanet
  Futane shumė tė shkurtra, trasparentė, me frudha. Fustane me ngjyrat mė nė modė tė kėsaj vere.
  Le tė kėrcejmė...
  Stili " balerinė" kėtė verė ky stil mund tė mbahet dhe jashtė palestrės: kanatiere, pantallona sportive, funde me frudha, dhe mos harroni streccet, janė pjesa mė e rėndėsishme e garderobės tė kėsaj vere.
  Stil marinari
  Njė stil qė ka ekzistuar gjithmonė, por qė kohėt e fundit ėshtė rikthyer me gjithė lavdinė e tij. Vijat, blu, tė bardha dhe tė kuqe. Njė stil klasik qė nga stilistėt ėshtė paraqitur mė aktual dhe mė i veccantė se kurrė. Rripat me zinxhira tė arta, dizenjot me spiranca, vijat tek pantallonat e shkurta, tek fustane dhe kanatjere.
  Lulet
  Kėtė verė, stampa mė e pėrdorur do tė jenė lulet. Lulet kėtė verė nuk kanė celur vetėm nė lėndina dhe nė pemė por dhe nė veshjet e stilistėve mė tė famshėm. Fustanet me dizenjo lulesh mund tė jenė tė cfarėdo lloj stili nga klasikja tek modernja, nga pėrallorja deri tek magjikja. Kėtė verė, vėrtet qė mund ta ekzagjeroni me lulet.
  Canta tė mėdha
  Canta perfekte pėr gjatė ditės si dhe gjatė mbrėmjes, tė mėdha dhe me shumė hapėsirė brenda. Dhe besoj tashmė dini dhe ngjyrat e cantave tė cilat kurrėsesi nuk munhd tė bėjnė pėrjashtim nga ngjyra e artė, e argjendta, me stampa lulesh apo kafshėsh.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  enya
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 308
  Data e rregjistrimit : 02/06/2007

  default Re: Verė 2007? Ja ēfarė propozojnė stilistėt pėr garderobėn e kė

  Mesazh nga enya prej 29/7/2007, 15:15

  Bo bo bo sa mbrapa botes qe jam dhe une :D shume jashte mode qenkam ... te pakten ne shumicen e kritereve qe jane vene

   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:29