Shqiptaret jashte Trojeve

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Duke zbuluar Shqiptarė

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 11/6/2007, 21:09

  ……Dua t’i pyes nėse jemi bashkatdhetarė, megjithėse nuk ka fare nevojė. Nuk e di pse. Jo sepse nuk kam shqiptarė kėtu ku jetoj. Ndoshta sepse mė pėlqen kur hyj nė muhabet me Shqipet e tjerė e fillojmė gjejmė kushėrinj tė pėrbashkėt, krahasojmė hundėt, dhe bėjmė politikė. Megjithėse e di qė nuk do tė rezistojnė dot pa mė bėrė pyetjen e famshme: “A merr ndonjė farė gjėje?”, ose komentin “Bravo ti, qenke kapur mirė.”….

  *******************************
  Njė hotel i madh, i ri, plot dritė. Kamarierė tė sjellshėm, portierė tė papėrtuar, recepsionistė tė shkathėt…dhe fytyra tepėr tė njohura. Nuk i kam parė kurrė kėta njerėz nė jetėn time, por tiparet e tyre janė tė para e tė stėrpara. Hėm, recepsionisti e ka mjekrėn me vrimė, kokėn plloēė, ballin me qoshe dhe njė anglishte me theks tepėr tė lehtė, qė vetėm unė ia di origjinėn. Portieri ka qafėn e shkurtėr dhe trupin e bėshėm tė tim ati, si edhe hundėn zhgabė tė gjyshit tim. Ndihmėsit(tė cilėt ēuditėrisht nuk janė meksikanė). kanė trupa tė gjatė e tė hollė si edhe hapa gjigantė prej Bjeshkėsh.
  Dua t’i pyes nėse jemi bashkatdhetarė, megjithėse nuk ka fare nevojė. Nuk e di pse. Jo sepse nuk kam shqiptarė kėtu ku jetoj. Ndoshta sepse mė pėlqen kur hyj nė muhabet me Shqipet e tjerė e fillojmė gjejmė kushėrinj tė pėrbashkėt, krahasojmė hundėt, dhe bėjmė politikė. Megjithėse e di qė nuk do tė rezistojnė dot pa mė bėrė pyetjen e famshme: “A merr ndonjė farė gjėje?”, ose komentin “Bravo ti, qenke kapur mirė.”
  Por sytė e tyre janė tė ulur, fytyrat e pėrqendruara nė punė, dhe bisedat janė vetėm nė anglisht. Ndihmės-kamerierė tė tjerė qė duken sikur sa kanė zbritur nga Kurveleshi na shėrbejnė kafen. Unė kam njė etiketė tė madhe sa koka ime me emrin tim, tė cilėn ua drejtoj sa herė qė mė shėrbejnė, por nuk marr asnjė reagim mbrapsht. Ndoshta mendojnė qė mė ėshtė lodhur gjoksi dhe po i bėj gjimnastikė. Ndoshta mendojnė pėr hallet e tyre dhe nuk ia kanė ngenė muhabetit me mua. Ndoshta nuk mendojnė hiē. A ndoshta shqiptarėsia ime ėshtė fshehur nėn tėrė ato shtresa dhjami amerikan, dhe ata nuk mė njohin pėr tė tyren. Ia futa kot me duket, se sado qė tė ndryshoj, prape hunda do tė mė ngelet.
  Mė nė fund, pas tre ditėsh grindjeje me veten, kureshtja del fitimtare dhe mė jep guximin tė pyes portierėt ndėrsa po na ndihin me valixhet dhe taksinė. “Po moj –thonė ata –Shqiptarė jemi.” Fillojmė pėrnjėherėsh tė rifitojmė kohėn e humbur e t’i bėjmė biografinė njeri-tjetrit nė shqipe me ritėm tė tėrbuar, ndėrsa shoqet e mia tė taksisė, njė gjermane e njė austriake na shohin me gojė hapur. Kushedi ēfarė po themi nė gjuhen tonė tė egėr me gjeste, fishkėllima dhe mimika tė ēuditshme.
  Por koha nuk pret. Ndahem me portierėt dhe futem nė taksi. Aty, shoferja, njė qukėse e bukur dhe e freskėt mė thotė:
  ”Nuk e dija qė shqipja qenka njėsoj me Turqishten.”
  “Turqishten?- pyes e habitur, pa mundur ta kuptoj pse tė tėrė duan qė shqipja patjetėr tė rrjedhe nga njė gjuhė tjetėr. (Edhe nė kėtė konference plot me pėrkthyes qė pothuajse kane tė tėrė diploma nė gjuhėsi, lajmi qė shqipja ishte degė e vetmuar e pemės sė gjuhės, ishte tepėr risi e madhe. Ndoshta duhet ta printoj pemėn e gjuhėve nė njė bluzė dhe ta vesh nė konferencėn tjetėr. )
  “Nuk ngjan fare me turqishten.”
  “Pse nuk po flisje turqisht me portierin? Ai ėshtė turk –vazhdoi ajo. Ou? Mendoj t’ia shpjegoj taksistes sė kėndshme historinė, por me vjen keq pėr atė gjynahqarin. Kush jam unė t’ia shkatėrroj fantazitė e ndėrtuara me aq mund?
  “Mbase. –them,- Ose mbase ka jetuar ne Turqi pėr shumė kohė dhe tani e thotė pėr kollajllėk. Po unė shqip fola me tė”
  Duket qė shoferja nuk ėshtė bindur nga argumenti im, por unė jam klientja dhe ajo do bakshish, prandaj mė buzėqesh dhe mė jep tė drejtė.
  Po pse xhanėm jam unė ajo qė ‘zbuloj” shqiptarėt? Njėherė m’u desh t’i shpjegoja kujdestarit tė pallatit se ajo “gjermania” e katit tė parė, ishte mė tepėr e diplomuar pėr gjermanisht sesa nga”Deutcheland”; pastaj e bėra lėmsh mjekun tim kur e falėnderova pėr gjinekologen shqiptare ku mė kishte referuar sepse ai e dinte pėr italiane; i zhgėnjeva femrat e zjarrta tė zyrės nė mbrėmjen e Vitit tė Ri kur iu thashė se kamerierėt italianė aq simpatikė ishin nė fakt, prej shtetit komshi; se ai vendi i mrekullueshėm me sanduiēe greke (gyros) nė Astoria ishte pronė e njė shqiptari; dhe se ajo sekretarja e bukur qė duket franceze, vetėm duket franceze; etj, etj, etj.
  Lėre mė sa njerėzve ua prish terezinė kur i pėrshėndes nė shqip pa i njohur. Reagojnė njėsoj sikur po i pėrshėndes majmunēe dhe jo shqiptarēe. Pėrgjigjia mė e zakonshme qė marr:
  “Nga e dallove ti? Mua tė tėrė mė thonė qė nuk dukem fare shqiptar/e, por…(Shto kombin qė pėrkėdhel inferioritetin e tyre mė shumė)”
  Hėm. Ndoshta ėshtė forma katrore e nofullave ose lapsi i zi i buzėve. Ndoshta ėshtė ajo hunda e drejtė tė cilėn na e ka lėnė nė derė Teuta. Ndoshta ėshtė llamburitja e zinxhirėve tė florinjtė varur nė ēdo qoshe tė trupit. Ndoshta janė flokėt e derdhur me onde a kaēurrela, ose gjembat e ngrirė qė vetėm hispanikėt e shqipot from da’hood (represent yo!) i kanė akoma.
  Nuk ėshtė se unė jam tepėr tepėr e lumtur qė jam shqiptare ose qė po gjuaj shqiptare. Shqiptarėsia ėshtė pjesė e qenies sonė pavarėsisht nė na pėlqen apo jo. Ėshtė ndėrthurur e shkrirė nė gjenet tona, dhe shfaqet gjithmonė papritur e pa kujtuar, sado qė mundohemi ta mbulojmė. Mund tė pėrpiqemi, ndoshta mund edhe t’ia arrijmė ta fshehim pėr njė farė kohe, por do tė dalė diku e dikur, si delja e zezė nė kope, si larua nė mes tė balove, ose si e zeza nė tė kuqen e ndėrgjegjes sonė.
  Prandaj edhe unė vazhdoj tė zbuloj shqipe kudo, nė aeroport, restorante, farmaci, bankė, shkolle, tren, spital, etj, etj,. Ndonjėherė i buzėqeshim njeri-tjetrit pėr tė ndarė sekretin, ndonjėherė ata ulin sytė e vazhdojnė rrugėn (a unė ul sytė e vazhdoj rrugėn); ndonjėherė futemi nė bisede dhe zbulojmė qė jemi kushėrinj tė katėrt nga gjyshėrit qė janė ngrohur nė njė diell e lare nė njė pėrrua. Ndonjėherė me duket vetja si UFO paqėsor nė mes tė vendasve kanibalė, ndonjėherė me duhet tė kollitem nė autobus qė ajo vajza me celular tė mos shkojė me tutje me “tė hėngsha e t’u bėfsha” me tė dashurin e vet.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default shqipetaret ne bote - avantazhe/disavantazhe

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 20/6/2007, 08:01

  shqipetaret ne bote - avantazhe/disavantazhe


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  enya
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 308
  Data e rregjistrimit : 02/06/2007

  default Re: Shqiptaret jashte Trojeve

  Mesazh nga enya prej 25/6/2007, 21:13

  Hahahahaha Gishteza sa kam qesh me kete shkrim ... teper realist ... shkrimi jot eshte?

  Lėre mė sa njerėzve ua prish terezinė kur i
  pėrshėndes nė shqip pa i njohur. Reagojnė njėsoj sikur po i pėrshėndes
  majmunēe dhe jo shqiptarēe. Pėrgjigjia mė e zakonshme qė marr: “Nga
  e dallove ti? Mua tė tėrė mė thonė qė nuk dukem fare shqiptar/e,
  por…(Shto kombin qė pėrkėdhel inferioritetin e tyre mė shumė)” Hėm.

  Kjo situate me ka ndodhur disa here e me te vertete qe te tjereve ju vjen inat qe arrij ti identifikoj ne mes te turmes :)

  Nuk ėshtė se unė jam tepėr tepėr e lumtur qė jam
  shqiptare ose qė po gjuaj shqiptare. Shqiptarėsia ėshtė pjesė e qenies
  sonė pavarėsisht nė na pėlqen apo jo.

  E drejte eshte .... shqiptaresia eshte e do te ngelet perbrenda nesh ... duam apo nuk duam ta pranojme .... na pelqen apo nuk na pelqen ... gjithnje kam deshire te flas me shqiptare te tjere ... dua te them nese ndjek vetem deshirat e mia ... por shpesh here jam e detyruar te ndjek mendjen dhe logjiken sepse jo gjithnje personi qe kam perballe ja vlen te shkembesh qofte edhe dy fjale me te ... thjesht se eshte shqiptar ... mgjthse e bej me keqardhje ... por kam rastisur edhe ne persona te mrekullueshem dhe qe ja vlen te takosh.

  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: Shqiptaret jashte Trojeve

  Mesazh nga triniti prej 27/6/2007, 19:04

  vetem avantazhe s'kemi ne motra SadSadSad

  dhe hakshe hakshe s'ka faj bota jo, se nuk i kemi len vend vetes SadSadSad

  s'ka dite mos dalin pislliqet e shqiptareve ne tv, te vjen turp te dalesh nga shpia e te shkosh ne shkolle SadSadSad
  avatar
  MiLaN
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 4051
  Data e rregjistrimit : 29/05/2007

  default Re: Shqiptaret jashte Trojeve

  Mesazh nga MiLaN prej 27/6/2007, 20:52

  hmmm ja se do vij une e do e rregulloj imazhin e kinezeve neper bote... sa per info kush do vije te me takoje ne paris ?
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Punėsimi i tė diplomuarve jashtė shtetit

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 28/6/2007, 20:10

  Punėsimi i tė diplomuarve jashtė shtetit

  Dr. Marita Flagler
  Zhani Shapo

  Administrata publike shqiptare qendrore dhe lokale
  vazhdon tė shihet si njė nga faktorėt kyē nė
  shndėrrimin e Shqipėrisė nė njė vend tė zhvilluar.
  Detyrat e mėdha tė shndėrrimit kėrkojnė punonjės tė
  mirėkualifikuar qė janė nė gjendje tė pėrballojnė
  detyra tė shumta me njė kėndvėshtrim bashkėkohor e me
  vlera etike. Kjo gjė kėrkon njohuri tė specializuara,
  aftėsi dhe shprehi administrative konkurruese si edhe
  pėrkushtim tė veēantė. Plotėsimi me sukses i synimit
  tė Shqipėrisė pėr t’u bėrė anėtare e BE-sė dhe njė
  bashkėpunim i frytshėm i qeverisė shqiptare me
  organizma tė shumtė ndėrkombėtarė, kėrkon specialistė
  e drejtues administrate qė janė nė nivelin e
  specialistėve ndėrkombėtarė me tė cilėt ata
  bashkėpunojnė.

  Hartimi i politikave

  Nė kėto kushte, hartimi i njė politike tė qartė qė
  mundėson krijimin e njė ambienti tė pėrgjithshėm dhe
  ligjor qė mundėson thithjen dhe mbajtjen e
  profesionistėve tė talentuar nė administratėn publike
  shqiptare, me njė fokus tė veēantė nė tė diplomuarit
  jashtė vendit e sidomos nė universitetet perėndimore,
  duket tė jetė zgjidhja mė e mirė pėr pėrballimin e
  krizės qė pėrballon sektori publik. Pėr formulimin e
  njė politike tė tillė ėshtė i nevojshėm vlerėsim i
  plotė i situatės komplekse parė nga kėndvėshtrime tė
  ndryshme: tė eksperiencės shqiptare tė deritanishme,
  tė institucioneve shqiptare tė administratės publike,
  tė tė diplomuarve jashtė vendit qė kanė kaluar nė
  eksperiencėn e punėsimit nė administratėn publike, tė
  tė diplomuarve jashtė vendit qė ndodhen ende nė
  perėndim, tė tė kuadrit ligjor dhe praktik qė mundėson
  apo pengon njė politikė tė tillė si dhe atė tė
  eksperiencės ndėrkombėtare. Sė dyti, ėshtė e nevojshme
  qė njė politikė e tillė tė jetė e artikuluar nė
  pikėpamjen e nevojės dhe kėrkesės sė administratės
  shqiptare pėr tė tėrhequr dhe mbajtur nė gjirin e saj
  kėtė kategori tė diplomuarve jashtė vendit. Ky studim,
  i pėrbėrė nga 5 pjesė, u konceptua pikėrisht nga ky
  kėndvėshtrim. Secila pjesė ėshtė njė njėkohėsisht njė
  studim pavarur dhe i ndėrlidhur me pjesėt e tjera.
  Studimi i parė ėshtė njė studim cilėsor i perceptimit
  tė nevojave tė institucioneve tė administratės
  qendrore dhe vendore pėr tė diplomuarit shqiptare nė
  Evropėn Perėndimore. Studimi i dytė, i cili pėrbėhet
  nė vetvete nga dy mini studime sasiore-cilėsore, ėshtė
  njė pėrpjekje pėr tė vlerėsuar faktorėt qė nxisin apo
  pengojnė punėsimin nė administratėn publike tė dy
  grupeve tė diplomuarve jashtė vendit, atė tė atyre qė
  punojnė aktualisht nė administratėn publike dhe atyre
  tė diplomuarve jashtė vendit qė kanė punuar nė
  administratėn publike dhe janė tashmė larguar prej
  saj. Studimi i tretė, sasior-cilėsor ėshtė njė studim
  i perceptimit tė studentėve qė vazhdojnė studimet
  pasuniversitare jashtė shtetit apo i a kanė pėrfunduar
  ato dhe tani janė tė punėsuar (jashtė shtetit) nė
  sektorin pėr tė cilin kanė bėrė studimet. Studimi i
  katėrt ėshtė njė vėshtrim nė eksperiencėn
  ndėrkombėtare pėr tėrheqjen e tė diplomuarve nė
  universitetet perėndimore nė administratat publike
  pėrkatėse dhe njė vėshtrim i konkurrentėve potencialė
  qė administratat ndeshin nė kėtė pėrpjekje. Dhe sė
  fundi studimi i pestė ėshtė njė analizė kritike e
  legjislacionit dhe praktikave konkrete tė punėsimit nė
  administratėn publike shqiptare, parė nė
  kėndvėshtrimin e proceseve apo praktikave qė nxisin
  dhe pėrkatėsisht pengojnė tėrheqjen dhe mbajtjen e tė
  diplomuarve jashtė vendit nė punėsimin publik.

  Interesi pėr tė punuar nė Shqipėri

  Pėrfundimet e studimeve konvergojnė nė disa pika
  kryesore:
  1. Tė diplomuarit jashtė shfaqin interes pėr tė punuar
  nė administratė publike si pjesė e dėshirės pėr tė
  kontribuar nė pėrparimin e vendit dhe pėr tė qenė
  protagonistė nė proceset e zhvillimit. Gjithashtu kjo
  shihet edhe si mundėsi e zhvillimit profesional.
  2. Administrata qendrore ėshtė e kėnaqur me nivelin e
  punės sė punonjėsve qė kanė pėrfunduar studimet jashtė
  shtetit, dijenitė e shprehitė e punės, si dhe risitė
  qė sjellin nė punė. Ajo shpreh nevojėn nė fusha tė
  ndryshme pėr mė shumė punonjės qė kanė pėrfunduar
  studimet jashtė shtetit.
  3. Faktorė tė shumtė i bėjnė tė diplomuarit jashtė
  shtetit tė ngurrojnė tė punėsohen nė administratėn
  publike. Ndėr mė tė rėndėsishmet janė pamundėsia pėr
  tė zgjidhur cėshtjen e strehimit pėr shkak tė kushteve
  qė ofron punėsimi nė kėtė sektor, mungesa e motivimit
  me pagė, pasiguria nė punė e shprehur nė frikėn e
  largimit nga detyra pėr motive qė nuk varen nga
  cilėsia e punės, mungesa e njė karriere tė
  parashikueshme nė sektorin publik, favorizimi i
  punonjėsve mbi baza politike dhe jo mbi bazėn e
  kontributit profesional dhe mungesa e stabilitetit
  politik nė pėrgjithėsi.
  4. Pėrvoja ndėrkombėtare tregon se procesi i tėrheqjes
  sė talentit dhe dijes nė administratėn publike ėshtė
  shumė konkurrues si nė planin ndėrkombėtar (vendet e
  zhvilluara) ashtu edhe nė planin kombėtar
  (universitetet dhe biznesi). Kjo situatė kėrkon qė
  administrata publike tė angazhohet seriozisht pėr t’u
  bėrė kompetitive. Pėrvoja ndėrkombėtare gjithashtu
  tregon se njė element shumė i rėndėsishėm i rekrutimit
  tė studentėve qė pėrfundojnė studimet jashtė shtetit
  ėshtė bashkėpunimi i ngushtė me diasporėn.
  5. Studimi i legjislacionit dhe i praktikave tė punės
  pėr menaxhimin e burimeve njerėzore nė administratėn
  publike shqiptare tregoi se si sistemi aktual i
  informimit pėr vendet e lira ashtu edhe procesi i
  konkurrimit pengon pjesėmarrjen e tė diplomuarve
  jashtė shtetit qė vazhdojnė tė jetojnė aty.
  Gjithashtu, probleme ka edhe nė sistemin e zhvillimit
  tė karrierės. Njė shqetėsim pėrbėn edhe mungesa e
  stabilitetit dhe qėndrueshmėrisė sė administratės si
  edhe fakti qė depolitizimi i administratės nuk ėshtė
  ende nė nivelet e kėrkuara.

  Disa rekomandime

  Mbi bazėn e pėrfundimeve tė studimeve u hartuan
  rekomandimet, tė cilat ju dhanė pėr mendim njė grupi
  tė rinjsh, tė cilėt kanė pėrfunduar studimet jashtė
  shtetit dhe tė cilėt sot kanė njė veprimtari tė
  suksesshme jashtė administratės publike nė sektorin
  privat, profesionet e lira apo organizatat
  ndėrkombėtare. Sugjerimet e tyre u morėn me metodėn e
  grupit tė fokusuar. Rekomandimet pėrfshijnė dy fusha:
  (a) masat qė rekomandohet tė merren pėr tėrheqjen e tė
  diplomuarve jashtė shtetit nė karrierėn e
  administratės publike. (b) masat qė rekomandohen pėr
  tė rritur fuqinė tėrheqėse tė punės nė administratėn
  publike si njė karriere kompetitive. Pėr tėrheqjen e
  tė diplomuarve jashtė shtetit, sė pari, u rekomandohet
  ngritja e njė njėsie/zyre pranė DAP-it qė do tė ketė
  si funksion mbledhjen e informacionit dhe marrėdhėniet
  me individėt qe janė me studime apo kanė pėrfunduar
  studimet jashtė shtetit e qė kane potencial tė
  kontribuojnė, si dhe kėshillimin e tyre profesional
  dhe organizimin e praktikave mėsimore nė administratėn
  publike. Veprimtaria e kėsaj njėsie do tė shtrihet
  pėrveē Shqipėrisė, nė tė gjithė diasporėn shqiptare me
  kontakteve tė drejtpėrdrejta si edhe nga interneti.
  Kjo njėsi do tė veprojė si koordinatore e kėrkesės dhe
  ofertės. Sė dyti, rekomandohen tė bėhen njė sėrė
  ndryshimesh nė kuadrin ligjor dhe nėnligjor qė
  rregullon punėsimin dhe karrierėn nė administratėn
  publike dhe veēanėrisht sistemi i informacionit pėr
  vendet e punės dhe procesi i aplikimit dhe
  intervistimit. Pėr tė tėrhequr ta specializuarit e
  lartė (ata qė kanė mbaruar studime nė nivel
  doktorature dhe qė janė punėsuar nė universitete apo
  kompani private), rekomandohet qė qeveria tė
  inkurajoje organizatat ndėrkombėtare qė i japin
  konsulencė teknike qė t’i punėsojė me prioritet nė
  projektet e tyre nė Shqipėri. Pėr tė rritur fuqinė
  tėrheqėse tė punės ne administratėn publike si njė
  karrierė kompetitive rekomandohet tė merren masa qė
  lidhen me kualifikimin e mėtejshėm tė punonjėsve si
  nėpėrmjet studimeve pasuniversitare, pėrmirėsimin e
  sistemit tė pagave, pėrmirėsimin e procesit tė
  karrierės nė shėrbimin civil dhe thellimin e
  depolitizimit tė administratės publike shqiptare.

  Tkurrja e trurit

  Tė paktėn nė katėr vitet e fundit, fenomeni i njohur
  si “tkurrja e trurit” (brain drain) dhe pėrpjekjet pėr
  shndėrrimin e tij nė thithjen e trurit (brain gain) ka
  zėnė vend gjerėsisht nė diskutimet publike dhe nė rang
  qeveritar. Nė disa studime tė realizuara deri mė tash
  konstatohet se tkurrja e trurit ka prekur tė gjithė
  shoqėrinė shqiptare. Sipas njė studimi tė kryer nga
  QSES-ja, tė mbėshtetur nga Fondacioni Soros, rezulton
  se nė periudhėn 1991-1998 ishin larguar nga Shqipėria
  31.45% e specialistėve me arsim tė lartė, ndėrsa 63% e
  tė intervistuarve gjatė studimit shprehnin dėshirėn
  pėr tė emigruar. Nė njė studim tjetėr, “...nė
  periudhėn 1990-2003, gati 45% e profesorėve dhe
  studiuesve nė universitete dhe institucione kėrkimore
  shkencore emigruan” tė njėjtėn gjė bėnė edhe 65% e
  studentėve qė merrnin doktoraturėn nė perėndim nė
  periudhėn 1980-1990. Kėtyre largimeve, sigurisht nuk i
  ka shpėtuar dhe administrata publike shqiptare, e cila
  i ka ndjerė pasojat e largimit tė trurit jo vetėm
  jashtė vendit por edhe brenda tij drejt njė sektori
  privat qė megjithėse ende nė zhvillim, ėshtė shpesh
  agresiv nė politikat e rekrutimit dhe mbajtjes sė
  profesionistėve tė kualifikuar. Nga ana tjetėr, nė
  planin ndėrkombėtare shqetėsimi pėr kapacitetet e
  burimeve njerėzore nė administratat publike dhe
  pėrpjekjet pėr pėrmirėsimin e tyre, po kthehet
  gjithnjė e mė me force nė rendin e ditės. Nė sesionin
  e parė nė Korrik 2002, Komiteti i Ekspertėve pėr
  administratėn publike, tė OKB-sė (UNCEPA), identifikoi
  6 fusha prioritare nė tė cilat duhet tė
  pėrqendroheshin vendet anėtare pėr tė mundėsuar
  implementimin e Deklaratės sė Mijėvjeēarit pėrfshirė
  kėtu “sektori publik duhet tė zhvillojė njė strategji
  pėr rekrutimin dhe mbajtjen e pjesės qė i takon tė
  talenteve mė tė mira tė vendit”. E njėjta ēėshtje
  thelbėsore u diskutua gjerėsisht edhe nė sesionin e
  Prillit 2003, ku u theksua se “kapaciteti i burimeve
  njerėzore ishte njė element kritik pėr cilėsinė e
  administratės publike. Me tė vėrtetė, rritja e
  kompleksitetit tė politikė-bėrjes dhe proceseve
  administrative, si dhe erozioni i kapacitetit tė
  burimeve njerėzore pėr kryerjen e funksioneve
  themelore, po e bėjnė gjithmonė e me tė vėshtire pėr
  shumė shtete anėtare implementimin e objektivave tė
  reduktimit tė varfėrisė dhe promovimit tė zhvillimit
  tė qėndrueshėm njerėzor, siē theksohen nga Objektivat
  e Zhvillimit tė Mijėvjeēarit”. Njė fenomen tjetėr qė
  meriton vėmendje tė veēantė ėshtė edhe kthimi i atyre
  tė rinjve shqiptare qė mbarojnė studimet universitare
  dhe pasuniversitare nė vendet e zhvilluara. Vlerėsohen
  nė rreth 25.000 tė rinjtė shqiptarė qė kryejnė studime
  universitare jashtė vendit dhe shume qindra qė kryejnė
  studime pasuniversitare, Master apo PHD. Vetėm nė
  universitetet italiane vlerėsohet tė studiojnė 12 000
  tė rinj shqiptarė, madje studimet tregojnė se ēdo vit,
  2000 - 4000 tė rinj shqiptarė fillojnė studimet nė
  vende si Italia, Gjermania, Mbretėria e Bashkuar dhe
  Shtetet e Bashkuara. Njė anketė e kryer nė vitin 2005
  me 835 studentė nė universitetet e Shteteve tė
  Bashkuara, Italisė dhe Francės, tregonte se 45.5% e
  tyre dėshironin tė ktheheshin nė Shqipėri me
  pėrfundimin e studime. Njė anketė tjetėr e kryera
  gjatė vitit 2005, me 181 doktorant apo kandidatė,
  tregonte se 56.6% e tė anketuarve dėshironin tė
  ktheheshin nė Shqipėri. Nė njė anketė tė fundit, tė
  kryer nga Albstudent nė periudhėn Nėntor 2005 -
  Qershor 2006, rezultonte se “...mė shumė se gjysma e
  studentėve janė akoma tė pavendosur nėse do kthehen
  apo jo (51.58%), rreth njė e katėrta (25.68%) mendojnė
  tė kthehen, 12.21% mendojnė tė jetojnė mes vendlindjes
  dhe njė vendit tjetėr dhe vetėm 10.53% mendojnė se nuk
  do kthehen...”.
  Ky grup me njė kualifikim profesional tė nivelit
  perėndimor padyshim pėrben njė potencial tė madh,
  drejt tė cilit administrata publike shqiptare dhe
  politike-bėrėsit janė munduar ti kthejnė sytė gjithnjė
  e me shumė dhe me politika konkrete. Kėshtu nė vitet e
  fundi janė bėrė disa pėrpjekje, projekte apo programe,
  disa prej tyre tė zbatuara me sukses, e disa tė tjera
  tė lėna vetėm nė letėr, qė kanė synuar thithjen e
  kapaciteteve profesionale nė administratėn publike.
  Reforma nė shėrbimin civil, duke filluar me sistemin e
  rekrutimit e deri tė sistemi i pagave ėshtė njė nga
  pėrpjekjet e qenėsishme qeveritare nė kėtė drejtim.
  Projekte tė ndryshme tė partnerėve ndėkombėtare kanė
  pasur gjithashtu nė fokus lehtėsimin e kthimit,
  mbajtjes dhe motivimit nė administratėn publike
  shqiptare tė tė diplomuarve shqiptare jashtė vendit.

  Programi “Fellowship”

  Njė nga projektet e vlerėsuar gjerėsisht si me tė
  suksesshmet ėshtė Programi “Fellowship” i Fondacionit
  Soros, i cili siguroi njė mbėshtetje financiare pėr tė
  diplomuarit jashtė vendit qe punonin nė disa sektorė
  dhe specialitete tė konsideruara prioritare pėr
  reformat e zhvillimit tė vendit, fillimisht nė nivel
  qendror (e mė pas dhe nė atė vendor). Nga ky program
  vetem nė administratėn qendrore pėrfituan 98 tė
  diplomuar jashtė vendit. Qeveria, me mbėshtetjen e
  OSFA-s, ka realizuar disa pėrpjekje (megjithėse
  modeste) me tė njėjtin synim. Nė Janar 2004 qeveria
  miratoi njė strategji dhe disa rregulla fillestare pėr
  tė nxitur thithjen e tė diplomuarve jashtė vendit nė
  administratėn publike shqiptare. Gjithashtu duke
  filluar qe nga viti 1999 e nė vazhdim, nėpėrmjet
  DAP-it u realizuan disa sesione praktikash mėsimore nė
  periudhėn verore me studentėt, pėrfshirė ata jashtė
  vendit, nė tė cilat morėn pjesė 48 tė rinj nė 2004 dhe
  60 tė tillė nė 2005. Partnerėt ndėrkombėtare kanė
  mbėshtetur qeverinė nė arritjen e synimit tė
  sipėrpėrmendur. Kėshtu programi i PNUD-it nė 2004
  lancoi projektin “Nxitja e punėsimit pėr studentėt e
  diplomuar jashtė vendit”, urdhri i Kryeministrit nr.
  37, date 28.1.2004 “Pėr nxitjen e punėsimit nė
  administratėn publike tė shtetasve shqiptare qė kanė
  kryer studime jashtė vendit”. Gjithashtu nė 6.11.2006
  kemi miratimin nga kryeministri tė njė urdhėr tjetėr
  tė ngjashėm, me synimin pėr tė kontribuar nė
  zhvillimin ekonomik dhe social tė Shqipėrisė nėpėrmjet
  identifikimit dhe transferimit tė njohurive dhe
  burimeve njerėzore qė jetonin jashtė vendit.
  Gjithashtu nė 2006-ėn UNDP lancoi njė projekt tė dytė
  pėr pėrfshirjen e diasporės shqiptare nė zhvillimin
  ekonomiko-social tė vendit. Rezultatet e parė pozitive
  tė kėtyre pėrpjekjeve janė ndjerė ndonėse jo nė masėn
  e dėshiruar pasi dhe pėrpjekjet e bėra kanė qenė
  “ishuj tė izoluar” dhe jo gjithmonė tė koordinuara nė
  njė kuadėr tė mireartikuluar. Nė kėto kushte, hartimi
  i njė politike tė qartė qė do tė bashkonte energjinė e
  pėrpjekjeve e veēuara dhe qė do tė mundėsonte krijimin
  e njė ambienti tė pėrgjithshėm dhe njė ambienti
  institucional dhe ligjor qė mundėson thithjen dhe
  mbajtjen e profesionistėve tė talentuar nė
  administratėn publike shqiptare, me njė fokus tė
  veēantė nė tė diplomuarit jashtė vendit e sidomos nė
  universitetet perėndimore duket tė jetė zgjidhja mė e
  mirė pėr tė arritur synimin por edhe pėr tė pėrballuar
  krizėn qė pėrballon sektori publik nė kapacitetet
  njerėzore. Pėr formulimin e njė politike tė tillė
  ėshtė e nevojshme sė pari, njė vlerėsim i plotė i
  situatės komplekse parė nga kėndvėshtrime tė ndryshme:
  tė eksperiencės shqiptare tė deritanishme, tė
  institucioneve shqiptare tė administratės publike, tė
  tė diplomuarve jashtė vendit qė kanė kaluar nė
  eksperiencėn e punėsimit nė administratėn publike, tė
  tė diplomuarve jashtė vendit qė ndodhen ende nė
  perėndim, atė tė kuadrit ligjor dhe praktik qė
  mundėson apo pengon njė politikė tė tillė si dhe atė
  tė eksperiencės ndėrkombėtare. Sė dyti, ėshtė e
  nevojshme qė njė politikė e tillė tė jetė e artikuluar
  nė pikėpamjen e nevojės dhe kėrkesės sė administratės
  shqiptare pėr tė tėrhequr dhe mbajtur nė gjirin e saj
  kėtė kategori tė diplomuarve jashtė vendit.

  --------------------
  Pedagoge nė Universitetin e Pensilvanisė nė
  Shippensburg, SHBA. Konsulent i pavarur, ish-drejtor i
  Departamentit tė Administratės Publike. Studimi ėshtė
  financuar nga Fondacioni Soros


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Shqiptaret jashte Trojeve

  Mesazh nga shaban cakolli prej 8/7/2007, 16:35

  Ka shqiptare neper bote qe ka bere imazh tejet te mire me menqurine dhe veprimtarine e tij.Padyshim ka edhe njerez atje qe sjellin hije te keqe.Nuk duhet te rrenohemi me kete,sepse jo vetem shqiptaret,por kudo ne bote ka njerez te mire dhe jo fort te mire.

  Prap them te qenunit shqiptar eshte krenari.

  Musafir
  Vizitor

  default Shqiptaret jashte Trojeve

  Mesazh nga Musafir prej 14/7/2007, 11:58

  Turqia 5,500,000
  SHBA/Kanada 4,000.000
  Greqia 3,000.000
  Italia 2,500.000
  Australia 800.000
  Zvicėr 750.000
  Gjermania 700.000
  Britania e Madhe 400.000
  Franca 390.000
  Serbia 200.000
  Egjipti 200.000
  Spanja 200.000
  Suedia 190.000
  Belgjikė 150.000
  Holanda 150.000
  Norvegjia 130.000
  Danimarkė 80.000
  Bullgaria 50.000
  Rumania 50.000
  Rusia 50.000
  Kroacia 30.000
  Brazili 25.000
  Argjentina 20.000
  Sllovakia 20.000
  Sllovenia 20.000
  Ukraina 20.000
  Bosnja dhe Hercegovina 12.000
  Luksemburgu 500
  Zelanda e Re 15.000
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Shqiptaret jashte Trojeve

  Mesazh nga shaban cakolli prej 2/9/2007, 18:50

  Te lumte Naki,
  Keto statistika jane te nevojshme per shqiptaret.
  Kam pasur rastin te bisedoj me njerez kompetent per keteqeshtje,qe nuk kane statistika te sakta!

  Sponsored content

  default Re: Shqiptaret jashte Trojeve

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 27/5/2018, 11:39