Kur'ani Fisnik

  Share

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:20

  40. Gafir  1.
  Ha, Mimė.

  2.
  Shpallja e librit ėshtė prej All-llahut, fuqiplotit, gjithėdijshmit.

  3.
  I cili fal mėkatin dhe pranon pendimin, dhe qė ėshtė ndėshkues i ashpėr, por edhe bamirės. Nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Te Ai ėshtė e ardhmja e ēdokujt.

  4.
  Rreth argumenteve tė All-llahut nuk kundėrshton kush, pos atyre qė nuk besuan; pra ty tė mos mashtrojė lėvizja e tyre nėpėr qytete.

  5.
  Populli i Nuhut dhe grupacione pas tyre patėn pėrgėnjeshtruar pėrpra kėtyre (idhujtarėve), dhe secili popull (qė pėrgėnjeshtroi), u pėrpoq ta asgjėsojė tė dėrguarin e vet dhe luftoi me ēėshtje tė kota, ashtu me ato deshi ta likuidojė tė vėrtetėn, e Unė i ndėshkova ata, e ēfarė ishte ndėshkimi Im ndaj tyre?

  6.
  Po ashtu, ka marrė fund vendimi i Zotit tėnd (pėr dėnim) kundėr atyre qė nuk besuan, se ata janė banues tė zjarrit.

  7.
  Ndėrsa ata (engjėjt) qė e bartin Arshin dhe ata qė janė pėrreth tij, lartėsojnė me falėnderim Zotin e tyre, i besojnė Atij dhe i luten Atij t'i falė ata qė besuan (duke thėnė): "Zoti ynė, Ti me mėshirėn dhe me diturinė Tėnde ke pėrfshirė ēdo send, andaj falu atyre qė u penduan dhe ndoqėn rrugėn tėnde, e edhe ruaj ata nga dėnimi i Xhehennemit!

  8.
  Zoti ynė, shtiji nė Xhennete tė Adnit, tė cilėt ua ke premtuar, ata edhe kush ishte i mirė, prej etėrve tė tyre, grave tė tyre dhe pasardhėsve tė tyre. Vėrtet, Ti je ngadhnjuesi, i urti!

  9.
  dhe i mbron ata prej tė kėqiave, pse atė qė Ti e mbron atė ditė prej tė kėqiave, Ti e ke mėshiruar atė, e ai ėshtė shpėtimi i madh".

  10.
  S'ka dyshim e ata qė nuk besuan do tė thirren (do t'u thuhet); "Hidhėrimi i All-llahut pse u ftuat tė besoni e ju nuk besuat (nė dynja), ėshtė mė i madh se urrejtja juaj ndaj vetes".

  11.
  Ata (jobesimtarėt) thonė: "Zoti ynė, na bėre tė vdesim dy herė dhe na ngjalle dy herė, e ne pranuam pėr mėkatet tona, pra a ka ndonjė rrugėdalje?"

  12.
  Ky (dėnimi) ėshtė, pse kur bėhet thirrja pėr tė besuar All-llahun Njė, ju e mohuat, e nėse i pėrshkruhej shok Atij, ju besuat, pra i tėrė sundimi ėshtė nė duart e All-llahut, tė lartit, tė madhėruarit!

  13.
  Ai (All-llahu) ėshtė qė po ua dėfton juve argumentet e veta, qė ju sjell furnizim prej qiellit (shiun), por pėrveē atyre qė janė tė kthyer te Zoti, tė tjerėt nuk marrin mėsim.

  14.
  Pra, adhuronie All-llahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij, edhe pse jobesimtarėt e urrejnė atė (adhurimin).

  15.
  Ai (All-llahu) ėshtė i pozitės mė tė lartė, zoti i Arshit; Ai me urdhėrin e vet ia sjell shpirtin (shpalljen) atij qė do nga robėrit e vet, pėr t'ua tėrhequr vėrejtjen ndaj ditės sė takimit (tė kijametit).

  16.
  Ditės kur ata do tė dalin (prej varrezave) nė shesh, e All-llahut nuk mund t'i fshihet asnjė gjė e tyre. I kujt ėshtė pushteti sot? (bėhet pyetja). I All-llahut, i Atij qė ėshtė njė, i fuqiplotit (ėshtė pėrgjigjja)!

  17.
  Sot shpėrblehet secili njeri me atė qė ka vepruar. Sot nuk ka padrejtėsi, All-llahu llogarit shpejt.

  18.
  Ti tėrhiqu atyre vėrejtjen pėr ditėn e kijametit, kur zemrat, tė mllefosura arrijnė nė fyt. Pėr zullumqarėt nuk ka as mik e as ndėrmjetsues qė i shkon fjala.

  19.
  Ai di pėr shikimin me cep tė syve, e edhe pėr atė qė e fshehin nė zemra.

  20.
  All-llahu gjykon me drejtėsi, ndėrsa ata qė adhuronin tjetėr pos Atij, ata nuk kanė nė dorė tė gjykojnė asgjė. All-llahu ėshtė Ai qė dėgjon dhe sheh.

  21.
  A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė tė shohin se si ishte pėrfundimi i atyre qė patėn qenė para tyre? Ata ishin edhe mė fuqishėm se kėta e edhe lanė mė shumė gjurmė nė tokė, po All-llahu i dėnoi pėr shkak tė mėkateve tė tyre dhe nuk patė ndonjė qė t'i mbrojė prej dėnimit tė All-llahut.

  22.
  E ai (dėnimi ishte) pėr arsye se ata i mohuan argumentet e qarta, tė cilat ua sillnin tė dėrguarit e tyre, andaj All-llahu i shkatėrroi. Ai vėrtetė ėshtė i fuqishėm, ndėshkues i ashpėr.

  23.
  Ne e kemi pas dėrguar Musain me argumente e fakte tė qarta,

  24.
  te Faraoni dhe te Hamani e Karuni, e ata i thanė: "Magjistar e gėnjeshtar!"

  25.
  Kur ua solli ai tė vėrtetėn nga ana Jonė, ata thanė: "Mbytni djemtė e atyre qė i besuan atij, e lini tė jetojnė gratė e tyre, por dredhitė e tyre nuk qenė tjetėr pos dėshtim".

  26.
  Faraoni tha: "Mė lini mua ta mbys Musain, e ia le tė thėrrasė Zotin e vet, pse unė kam frikė se po ua ndryshon fenė tuaj, ose po nxit trazira nė vend!"

  27.
  Musai tha: "Unė ia kam mbėshtėtur Zotit tim dhe Zotit tuaj qė tė mė mbrojė prej ēdo kryeneēi, qė nuk i beson ditės sė pėrgjegjėsisė!"

  28.
  Njė njeri besimtar nga familja e faraonit qė e fshehte besimin e vet, tha: "A doni ta mbytni njė njeri vetėm pse thotė Zoti im ėshtė All-llahu, derisa prej Zotit tuaj u ka sjellė argmente? Nėse ai ėshtė rrenės, pėr vete e ka rrenėn, e nėse ėshtė i drejtė, juve do t'ju godit diēka nga ajo qė ai ju premton. S'ka dyshim se All-llahu nuk udhėzon nė rrugė atė qė e tejkalon dhe ėshtė rrenės.

  29.
  O populli im, sot pushteti ėshtė juaji nė vend, po kush do tė na mbrojė prej dėnimit tė All-llahut nėse ia na pėrfshin? " Faraoni tha: "Unė nuk kam mendim tjetėr t'ju japė pos atij qė ju thashė dhe nuk jam duke ju udhėzuar tjetėr pos nė rrugėn e drejtė!"

  30.
  Ndėrkaq, ai qė kishte besuar tha: "O populli im, unė kam frikė pėr ju se po u gjen si i gjeti popujt e mėparshėm (grupet e mėparshme)!"

  31.
  Si rasti i popullit tė Nuhut, tė Adit, tė Themudit dhe tė atyre qė ishin pas. All-llahu nuk bėn padrejtė ndaj rbėrve.

  32.
  O populli im, unė kam frikė pėr ju ditėn e britmės (tė mjerimit),

  33.
  Ditėn, kur nga frika ktheheni tė ikni, e nuk ka kush qė tė prapėsojė prej jush dėnimin e All-llahut, Atė qė All-llahu e lė tė humbur, pėr tė nuk ka ndonjė qė e drejton.

  34.
  Edhe Jusufi, qush herėt ju pat ardhur me argumente tė qarta e ju gjithnjė ishit nė dyshim ndaj asaj qė ju pat sjellė, derisa edhe kur vdiq ai, ju patėt thėnė: "All-llahu nuk do tė dėrgojė pas tij pejgamber!" Ashtu All-llahu e bėn tė humbur atė qė ėshtė i shfrenuar, i dyshimtė.

  35.
  Ata qė duke mos pasur kurrfarė fakti pranė vetes, polemizojmė rreth argumenteve tė All-llahut. Kjo (polemikė) shton urrejtje tė madhe te All-llahu dhe te ata qė kanė besuar. Po kėshtu All-llahu vulos ēdo zemėr tė arrogantit, tė zullumqarit.

  36.
  E faraoni tha: "O Haman, ndėrtoma njė pyrg, e ndoshta do t'i gjejė rrugėt.

  37.
  Rrugėt e qiejve, e ta shoh Zotin e Musait, pse unė mendoj se ai ėshtė rrenės". Dhe ashtu, faraonit iu dukė e mirė vepra e tij e keqe dhe u shmang prej rrugės sė drejtė, kėshtu qė parashikimet e faraonit ishin tė asgjėsuara.

  38.
  Ai qė kishte besuar tha: "O populli im, ejani pas meje, e unė t'ju udhėzoj nė rrugė tė drejtė!

  39.
  O populli im, kjo jetė e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrjetim i pėrkohshėm, ndėrsa bota tjetėr ėshtė ajo e pėrhershmja.

  40.
  Kush bėn ndonjė vepėr tė keqe, ndėshkohet vetėm pėr aq sa ėshtė ajo, e kush bėn ndonjė vepėr tė mirė, qoftė mashkull a femėr, por duke qenė besimtar, tė tillėt hyjnė nė Xhennet dhe aty shpėrblehen pa masė.

  41.
  Dhe, o populli im, ē'ėshtė qė unė ju thėrras nė shpėtim, e ju mė thirrni pėr nė zjarm?

  42.
  Mė thirrni ta mohoj All-llahun dhe adhuroj atė qė nuk di asgjė pėr tė i gjithfuqishmi, mė katfalėsi!

  43.
  Ėshtė e vėrtetė se atij tek i cili mė thirrni ju mua, nuk i takon adhurimi as nė dynja as nė botėn tjetėr dhe se e ardhmja jonė ėshtė te All-llahu, s'ka dyshim se tė larguarit prej rrugės sė drejtė, ata janė banus tė zjarrit.

  44.
  Juve do t'ju bjerė ndėrmend ēka po u them, e ēėshtjen time ia besoj All-llahut; vėrtet, All-llahu mbikėqyr robėrit!"

  45.
  Dhe All-llahu e shpėtoi atė (besimtarin) prej tė kėqijavė qė i kurdisėn, ndėrsa ithtarėt e faraonit i pėrfshiu dėnimi mė i keq.

  46.
  Ata i nėnshtroi zjarrit mėngjes e mbrėmje, ditėn e kijametit (u thuhet engjėjve): "Ithtarėt e faraonit futni nė dėnimin mė tė rėndė!"

  47.
  Dhe (pėrkujto) kur duke qenė nė zjarr, ata grinden nė mes vete, e tė dobėtit u thonė atyre tė mėdhenjve: "Ne kemi qenė ithtarė tuaj (nė dynja), a mund tė na largoni ndonjė pjesė tė dėnimit me zjarr?"

  48.
  Ata qė kishin qenė pari thonė: "Ne tė gjithė jemi nė tė!" All-llahu ka vendosur nė mėnyrė tė prerė nė mes njerėzve".

  49.
  Dhe ata, qė janė nė zjarr, rojės sė Xhehennemit i thonė: "Lutnie Zotin tuaj tė na e lehtėsoj dėnimin, bile njė ditė!"

  50.
  Ata u thonė: "A nuk u patėn arritur juve tė dėrguar tuaj me argumente tė qarta? Ata pėrgjigjen: "Po (na kanė ardhur)!" E pra, (u thotė roja) lutnu ju vetė, po lutja e jobesimtarėve ėshtė asgjė!"

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:21

  51.
  Ne patjetėr do tė ndihmojmė tė dėrguarit tanė nė jetėn e kėsaj bote, edhe ata qė besuan, e edhe nė ditėn e prezentimit tė dėshmive.

  52.
  Nė ditėn kur zullumqarėve nuk u bėn dobi arsyetimi i tyre, ata janė tė mallkuar dhe ata e kanė vendin e keq.

  53.
  Pėr Zotin, Ne Musait i dhamė udhėzimin, e beni israilėve u lamė nė trashėgim librin.

  54.
  Ua lamė (librin) udhėrrėfyes e pėrkujtues pėr tė zotėt e mendjes.

  55.
  Ti bėn durim, se premtimi i All-llahut ėshtė vėrtetė, kėrko falje pėr mėkatin tėnd, lartėso me falėnderim Zotin tėnd mbrėmje e mėngjes.

  56.
  Ata qė kundėrshtojnė shpalljen e All-llahut pa pasur argument, nuk kanė tjetėr nė zemrat e tyre vetėm se njė mendjemadhėsi, me tė cilėn nuk do t'ia arrijnė qėllimit, e ti kėrko mbrojtje te All-llahu, se Ai tė gjitha i dėgjon dhe i sheh.

  57.
  S'ka dyshim se krijimi i qiejve dhe tokės ėshtė mė i madh se krijimi i njerėzve, por shumica e njerėzve nuk e dinė.

  58.
  Nuk ėshtė e barabartė i verbėri dhe ai qė sheh, e as ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, nuk janė tė barabartė me tė kėqijtė, por pak jeni duke marrė mėsim.

  59.
  Kijameti gjithsesi do tė vijė, aty nuk ka dyshim, por shumica e njerėzve nuk besojnė.

  60.
  Zoti juaj ka thėnė: "Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė Xhehennem".

  61.
  All-llahu ėshtė Ai, qė juve ua bėri natėn tė pushoni nė tė, e ditėn tė ndritėshme. All-llahu ėhtė dhurues ndaj njerėzve, por shumica e njerėzve nuk falėnderojnė.

  62.
  Ky ėshtė All-llahu, Zoti, Krijuesi i ēdo sendi, nuk ka zot pos Tij, e si prapėsoheni?

  63.
  Kėshtu prapėsohen ata qė argumentet e All-llahut i mohojnė.

  64.
  All-llahu ėshtė Ai qė ua bėri tokėn vendbanim e qiellin kulm, dhe ju formėsoi, e formėn tuaj e bėri mė tė mirė dhe ju pajisi me tė mira. Ky ėshtė All-llahu, Zoti juaj, i lartė, pra ėshtė All-llahu, Zot i botėve!

  65.
  Ai ėshtė i pėrjetshmi, s'ka zot, vetėm Ai, pra adhuronie Atė me adhurim tė sinqertė ndaj Tij, falėnderimi i qoftė vetėm All-llahut, Zotit tė gjithėsisė.

  66.
  Thuaj: "Unė jam ndaluar tė adhuroj ata qė ju i adhuroni pos All-llahut, pasi mua mė kanė ardhur argumente tė qarta nga Zoti im, dhe jam urdhėruar t'i dorėzohem Zotit tė ēdo krijese".

  67.
  Ai (All-llahu) ėshtė qė ju krijoi juve (tė parin tuaj) prej dheu, pastaj prej njė pike uji, pastaj prej gjakut tė ngjizur, mandej ju bėn tė lindeni si foshnjė e mė vonė tė arrini pjekurinė, e pastaj tė plakeni, e ka prej jush qė vdes mė herėt, e qė tė gjithė tė arrini afatin e caktuar dhe ashtu tė kuptoni realitetin.

  68.
  Ai ėshtė qė jep jetė dhe sjellė vdekje, e kur dėshiron njė gjė, Ai vetėm thotė: "bėhu", e ajo menjėherė bėhet.

  69.
  A nuk i sheh ata qė kundėrshtojnė argumentet e All-llahut se si largohen nga e vėrteta?

  70.
  Ata janė qė pėrgėnjeshtruan librin (Kur'anin) dhe atė me ēka Ne i dėrguam tė dėrguarit tanė, e mė vonė ata do tė kuptojnė.

  71.
  Atyre do t'u vihen prangat dhe zingjirėt nė qafat e tyre e do tė zhyten,

  72.
  nė ujin e valė dhe pastaj do tė digjen nė zjarrė.

  73.
  Mandej atyre u thuhet: "Ku janė ata qė i adhuronit.

  74.
  Pos All-llahut?" Ata thonė: "Na kanė humbur sysh, por jo ne nuk kemi qenė qė kemi adhuruar mė parė ndonjė send!" Ja, kėshtu All-llahu i humb jobesimtarėt.

  75.
  Kėtė (dėnim) e keni pėr shkak se gėzoheshit padrejtė nė dynja (duke bėrė mėkate etj.) dhe pėr shkak krenoheshi (me mendjemadhėsi).

  76.
  Hyni nė dyert e Xhehennemit (nėpėr shtatė dyer); aty do tė jeni pėrgjithmonė. E, sa vend i shėmtuar ėshtė ai i kryeneēėve!

  77.
  Ti pra, bėhu i durueshėm; premtimi i All-llahut ėshtė i vėrtetė. E Ne ose do tė bėjmė tė shohish diēka nga ajo qė u premtojmė atyre, ose do ta marrim jetėn (pa parė asgjė), e ata vetėm te Ne do tė kthehen.

  78.
  Ne kemi dėrguar pejgamberė para teje, pėr disa prej tyre tė kemi njohtuar me rrėfimet e tyre, e pėr disa sish nuk tė kemi njoftuar, e asnjė pejgamberi nuk i takoi tė sjellė ndonjė argument, vetėm se me urdhėrin e All-llahut. E kur tė vijė koha e caktuar nga All-llahu, zbatohet gjykimi me drejtėsi dhe aty atėherė dėshtojnė ata tė kotit.

  79.
  All-llahu ėshtė Ai qė pėr ju i krijoi kafshėt qė disave t'u hipni prej disave tė ushqeheni.

  80.
  Ju prej tyre keni edhe dobi tė tjera, dhe pėrmes tyre t'i plotėsoni nevojat tuaja, duke hipur nė to me anė tė anijeve barteni (udhėtoni).

  81.
  Dhe Ai ėshtė qė ju mundėsoi t'i shihni argumentet e Tij; e cilin, pra prej argmenteve tė All-llahut e mohoni?

  82.
  A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė shikojnė se si prfunduan ata qė ishin mė parė, tė cilėt ishin edhe mė tė fortė pėr nga forca e ndikimi nė tokė, por ajo qė fituan, nuk u ndihmoi asgjė.

  83.
  Kur u erdhėn atyre tė dėrguarit me argumente tė qarta, ata iu gėzuan dijenisė sė vet dhe atėherė i pėrfshiu ajo qė e tallnin.

  84.
  E kur e panė dėnimin tonė, thanė: "Ne i kemi besuar vetėm All-llahut dhe i kemi mohuar ata qė ia shoqėronim".

  85.
  Por besimi i tyre, kur e vėrejtėn dėnimin tonė, nuk u bėri dobi. Ky ėshtė ligj i All-llahut (i kaheshėm) ndaj robėrve tė Tij dhe aty, nė atė ēast pėsuan disfatė jobesimtarėt.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:22

  41. Fussilet  1.
  Ha, Mimė.

  2.
  Zbritje prej Mėshiruesit, Mshirėbėrėsit!

  3.
  Libėr qė ajetet e tij janė tė shkoqitura, duke qenė Kur'an arabisht pėr njė popull qė di ta kuptojė.

  4.
  Ėshtė pėrgėzues dhe qorues, po shumica e tyre ia kthyen shpinėn, andaj ata nuk dėgjojnė.

  5.
  Ata thanė: "Zemrat tona janė tė mbyllura nga ajo qė ti na thėrret dhe nė veshėt tanė kemi shurdhim tė rėndė, kėshtu qė ndėrmjet nesh edhe ndėrmjet teje ekziston njė perde, prandaj, ti vepro sipas tėndės e ne vazhdojmė tonėn!

  6.
  Thuaj: "Unė jam vetėm njeri sikurse edhe ju, mua mė shpallet se Zoti juaj ėshtė vetėm Zoti njė, pra drejtonju Atij dhe kėrkoni falje prej Tij. Pėr idhujtarėt ėshtė mjerim i madh,

  7.
  tė cilėt nuk e japin zeqatin dhe mu ata e mohojnė botėn tjetėr.

  8.
  Nuk ka dyshim se ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, kanė shpėrblim tė pėrhershėm.

  9.
  Thuaj: "A ju jeni ata qė nuk i besoni Atij qė e krijoi tokėn pėr dy ditė dhe Atij i pėrshkruani shok, e Ai ėshtė Zoti i botėve!

  10.
  Ai qė nė tė vuri kodra tė forta, ia shtoi tė mirat asaj dhe brenda katėr ditėve tė plota caktoi tė gjitha kushtet pėr tė jetuar nė tė. Pra, pėr ata qė pyesin (pėr kohėn e krijimit tė saj)"

  11.
  Mandej e mėsyu qiellin (krijim e qiellit) e ai ishte tym (mjegullinė qė ishte si materie e parė) dhe atij e edhe tokės i tha: "Qasuni urdhėrit Tim me dėshirė ose me dhunė!" Ato tė dyja thanė: "Po i qasmi me dėshirė!"

  12.
  Dhe ata i krijoi shtatė qiej brenda dy ditėve dhe secilit qiell i caktoi atė qė i nvojitej. Qiellin mė tė afėrt (tė dynjasė) Ne e stolisė me yje ndriēuese dhe e bėmė tė mbrojtur. Ky ėshtė caktim i plotfuqishmit, i tė dijshmit.

  13.
  Nė qoftė se ata nuk pėrgjigjen, ti thuaj: "Unė tėrhoqa vėrejtjen e njė rufeje (dėnimi), si rrufeja e Adit dhe Themudit!"

  14.
  Kur atyre u erdhėn tė dėrguar nga tė gjitha anėt, i kėshilluan: "Tė mos adhroni tjetėr po vetėm All-llahun", ata thanė: "Sikur Zoti ynė tė kishte dėshiruar (ta dėgjonim) do tė dėrgonte engjėll, e kėsaj me ēka jeni dėrguar ju, ne nuk i besojmė!"

  15.
  Sa i pėrket Adit, ata pa pasur kurrfarė tė drejte, u treguan mendjemdhenj ndaj banorėve nė tokė dhe thanė: "Kush ka fuqi mė tė fortė se ne?" A nuk e ditėn ata se All-llahu, i cili i krijoi ka fuqi mė tė fortė se ata?! Ata mohuan argumentet tona.

  16.
  Andaj Ne kundėr tyre lėshuan njė erė shumė tė ftohtė gjatė disa ditėve fatzeza pėr t'u dhėnė tė pėjetojnė dėnimin nėnēmues nė jetėn e kėsaj bote, ndėrsa dėnimi nė botėn tjetėr do tė jetė edhe mė i shėmtuar dhe ata nuk do tė ndihmohen.

  17.
  Sa i pėrket Themudit. Ne atyre u patėm treguar rrugėn e drejtė, por ata megjithatė mė shumė e deshėn verbėrinė, andaj ata i kapi tmerri i dėnimit tė turpshėm pėr shkak tė asaj qė vepruan.

  18.
  Ndėrkaq, Ne i shpėtuam ata qė kishin besuar dhe qė ishin tė ruajtur.

  19.
  E ditėn kur armiqtė e All-llahut tubohen pėr nė zjarr dhe ata janė tė rrethuar.

  20.
  E derisa afrohen atij, kundėr tyre dėshmojnė: tė dėgjuarit e tyre, tė parit e tyre dhe lėkurat e tyre pėr ēdo gjė qė ata kanė punuar.

  21.
  Ata lėkurave tė tyre u thonė: "Pėrse dėshmuat kundėr nesh?" Ato thonė: "All-llahu qė ēdo sendi ia ka dhėnė tė folur na dha edhe neve, e Ai ėshtė qė u krijoi juve herėn e parė dhe vetėm te Ai do tė ktheheni".

  22.
  Ju nuk fshiheshit (kur bėnit mėkate) se do tė dėshmojnė kundėr jush tė dėgjuarit tuaj, tė parit tuaj dhe lėkurat tuaja, bile ju menduat se All-llahu nuk di shumė gjėra qė ju bėnit.

  23.
  mendimi juaj i gabuar, tė cilin e patėt ndaj Zotit tuaj, ėshtė ai qė ju shkatėrroi dhe tani jeni mė tė dėshpruarit.

  24.
  Nėse bėjnė durim, zjarri ėshtė vend i tyre, e nėse kėrkojnė tė kthehen nė atė qė e dėshironė (nė kėnaqėsinė e Zotit), atė nuk do tė arrijnė.

  25.
  Ne u patėm mundėsuar atyre tė kenė asi shokėsh qė ua hijeshojnė atė qė e bėnin nė atė kohė (nė dynja) dhe atė qė do t'u vijė mė vonė dhe ashtu dėnimi ndaj tyre u bė me vend si ndaj popujve qė ishin para tyre nga xhinėt dhe njerėzit, se vėrtet ata ishin tė humbur.

  26.
  Ata qė nuk besuan thanė: "Mos dėgjoni kėtė Kur'an dhe kur tė lexohet ai, ju bėni zhurmė (bėrtitni) ashtu qė ta pengoni!"

  27.
  E, Ne atyre qė nuk besuan pa tjetėr do t'u japim tė pėrjetojnė dėnim tė ashpėr dhe do t'i shpėrblejmė me mė tė keqen e asaj qė punuan.

  28.
  Dhe ai ndėshkim i armiqve tė All-llahut ėshtė zjarri, aty ėshtė vendi i tyre i pėrhershėm, si shpėrblim pėr shkak se ata refuzuan argumente tona.

  29.
  Ata qė nuk besuan thonė: "O Zoti ynė, na i trego ata tė dy nga xhinėt dhe njerėzit, tė cilėt na bėnė tė jemi tė humbur, e t'i shkelim me kėmbėt tona dhe le tė jenė prej mė tė poshtėrve!"

  30.
  S'ka dyshim se ata qė thanė: "Zoti ynė ėshtė All-llahu", pastaj nuk u luhatėn, atyre u zbresin melaiket (nė prag tė vdekjes dhe u thonė): "Mos u frikėsoni dhe mos u pikėlloni, keni myzhde Xhennetin qė ju premtohej!

  31.
  Ne jemi miqtė e juaj nė jetėn e dunjasė dhe nė ahiret, ku do tė keni atė qė dėshironi dhe gjithēka kėrkoni.

  32.
  Pritje nga Falėsi, Mėshiruesi!"

  33.
  E kush ka fjalėn mė tė mirė prej atij qė thėrret te All-llahu, vepron (punė) tė mira dhe thotė: "Unė jam prej muslimanėve?"

  34.
  Nuk ėshtė e barabartė e mira dhe e keqja. Andaj, (tė keqen) ktheje me mirėsi, se atėherė ai, mes teje dhe tė cilit ka armiqėsi, do tė bėhet (si) mik i afėrt.

  35.
  Mirėpo, kėtė nuk e arrin kush, pos atyre tė durueshmėve, dhe nuk e arrin kush, pos atyre me virtyt tė lartė.

  36.
  E nėse ty tė ngacmon ndonjė ngacmim prej shejtanit, kėrko mbrojtje nė All-llahun, vėrtet Ai ėshtė Dėgjuesi, i Dijshmi!

  37.
  Nga faktet e madhėshtisė sė Tij janė nata, dita, dielli e hėna. Mos i bėni sexhde as diellit, as hėnės! Bėni sexhde vetėm All-llahut, i cili krijoi ato, nėse adhuroni vetėm Atė!

  38.
  Po nėse ata (kufarėt) janė kryeneē (e nuk bėjnė sexhde), atėherė ata qė janė pranė Zotit tėnd (engjėjt mė tė lartė), Atij i bėjnė tesbih natėn e ditėn dhe ata nuk mėrziten prej adhurimit.

  39.
  Nga argumentet e Tij ėshtė edhe toka qė ti e sheh atė tė thatė (shkretėtirė), e kur Ne i lėshojmė asaj shiun, ajo gjallėrohet e shtohet. E, s'ka dyshim se Ai qė e ngjalli atė, do t'i ringjallė tė vdekurit, pse Ai ka mundėsi pėr ē'do gjė.

  40.
  Ata qė sulmojnė argumente Tona, nuk mund tė na fshihen. Pra, a mė mirė i ka punėt ai qė do tė hudhet nė zjarr, apo ai qė nė ditė e kijametit vjen i sigurt? E ju pra veproni si tė dėshironi, e ta dini se Ai sheh atė qė punoni.

  41.
  Ata qė e mohuan Kur'anin kur u erdhi, janė tė marrė; ai ėshtė njė libėr ngadhnjyes (i pashoq).

  42.
  Atij nuk mund t'i mvishet e pavėrteta nga asnjė anė; ėshtė i zbritur prej tė Urtit, tė lavdishmit.

  43.
  Ty nuk po tė thuhet tjetėr pėrveē asaj qė u ėshtė thėnė tė dėrguarve para teje. Vėrtet, Zoti yt ėshtė ai qė falė, po ėshtė edhe Ai qė ndėshkon rėndė.

  44.
  Sikur Ne ta bėnim Kur'anin nė gjuhė tė huaj, ata do tė thoshin: "Pėrse nuk janė ajetet e tij tė kuptueshme (tė shkoqitura), a ėshtė ai (Kur'ani) nė gjuhė tė huaj, kurse ai (pejgamberi) ėshtė arab?" Thuaj: "Ai ėshtė pėr besimtarėt udhėzues e shėr0ues. E ata qė nuk besojnė nė veshėt e tyre kanė shurdhim, dhe ai pėr ta ėshtė verbėrim. Tė tillėt janė sikurse thirren prej njė vendi tė largėt e nuk dėgjojnė".

  45.
  Ne edhe Musait i patėm dhėnė librin, lidhur me tė cilin pati kundėrshtime. Sikur tė mos ishte vendimi mė parė prej Zotit tėnd (tė shtyhet ndėshkimi), puna mes tyre do tė kryhej, pse ata janė nė njė dyshim ndaj tij.

  46.
  Kush bėn mirė, ai e ka pėr vete, e kush bėn keq, ai vepron kundėr vetes, e Zoti yt nuk u bėn padrejtėsi robėrve.

  47.
  Vetėm Ai e di pėr katastrofėn (pėr kijametin). Asnjė frut nuk del prej lėvozhgės sė vet dhe asnjė femėr nuk mbart e as nuk lind pa dijen e Tij. E ditėn kur Ai thėrret ata se ku janė ata qė m'i bėnit shok? Ata thonė: "Ne tė kemi njohur Ty, nuk na ndonjė prej nesh qė dėshmon se ke shok!"

  48.
  Dhe humb prej tyre ajo qė mė parė adhuronini, e binden se ata nuk kanė shpėtim.

  49.
  Njeriu nuk lodhet prej kėrkesės pėr mirė, e kur atė e godit e keqja, ai keqėsohet shumė dhe humb shpresėn.

  50.
  E nėse pas tė kėqiave qė e goditė, Ne i japim tė mira nga ana Jonė, ai me kėmbėngulje do tė thotė: "Kėtė e kam arritur vet (kėtė do ta kemė gjithnjė), e nuk mendoj se do tė bėhet kijameti, po, edhe nėse do tė kthehem te Zoti im, unė te Ai do tė kemė edhe mė mirė!" Ne pa tjetėr do t'i njoftojmė ata qė nuk besuan pėr atė qė punuan dhe do t'u japim tė pėrjetojnė dėnim tė rėndė

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:22

  51.
  Ne kur e begatojmė njeriun, ai nuk falėnderon dhe largohet, e kur e godet e keqja, ai pėrulet dhe lutet shumė.

  52.
  Thuaj: "Mė tregoni, nėse ai (Kur'ani) ėshtė prej All-llahut, e ju e mohuat atė, kush ėshtė mė i humbur se ai qė ėshtė nė kundėrshtim tė fortė?"

  53.
  Ne do t'u bėjmė atyre tė mundshme qė tė shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė?

  54.
  Vini re! Ata janė nė dyshim pėr takimin me Zotin e tyre (me botėn tjetėr), e ta dini se Ai ka pėrfshirė me dijen e vet ēdo send.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:23

  42. Shura  1.
  Ha, Mimė.

  2.
  Ajn, Sinė, Kaf.

  3.
  All-llahu, fuqiploti, i gjithėdijshmi kėshtu (kėto ajete) tė shpall ty dhe atyre qė ishin para teje.

  4.
  Vetėm e Tij ėshtė ē'ka nė qiej dhe ē'ka nė tokė dhe Ai ėshtė mbizotėruesi, i madhėruari!

  5.
  Qiejt e lartė mbi ta (ose qiejt njėri mbi tjetrin) gati pėlcasin (nga madhėria e Zotit ose nga thėniet e ēoroditura tė idhujtarėve). Ndėrkaq, engjėjt vazhdimisht madhėrojnė (bėjnė tesbih) duke falėnderuar Zotin e tyre dhe kėrkojnė falje tė mėkateve pėr ata (besimtarėt) qė janė nė tokė. Ta dini se All-llahu ėshtė Ai mėkatfalėsi, Mėshiruesi!

  6.
  All-llahu ėshtė pėrcjellės i atyre qė, pos Tij, adhurojnė zota tė tjerė. Ti (o i dėrguar), nuk je i obliguar ndaj tyre.

  7.
  Prandaj, Ne tė shpallėm ty Kur'an arabisht qė ta kėshillosh kryefshatin (Mekėn) dhe ata pėrreth saj, dhe t'u tėrheqish vėrejtjen pėr ditėn e tubimit (kijametit), pėr tė cilėn nuk ka dyshim. Njė grup pėr nė xhennet, kurse njė grup pėr nė zjarr.

  8.
  Po sikur tė kishte dashur All-llahu, do t'i bėnte ata (njerėzit) njė popull (tė njė feje), por Ai shtie nė mėshirėn e vet atė qė do (atė qė me vullnetin e vet pranon rrugėn e drejtė), e jobesimtarėt nuk kanė mbrojtės, as ndihhmės.

  9.
  Pėrkundrazi, ata zgjodhėn mbrojtės pos Atij, po vetėm All-llahu ėshtė Ai mbrojtėsi dhe Ai ngjall tė vdekurit dhe Ai ka mundėsi pėr ēdo send.

  10.
  Pėr ēdo send qė nuk pajtoheni, gjykimi pėr tė ėshtė te All-llahu. Ai (gjykatėsi i famshėm) ėshtė All-llahu, Zoti im, vetėm Atij i jam mbėshtetur, dhe vetėm Atij i drejtohem.

  11.
  Ai ėshtė krijues i qiejve e i tokės. Ai nga lloji juaj krijoi pėr ju bashkėshorte, edhe nga kafshėt krijoi ēifte, ashtu qė t'ju shumojė. Asnjė send nuk ėshtė si Ai; Ai ėshtė dėgjuesi, shikuesi.

  12.
  Tė Tij janė ēelėsat e qiejve e tė tokės. Ai begaton shumė atė qė do dhe nuk begaton (atė qė gjithashtu do). Ai ėshtė i gjithdijshėm pėr ēdo send.

  13.
  Ai u pėrcaktoi juve fe atė qė i pat pėrcaktuar Nuhut dhe atė qė Ne ta shpallėm ty dhe atė me ēka e patėm porositur Ibrahimin, Musain dhe Isain. (I porositėm) Ta praktikoni fenė e drejtė e mos u pėrēani nė tė. Pėr idhujtarėt ėshtė rėndė kjo nė ēka ju i thirrni ata. All-llahu veēon pėr tė (pėr besim tė drejtė) atė qė do dhe e udhėzon atė qė i drejtohet Atij.

  14.
  Po ata, vetėm pasi qė u erdhi e vėrteta, nuk u pėrēanė pėr tjetėr, por nga zilia mes tyre. E sikur tė mos ishte fjalė (vendimi) e hershme nga Zoti yt pėr deri nė njė afat tė caktuar do tė kryhej (dėnimi) me ta. Nuk ka dyshim se ata qė e trashėguan librin prej tyre (prej tė parėve) janė nė dyshim tė thellė ndaj tij (ndaj librit Tevratė e Inxhil).

  15.
  E pėr kėtė shkak (tė pėrēarjes sė tyre), ti thirr dhe pėrqėndrohu ashtu si tė ėshtė urdhėruar dhe mos shko pas sėshirave e thuaj: "Unė kam besuar nė librat qė i shpalli All-llahu, jam urdhėruar tė mbajė drejtėsi mes jush, All-llahu ėshtė Zoti ynė dhe Zoti juaj; Ne kemi pėrgjegjėsinė e veprave tona e ju tė veprave tuaja, nuk ka polemikė mes nesh dhe jush; All-llahu bėn tubimin mes nesh dhe vetėm te Ai ėshtė pėrfundimi.

  16.
  Ata qė kundėrshtojnė fenė e All-llahut pasi qė asaj i janė pėrgjigjur (njerėzit), faktet e tyre janė tė asgjėsuara te Zoti i tyre, ata janė tė pėrbuzur dhe ata do tė kenė dėnim tė rėndė.

  17.
  All-llahu ėshtė Ai qė e zbriti librin e vėrtetė dhe drejtėsinė. Ti nuk mund ta dish, ndoshta ēasti i shkatėrrimit ėshtė afėr.

  18.
  Ata qė nuk i besojnė atij, kėrkojnė ngutjen e tij, ndėrsa ata qė i besojnė, i frikėsohen dhe e dinė se ajo ėshtė e vėrtetė. Ta dini se ata qė bėjnė polemikė, duke dyshuar nė momentin e katastrofės sė pėrgjithshme, janė nė njė humbje tė thellė.

  19.
  All-llahu ėshtė shumė bamirės pėr robėrit e vet; Ai e begaton atė qė do; Ai ėshtė i gjithfuqishmi, ngadhėnjyesi.

  20.
  Kush ėshtė qė dėshiron fitimin e botės tjetėr (ahiretin), Ne do t'ia shtojmė fitimin e tij, e kush e dėshiron vetėm fitimin e kėsaj bote, Ne ia japim, po nė botėn tjetėr ai nuk ka hise.

  21.
  A mos kanė ata ortakė (zota ose idhuj) qė u pėrcaktuan atyre fé, tė cilėn nuk e urdhėroi All-llahu? Po, sikur tė mos ishte fjala vendimtare (e All-llahut qė shpėrblimi dhe ndėshkimi tė jenė nė ahiret), do tė kryhej dėnimi mbi ta, e megjithatė, mohuesit do tė kenė dėnimi tė dhembshėm.

  22.
  Do t'i shohėsh jobesimtarėt tė frikėsuar nga ajo qė vepruan, po, ajo do t'u ndodhė atyre, kurse ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, do tė jenė nė kopshtet e Xhenneteve dhe ata kanė te Zoti i tyre ēka tė dėshirojnė; e kjo ėshtė ajo dhuntia e madhe.

  23.
  Ajo (dhunti) konsiston nė atė qė All-llahu u jep myzhde robėrve tė vet, tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira. Thuaj: "Unė nuk kėrkoj prej jush ndonjė shpėrblim pėr thirrjen time vetėm se respektin e dashurisė pėr hir tė farefisnisė (akraballėkut)". Kush bėn ndonjė tė mirė, Ne ia shumėfishojmė tė mirat; vėrtet, All-llahu falė mėkatet, ėshtė mirėnjohės.

  24.
  A mos thonė ata se ai (Muhammedi) shpifi gėnjeshtėr ndaj All-llahut, e nėse dėshiron All-llahu ta mbyllė zemrėn tėnde, pse All-llahu eliminon tė pavėrtetėn dhe me fjalėt e veta e forcon tė vėrtetėn. Ai ėshtė qė e di ēka ka nė zemra.

  25.
  Ai ėshtė qė pranon pendimin e robėrve tė vet dhe shlyen tė kėqijat dhe e di ēka punoni.

  26.
  Ai ėshtė qė u pėrgjigjet (lutjeve tė) atyre qė besuan dhe bėnė punė tė mira dhe, nga mirėsia e vet, ua shton atyre tė mirat. Ndėrsa, jobesimtarėt kanė dėnim tė rreptė.

  27.
  Sikur All-llahu t'ua shumonte begatinė robėrve tė vet, ata do tė kalonin kufijtė, por Ai i furnizon me masė qė dėshiron, sepse Ai ėshtė i njohur hollėsisht dhe i dijshėm pėr robėrit e vet.

  28.
  Dhe Ai ėshtė qė e lėshon shiun, pasi qė ata t'i kenė humbur shpresat dhe Ai shtrin mėshirėn e vet; Ai ėshtė mbikėqyrėsi i lavdėruari.

  29.
  Nga argumentet e Tij ėshtė krijimi i qiejve dhe i tokės dhe shpėrndarja e gjallesave nė tė dyjat dhe Ai me fuqinė e Tij mund t'i bashkojė kurdo qė tė dėshirojė.

  30.
  Ēfarėdo e keqe qė mund t'ju godasė, ajo ėshtė pasojė e veprave tuaja (tė kėqia), e pėr shumė tė tjera Ai u falė.

  31.
  E ju nuk mund t'i ikni (ta mposhtni) dėnimit nė tokė dhe pėrveē All-llahut nuk keni as mbrojtės e as ndihmės.

  32.
  Dhe nga argumentet (qė dokumentojnė fuqinė) e Tij, janė anijet lunduese nėpėr det si tė ishin kodra.

  33.
  Nėse do Ai, e ndal erėn dhe ato ngelin tė palėvizshme mbi sipėrfaqen e ujit. S'ka dyshim se kėto fakte ekzistojnė pėr secilin durimtarė e mirėnjohės.

  34.
  Ose i pėrmbyt ata pėr shkak tė asaj qė vepruan, e pėr shumė tė tjera Ai i falė.

  35.
  Ata qė i kontestojnė argumenetet Tona, le ta dinė se nuk kanė shpėtim (nuk mund t'i shmangen dėnimit).

  36.
  Ēka u ėshtė dhėnė nga ndonjė send, ajo ėshtė kėnaqėsi nė kėtė botė, e ajo qė ėshtė te All-llahu ėshtė shumė mė e mirė dhe e pėrjetshme, por pė ata qė besuan dhe qė vetėm Zotit tė tyre i mbėshteten:

  37.
  Dhe ata qė u shmangėn mėkateve tė mėdha e tė shėmtuara, dhe kur hidhėrohen, ata falin,

  38.
  Edhe ata qė i pėrgjigjen thirrjes sė Zotit tė tyre dhe e falin namazin rregullisht dhe ata qė konsultohen mes vete pėr punė tė pėrbashkėta, e nga ajo qė Ne ua japim ata e shpėrndajnė,

  39.
  Edhe ata qė kur i godit e padrejta, i kundėrvihen.

  40.
  Ndėshkimi i tė keqes, bėhet me njė tė keqe nė tė njejtėn masė, e kush fal e bėn pajtim, shpėrblimi i tij ėshtė tek All-llahu. Vėrtet, Ai nuk i do zullumqarėt.

  41.
  E kush hakmirret pėr padrejtėsitė qė i janė bėrė, ndaj tė tillėve nuk ka ndonjė pėrgjegjėsi.

  42.
  Pėrgjegjėsia (ndėshkimi) ėshtė vetėm kundėr atyre qė u bėjnė njerėzve padrejtė dhe kundėr atyre qė pa farė arsye bėjnė ērregullime nė tokė. Pėr tė tillėt ėshtė njė dėnim i dhembshėm.

  43.
  Kush bėn durim dhe fal, s'ka dyshim se ajo ėshtė virtyti mė i lartė (i lavdishėm).

  44.
  Atė qė All-llahu e lė tė humbur, pėr tė nuk ka ndonjė ndihmės tjetėr, pos Tij. Do t'i shohėsh zullumqarėt qė, kur tė vėrejnė dėnimin, do tė thonė: "A ka ndonjė rrugė pėr rikthim (nė dynja)?"

  45.
  Do t'i shohėsh ata duke iu afruar atij (zjarrit) tė frikėsuar nga nėnshtrimi, se si e shikojnė me bisht tė syrit tinėzisht (me njė shikim tė vjedhur). Ata qė besuan do tė thonė: "Vėrtet, tė humbur nė ditėn e kijametit janė ata qė e humbėn vetveten dhe familjen e vet!" Ta dini pra, se mizorėt janė nė dėnim tė pėrjetshėm.

  46.
  Ata nuk kanė mbrojtės qė t'u ndihmojė, pėrveē All-llahut, sepse atė qė All-llahu e ka humbur, pėr tė nuk ka rrugėdalje (shpėtim).

  47.
  Pėrgjigjuni thirrjes sė Zotit tuaj para se tė vijė njė ditė, qė All-llahu nuk e kthen mė (pasi ta ketė caktuar). Atė ditė ju nuk do tė gjeni strehim dhe as nuk do tė mund t'i mohoni (mėkatet).

  48.
  Nėse ata (idhujtarėt) refuzojnė, Ne nuk tė kemi dėrguar ty rojė tė tyre, ti ke pėr obligim vetėm komunikimin. Vėrtet, kur Ne i dhurojmė njeriut nga ana Jonė ndonjė tė mirė, ai gėzohet pėr tė, e kur i godet ndonjė e keqe, qė e ka merituar vetė, atėherė njeriu ėshtė pėrbuzės.

  49.
  Vetėm i All-llahut ėshtė pushteti i qiejve e i tokės; Ai krijon ēka tė dojė; Ai i falė vetėn femra atij qė do; e i falė vetėm meshkuj atij qė do.

  50.
  Ose u falė ēift, meshkuj e femra, por atė qė do e lė pa fėmijė (steril); Ai ėshtė i dijshėm, i fuqishėm.

  51.
  Nuk ka asnjė njeri qė t'i ketė folur All-llahu ndryshe, vetėm se me anėn e frymėzimit, ose pas ndonjė perdeje, ose t'i dėrgojė tė dėrguar (melek), e ai t'i shpallė me lejen e Tij atė qė do Ai. Vėrtet,Ai ėshtė mė i larti, mė i urti.

  52.
  Po kėshtu me urdhėrin tonė Ne tė shpallėm edhe ty shpirtin (Kur'anin). Ti nuk ke ditur ēka ėshtė libri (Kur'ani) as ē'ėshtė besimi, por Ne atė e bėmė dritė me tė cilėn e vėmė nė rrugė tė drejtė atė qė dėshirojmė prej robėrve tanė. Nė tė vėrtetė, edhe ti udhėzon pėr nė rrugėn e drejtė,

  53.
  Nė rrugėn e All-llahut, tė cilit i takon ēka ka nė qiej dhe ēka ka nė tokė, e ta dini se tė gjitha ēėshtjet janė me vullnetin e All-llahut.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:23

  43. Zuhruf  1.
  Hį, Mimė.

  2.
  Pasha librin (Kur'anin) sqarues!

  3.
  S'ka dyshim se Ne e bėmė atė Kur'an arabisht, nė mėnyrė qė ju ta kuptoni.

  4.
  Dhe se nė librin amzė (Levhi Mahfudh) te Ne, gėzon famė tė lartė dhe ėshtė plot urtėsi.

  5.
  A thua Ne ta lėmė kėshillimin ndaj ju e t'ju braktisim, pse ju jeni popull i shfrenuar?

  6.
  E, sa pejgamberė kemi dėrguar te popujt e lashtė?!

  7.
  Dhe nuk u erdhi atyre asnjė pejgamber, e tė mos tallen me tė.

  8.
  Andaj, Ne i zhdukėm ata qė ishin mė tė fuqishėm se kėta dhe shembulli i atyre tė mėparshmive ėshtė pėrmendur mė parė (nė Kur'an).

  9.
  Nėse ti i pyet ata: "Kush i krijoi qiejt e tokėn?" Me siguri do tė thonė: "Ato i krijoi i gjithfuqishmi, i dijshmi!"

  10.
  Ai qė tokėn e bėri djep pėr ju dhe mundėsoi tė keni rrugė nėpėr tė, e tė mund tė orientoheni (pėr qėllimet tuaja).

  11.
  Dhe Ai qė lėshon nga qielli ujė (shi) me masė. Ne i japim me tė jetė njė vendi tė vdekur. Ja, kėshtu edhe ju do tė nxirreni (tė gjallė nga varrezat);

  12.
  Dhe Ai qė krijoi tė gjitha llojet (ēiftet) dhe ju mundėsoi tė udhėtoni hypur nė anije ose nė kafshė.

  13.
  Tė uleni mbi to dhe atėherė, pasi tė jeni vendosur mbi to, ta pėrkujtoni tė mirėn qė u dha Zoti juaj e tė thoni: "Falėnderuar qoftė Ai qė i nėnshtroi kėto pėr neve, sepse ne nuk do tė kishim mundėsi ta bėnim kėtė.

  14.
  Dhe ne me siguri do tė kthehemi te Zoti ynė!"

  15.
  Megjithatė (pranuan se Zoti ėshtė i vetmi krijues), ata i pėrshkruan Atij pjesė (fėmijė) nga robėrit e Tij. Njeriu i tillė njėmend ėshtė mohues i hapėt.

  16.
  A mos Ai nga ato qė krijoi, pėr vete pėrcaktoi vajza, kurse juve u dalloi me djem?

  17.
  E kur ndonjėri prej jush lajmėrohet me (lindje tė vajzės) atė qė ia pat pėrshkruar Zotit shembull, fytyra e tij, nxihet dhe i zihet fryma.

  18.
  A, atė qė rritet me stoli, e nė dialog ėshtė i paqartė (ia pėrshkruajnė Zotit)?

  19.
  Edhe engjėjt qė janė adhurues tė Zotit i quajnė femra? A prezentuan ata krijimin e tyre (melekėve)? Dėshmia e tyre do tė regjistrohet dhe ata do tė merren nė pyetje.

  20.
  Ata pastaj thanė: "Sikur tė kishte dashur All-llahu, ne nuk do t'i adhuronim ata (as idhujt e as melaiket). Ata nuk kanė pėr kėtė (qė thonė) ndonjė fakt, ata vetėm gėnjejnė".

  21.
  A mos u kemi dhėnė ndonjė libėr para tij (para Kur'anit),e ata i pėrmbahen atij?

  22.
  Jo, por ata thanė: "Ne i kemi gjetur tė parėt tanė nė kėtė fé dhe vazhdojmė gjurmėve tė tyre".

  23.
  Ja pra, Ne nuk kemi dėrguar para teje pejgamber nė ndonjė vendbanim, qė tė mos i ketė thėnė paria e begatshme e tij: "Ne i gjetėm tė parėt tanė nė kėtė fé dhe ne jemi tė orientuar gjurmėve tė tyre".

  24.
  Ai tha: "A edhe nėse ju kam sjell rrugė mė tė mirė nga ajo qė i gjetėt tė parėt tuaj?" Ata thanė: "Ne nuk i besojmė asaj me ēka ju jeni dėrguar!"

  25.
  Atėherė Ne ndėrmorėm ndėshkime kundėr tyre, e shih si ishte pėrfundimi i gėnjeshtarėve.

  26.
  (Pėrkujto, o i dėrguar) Kur Ibrahimi babait tė vet dhe popullit tė tij i tha: "Unė jam i larguar prej asaj qė adhuroni ju,

  27.
  pėrveē Atij qė mė krijoi, dhe qė Ai do tė mė drejtojė!"

  28.
  Dhe ai (Ibrahimi) e la tė pėrjetshme atė fjalė (besimin nė njė Zot) ndėr pasardhėsit e vet me shpresė qė ata tė kthehen prej rrugės sė gabuar nė rrugėn e drejtė.

  29.
  Por, Unė u dhashė mundėsi kėtyre dhe tė parėve tė tyre tė kėnaqen derisa nuk u erdhi e vėrteta dhe i dėrguari me fakte.

  30.
  Po, kur u erdhi atyre e vėrteta, ata thanė: "Kjo ėshtė magji dhe se ne kėsaj nuk i besojmė!"

  31.
  Pastaj thanė: "Pėrse tė mos i ketė zbritur ky Kur'an njė njeriu tė madh nga dy qytete?"

  32.
  A thua ata e pėrcaktojnė mėshirėn (pejgamberllėkun) e Zotit tėnd? Ne kemi pėrcaktuar ndėr ta gjendjen e jetės nė kėtė botė; Ne kemi dalluar disa nė shkallė mė tė lartė se tė tjerėt, qė tė shfrytėzojnė njėri-tjetrin pėr shėrbime. E mėshira (caktimi pėr pejgamber) e Zotit tėnd ėshtė shumė mė e dobishme se ajo qė ata grumbullojnė.

  33.
  E sikur tė mos ishte qė njerėzit (do tė lakmonin) tė jenė tė njė feje (jobesimtarė), Ne atyre qė nuk e besojnė Zotin do t'ua bėnim pullazet e shtėpive tė tyre nga argjendi si dhe shkallėt nga argjendi, mbi tė cilat ata do tė ngriteshin.

  34.
  E edhe dyert e shtėpive tė tyre nga argjendi edhe kolltukėt, mbi tė cilėt do tė mbėshteteshin.

  35.
  Edhe stoli tė ndryshme (ari etj.). E, tė gjitha kėto nuk janė gjė tjetėr pos kėnaqėsi e jetės sė kėsaj bote, kurse bota e ardhshme te Zoti ėshtė pėr besimtarėt e ruajtur.

  36.
  Kush mbyll sytė para kėshillave tė Zotit, atij ia shoqėrojmė njė djall qė nuk i ndahet kurrė.

  37.
  E ata (djajt) do t'i shmangin nga rruga e drejtė, kurse (jobesimtarėt) mendojnė se janė duke i udhėzuar.

  38.
  E kur tė vijė ai (jobesimtari) para Nesh, do tė thotė: "Ah, tė kishim qenė larg mes vete sa lindja me perėndimin; sa shok i keq je ti!"

  39.
  Dhe sot, pėr shkak se ishit zullumqarė, shoqėrimi juaj nuk do t'ju bėjė dobi nė vuajtjet tuaja.

  40.
  A mos ti do ta bėsh tė dėgjojė i shurdhėti, ose ta drejtosh tė verbėrin, apo atė qė ėshtė zhytur nė humbje tė thellė?

  41.
  E, nėse tė tėrheqim ty (tė marrim jetėn ose tė shpėrngulim), Ne patjetėr do t'u hakmirremi atyre.

  42.
  Ose, mund tė bėjmė qė ti ta shohėsh atė qė ne u premtuam (dėnimin), ngase Ne kemi fuqi kundėr tyre.

  43.
  Andaj, ti pėrmbaju asaj qė po tė shpallet, e s'ka dyshim se ti je nė rrugė tė drejtė.

  44.
  Dhe se ajo (shpallja) ėshtė lėvdatė e madhe pėr ty dhe pėr popullin tėnd dhe pėr kėtė (lėvdatė) mė vonė do tė pėrgjigjeni.

  45.
  E ti, pra, pyeti ata tė dėrguarit qė i dėrguam para teje, a kemi lejuar qė nė vend tė All-llahut tė adhurohen zota tė tjerė?

  46.
  Ne e patėm dėrguar Musain me argumentet tona te faraoni dhe rrethi i tij, e ai tha: "Unė jam i dėrguari i Zotit tė gjithėsisė!"

  47.
  E kur u solli ai argumentet Tona, ata u tallėn me to.

  48.
  Dhe Ne nuk u treguam asnjė mrekulli (ndėshkuese) qė nuk ishin mė tė mėdha se njėra-tjetra dhe ashtu i ndėshkuam nė mėnyrė qė tė tėrhiqeshin nga rruga qė praktikonin.

  49.
  De ata thanė: "O ti magjistar, lute pėr ne Zotin tėnd sipas besės qė tė ka dhėnė (tė na largojė dėnimin) se ne po besojmė!"

  50.
  E kur ua hoqėm atyre dėnimin, qe, ata e thyen besėn.

  51.
  Ndėrsa, faraoni thirri popullin e vet e tha: "O popull imi, a nuk ėshtė imi pushteti i Egjiptit (i Misirit) dhe i kėtyre lumenjve qė rrjedhin nėn pallatin tim, a nuk po shihni?"

  52.
  Pra, unė jam mė i mirė se ky qyqar qė mėzi flet!

  53.
  Pėrse nuk i janė vėnė atij bylyzykė nga ari, ose tė kenė ardhur bashkė me tė engjėjt shoqėrues?

  54.
  Dhe ashtu ai e frikėsoi popullin e vet, e ata e respektuan, por ata ishin vėrtet popull i shkatėrruar.

  55.
  Kur ata nxitėn hidhėrimin Tonė, Ne iu hakmorėm atyre dhe i pėrmbytėm tė gjithė.

  56.
  Dhe i bėmė ata shembull e pėrvojė pėr tė tjerėt.

  57.
  Kur iu pėrmend popullit tėnd si shembull biri i Merjemes, ata brohoritėn.

  58.
  Dhe thanė: "A janė mė tė mirė zotat tanė apo ai?" Ata nuk tė thanė atė, vetėm si polemikė, por ata janė njerėz ngatrrestarė.

  59.
  Ai (Isai) ka qenė vetėm njė rob, tė cilin e bėmė pejgamber dhe e bėmė shembull tė jashtėzakonshėm si pėrvojė pėr beni israilėt.

  60.
  Po sikur tė duam Ne, do tė bėnim prej jush engjėj qė do t'ju zėvendėsonin nė tokė.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:24

  61.
  E ai (Isai) ėshtė parashenjė e momentit (e kijametit), pra kurrsesi mos dyshoni nė tė (nė katastrofė) dhe eni pas meje kjo ėshtė rrugė e drejtė.

  62.
  E tė mos u pengojė djalli, se ai pėr ju ėshtė armik i hapėt.

  63.
  Po kur Isai erdhi me argumente tha: "Erdha te ju me pejgamberllėk dhe erdha t'ju sqaroj atė pjesė qė e kundėrshtonit, pra kini frikė All-llahun dhe mė respektoni mua!

  64.
  S'ka dyshim, All-llahu ėshtė Ai Zoti im dhe Zoti juaj, andaj Atė adhuronie! Kjo ėshtė rrugė e drejtė!"

  65.
  Dhe grupet u pėrēanė mes vete, e tė mjerėt ata qė janė zullumqarė nga dėnimi i ditės sė dhembshme.

  66.
  Nuk presim tjetėr ato (grupe) pėrveē katastrofės t'u vijė befas duke mos e hetuar fare.

  67.
  Atė ditė shokėt e ngushtė do tė jenė armiq tė njeri-tjetrit, pėrveē atyre qė ishin tė sinqertė nė miqėsi.

  68.
  (Atyre besimtarėve, qė ishin shoqėruar pėr hir tė Zotit, u thuhet): "O adhuruesit e Mi, sot nuk ka as frikė pėr ju, e as qė do tė jeni tė pikėlluar!"

  69.
  (Robėrit e Mi) tė cilėt besuan argumentet Tona dhe ishin myslimanė.

  70.
  Hyni nė Xhennet, ju she gratė tuaja, tė gėzuar!

  71.
  Atyre u shėrbejnė me enė e gastare nga ari, aty do tė kenė ēka t'u dėshirojnė shpirti dhe t'u kėnaqet syri. Ju do tė jeni aty pėrgjithmonė.

  72.
  E ky ėshtė Xhenneti qė u ėshtė dhėnė pėr atė qė keni punar.

  73.
  Aty keni shumė pemė prej tė cilave do tė hani.

  74.
  Ndėrkaq, kriminelėt janė nė vuajtje tė pėrjetshme tė Xhehennemit.

  75.
  Atyre as nuk u lehtėsohet (vuajtja) dhe aty janė tė dėshpruar.

  76.
  Ne nuk u bėmė atyre padrejtėsi, por ata vetė kanė qenė horra.

  77.
  Dhe ata thėrrasin: "O malik, le tė na e marrė shpirtin Zoti yt!" ai thotė: "Ju do tė jeni aty pėrgjithmonė!"

  78.
  Ne u patėm sjellė tė vėrtetėn, por shumica prej jush ishit urrejtės tė sė vėrtetės.

  79.
  A mos vėndosėt pėr ndonjė ēėshtje (grackė kundėr Muhammedit), por edhe Ne kemi vendosur (ta ndihmojmė).

  80.
  A mendojnė se Ne nuk dėgjojmė ndjenjėn e fshehtė tė tyre dhe bisedėn mes tyre? Po, e dėgjojmė dhe tė dėrguarit tonė (engjėjt pėrcjellės) qė janė pranė tyre, shkruajnė.

  81.
  Thuaj: "Sikur Mėshiruesi (All-llahu) tė kishte fėmijė, unė do tė jem i pari adhurues (pse unė e di mė sė miri se ajo ėshtė gėnjeshtėr)!"

  82.
  Larg asaj ėshtė Zoti i qiejve e i tokės, Zoti i Arshit, nga ajo qė ata i pėrshkruajnė.

  83.
  Po ti, lėri ata tė zhyten edhe mė thellė dhe tė argėtohen derisa tė arrijnė nė ditėn qė u ėshtė pėrcaktuar.

  84.
  Ai ėshtė qė nė qiell ėshtė All-llah dhe nė tokė All-llah, Ai ėshtė i urti, i dijshmi.

  85.
  I lartėsuar qoftė Ai, qė vetėm i tij ėshtė sundimi i qiejve e i tokės dhe ēka ka ndėrmjet tyre dhe vetėm Ai di pėr momentin e kijametit dhe te Ai ktheheni.

  86.
  Ata qė i adhuruan pos Tij, nuk mund tė ndėrmjetėsojnė (tė bėjnė shefaat), pėrveē kush dėshmoi tė vėrtetėn, e ata e dinė.

  87.
  Po nėse ti i pyet: Kush i krijoi ata, me siguri do tė thonė: "All-llahu!" E si pra, i kthejnė shpinėn?

  88.
  (Zoti e di) Edhe thėnien e tij (tė Muhammedit): "O Zoti im, kėta janė njė popull qė nuk beson!"

  89.
  (E, Zoti iu pėrgjegj): Hiqu tyre pra, dhe thuaj: "Qofshin braktisur, e mė vonė do ta kuptojnė!"

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:25

  44. Duhan  1.
  Hį, Mimė.

  2.
  Pasha librin sqarues (tė sė drejtės nga e kota)!

  3.
  Ne e zbritėm ate nė njė natė tė bekuar (nė natėn e begatshme tė kadrit). Ne dėshiruam t'u tėrheqim vėrejtjen,e njerėzit tė jenė tė gatshėm.

  4.
  Nė atė (natė) zgjidhet ēdo ēėshtje nė mėnyrė tė prerė.

  5.
  Urdhėr i pėrcaktuar nga Vetė Ne. S'ka dyshim se Ne dėrguam tė dėrguar.

  6.
  (E zbritėm) Nga Mėshira e Zotit tėnd; Ai ėshtė dėgjuesi, i dijshmi.

  7.
  Zoti i qiejve e i tokės dhe ēka ka ndėrmjet tyre, nėse jeni tė bindur.

  8.
  Nuk ka Zot tjetėr, vetėm Ai qė jep jetė e vdekje, Zoti juaj dhe Zoti i prindėrve tuaj tė lashtė.

  9.
  Por jo, ata (idhujtarėt) janė nė dyshim, janė duke luajtur.

  10.
  Ti pra, prite ditėn kur qielli sjell njė tym konkret.

  11.
  Ai (tymi) i pėrfshinė njerėzit. Ky ėshtė njė ndėshkim i mundimshėm.

  12.
  (Ata thonė) Zoti ynė, largoje prej nesh dėnimin, ne do tė besojmė.

  13.
  Prej nga atyre ajo kėshillė (ai mėsim), kur atyre u pat ardhur pejgamber me argument (e nuk besuan)?

  14.
  Po ia kthyen shpinėn atij (pejgamberit) dhe i thanė: "I mėsuar prej dikujt, i ēmendur".

  15.
  Ne do t'ua largojmė dėnimin pėr pak kohė, por ju do t'i ktheheni kotėsisė.

  16.
  (Pėrkujto) Ditėn kur do t'i kapim me atė rrėmbimin Tonė tė fuqishėm e do t'u hakmerremi.

  17.
  Ne pėrpara tyre e vumė nė sprovė popullin e faraonit, dhe i pat ardhur i dėrguar i ndershėm.

  18.
  (U pat thėnė): "Tė m'i dorėzoni robėrit e All-llahut, se unė jam i dėrguar besnik te ju.

  19.
  E mos bėni mendjemadhėsi ndaj All-llahut, unė sjell argument tė sigurt.

  20.
  Unė i jam mbėshtetur Zotit tim dhe Zotit tuaj nga (Kėrcėnimi) qė tė mė gurėzoni (mė mbytni).

  21.
  E nėse nuk mė besoni atėherė hiqnu meje (mė lini tė lirė)!"

  22.
  E thirri Zotin e vet: "Kėta janė popull kriminelė".

  23.
  (Ne i thamė) Tėrhiqu me robėrit e Mi natėn, se do tė jeni tė ndjekur.

  24.
  Dhe lėre detin ashtu tė qetė (tė hapur) se ata janė ushtri qė do tė pėrmbytet.

  25.
  Sa kopshte e kroje kanė lėnė!

  26.
  Edhe ara tė mbjella e vende tė bukura.

  27.
  Dhe sa tė mira qė i kanė pėrjetuar.

  28.
  Ja, ashtu atė ua lėmė nė trashėgim njė populli tjetėr.

  29.
  Pėr ta nuk qajtėn as qielli e as toka dhe atyre nuk iu dha afat.

  30.
  Ndėrsa Ne i shpėtuam beni israilėt prej vuajtjeve nėnēmuese,

  31.
  Prej faraonit. Vėrtet ai ishte mizor i pakufishėm.

  32.
  Ne i patėm zgjedhur ata (besimtarėt beni israilitė) me vetėdije ndėr njerėzit e asaj kohe.

  33.
  Dhe u dhamė argumente (mrekulli) nė tė cilat patėn pėrvojė tė qartė.

  34.
  E kėta (populli yt) me siguri do tė thonė:

  35.
  "S'ka tjetėr, vetėm ajo vdekja jonė e parė dhe ne nuk do tė ringjallemi!

  36.
  Nėse jeni tė vėrtetė ēka thoni (u thonė Muhammedit e besimtarėve), na sillni pra (nė jetė) etėrit tanė (tė vdekur)!

  37.
  A janė ata (idhujtarėt) mė tė fortė, apo populli i Tubeit dhe ata qė ishin pėrpara tyre. Ne ata i zhdukėm, sepse ishin kriminelė.

  38.
  Ne nuk i krijuam qiejt e tokėn dhe ēka ka ndėrmjet tyre, pa njė qėllim.

  39.
  Por, Ne i krijuam tė dyja me qėllim tė caktuar, mirėpo shumica e tyre nuk dinė.

  40.
  S'ka dyshim se dita e kijametit ku kryhet gjykimi, ėshtė caktim i tė gjithė atyre.

  41.
  Nė atė ditė nuk bėn dobi asgjė miku pėr mikun, e as nuk mund tė ndihmohen.

  42.
  Pėrjashtim bėn ai qė e mėshiron All-llahu, se Ai ėshtė ngadhnjyesi, i mėshirshmi.

  43.
  Ėshtė e vėrtetė se pema e Zekumit,

  44.
  Do tė jetė ushqim i mėkatarėve.

  45.
  Vlon si katran (si pezhgveja) nė barqet.

  46.
  Ashtu si vlon uji i valė.

  47.
  (U thuhet engjėjve pėr mėkatarin) Rrėmbene e grahne nė mes tė Xhehennemit.

  48.
  Dhe hudhni mbi kokėn e tij ujin e valė e shtonja mundimin.

  49.
  (I thuhet): Shijoje! se ti je ai i forti, i autoritetshmi.

  50.
  E ky ėshtė ai (dėnimi) pėr tė cilin dyshonit.

  51.
  Vėrtet, ata qė i patėn frikė Zotit, janė nė vende tė qeta.

  52.
  Janė nė Xhennete e nė burime qė rrjedhin.

  53.
  Veshin petka nga mėndafshi e kadifeja, ulur ballė pėr ballė.

  54.
  Ja kėshtu, edhe i martojmė mė bardhoshe symėdha (me hyrija).

  55.
  Aty kėrkojnė t'u sillen ēdo lloj peme dhe aty janė tė sigurt.

  56.
  Aty nuk do tė pėrjetojnė vdekjen, pėrveē asaj tė parės nė dynja. Ata i shpėtoi (All-llahu) prej vuajtjeve tė Xhehennemit.

  57.
  (Ato tė mira) Janė dhuratė nga Zoti yt,e ai ėshtė shpėtim i madh.

  58.
  Ne ua bėmė tė lehtė atė (Kur'anin) nė gjuhėn tėnde ashtu qė ata tė marrin mėsim.

  59.
  (Meqė nuk po marrin mėsim) Ti pra, prit se edhe ata janė duke pritur.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:25

  45. Xhathije  1.
  Ha, Mimė.

  2.
  Zbritja e librit ėshtė prej All-llahut, tė gjithėfuqishmit, tė urtit.

  3.
  Pėr besimtarėt ekzistojnė argumentet nė qiej dhe nė tokė.

  4.
  Pėr njė popull qė sinqerisht ėshtė bindur ka argumente edhe nė krijimin tuaj dhe nė krijimin e shtazėve tė pėrhapura.

  5.
  Edhe nė ndėrrimin e natės e tė ditės, nė atė furnizim qė All-llahu e lėshon prej qiellit dhe me te, pasi tė ketė vdekur e ngjall tokėn; edhe nė qarkullimin e erėrave pėr njė popull qė logjikon ka argumente.

  6.
  Kėto janė fakte tė All-llahut qė po t'i lexojmė ty nė mėnyrė tė saktė; cilės fjalė pra, pos fjalės sė All-llahut dhe argumenteve tė Tij, ata i besojnė?

  7.
  Ēdo gėnjeshtar e shumė mėkatarė ėshtė i shkatėrruar.

  8.
  Qė i dėgjon ajetet e All-llahut, tė cilat lexohen, e pastaj vazhdon prapė si mendjemadh sikur nuk i ka dėgjuar ato. Atė lajmroje pėr njė vuajtje tė dhembshme.

  9.
  Edhe kur tė mėson diēka prej ajeteve Tona, ai i merr ato pėr tallje. Pėr tė tillėt pason njė dėnim shtypės.

  10.
  Pėrpara tyre e kanė Xhehennemin (qė i pret) dhe nuk do t'u bėjė dobi asgjė ajo qė kanė fituar, e as ndihmėsit qė i adhuruan, pos All-llahut. Ata do tė pėrjetojnė njė dėnim tė madh.

  11.
  Ky (Kur'ani) ėshtė njė udhėrrėfyes i plotė, e ata qė nuk i pranuan ajetet e Zotit tė tyre, i pret njė dėmim mė i mundimshėm.

  12.
  All-llahu ėshtė Ai, qė pėr ju e nėnshtroi detin qė me lejen e tij tė lundrojnė anijet nėpėr tė, qė tė kėrkojnė begatitė e tij; ndaj, falėderonie.

  13.
  Dhe pėr ju nėnshtroi gjithė ē'ka nė qie dhe ē'ka nė tokė, njėmend pėr njerėzit qė mendojnė thellė, nė to ekzistojnė argumete.

  14.
  Thuaju atyre qė besuan: Le t'ua falin atyre qė nuk presin ndėshkimet e All-llahut (pse nuk besojnė), ashtu qė Ai vetė ta dėnojė njė popull pėr shkak tė veprave qė bėjnė.

  15.
  Kush bėn vepra tė mira, bėn pėr vete, e kush bėn keq, bėn kundėr vetes, pastaj do tė ktheheni te Zoti juaj.

  16.
  Ne u patėm dhėnė beni israilėve librin dhe pejgamberllukun dhe aftėsi pėr tė gjykuar nė mes tė njerėzve, i patėm furnizuar ata me tė mira dhe i patėm dalluar nga njerėzit e tjerė.

  17.
  U patėm dhėnė edhe fakte te qarta pėr ēėshtjen e fesė. Mirėpo, pėr shkak tė zilisė qė kishin ndėrmjet vete, ata u pėrēanė vetėm atėherė kur u erdhi dija qė ta kuptojnė, s'ka dyshim se Zoti yt nė ditėn e kijametit do tė gjykojė nė mes tyre pėr shkaqet e pėrēarjes sė tyre.

  18.
  Pastaj, Ne tė vumė ty nė njė rrugė tė drejtė tė fesė, pra ti ndiqe atė e mos ndiq dėshirat e atyre qė nuk dinė.

  19.
  Ata nuk mund tė mbrojnė ty pėr asgjė te All-llahu. Zullumqarėt janė miq tė njėrit-tjetrit, kurse All-llahu ėshtė mbrojtės i besimtarėve tė devotshėm.

  20.
  Ky (Kur'ani) ėshtė dritė e dijes pėr njerėz, ėshtė udhėzues e mėshirė pėr njė popull qė beson bindshėm.

  21.
  A menduan ata, tė cilėt vepruan nė tė kėqija, se nė jetėn e tyre dhe nė vdejken e tyre do t'i bėjmė tė barabartė me ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira? Sa i shėmtuar ėshtė gjykimi i tyre!

  22.
  All-llahu krijoi edhe qiejt edhe tokėn me njė drejtėsi precize, e pėr t'u shpėrblyer secilit njeri me veprat e veta, atyre nuk u bėhet e padrejtė.

  23.
  A e ke parė ti (Muhammed) atė qė duke e ditur, dėshirėn e vet e respekton si zot tė vetin, atė All-llahu e ka humbur, ia ka mbyllur tė dėgjuarit dhe zenrėn e tij, i ka vėnė perde mbi tė parit e tij, mė thuaj, pos All-llahut, kush mund ta udhėzojė atė? A nuk merrni mėsim?

  24.
  Ata edhe thanė: "Nuk ka tjetėr, vetėm se kjo jetė jona nė kėtė botė, po vdesim dhe po lindemi dhe asgjė nuk na shkatėrron tjetėr pos kohės. Ata pėr kėtė nuk dinė asgjė, ata vetėm fantazojnė.

  25.
  E kur atyre u lexohen ajetet Tona, tė qarta ata nuk kanė fakt tjetėr, pos tė thonė: "Nese jeni tė saktė na sillni tė gjallė prindėrit tanė!"

  26.
  Thuaj: "All-llahu juve ju jep jetėn dhe ju bėn tė vdisni (e jo koha); mandej, do t'ju tubojė nė ditėn e gjykimit pėr tė cilėn nuk ka dyshim, por shumica e njerėzve nuk dinė (pėr fuqinė e Zotit).

  27.
  Sundimi i qiejve e i tokės ėshtė vetėm i All-llahut, e ditėn kur ndodh kijameti, atė ditė mohuesit dėshprohen.

  28.
  Dhe (atė ditė) e sheh secilin popull thirret te libri i vet (shėnimet e veprave). (U thuhet): "Sot shpėrbleheni me atė qė e keni vepruar".

  29.
  Ky ėshtė libri ynė (shėnimet e veprave tuaja) qė dėshmon tė vėrtetėn (tė saktėn), Ne kemi kėrkuar tė shkruhet se ē'vepronit.

  30.
  Sa u pėrket atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Zoti i tyre i merr ata nė mėshirėn e vet (nė Xhennet), e ai ėshtė shpėtim i madh.

  31.
  E, sa u pėrket atyre qė nuk besuan (u thuhet): "A nuk ju patėn lexuar argumentet e Mia; e ju bėtė mendjemadhėsi dhe ishit popull i zhytur nė mėkate!"

  32.
  Edhe kur u thuhej se premtimi i All-llahut ėshtė dhe se do tė vijė kijameti pėr tė cilin s'ka dyshim, ju thatė: "Ne nuk dimė se ē'ėshtė kijameti, e ne me dyshim menduan pėr te dhe ne nuk jemi tė bindur!"

  33.
  Dhe u dalin nė shesh tė kėqijat qė i kanė punuar, dhe i pėrfshinė ajo me tė cilėn talleshin.

  34.
  E u thuhet: "Sot po u lėmė tė harruar, ashtu sikurse ju e harruat takimin e kėsaj dite, vendi juaj ėshtė zjarri, pėr ju nuk ka ndihmėtarė".

  35.
  Kėtė (dėnim) pėr shkak se ju u tallėt me ajetet e All-llahut, juve u mashtroi jeta e dynjasė. Sot, pra, nuk do tė nxirreni prej tij (zjarrit), e as nuk kėrkohet qė ata t'i kthehen pendimit tė All-llahut.

  36.
  Pra, falėnderimi i qoftė vetėm All-llahut, Zotit tė qiejve, Zotit tė tokės, Zotit tė gjithėsisė.

  37.
  Vetėm Atij i takon lartėmadhėria nė qiej e nė tokė dhe Ai ėshtė ngadhėnjyesi, mė i urti.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:26

  46. Ahkaf  1.
  Ha, Mimė.

  2.
  (Ky) Libėr i shpallur prej All-llahut, tė fuqishmit, tė urtit.

  3.
  Ne nuk i krijuam qiejt e tokėn dhe atė qė ekziston ndėrmjet tyre, pėrpos me qėllim dhe pėr njė afat tė caktuar, kurse ata qė nuk besuan nuk i vunė veshin asaj me ēka u tėrhiqet vėrejtja.

  4.
  Thuaj: "Mė thuani pėr ata qė pos All-llahut i adhuroni, mė tregoni se ēka krijuan ata nė tokė dhe a kanė pjesėmarrje nė (krijimin nė) qiejtė? Nėse e thoni tė vėrtetėn, mė sillni ndonjė libėr para kėtij ose ndonjė gjurmė tė mbetur prej diturisė".

  5.
  Kush ėshtė mė i humbur se ai qė pos All-llahut lut diē qė nuk i pėrgjigjen atij deri nė kijamet, pse ata (qė luten) janė gafilė ndaj lutjes sė tyre.

  6.
  E kur do tė tubohen njerėzit, ata (zotat e tyre) do tė jenė armiq tė tyre (tė adhuruesve) dhe do ta mohojnė adhurimin e tyre (tė idhujtarėve).

  7.
  Dhe kur atyre u lexoheshin ajetet Tona tė qarta, ata tė vėrtetės (Kur'anit) qė u erdhi, i thanė: "Kjo ėshtė magji e hapėt!"

  8.
  Ose i thonė se ai (Muhammedi) e trilloi. Thuaj: "Nėse unė kam trilluar atė, ju nuk keni mundėsi asgjė tė mė mbroni prej All-llahut. Ai e di mė sė miri se ēka i mveshni ju atij, por mjafton qė Ai ėshtė dėshmitarė ndėrmjet meje e ndėrmjet jush, Ai ėshtė mėkatfalėsi, Mėshiruesi".

  9.
  Thuaj: "Unė nuk jamė risimtar prej tė dėrguarve, e nuk e di se ēka do tė bėhet me mua e as me ju, unė nuk ndjek tjetėr vetėm atė qė mė shpallet, unė nuk jam tjetėr pos i dėrguar qė ju tėrheq vėrejtjen qartas".

  10.
  Thuaj: "Mė tregoni mua se nėse ai (Kur'ani) ėshtė prej All-llahut, e ju e mohuat (si do tė jetė puna e juaj), ndėrsa njė dėshmitar nga beni israilėt e dėshmoi si tė tillė (tė zbritur prej All-llahut) dhe i besoi, kurse ju bėtė kryelartėsi (a nuk jeni zulllumqarė)?" E, s'ka dyshim se All-llahu njė popull qė ėshtė mizor, nuk e udhėzon nė rrugėn e shpėtimit.

  11.
  E ata qė nuk besuan, atyre qė besuan u thanė: "Sikur tė ishte ai (Kur'ani - feja) ndonjė e mirė, ata nuk do ta pėrqafonin para nesh!" E derisa nuk drejtohen me tė (Kur'anin), ata do tė thonė: "Ky ėshtė trillim i kahershėm".

  12.
  E para tij ishte libri i Musait, prijės dhe mėshirė, e edhe ky ėshtė libėr qė vėrteton (librin e Musait), ėshtė nė gjuhėn arabe pėr t'ia tėrhequr vėrejtjen atyre qė nuk besuan, kurse myzhde pėr besimtarėt.

  13.
  Ata qė thanė: "All-llahu ėshtė Zoti ynė dhe qėndruan besnikrisht, pėr ta nuk ka frikė dhe ata nuk do tė pikėllohen.

  14.
  Tė tillėt janė banues tė Xhennetit, aty do tė jenė pėrgjithonė, atė e kanė shpėrblim pė veprat qė i bėnė.

  15.
  Ne e urdhėruam njeriun t'u bėjė mirė prindėrve tė vet, ngase nėna e vet me mundim e barti dhe me vėshtirėsi e lindi, e bartja e tij dhe gjidhėnia e tij zgjat tridhjetė muaj (e ai vazhdon tė jetojė) derisa tė arrijė pjekurinė e vet dhe kur t'i mbush dyzet vjet ai thotė: "Zoti im, mė inspiro mua qė tė falėnderoj pėr tė mirėn tėnde qė ma dhurove mua dhe prindėrve tė mij, qė tė bėj vepra tė mira qė i pėlqen Ti dhe m'i bėn tė mirė pasardhėsit e mij, unė pendohem te Ti dhe unė jam me myslimanėt.

  16.
  Tė tillėt janė ata qė Ne ua pranojmė nė mėnyrė mė tė mirė atė qė punuan, ua kapėrcejmė tė kėqijat e tyre duke rradhitur me banuesit e Xhennetit. (Ky ėshtė) Premtim i vėrtetė qė u ėshtė premtuar.

  17.
  E ai qė prindėrve tė vet u thotė: "Oh, pėrr ju!, a mė premtoni mua se do tė ringjallem, kur sa e sa gjenerata kanė kaluar para meje (e nuk u ringjallėn)?" E ata tė dy e lusin All-llahun ta udhėzojė (duke i thėnė atij) "I mjeri ti, beso, se premtimi i All-llahut ėshtė i saktė!" po ai thotė: "Kjo nuk ėshtė tjetėr vetėm se legjendė e tė lashtėve!"

  18.
  Ata janė tė tillė, kundėr tė cilėve a marrė fund vendimi (tė jenė banues tė zjarrit) si nė popujt nga exhinėt dhe njerėzit qė kaluan para tyre, sepse ata ishin tė humbur.

  19.
  E, secilit sipas veprave qė i bėnė i takon shkalla, e shpėrblimi pėr veprat e tyre do t'u plotėsohet, e nuk u bėhet padrejtė.

  20.
  E nė ditėn kur ata qė nuk besuan paraqiten pranė zjarrit (e u thonė): Ju i shfryėzuat tė mirat nė jetėn e dynjasė dhe i pėrjetuat ato, e sot, pėr shkak se keni bėrė mendjemadhėsi nė tokė pa tė drejtė dhe pėr shkak se nuk respektuat urdhėrat e Zotit, do tė shpėrbleheni me dėnim nėnēmues.

  21.
  Pėrkujto vėllain e Adit (Hudin) kur popullin e vet nė Ahkafė e qortoi, megjithatė qortime pati edhe para edhe pas tij, (u tha): Tė mos adhuroni tjetėr vetėm se All-llahun, pse unė i kam frikė dėnimit tuaj nė ditėn e madhe!

  22.
  Ata i thanė: "A ke ardhur tė na largosh prej zotave tanė?! Nėse je i sigurt, na sjell atė me ēka na kėrcėnohesh.

  23.
  Ai tha: "Vetėm All-llahu di atė, ndėrsa unė po ju kumtoj atė pėr ēka jam i dėrguar, por unė po ju shoh se jeni popull injorant.

  24.
  E kur e panė tė paraqitur (renė) tė drejtuar kah luginat e tyre, thanė: "Kjo re do tė na sjellė shi!" jo, kjo ėshtė ajo qė ju e kėrkuat sa mė shpejt, njė erė (shtrėngatė) me njė dėnim tė dhemshėm.

  25.
  (Erė) qė me lejen e Zotit tė saj, rrėnon ēdo send. Dhe aguan ashtuqė nuk shihej tjetėr pėrveē banesave tė tyre. Ashtu, Ne e ndėshkojmė popullin zullumqarė.

  26.
  Ne u patėm mundėsuar atyre (fuqi, pasuri, jetė tė gjatė), atė qė nuk u mundėsuam juve, u patėm dhėnė tė dėgjuar, tė parė e edhe zemra (tė menduar), por atyre nuk u bėri dobi asgjė, as tė dėgjuarit e tyre, e as tė parit e tyre e as zemrat e tyre, pse ata ishin qė i mohonin argumentet e All-llahut, andaj, i pėrfshiu ajo me tė cilėn talleshin.

  27.
  Ne i zhdukėm disa vendbanime pėrreth jush, u pėrsėritėm argumentet ashtuqė tė kthehen (nė rrugėn e drejtė).

  28.
  Pėrse atyre nuk u ndihmuan zotat, tė cilėt i adhuruan pos All-llahut, nė shenjė tė afrimit me ta (te All-llahu)? Por, ata humbėn prej syve tė tyre. Ajo ishte gėnjeshtėr e tyre dhe ajo qė trillonin ata vetė.

  29.
  (Pėrkujto) Kur disa prej exhinėve i drejtuam te ti qė tė dėgjojnė Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dėgjuan atė, thanė: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e kėshilluan.

  30.
  Thanė: "O populli ynė, nė dėgjuam njė libėr tė shpallur pas Musait, qė vėrteton atė para tij, qė udhėzon nė tė vėrtetėn dhe nė rrugėn drejtė!"

  31.
  O populli ynė, pėrjigjuni thirrėsit tė All-llahut dhe besoni atij! Ai ju falė mėkatet tuaja dhe ju shpėton prej njė dėnimi plot vuajtje.

  32.
  E kush nuk i pėrgjigjet atij qė thėrret nė rrugėn e All-llahut, ai nuk ėshtė i pamposhtur nė tokė dhe pos Atij, ai nuk ka mbrojtės, tė tillėt janė nė njė humbje tė hapėt!"

  33.
  A nuk e dinė ata se All-llahu qė krijoi qiejt dhe tokėn dhe nuk u lodh nė krijimin e tyre, Ai ka fuqi t'i ngjallė tė vdekurit. Po, Ai ėshtė i plotfuqishėm pėr ēdo send.

  34.
  E ditėn kur ata qė nuk besuan paraqiten pranė zjarrit (e u thuhet): "A nuk ėshtė ky (dėnimi) i vėrtetė?" Ata thonė: "Po pasha Zotin tonė!" Ai thotė: "Pėr shkak se nuk besuat, pra vuanie dėnimin!"

  35.
  Ti (Muahamed) duro, ashu sikurse duruan tė dėrguarit e vendosur dhe mos kėrko ngutjen e dėnimit pėr ta, sepse ditėn kur do ta pėrjetojnė atė (dėnimin) qė u ėshtė premtuar, atyre u duket sikur nuk kanė jetuar vetėm se nė njė moment tė shkurtėr tė ditės. Kumtesė e mjaftueshme! A mos shkatėrrohet kush, pos popullit tė shfrenuar

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:27

  47. Muhammed  1.
  Ata tė cilėt vetė nuk besuan dhe penguan edhe tė tjerėt nga rruga e All-llahut, Ai ua ka asgjėsuar veprat e tyre.

  2.
  Ndėrsa atyre qė besuan, bėnė vepra tė mira dhe atė qė iu shpall Muhammedit e besuan, e ajo ėshtė e vėrtetė prej Zotit tė tyre, Ai atyre ua shlyen mėkatet dhe ua pėrmirėson gjendjen.

  3.
  Kjo ėshtė kėshtu, ngase ata qė nuk besuan ndoqėn tė pavėrtetėn, e ata qė besuan ndoqėn tė vėrtetėn qė u erdhi prej Zotit tė tyre. Kėshtu All-llahu u sjell njerėzve shebmujt e tyre.

  4.
  Pra, kur t'i takoni nė (luftė) ata qė nuk besuan mėshojuni nė qafė (mbytni) derisa t'i rraskapitni, atėherė lidhni, e pastaj, ose lidhni ose kėrkoni dėmshpėrblim pėrderisa lufta tė mos pushojė. Kėshtu pra, po sikur tė dojė All-llahu, Ai do tė hakmerrej ndaj tyre, por Ai dėshiron t'ju sprovojė njėrin me tjetrin. E ata qė ranė dėshmorė nė rrugėn e All-llahut, atyre kurrsesi nuk ua humb veprat (por ua shton).

  5.
  Ata do t'i udhėzojė dhe do tė pėrmirėsojė gjendjen e tyre.

  6.
  Dhe do t'i shtie nė Xhennetin, tė cilin ua ka bėrė tė njohur atyre.

  7.
  O besimtarė, nėse ju ndihmoni (fenė) All-llahun, Ai u ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja.

  8.
  E atyre qė nuk besuan, ata qofshin tė pėrmbysur, Ai atyre ua ka asgjėsuar veprat.

  9.
  Kėtė pėr shkak se ata e urrejtėn atė qė e zbriti All-llahu, prandaj atyre ua zhduk veprat.

  10.
  A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė shohin se si ishte mbarimi i atyre qė ishin pėrpara tyre e qė All-llahu ata i rrėnoi, e edhe mosbesimtarėt (mekas) i pret shembulli i tyre.

  11.
  Kėtė ngase All-llahu ėshtė mbrojtės i atyre qė besuan, kurse pėr jobesimtarėt nuk ka mbrojtje.

  12.
  Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira All-llahu do t'i shtie nė Xhennete nėpėr tė cilat rrjedhin lumenj, e ata qė nuk besuan, pėrjetojnė kėnaqėsi (nė kėtė jetė) dhe hanė ashtu si hanė kafshėt, e veni i tyre ėshrtė zjarri.

  13.
  Se sa (popullatė) qytetesh qė ishin shumė mė fortė se qyteti nga i cili tė dėbuam ty, Ne i kemi shkatėrruar dhe pėr ta nuk pati ndihmėtar.

  14.
  A ėshtė i njejtė ai, qė ėshtė i mbėshtetur nė argument tė qartė prej Zotit tė vet, si ai qė veprat e tij tė kėqia i janė hijeshuar dhe ndjekin epshet e veta?

  15.
  Shembulli i Xhennetit, i cili u ėshtė premtuar atyre qė janė ruajtur (tė devotshėm) nė tė cilin ka lumenj me ujė pėr pije, lumenj mga qumėshti me shije tė paprishur, lumenj nga vera e shijshme pėr njerėz, lumenj nga mjalti i kulluar, ata kanė aty edhe gjithfarė lloj pemėsh, kanė edhe falje nga Zoti i tyre (a ėshtė i njejtė) a si ai qė ėshtė pėrgjithmonė nė zjarr dhe u shuhet etja me ujė tė valė qė ua copėton zorrėt e tyre?

  16.
  Prej tyre ka asish qė vijnė tė dėgjojnė ty, por kur largohen prej teje, u drejtohen atyre qė kanė dije e u thonė: "Ēka tha ai (Muhammedi) mė parė?" Ata janė zemrat e tė cilėve ua ka vulosur All-llahu e ata udhėhiqen pas dėshirave tė veta.

  17.
  Kurse ata qė e gjetėn rrugėn e drejtė, Ai atyre u shton edhe me udhėzimin nė rrugėn e drejtė dhe u ofron mundėsi tė jenė edhe mė tė matur.

  18.
  Po ata a presin tjetėr, pos kijametit, i cili do t'u vijė befas, e parashenjat e tij tashmė kanė ardhur. E prej nga atyre kėshillimi (pendimi) kur t'u vijė kijameti?

  19.
  Atėherė, dije se nuk ka Zot tjeter pos All-llahut, kėrko falje pėr mėkatin tėnd, pėr tė besimtarėve e tė besimtareve, All-llahu e di pėr lėshimet tuaja (pėr vepra) dhe pėr vendin tuaj.

  20.
  E ata qė besuan po thonė: "Pėrse tė mos shpallet njė sure (qė na e obligon luftėn)?" E kur u shpall sureja e qartė dhe nė tė u pėrmed lufta, i sheh ata, tė cilėt kanė zemra tė sėmura (tė dyshimta), tė shikojnė me njė shikim si tė ishin nė agoni tė vdekjes. I gjetė e keqja!

  21.
  Njė respekt dhe njė fjalė e mirė (do tė ishte mė e mirė pėr ta). E kur ēėshtja (e luftės) tė jetė vendosur, do tė ishte mirė pėr ata tė jenė besnik ndaj All-llahut.

  22.
  A pritet prej jush (hipokritėve) qė nė nėse merrni sundimin (ose zbrapseni prej fesė islame) tė bėni trazira nė tokė dhe tė ndėrpreni lidhjet e akraballėkut?

  23.
  Tė tillėt janė qė All-llahu i mallkoi, i bėri tė shurdhėt dhe ua verbėroi tė parit e tyre.

  24.
  A nuk e studiojnė me vėmendje Kur'anin? Por jo, ata janė zemra qė kanė drynat e vet!

  25.
  Nuk ka dyshim se ata qė u kthyen prapa (nė mosbesim) pasi qė u ishte sqaruar rruga e drejtė, djalli ua hijeshoi dhe shpresė tė rrejshme u premtoi.

  26.
  Kėtė ngase atyre qė e urrejtėn atė qė e shpalli All-llahu (jehudive), u than: "Ne do t'ju dėgjojmė juve pėr disa ēėshtje!" Po All-llahu i di fshehtėsitė e tyre.

  27.
  E si do tė jetė atėherė puna e tyre kur engjėjt t'ua marrin shpirtin duke i rrahur fytyrave dhe shpinave tė tyre?

  28.
  E atė (dėnim) pėr shkak se ata ndoqėn rrugė tė cilėn All-llahu e urren, kurse e urrejtėn atė qė Ai e pėlqen, prandaj ua asgjėsoi veprat e tyre.

  29.
  A menduan atė qė nė zemrat e tyre kanė dyshim, se All-llahu nuk do tė zbulojė mllefin e tyre?

  30.
  E sikur tė kishim dashur Ne, do t'i tregonim ty se kush janė ata, e do ti njihje konkret po me siguri do t'i njohėsh pėrmes mėnyrės sė fjalės sė tyre, e All-llahu i di veprat tuaja.

  31.
  Ne do t'u sprovojmė juve, derisa t'i njohim (tė dihen konkretisht) luftėtarėt dhe ata qė ishin tė qėndrueshėm nga mesi juaj, po edhe do tė sprovojmė veprat tuaja.

  32.
  Ata qė nuk besuan dhe penguan tė tjerėt nga rruga e All-llahut edhe pse u ishte sqaruar rruga e drejtė, e kundėrshtuan tė dėrguarin, ata asgjė nuk mund t'i bėjnė dėm All-llahut dhe Ai do t'ua zhduk veprat e tyre.

  33.
  O ju besimtarė, respektonie All-llahun dhe respektonie tė dėrguarin, e mos i ēoni kot veprat tuaja!

  34.
  Ata qė nuk besuan dhe penguan tė tjerėt nga rruga e All-llahut, e pastaj vdiqėn duke qenė jobesimtarė, All-llahu kurrsesi nuk do t'ju falė atyre.

  35.
  Pra, mos u dobėsoni e tė kėrkoni pajtim (armėpushim), kur ju jeni ngadhnjyes dhe All-llahu ėshtė me ju dhe nuk u pakėson veprat tuaja.

  36.
  Vėrtet, jeta e kėsaj bote ėshtė vetėm lojė e dėfrim, e nėse besoni dhe ruheni prej tė kėqijave, Ai u jep shpėrblimin tuaj dhe nuk kėrkon pre jush tėrė psurinė tuaj (por njė pjesė).

  37.
  Pse sikur ra kėrkojė tėrė atė dhe t'ju shtrėngojė, ju do tė bėni koprraci dhe do tė dalė nė shesh ajo qė keni nė zemra.

  38.
  Ja, ju jeni ata qė ftoheni pėr tė dhėnė nė rrugėn e All-llahut (pėr luftė kundėr armikut tuaj), e dikush prej jush bėn koprraci, e kush bėn koprraci, ai bėn kundėr vetvetes, All-llahu s'ka nevojė, e ju jeni tė varfėr (keni nevojė). Po nėse ju i ktheni shpinėn, Ai do t'ju zėvendėsojė me njė popull tjetėr, qė nuk do tė jetė si ju.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:32

  48. Fet'h  1.
  Ne ty tė dhamė (vendosėm pėr) njė fitore tė sigurt.

  2.
  Ashtu qė All-llahu (pas fitores) tė liroi ty prej mėkateve (qė t'i mbathėn) tė mėparshme dhe prej atyre tė mėvonshme (kur njerėzit do tė pranojnė fenė islame dhe nuk do tė jenė mė mėkatarė) dhe ashtu tė plotėson mirėsinė e Vet ndaj teje nė rrugėn e drejtė.

  3.
  Dhe qė All-llahu tė ndihmon ty me njė ndihmė tė fortė.

  4.
  Ai ėshtė qė nė zemrat e besimtarėve dhuroi qetėsinė pėr ta shtuar ata bindjen nė besimin e vet qė kishin. Ushtritė e qiejve e tė tokės janė vetėm tė All-llahut, e All-llahut ėshtė shumė i dijshėm dhe shumė preciz.

  5.
  (E urdhėroi luftėn) Edhe pėr t'i shtie besimtarėt dhe besimtaret nė Xhennete nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenj e ku do tė jenė pėrgjithmonė, dhe pėr t'u shlyer tė kėqijat e tyre, e kjo ėshtė fitore e madhe te All-llahu.

  6.
  E nė anėn tjetėr, pėr t'i ndėshkuar hipokritėt dhe hipokritet, idhujtarėt dhe idhujtaret, mendimi i tė cilėve ndaj All-llahut ishte mendim i keq. Atyre u raftė e keqja! All-llahu shprehu urrejtje kundėr tyre dhe i mallkoi e Xhehennemin e pėrgatiti pėr ta, qė ėshtė vednbanim i keq.

  7.
  Edhe ushtritė (ndėshkuese) e qiejve e tė tokės janė vetėm tė All-llahut dhe All-llahu ėshtė i fuqishėm e i urtė.

  8.
  Ne tė dėrguam ty (Muhammed) dėshmitar, pėrgėzues dhe qortues.

  9.
  Qė ju (njerėz) t'i besoni All-llahut dhė tė dėrguarit tė Tij dhe atė ta pėrkrahni e ta respeketoni, e (All-llahun) ta madhėroni pėr ēdo mėngjes e mbrėmje.

  10.
  Ata qė tė zotohen ty, nė tė vėrtetė, ata i zotohen All-llahut, se dora e All-llahut ėshtė mbi duart e tyre. E kush e thyen (zotimin), ai e thyen vetėm nė dėm tė vetin, e kush e znaton atė qė i ėshtė zotuar All-llahut, Ai do t'i japė atij shpėrblim tė madh.

  11.
  Ata beduinė qė mbetėn pas (nuk erdhėn me ty) do tė thonė: "Neve na penguan pasuritė tona familjet tona, andaj ti kėrko falje pėr neve!" Ata flasin me gjuhėt e veta atė qė nuk e kanė nė zemrat e tyre. Thuaj: "Kush mund ta pengojė dėshirėn e All-llahut, nėse Ai dėshiron t'ju pėrfshijė juve ndonjė dėm, ose nėse Ai dėshiron t'ju gjejė ndonjė e mirė?" Jo, por All-llahu hollėsisht di pėr atė qė punoni ju.

  12.
  Por ju menduat se i dėrguari dhe besimtarėt kurrė nuk do tė kthehen tė familjet e veta dhe kjo (bindje) nė zemrat e tuaja duket e mirė dhe patėt mendim tė keq, ju ishit popull i shkatėrruar.

  13.
  E kush nuk i besoi All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, Ne pra, pėr jobesimtarėt kemi pėrgatitur zjarr shumė tė fortė.

  14.
  Vetėm i All-llahut ėshtė pushteti i qiejve dhe i tokės, Ai falė kė tė dojė dhe ndėshkon kė tė do, All-llahu ėshtė mėkatfalės Mėshirues.

  15.
  Kur tė shkoni ju pėr tė mbledhur prenė e luftės, ata qė ngelėn pas, do tė thonė: "Na lejoni edhe ne tė vijmė me ju!" Ata duan ta ndryshojnė vendimin e All-llahut! Ti thuaj: "Kurrsesi, ju nuk keni pėr tė ardhur me ne, kėshtu ka thėnė mė parė All-llahu!" E ata do t'ju thonė: "Jo, por ju na keni zili!" Po ata janė qė kuptojnė pak gjė.

  16.
  Atyre nga beduinėt qė ngelėn pas, thuaju: "Ju do tė ftoheni te njė popull luftarak e i fuqishėm, t'i luftoni ata ose tė dorėzohen (tė pranojnė fenė islame), e nėse pėrgjigjeni (nė thirrje), All-llahu ju jep shpėrblim tė mirė, e nėse nuk dilni sikurse ngelėt pa dalė mė parė, Ai ju ndėshkon me njė dėnim tė padurueshėm",

  17.
  Nuk ėshtė mėkat (tė ngelė pa dalė) pėr tė verbėrin, pėr tė ēalin, e as pėr tė sėmurin. E kush respekton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, Ai atė e shtie nė Xhennete ku rrjedhin lunenj, e kush ngel prapa, Ai atė e ndėshkon me njė dėnim tė dhembshėm.

  18.
  Vėrtet, All-llahu qe i kėnaqur me besimtarėt kur ata nėn hijen e atij druri zotoheshin ty dhe Ai e dinte se ē'kishin zemrat e tyre, andaj u dhuroi qetėsimin dhe sė shpejti i shpėrbleu me njė fitore (ēlirimin e Hajberit).

  19.
  Dhe me pre tė tjera tė mėdha, tė cilat i merrni, All-llahu ėshtė i gjithfuqishėm i urtė.

  20.
  All-llahu u premtoi juve pre tė shumta qė do t'i merrni, e kėtė (tė Hajberit) ua shpejtoi dhe pengoi duart e njerėzve kudėr jush, e qė kjo tė jetė njė shenjė e mirė pėr besimtarėt e edhe qė Ai t'ju drejtojė nė rrugėn e fortė.

  21.
  E edhe (pre) tė tjera, tė cilat ju nuk keni pasur fuqi t'i merrni, po All-llahu mbizotėroi atė, e All-llahu ka fuqi pėr ēdo gjė.

  22.
  Edhe sikur ata qė nuk besuan t'ju luftonin juve, ata do tė munden dhe do tė kthejnė prapa, pastaj nuk do tė gjejnė as mbrojtės, as ndihmės.

  23.
  (ky ėshtė) Ligji i All-llahut e ėshtė i kahershėm edhe ndėr tė parėt, nė ligjin e All-llahut nuk do tė gjesh ndryshime.

  24.
  Dhe Ai ėshtė qė pengoi duart e tyre prej jush dhe duart e tuaja prej tyre brenda nė Mekė, pasi qė u dha fitoren kundėr tyre, e All-llahu mbikėqyr atė qė ju punoni.

  25.
  Ata janė qė nuk besuan, ju penguan t'i afroheni xhamisė sė shenjtė (Qabes), duke i mbajtur kurbanet tė penguar tė arrini nė vendin e vet. E sikur tė mos kishte burra besimtarė dhe gra besimtare, qė ju nuk i dinit, e t'i sulmonit duke mos ditur, dhe me mbytjen e ndonjėrit prej tyre tė turpėroheni (zoti do t'ju jepte leje tė hyni nė Mekė). (E bėri atė) Pėr tė marrė All-llahu nė mėshirėn e vet atė qė do. Dhe sikur tė ishin tė ndarė, Ne do t'i dėnonim me njė dėnim tė rėndė ata prej tyre tė cilėt nuk besuan.

  26.
  Kur ata qė nuk besuan ndezėn nė zemrat e tyre euforinė, dhe atė kryelartėsi injorante (pagane), po All-llahu dhuroi qetėsimin e Vet dhe ndaj tė dėrguarit tė vet dhe ndaj besimtarėve dhe pėr ata zgjodhi besimin e drejtė (fjalinė: la ilahe il lell llah), pse ata ishin mė me meritė pėr tė dhe mė tė zotėt e saj, e All-llahu ėshtė i gjithdijshėm pėr ēdo send.

  27.
  All-llahu ėndrrėn e tė dėrguarit tė Vet e vėrtetoi me realitet: se me vullnetin e All-llahut do tė hyni nė xhaminė e shenjtė (nė Qabe) tė siguruar, tė rruani flokėt e kokave tuaja, t'i shkurtoni e nuk do tė keni frikė! Pra Ai ka ditur atė qė ju nuk e dinit, para kėsaj ju dha njė fitore tė shpejtė (Hajberin).

  28.
  Ai ėshtė qė e dėrgoi tė dėrguarin e Vet me udhėzim tė plotė dhe me fenė e vėrtetė, qė tė triumfojė mbi ēdo fe, e mjafton All-llahu dėshmitar.

  29.
  Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut, e ata qė janė me tė (sahabėt) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete, ti i sheh kah pėrulen (nė rukuė), duke rėnė me fytyrė nė tokė (nė sexhde), e kėrkojnė pre All-llahut qė tė ketė mėshir dhe kėnaqėsinė e Tij ndaj tyre. Nė fytyrat e tyre shihen shenjat e gjurmės sė sexhdes. Pėrshkrimi i cilėsive tė tyre ėshtė nė Tevrat dhe po ky pėrshkrim ėshtė edhe nė Inxhil. Ata janė si njė farė e mbjellė ku mbin filizi i vet, e ai trashet, pėrforcohet dhe qėndron nė trungun e vet, ajo e mahnit mbjellėsin. (All-llahu i shumoi). Pėr t'ua shtuar me ta mllefin jobesimtarėve. All-llahu atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira u premtoi falje tė mėkateve dhe shpėrblim tė madh.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:33

  49. Huxhurat  1.
  O besimtarė, mos bėni asgjė para (se tė orientoheni nė udhėzimet e) Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij, keni kujdes All-llahun, se me tė vėrtetė All-llahu i dėgjon tė gjitha dhe i di tė gjitha.

  2.
  O ju qė keni besuar, mos ngritni zėrin tuaj mbi zėrin e Pejgamberit dhe mos iu ngėrmoni atij si i ngėrmoheni njėri-tjetrit, e tė zhduken veprat tuaja duke mos ditur ju.

  3.
  Ata qė ulin zėrat e tyre pranė tė dėrguarit tė All-llahut., All-llahu zemrat e tyre i ka pėrshtatur pėr devotshmėri, ata kanė falje mėkatesh dhe shpėrblim tė madh.

  4.
  Ata qė thėrrasin pėrtej mureve, shumica e tyre janė qė nuk kuptojnė.

  5.
  E sikur ata tė bėnin durim derisa tė kishe dalė ti vetė, do tė ishte mė edukative pėr ta, po All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.

  6.
  O ju qė keni besuar, nėse ndonjė i pandėrgjegjshėm u sjell ndonjė lajm, ju shqyrtonie mirė, ashtu qė tė mos e goditni ndonjė popull pa e ditur realitetin, e pastaj tė pendoheni pėr atė qė keni bėrė.

  7.
  E, dijeni se nė mesin tuaj e keni tė dėrguarin e All-llahut. Sikur ai t'ju dėgjonte juve nė shumė ēėshtje, ju do tė pėsonit vuajtje, por All-llahu juve ua bėri tė dashur besimin dhe ua zbukuroi atė nė zemrat tuaja, ndėrsa mosbesimin, shfrenimin dhe kundėrshtimin, ua bėri qė t'i uureni. Tė tillė janė ata qė gjetėn rrugėn e drejtė.

  8.
  Kjo ėshtė dhuratė dhe begati prej All-llahut, e All-llahu ėshtė i dijshėm dhe i urtė.

  9.
  Nėse dy grupe besimtarėsh tentoj nė tė luftojnė ndėrmjet vete, ju pajtoni ata, e nė qoftė se ndonjėri prej tyre e sulmon tjetrin, atėherė luftonie atė grup qė vėrsulet me pa tė drejtė, derisa t'i bindet udhėzimit tė All-llahut, e nėse ktheheni, atėherė me drejtėsi bėni pajtimin ndėrmjet tyre, mbanie drejtėsinė, se vėrtet All-llahu i do tė drejtit.

  10.
  S'ka dyshim se besimtarėt janė vėllezėr, pra bėni pajtim ndėrmjet vėllezėrve tuaj dhe kinie frikė All-llahun, qė tė jeni tė mėshiruar (nga Zoti).

  11.
  O ju qė besuat, nuk bėn tė tallet njė popull me njė popull tjetėr, meqė tė pėrqeshurit mund tė jenė mė tė mirė nga ata tė cilėt pėrqeshin dikė tjetėr, e as gratė me gratė e tjera, sepse mund tė ndodhė qė gratė e tjera tė jenė mė tė mira se ato qė pėrqeshin (duke nėnēmuar njėri-tjetrin) dhe mos etiketoni njėri-tjetrin me llagape. Pas besimit ėshtė keq tė pėrhapet llagapi i keq. E ata qė nuk pendohen, janė mizorė.

  12.
  O ju qė keni besuar, largohuni prej dyshimeve tė shumta, meqė disa dyshime janė mėkat dhe mos hulumtoni pėr zbulimin e tė metave tė njeri tjetrit, dhe mos pėrgjoni njėri tjetrin; a mos ndonjėri prej jush dėshiron tė hajė mishin e vėllait tė vet tė vdekur? Atė pra e urreni! Kini frikė nga ndėshkimi i All-llahut, e All-llahu ėshtė mėshrues, Ai pranon shumė pendimin.

  13.
  O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s'ka dyshim se te All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat) e All-llahu ėshtė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė.

  14.
  Beduinėt thanė: "Ne kemi besuar!" Thuaj: "Ju nuk keni besuar ende, por thuani: ne jemi dorėzuar, e ende nuk po hyn besimi nė zemrat tuaja. E nėse e respektoni All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, Ai nuk ju pakėson asgjė nga veprat tuaja, se All-llahu ėshtė shumė mėkatfalės, shumė mėshirus".

  15.
  Besimtarė janė vetėm ata qė besuan All-llahut, tė dėrguarit tė Tij, e mandej nuk dyshuan dhe pėr hirė tė All-llahut luftuan me pasurinė dhe me jetėn e tyre. Tė tillė janė ata tė vėrtetit.

  16.
  Thuaj: "A ju ia bėni me dije All-llahut fenė tuaj (duke thėnė: ne besuam), kur All-llahu ėshtė Ai qė e di ē'ka nė qiej dhe ē'ka nė tokė dhe All-llahu ėshtė i dijshėm pėr ēdo send".

  17.
  Ata tė shprehin ty mirėnjohės (ta pėrmendin) qė u bėnė myslimanė. Thuaj: "Pranimin tuaj tė fesė islame mos ma njihni (mos ma pėrmendni) mua, por nėse jeni tė sinqertė All-llahu juve ju bėri mirė, kur ju udhėzoi pėr besim".

  18.
  S'ka dyshim se All-llahu e di fshehtėsinė e qiejve e tė tokės, All-llahu sheh atė qė punoni ju.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:34

  50. Kaf  1.
  Kaf, pasha Kur'anin e lavdishėm (do tė ringjalleni)!

  2.
  Por jo, ata u ēuditėn qė u erdhi i dėrguari (qortues) nga mesi tyre, andaj jobesimtarėt thanė: "Kjo ėshtė diēka shumė e ēuditshme.

  3.
  A pasi tė vdesim e tė bėhemi dhe (do tė kthehemi nė jetė)? Ai kthim ėshtė larg (mendjes e mundėsisė)!"

  4.
  Ne dimė se ē'pakėsohet (ē'tret) toka prej tyre. Te Ne ėshtė edhe libri qė ruan ēdo gjė (numrin e tyre, emrat, pjesėt e trupit).

  5.
  Ata pėrgėnjeshtruan tė vėrtetėn kur ajo u erdhi dhe ata janė nė gjendje tė luhatshme.

  6.
  A nuk shikojnė ata me vėmendje kah qielli se si mbi ta kemi ndėrtuar atė, e kemi zbukuruar atė duke mos pasur nė tė ndonjė zbrazėti.

  7.
  Edhe tokėn se si e kemi shtrirė, e nė tė kemi vendosur kodra pėrforcuese dhe kemi bėrė qė nė tė tė mbijnė gjithfarė bimėsh tė bukura.

  8.
  (I bėmė ashtu) Dėshmi tė dukshme dhe pėrkujtuese pėr secilin njeri qė ka drejtuar mendjen (te Zoti).

  9.
  Ne, nga qielli lėshuam shiun e dobishėm dhe mė tė bėmė qė tė kultivohen kopshte e drithėra tė korren.

  10.
  Dhe rritėm trungje tė gjata hurmash me frua tė paluara njėri mbi tjetrin.

  11.
  Ushqim pėr njerėz, dhe me tė, Ne e ngjallėm tokėn e vdekur, e kėshtu do tė jetė edhe ringjallja.

  12.
  Para tyre pėrgėnjeshtruan populli i Nuhut, banorėt e Bunarit (tė pusit) dhe Themudi.

  13.
  Edhe Adi, edhe Faraoni dhe vėllezėrit e Lutit.

  14.
  Edhe banorėt e Ejkes, populli i Tubbeit. Tė gjithė i pėrgėnjeshtruan tė dėrguarit, atėherė e merituan dėnimin Tim.

  15.
  A mos u lodhėm Ne me krijimin e parė? Jo, por ata janė nė njė huti rreth njė krijimi tė ri.

  16.
  Ne e kemi krijuar njeriun dhe dimė se ē'pėshpėritė ai nė vetvete dhe Ne jemi mė afėr tij se damari (qė rrah) i qafės sė tij.

  17.
  Dhe se kur dy engjėjt qėndrojnė pranė tij nė tė djathtė dhe nė tė majtė.

  18.
  Qė ai nuk hedh ndonjė fjalė e tė mos jetė pranė tij pėrcjellėsi i gatshėm.

  19.
  Agonia e vdekjes i vjen me atė tė vėrtetėn (i zbulohet ēėshtja e ahiretit); kjo ėshtė ajo prej sė cilės ke ikur.

  20.
  Dhe i fryhet surit, e ajo ėshtė dita e premtuar (pėr dėnim).

  21.
  E do tė vijė secili njeri bashkė me tė dhe grahėsi edhe dėshmitari.

  22.
  (I thuhet) Ti ishe nė njė huti nga kjo (ditė) e Ne ta tėrhoqėm perdėn tėnde dhe tash ti sheh shumė mprehtė.

  23.
  E shoku (pėrcjellėsi) i tij do tė thotė: "Kjo qė ėshtė te unė (regjistri i veprave) ėshtė gati.

  24.
  Ju tė dy (engjėjt) hidhinie nė Xhehennem secilin mohues kryeneē.

  25.
  Secilin pengues tė veprave, mizor e tė dyshimtė nė fe.

  26.
  I cili All-llahut i shoqėroi Zot tjetėr, pra hidhnie atė nė vuajtjet mė tė rėnda".

  27.
  E shoku i tij (djalli) thotė: "Zoti ynė, unė nuk u shmanga prej rrugės sė drejtė, por ai vetė ka qenė i humbur larg".

  28.
  Ai (All-llahu) thotė: "Mos u grindni tash para Meje, se Unė mė parė ju tėrhoqa vėrejtjen.

  29.
  Tek Unė nuk ndryshon fjala (vendimi) dhe Unė nuk jam zullumqar pėr robėrit".

  30.
  (Pėrkujto) Ditėn kur Ne Xhehennemit i themi: "A je mbushur?" E, ai thotė: "A ka ende?"

  31.
  Ndėrsa besimtarėve tė ruajtur Xhenneti u afrohet krejt afėr.

  32.
  Kjo ėshtė ajo qė u premtohet pėr secilin qė pendohet dhe qė e ruan besėn e dhėnė.

  33.
  Pėr secilin qė i ėshtė frikėsuar Zotit pa e parė dhe ka qenė i kthyer te Ai me zemėr tė sinqertė.

  34.
  (U thuhet) Hyni nė te, tė shpėtuar, se kjo ėshtė dita e pėrjetshme.

  35.
  Ata aty kanė ēka tė dėshirojnė, e te Ne ka edhe mė shumė.

  36.
  E sa e sa brezni para ty e kemi shkatėrruar e qė ishin mė tė fortė e mė tė shkathėt se kėta (idhujtarėt kurejshitė). Ata brodhėn andej e kėndej nėpėr tokė (pėr t'i ikur vdekjes). Por, a mos gjetėn rrugėdalje?

  37.
  Nė tė gjitha kėto, pėr atė qė ka mendje tė shėndoshė dhe qė i ka vėnė me vėmendje, ka argumente.

  38.
  Ne krijuam qiejt e tokėn dhe gjithēka ka ndėrmjet tyre brenda gjashtė ditesh dhe Ne nuk ndiem lodhje.

  39.
  Po ti (Mumahed) me durim pėrballo atė qė ata tė thonė, para lindjes sė diellit dhe para pėrendimit madhėro me falėnderim Zotin tėnd.

  40.
  Falu pėr hirė tė Tij edhe nė njė pjesė tė natės edhe pas sexhdes (pas namazit farz).

  41.
  Dhe vėni veshin thirrėsit kur thėrret nga ndonjė vend i afėrt.

  42.
  Ditėn kur e dėgjojnė thirrjen pėr tė vėrtetėn (ringjalljen), e ajo ėshtė dita e daljes (prej varrezave).

  43.
  S'ka dyshim se Ne japim vdekje dhe vetėm te Ne ėshtė kthimi i tyre.

  44.
  Ditėn kur me ata hapet toka e ata nguten (pėr vendtubim), e ai ėshtė njė tubim i lehtė pėr Ne.

  45.
  Ne dimė mė sė miri ēka thonė ata, e ti ndaj tyre nuk je ndonjė dhunues, ti kėshilloje me kėtė Kur'an atė qė i ka frikė kėrcėnimit Tim.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:35

  51. Dharijat  1.
  Pėr erėrat qė ngrehin dheun dhe e shpėrndajnė.

  2.
  Pėr retė qė e bartin shiun e rėndė.

  3.
  Pėr anijet qė lundrojnė lehtė.

  4.
  Pėr engjėjt qė bėjnė ndarjen e ēėshtjeve.

  5.
  S'ka dyshim se ajo qė u premtohet ėshtė e vėrtetė e sigurt.

  6.
  Dhe se shpėrblimi (gjykimi pėr vepra) dotė ndodhė pa tjetėr.

  7.
  Pėr qiellin plot rrugė.

  8.
  Ju gjendeni nė njė thėnie kontradiktore,

  9.
  Nga ai (besimi) zbrapset ai qė ishte zmbrapsur.

  10.
  Mallkuar qofshin gėnjeshtarėt!

  11.
  Ata tė cilėt janė gafilė nė injorancė (nė verbėri, nė padituri).

  12.
  E pyesin: "Kur ėshtė dita e gjykimit?"

  13.
  Dita kur ata digjen nė zjarr.

  14.
  Pėrjetonie dėnimin tuaj, ky ėshtė ai qė kėrkonit t'ju shpejtohet.

  15.
  Tė devotshmit janė nė kopshte e burime.

  16.
  Tė kėnaqur se kanė shtėnė nė dorė atė qė u dha Zoti i tyre, ata edhe mė parė (nė dynja) ishin mirėbėrės.

  17.
  Ata qenė tė cilėt pak flinin natėn.

  18.
  Dhe nė syfyr (kah mbarimi i natės) ata kėrkonin falje pėr mėkate.

  19.
  Dhe nė pasurinė e tyre kishin pėrcaktuar tė drejtė pėr lypėsin dhe pėr tė ngratin (qė ka nevojė por nuk lyp).

  20.
  Edhe nė tokė ka argumente pėr ata tė bindurit.

  21.
  Po edhe nė veten tuaj. A nuk jeni kah e shihni?

  22.
  E nė qiell ėshtė furnizimi juaj dhe ajo qė ju premtohet.

  23.
  Pasha Zotin e qiellit e tė tokės, kjo ėshtė njė e vėrtetė, ashtu siē ėshtė se ju flisni.

  24.
  A ke arritur tė dėgjosh ti pėr rrėfimin e musafirėve tė ndershėm tė Ibrahimit?

  25.
  Kur patėn hyrė te Ai dhe thanė: "Tė pėrshendesin me paqe!" (E mė vete tha): "Njerėz tė panjohur!"

  26.
  Dhe ai pa u vėrejtur shkoi te familja e vet dhe sollii njė viē tė majmė tė pjekur.

  27.
  Atė ua afroi atyre e tha: "Pėrse nuk po hani?"

  28.
  Dhe ndjeu njėfarė frike prej atyre, po ata thanė: "Mos kij frikė!" Mandej i dhanė myzhde pėr njė djalė tė dijshėm.

  29.
  E gruaja e tij nisi tė bėrtasė e i ra shuplakė fytyrės sė vet e tha: "Unė jam njė plakė qė nuk lind!"

  30.
  Ata (engjėjt) thanė: "Kėshtu ka thėnė Zoti yt, e Ai ėshtė i urti, i gjithdijshmi".

  31.
  Ai (Ibrahimi) tha: "E ē'ėshtė puna juaj, o ju tė dėrguar?"

  32.
  Ata thanė: "Ne jemi tė dėrguar te njė popull kriminel!"

  33.
  Qė tė hedhim mbi ta gurė nga balta (e pjekur)!

  34.
  (gurė) Tė shėnuar te Zoti yt, pėr ata qė i kaluan kufijtė (nė mėkate).

  35.
  Dhe kush ishte aty nga besimtarėt, Ne i nxorrėm (i larguam).

  36.
  Po nuk gjetėm aty pos njė shtėpie myslimane.

  37.
  Dhe Ne kemi lėnė aty shenjė dėnimit tė hidhur.

  38.
  (Kemi lėnė shenjė) Edhe nė Musain kur Ne e dėrguam te faraoni me fakte tė forta.

  39.
  E ai, me tėrė anėn (fuqinė) e vet, ia ktheu shpinėn dhe tha: "Ėshtė magjistar, ose ėshtė i ēmendur!"

  40.
  E Ne e kapėm atė dhe ushtrinė e tij dhe e hodhėm nė det, dhe ai e bėri veten tė jetė i sharė.

  41.
  Edhe nė Adin (kemi lėnė shenjė) kur Ne lėshuam kundėr tyre erėn rrėnuese,

  42.
  e cila nuk la send pa e shėndruar nė mbeturinė.

  43.
  Edhe Themudin kur atyre iu pat thėnė: kėnaquni deri nė njė kohė.

  44.
  E ata nga kryelartėsia nuk respektuan urdhėrin e Zotit tė tyre, andaj i pėrfshiu me rrufeja krismė, e ata e shihnin.

  45.
  Dhe nuk mundėn as tė ngrtiten e as t'i kndėrvihen.

  46.
  Edhe popullin e Nuhut (e dėnuam) qė ishte mė parė. Ai ishte njė popull i prishur.

  47.
  Ne, me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjėrojmė atė.

  48.
  Edhe tokėn Ne e kemi shtruar, sa shtrues tė mirė jemi.

  49.
  Dhe Ne krijuam prej ēdo sendi dy lloje (mashkull e femėr) qė ju tė pėrkujtoni (madhėshtinė e Zotit).

  50.
  Pra, ikni e mbėshtetnu te All-llahu, unė prej Tij jam njė qortues i hapėt.

  51.
  E mos i shoqėroni All-llahut edhe ndonjė zot tjetėr, edhe pėr kėtė unė jam i dėrguar prej Tij qė t'ju tėrheqė haptazi vėrejtjen.

  52.
  Ja, ashtu pra, edhe atyre qė ishin mė parė nuk u erdhi i dėrguar e qė nuk i thanė: "Ėshtė magjistar ose ėshtė i ēmendur!"

  53.
  A mos e porositėn njėri-tjetrin me kėtė? Jo, por ata janė popull renegat.

  54.
  Andaj ti larohu prej tyre, ti nuk je i qoruar.

  55.
  Vazhdo me kshillė, sepse kėshilla besimtarėve u bėn dobi.

  56.
  Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė.

  57.
  Unė nuk kėrkoj prej tyre ndonjė furnizim e as dėshiroj tė mė ushqejnė ata.

  58.
  All-llahu ėshtė furnizues i madh. Ai fuqiforti.

  59.
  S'ka dyshim se atyre qė bėnė mizori u pėrket dėnimi si pjesa e dėnimit tė shokėve tė tyre, andaj, tė mos e kėrkojnė shpejtimin e tij.

  60.
  Tė mjerėt ata qė nuk besuan pėr atė ditėn e tyre tė premtuar!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:35

  52. Tur  1.
  Pasha Turin.

  2.
  Dhe librin e shkruar nė rreshta.

  3.
  Nė lėkurė tė shtrirė.

  4.
  Pasha shtėpinė (Qaben) e vizituar (ose Bejti Mamurin nė qiell).

  5.
  Pasha kulmin e ngritur (qiellin).

  6.
  Pasha detin e mbushur (ose detin e ndezur flakė nė kijamet).

  7.
  Ėshtė e vėrtetė se dėnimi i Zotit tėnd pa tjetėr do tė ndodhė.

  8.
  Atė nuk ka kush qė mund ta largojė.

  9.
  Ditėn kur qielli bėn njė tronditje tė fortė.

  10.
  Dhe kodrat tė shkulen nga vendi e tė ecin.

  11.
  Atė ditė ėshtė mjerim i madh pėr gėnjeshtarėt.

  12.
  Tė cilėt luajnė tė zhytur nė besime tė kota.

  13.
  Ditėn kur me rrėmbim shtyhen nė zjarrin e Xhehennemit.

  14.
  Ky ėshtė ai zjarr, qė ju e keni pėrgėnjeshtruar.

  15.
  A mos ėshtė kjo ndonjė magji, apo nuk po shihni (jeni vebėruar siē u verbėruan nė dynja).

  16.
  Hyni nė tė! Pėr juve ėshtė njesoj, bėtė durim ose nuk bėtė. Shpėrbleheni me atė qė me veprat tuaja e merituat.

  17.
  Ata tė devotshmit janė nė kopshte e nė begati.

  18.
  Tė kėnaqur me atė qė u dha Zoti i tyre dhe qė i ruajti Zoti i tyre nga vuajtja e Xhehennemit.

  19.
  (U thuhet) Me tė mirėhani e pini, pėr atė qė vepruat mirė.

  20.
  Ata janė tė mbėshtetur nė koltukė tė renditur dhe Ne u shoqėruam atyre hyri symėdha.

  21.
  E ata qė vetė besuan, e edhe pasardhėsit e tyre ishin me besim,Ne atyre do t'ua shoqėrojmė pasardhsėsit e tyre dhe asgjė nuk u pakėsojmė nga veprat e tyre (prindėrve). Secili njeri ėshtė peng i asaj qė ka punuar.

  22.
  Ne atyre u shtojmė tė mirat me pemė e me mish qė ata e dėshirojnė.

  23.
  Aty njėri-tjetrit ia zgjasim gotėn, aty nuk ka fjalė tė kota e as mėkat.

  24.
  Nė mesin e tyre qarkullojnė shėrbėtoret si tė ishin margaritarė tė ruajtur.

  25.
  Dhe njėri-tjetrit i qasen duke i pyetur (pėr punėt e tyre nė dynja).

  26.
  (Kėta) Thonė: "Ne edhe kur ishim nė familjet tona, ishim ata qė frikėsoheshim.

  27.
  E All-llahu na dhuroi tė mira dhe na ruajti prej dėnimit tė erės (flakės) sė nxehtė tė zjarrit.

  28.
  Ne mė parė ishim ndėr ata qė lutėm Atė, e Ai ėshtė bamirės, meshirues".

  29.
  Pra ti pėrkujto (me Kur'an) se me dhuntimė e Zotit tėnd ti nuk je as falltor, as i ēmendur.

  30.
  E ata thonė: "Ai ėshtė poet, po presim kohėn ta zhdukė".

  31.
  Thuaj: "Pritni, se edhe unė do tė pres me ju".

  32.
  A mendjet (iluzionet) e tyre po u urdhėrojėn pėr kėtė, apo ata janė popull renegat?

  33.
  A mos ata thonė: "Ai (Muhammedi) e trilloi!" Jo, por ata nuk besojnė.

  34.
  Pra, nėse ata janė drejt, le ta sjellin njė ligjėrim si ai.

  35.
  A mos u krjuam prej kurgjėsė, apo ata vetė janė krijues?

  36.
  A mos ata i krijuan qiejt e tokėn, Jo, por ata nuk janė tė bindur.

  37.
  A mos te ata janė depot e Zotit tėnd, apo ata i mbizotėrojnė?

  38.
  A mos kanė ata shkallė tė larta qė nė to tė pėrgjojnė? Pra, pėrgjuesit e tyre le tė sjellin fakt tė sigurt!

  39.
  A mos vajzat janė tė Atij, kurse djemtė tuaj?

  40.
  A mos ti u kėrkon atyre shpėrblim, e ata janė tė ngarkuar nga tagri?

  41.
  A mos te ata janė fshehtėsitė, e ata i shkruajnė?

  42.
  A mos po tė kurdisin ndonjė kurt, po ata qė nuk besuan bijnė vetė nė kurth.

  43.
  A mos kanė ndonjė zot pos All-llahut? I lartė ėshtė All-llahu nga ai qė ata i shoqėrojnė.

  44.
  Edhe sikur ta shihnin qė u bie nga qielli ndonjė copė, ata do tė thoshin: "Ėshtė e re e dendur!"

  45.
  Po ti lėri ata derisa tė ballafaqohen nė ditėn e tyre, kur do tė shtangen.

  46.
  Ditėn kur dredhia e tyre nuk do t'u bėjė dobi asgjė e as do tė ndihmohen.

  47.
  Ėshtė e vėrtetė se ata qė bėnė zullum, kanė njė dėnim mė tė afėrt se sa ai (kijametit), por pjesa dėrmuesse e tyre nuk dinė.

  48.
  Ti bėn durim nė vendimin e Zotit tėnd, se ti je nėn mbikėqyrjen Tonė dhe kur tė ngrihesh madhėroje me falėnderim Zotitn tėnd!

  49.
  Edhe gjatė natės adhuroje Atė, si dhe kur yjet nuk nuk duken mė.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:36

  53. Nexhm  1.
  Pasha yllin kur bie (prej sė larti poshtė)!

  2.
  Shoku juaj (Muhamedi qė ju e njihni) nuk ka humbur, e as qė ka devijuar(nga e vėrteta)

  3.
  Dhe ai nuk flet nga dėshira e tuj.

  4.
  Ai (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr pos shpalljes qė i shpallet.

  5.
  Atė ia mėsoi, Ai fuqiforti (Xhibrili)

  6.
  Qė ka mendje precize dhe qė u pėrqėndrua nė formėn e vet (reale).

  7.
  Dhe ai (Xhibrili) ishte nė horizontin e lartė (nga lindja).

  8.
  Pastaj u lėshua dhe iu afrua.

  9.
  E ishte afėr sa dy harqe (dy kutė) apo edhe mė afėr.

  10.
  Dhe i shpalli robit tė Tij atė qė ia shpalli.

  11.
  Zemra nuk mohoi atė qė pa (me sy).

  12.
  A po i bėni polemikė atij pėr atė qė ka parė?

  13.
  Atė (Xhibrilin) e ka parė edhe herėn tjetėr

  14.
  (E ka parė) tek Sidretul Munteha

  15.
  Qė pranė saj ėshtė xhennetul Me'va (kopsht strehimi i...)

  16.
  Atėherė kur Sidrėn e mbuloi ēka e mbuloi

  17.
  Shikimi (i Muhamedit) as nuk lakoi e as nuk tejkaloi.

  18.
  Ai (Muhamedi) vėrtet, pa disa nga shenjat mė tė mėdha tė Zotit tė vet

  19.
  E ju, a e shihni Latin dhe Uzanė?

  20.
  Dhe atė tė tretin e tė fundin, Menatin (a kanė fuqi si Zoti i Muhamedit, e ju i konsideroni zota)!

  21.
  A mendoni se meshkujt janė tuajat, e tė Atij femrat?

  22.
  Atėherė ajo ėshtė njė ndarje e padrejtė!

  23.
  Ata (qė i adhuroni ju) nuk janė tjetėr, vetėm se emra qė ju dhe prindėrit tuaj i emėrtuat; All-llahu nuk zbriti pėr ta ndonjė fakt. Po ata (idhujtarėt), nuk ndjekin tjetėr vetėm se paragjykime dhe ēka duan vetė, megjithqė prej Zotit tė tyre u pat ardhur udhėzimi.

  24.
  A mos do t'i takojė njeriut ajo qė ai dėshiron (Jo)?

  25.
  E dihet se vetėm All-llahut i takon (sundimi) bota tjetėr dhe kjo botė.

  26.
  E sa engjėj ka nė qiej, e qė ndėrmjetėsimi i tyre nuk bėn dobi asgjė, vetėm pasi qė All-llahu tė japė leje pėr atė qė dėshiron dhe qė ėshtė i kėnaqur pėr tė.

  27.
  Ata qė nuk e besojnė jetėn tjetėr, ata engjėjt i emėrtojnė me emra femrash.

  28.
  Ata nuk dinė asgjė pėr atė (emėrtim), ata nuk ndjekin tjetėr vetėm paragjykime, e paragjykimi nuk ėshtė asgjė ndaj sė vėrtetės

  29.
  Andaj, ti largohu prej atij qė ia ka kthyer shpinėn Kur'anit dhe qė nuk do tjetėr vetėm jetėn e dynjasė!

  30.
  Ajo ėshtė e tėrė dituria qė kanė arritur, e Zoti yt di ėshtė ai qė di mė sė miri pėr atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe Ai di mė sė miri pėr atė qė ėshtė nė rrugėn e drejtė

  31.
  Dhe vetėm tė All-llahut janė ē'ka nė qiej dhe nė tokė - pėr t'i shpėrblyer ata qė bėnė keq me tė keqen e tyre dhe pėr t'i shpėrblyer ata qė bėnė mirė me tė mirėn e tyre

  32.
  Ata qė largohen prej mėkateve tė mėdha dhe prej punėve tė ndyta, pėrpos ndonjė pune tė imėt, s'ka dyshim se Zoti yt ėshtė qė gjerėsisht pėrfshin me falje, se Ai di mė sė miri pėr ju edhe para se t'ju krijojė edhe kur filloi krijimin tuaj nga dheu edhe kur ishit tė fshehur nė barqet e nėnave tuaja, pra mos lavdėroni veten, se Ai e di kush ėshtė mė i ruajtur

  33.
  A e ke parė atė qė u zmbrap (prej fesė),

  34.
  Qė dha pak e pastaj e ndėrpreu?

  35.
  A mos ėshtė qė tek ai ka njohuri pėr tė fshehtėn (;ėshtjen e dėnimit nė ahiret) dhe ai po e ditka?

  36.
  Apo nuk ėshtė informuar me atė qė ėshtė nė fletushkat e Musait

  37.
  Dhe tė Ibrahimit, qė gjithnjė i plotėsoi obligimet

  38.
  (Qė nė to shkruan) Se askush nuk e bartė barrėn (mėkatin) e tjetrit

  39.
  Dhe se njeriut nuk i takon tjetėr vetėm se ajo qė ka punuar

  40.
  Dhe se mundi i tij mė vonė (ditėn e gjyimit) do tė shihet

  41.
  Pastaj ai shpėrblehet me shpėrblimin mė tė plotė.

  42.
  Dhe se kthimi i fundt do tė jetė te Zoti yt.

  43.
  Dhe se Ai bėnė pėr tė qeshė dhe bėnė pėr tė qarė.

  44.
  Dhe se Ai ėshtė qė jep vdekje dhe jep jetė (gjallėri).

  45.
  Dhe Ai ėshtė qė krijoi llojet - mashkullin dhe femrėn

  46.
  Nga pika e farės qė hidhet

  47.
  Dhe se Atij i takon ngjallja e tjetėr (ringjallja nė ahiret).

  48.
  Dhe se Ai ėshtė qė pasuron dhe varfėron.

  49.
  Dhe se Ai ėshtė Zoti i Shi'rasė (ylli polar qė e adhuronin)

  50.
  Dhe Ai e shkatėrroi Adin e lashtė.

  51.
  Edhe Themudin, qė prej tyre nuk mbeti mė.

  52.
  Edhe popullin e Nuhut mė herėt, vėrtet ata ishin edhe mė zullumqarė dhe mė renegatė.

  53.
  Edhe Mu'tefikėn (venbanimin e popullit tė Lutit) e lėshoi prej sė larti.

  54.
  E i pėrfshiu ata ajo qė i pėrfshiu.

  55.
  Pra cilės sė mirė tė Zotit tėnd i ke dyshim?

  56.
  Ky (Muhamedi) ėshtė njė qortues i llojit tė qortuesve tė parė.

  57.
  E afėrta ėshtė afruar (kijameti).

  58.
  Poa All-llahut nuk ka kush qė mund ta tregon atė (ta pėngojė)!

  59.
  A prej kėtij ligjėrimi (Kur'ani) po ēuditeni?

  60.
  E po qeshni dhe nuk po qani?!

  61.
  Madje edhe e zėni nė asgjė.

  62.
  Pra, bini nė sexhde pėr All-llahun dhe adhuronie!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:36

  54. Kamer  1.
  Momenti (i katastrofės sė pėrgjigjthshme) ėshtė afruar, e hėna ėshtė ēarė (nė dysh).

  2.
  Po ata (idhujtarėt) edhe nėse shohin ndonjė argument (mrekulli) zbrapsen e thonė: "Kjo ėshtė magji e vazhdueshme!"

  3.
  Dhe pėrgėnjeshtruan, e ndoqėn dėshirat e veta, por ēdo ēėshtje arrinė cakun e fundit.

  4.
  Atyre u patėn ardhur aso lajmesh (tė popujve tė lashtė), ku ka mjaft qortime, (pėr ata qė kuptojnė).

  5.
  Urtėsi e pėrsosur (ėshtė Kur'ani)! Po sa bėjnė dobi qortimet!

  6.
  Pra, largohu prej tyre. ditėn kur thirrėsi (Israfili) kumton njė send tė tmerrshėm.

  7.
  Dalin prej varreve, e si karkaleca tė shpėrndarė e me shikim ė pėrulur.

  8.
  Duke shpejtuar drejt atij qė i thėrret, e, jobesimtarėt thonė: "Kjo ėshtė ditė e vėshtirė".

  9.
  Populli i Nuhut qė ishte para tyre pėrgėnjeshtroi, dhe robin Tonė (Nuhun) e quajti rrenacak dhe thanė: "I marrė!" dhe iu bė kėrcėnim.

  10.
  E ai iu drejtua Zotit tė vet: "Unė jam i mundur, prandaj mė ndihmo!"

  11.
  Atėherė Ne me njė shi tė vrullshėm i hapėm dyert e qiellit.

  12.
  Dhe Ne tokėn e zbėrthyem nė burime uji, kurse uji u bashkua siē ishte caktuar.

  13.
  E atė (Nuhun) e bartėm nė (anije) dėrrasash e shtyllash tė gojėzuara.

  14.
  Qė lundronte nė mbikėqyrjen Tonė. (I fundosėm) Si ndėshkim pėr atė (Nuhun) qė ishte mohuar (pėrbuzur).

  15.
  Atė (ngjarje) Ne e lamė kujtim, po a ka ndokush qė merr mėsim?

  16.
  E ēfarė ishte ndėshkimi Im dhe kėrcėnimi Im!

  17.
  Ne Kur'anin e bėmė tė lehtė pėr mėsim, po a ka ndokush qė merr mėsim?

  18.
  Adi pėrgėnjeshtroi, e ēfarė ishte ndėshkimi Im dhe kėrcėnimi?

  19.
  Atyre Ne njė ditė fatkeqe tė pėrjetshme u lėshuam njė erė tė fortė.

  20.
  I ngriste njerėzit si tė ishin trupa hurmash tė shkulura.

  21.
  Dhe ēfarė ishte ndėshkimi Im dhe vėrejtja Ime?

  22.
  Ne Kur'anin e bėmė tė lehtė pėr tė kuptuar, a ka ndokush qė merr kėshillė?

  23.
  Themudi pėrgėnjeshtroi tė dėrguarit.

  24.
  E thamė: "A tė shkojmė pas njė tė vetmit njeri qė doli nga mesi ynė, po Ne atėherė do tė jemi tė humbur nė njė marrėzi!"

  25.
  A, atij nga mesi jonė iu dha shpallja? Jo, por ai ėshtė njė gėnjeshtar mendjemadh.

  26.
  Mirėpo ata nesėr do tė kuptojnė se kush ėshtė gėnjeshtari, mendjemadhi!

  27.
  Ne atyre do t'ua dėrgojmė deven si sprovė e ti vetėm vėshtro dhe bėn durim.

  28.
  Dhe lajmėroji ata se uji ėshtė i ndarė pėr ta veē e veē, secili do tė paraqitet pėr tė pirė ujė nė rendin e vet.

  29.
  Po ata e ftuan shokun e vet, e ai mori dhe e theri atė.

  30.
  E ēfarė ishte ndėshkimi Im dhe kėrcėnimi Im?

  31.
  Ne lėshuam kundėr tyre njė ushtimė, e ata u bėnė si shtrojė vathi. (Mbeturinė e ushqimit tė kafshėve qė u shtohet).

  32.
  Ne Kur'anin e bėmė tė lehtė pėr kėshillė, po a ka ndokush qė merr mėsim?

  33.
  Populli i Lutit i pėrgėnjeshtroi vėrejtjet e pejgamberit tė vet.

  34.
  Ne atyre, pėrveē famijes sė Lutit tė cilėn e shpėtuam para se tė agonte, u lėshuam njė erė qė solli gurė mbi ta.

  35.
  (Shpėtimi ishte) Njė mirėsi nga ana Jonė, ashtu Ne shpėrblejmė atė qė falėnderon.

  36.
  Ai (Luti) u pat tėrhequr vėrejtjen atyre pėr dėnimin Tonė tė rėndė, por ata dyshuan nė ato kėrcėnime.

  37.
  Ata deshėn t'u afrohen mysafirėve tė tij Ne ua verbėruam sytė atyre, pra pėrjetoni ndėshkimin Tim dhe qortimet e Mia!

  38.
  E, atyre nė njė mėngjes tė hershėm u erdhi dėnimi i pėrhershėm.

  39.
  Pra, vuanie dėnimin Tim dhe qortimin Tim!

  40.
  Ne Kur'anin e bėmė tė lehtė pėr tė studiuar, a ka ndokush qė merr pėrvojė nga ai?

  41.
  Edhe rrethit tė faraonit i patėn ardhur shumė vėrejtje.

  42.
  Ata i pėrgėnjeshtruan tė gjitha argumentet Tona, prandaj Ne i dėnuam ashtu siē ėshtė dėnimi i njė ngadhėnjyesi, i njė fuqiploti.

  43.
  A jobesimtarėt tuaj janė mė tė vlefshėm se ata qė u pėrmendėn, apo ju keni ndonjė kontratė nė librat e qiellit?

  44.
  A mos po thonė: "Ne jemi njė grup ngadhėnjyes tok tė bashkuar?"

  45.
  Grupi, do tė pėsojė disfatė dhe ata do tė kthehen prapa.

  46.
  Por jo, afati i tyre ėshtė kijameti, e kijameti ėshtė edhe mė i vėshtirė, edhe mė i hidhur.

  47.
  S'ka dyshim se idhujtarėt kriminelė, janė edhe nė njė huti edhe nė zjarr tė madh.

  48.
  Ditėn kur me fytyrat e tyre do tė tėrhiqen zvarrė nė zjarr. "Vuanie dėnimin Sekar". (emėr i njė Xhehennemi).

  49.
  Ne ēdo send kemi krijuar me masė tė caktuar.

  50.
  Puna Jonė (nė krijim) ėshtė e shpejtė sa ēel e mshel sytė.

  51.
  Ne, ata qė ishin si ju i shkatėrruam, a ka ndokush qė merr mėsim?

  52.
  Dhe ēdo gjė qė ata e punuan, gjendet (e shkruar) nė shėnime.

  53.
  Dhe ēdo vepėr, qoftė e vogėl dhe qoftė e madhe ėshtė rradhitur (evidentuar nė Lehvi Mahfudh).

  54.
  Ėshtė e vėrtetė se tė devotshmit do tė jenė nė Xhennete e nė lumenj.

  55.
  Nė njė vend tė kėnaqshėm, te Sunduesi i plotfuqishėm (te All-llahu).

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:37

  55. Rahman  1.
  Rrahmani - Mėshiruesi (Zoti ynė),

  2.
  Ai ia mėsoi Kur'anin

  3.
  E krijoi njeriun.

  4.
  Ia mėsoi atij tė folurit (tė shprehurit, tė shqiptuarit).

  5.
  Dielli dhe hėna udhėtojnė sipas njė pėrcaktimi tė saktė.

  6.
  Edhe yjet edhe bimėt i bėjnė pėrulje (dėshirės sė Rrahmanit).

  7.
  Ai e ngriti edhe qiellin dhe Ai vuri drejtėsinė.

  8.
  Qė tė mos kaloni kufirin nė drejtėsi.

  9.
  Edhe ju mbani me drejtėsi peshojėn, e mos leni mangu nė peshojė!

  10.
  Ai edhe tokėn e bėri tė shtrirė pėr krijesat.

  11.
  Nė tė ka pemė tė llojllojta, ka edhe hurma me shporta tė mbėshtjella.

  12.
  Edhe drithi me kashtėn e tij edhe bimėt aromatike (ose ushqyese).

  13.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerėz dhe ju o xhinė)?

  14.
  Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enė balte) e pjekur.

  15.
  Dhe Ai krijoi xhinėt nga flaka (pa tym) e zjarrit.

  16.
  E, cilėn begati tė Zotit tuaj e mohoni?

  17.
  Zot i dy lindjeve dhe Zot i dy perėndimeve.

  18.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj e mohoni.

  19.
  Ai e lejoi dy detet tė puqen ndėrmjet vete.

  20.
  Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk kapėrcejnė.

  21.
  E, cilė tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  22.
  Prej atyre tė dyve nxirren margaritarė e diamantė.

  23.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  24.
  Dhe tė Atij janė anijet lundruese tė ngritura lart si kodra nė det.

  25.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  26.
  Ēdo gjė qė ėshtė nė tė (nė tokė) ėshtė zhdukur.

  27.
  E do tė mbetet vetėm Zoti yt qė ėshtė i madhėruar e i nderuar!

  28.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  29.
  (Ai mbetet) Atij i drejtohet me lutje kush ėshtė nė qiej e nė tokė dhe Ai nė ēdo moment ėshtė i angazhuar nė ēėshtje tė reja (falė mėkate, largon brengosje, jep jetė, jep vdekje, krijon gjendje, zhduk tė tjera etj.).

  30.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  31.
  Ne do tė merremi me (llogarinė pėr) ju, o ju dy tė rėndėsishmit (njerėz dhe xhinė).

  32.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni ju?

  33.
  O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė (por ju nuk e keni atė).

  34.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  35.
  Juve dy grumbujve u derdhet pėrmbi flakė zjarri dhe do t'u derdhen rem i shkrirė e nuk do tė keni mundėsi tė mbroheni.

  36.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  37.
  E kur tė ēahet qielli e bėhet kuq si vaji i shkrirė.

  38.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  39.
  Atė ditė nuk pyetet pėr mėkatin e tij, as njeriu as xhini.

  40.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  41.
  Kriminelėt njhen me tiparet e tyre, andaj me rrėmbim kapen pėr flok dhe pėr kėmbėt e tyre.

  42.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  43.
  Ja, ky ėshtė Xhehennemi, tė cilin kriminelėt e mohonin.

  44.
  Ata do tė sillen vėrdallė ndėrmjet atij (zjarrit) dhe ujit tė valė deri nė kulminacion.

  45.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  46.
  E, pėr atė qė i pat frikė paraqitjes para Zotit tė vet, janė dy Xhennete.

  47.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  48.
  (Xhennete) plot degė me gjethe e pemė.

  49.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  50.
  Nė ata tė dy janė dy kroje qė rrjedhin.

  51.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  52.
  Nė ata tė dy, prej tė gjitha pemėve ka nga dy lloje.

  53.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  54.
  Tė mbėshtetur nė kolltukė qė i kanė mbulesat e kadifesė, dhe pemėt e atyre dy Xhenneteve janė krejt afėr.

  55.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  56.
  Aty janė ato qė pėrqėndrojnė shikimet e tyre (vetėm nė burrat e vet) e qė nuk i ka prekur kush para tyre, as njerėz, as xhin.

  57.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  58.
  Ato janė si xhevahiri e diamanti (tė kuqrremta nė tė bardhė)

  59.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  60.
  A mund tė jetė shpėrblimi i veprės sė mirė diē tjetėr, pos tė sė mirės!

  61.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  62.
  E nėn ato dy (Xhennete) janė edhe dy Xhennete.

  63.
  Po cilėn tė mirė nga tė Zotit tuaj po e mohoni?

  64.
  Nga gjelbėrimi i shumtė duken tė mbyllura nė tė zi.

  65.
  E, cilėn nga tė mirat e Zotit tuaj po e mohoni?

  66.
  Aty janė dy burime qė gjithnjė gurgullojnė.

  67.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  68.
  Aty, nė ata tė dy, ka hurma dhe shegė.

  69.
  E cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  70.
  Aty janė ato (gra) tė ndershme e tė bekuara.

  71.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  72.
  Ato janė hyri qė e kufizojnė ndejėn vetėm nė shtėpinė (tėnde).

  73.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  74.
  Ato nuk i ka prekur kush para tyre, as njeriu as xhini.

  75.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

  76.
  Aty rrinė tė mbėshtetura nė mbėshtetėse tė gjelbra e shtroja tė bukura.

  77.
  E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni/

  78.
  I lartėsuar ėshtė emri i Zotit tėnd, tė madhėruar e tė nderuar!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:38

  56. Wakia  1.
  E kur tė ngjajė ndodhia (kijameti).

  2.
  Realitetin e asaj ndodhie nuk ka kush qė do ta pėrgėnjeshtrojė.

  3.
  Ajo ėshė qė rrėzon, ėshtė qė grit (lart).

  4.
  (ajo ndodh) Kur toka tundet me dridhje tė forta.

  5.
  E kodrat shkapėrderdhėn e bėhen copė e thėrmi.

  6.
  E bėhen pluhur i shpėrndarė.

  7.
  Dhe ju tė ndaheni nė tri grupe.

  8.
  E ata tė djathtit, kush janė ata tė djathtit se?

  9.
  Po tė majtit, kush janė ata tė majtit?

  10.
  Ndėrsa tė pėrparmit janė tė dalluar (janė nė ballė).

  11.
  Ata pra, janė mė tė afruarit (te Zoti).

  12.
  Janė nė Xhennetet e begatshme.

  13.
  (ata janė) Shumė prej (popujve) tė hershmėve.

  14.
  E janė pak prej tė mėvonshmėve.

  15.
  Janė nė shtretėr tė qėndisur me ar.

  16.
  Tė mbėshtetur nė to pėrballė njėri-tjetrit.

  17.
  Atyre u shėrbejnė djelmosha tė gjithmonshėm.

  18.
  Me gastare, me ibrigė dhe me gota tė mbushura plot prej burimit.

  19.
  Prej sė cilės pije (vere) as nuk u dhėmb koka, as nuk dehen.

  20.
  Edhe pemė sipas dėshirės sė tyre.

  21.
  Edhe mish shpezėsh, cilin ta duan.

  22.
  Dhe (gratė e tyre janė) hyri symėdha.

  23.
  Si tė ishim inxhi tė ruajtura.

  24.
  Shpėrblim pėr atė, qė ata punuan.

  25.
  Aty nuk dėgjojnė fjalė tė kėqija as qė janė mėkat (gėnjeshtėr).

  26.
  Vetėm thėnie: selam pas selami.

  27.
  E pėr sa u pėrket atyre tė djathtėve, ēka ėshtė gjendja e tė djathtėve?

  28.
  Janė nėn drunj tė pemėve pa therra (pa gjemba).

  29.
  Tė bananeve me fruta palė-palė.

  30.
  Nėn hije tė pėrhershme.

  31.
  Pranė ujit rrjedhės.

  32.
  Edhe ndėr pemė shumė llojesh.

  33.
  Qė as nuk ndėrprehen, as nuk janė tė ndaluara.

  34.
  Edhe shtretėr tė lartė (ose gra tė larta).

  35.
  Ne i kemi krijuar ato nė njė krijim tė ri (formė tė re).

  36.
  Dhe ato i kemi bėrė virgjėresha.

  37.
  Tė dashuruara (pėr burrat e vet), tė njė moshe.

  38.
  (Ato janė) Pėr ata tė djathtėt.

  39.
  (Tė djathtėt) Janė shumė nga tė parėt (tė hershmit).

  40.
  Janė shumė nga mė tė vonshmit.

  41.
  E tė majtit, ē'ėshtė puna e tė majtėve?

  42.
  Janė nė vapė tė zjarrit dhe nė ujė tė valė.

  43.
  Dhe nė errėsirė nga tymi.

  44.
  As e freskėt e as e kėndshme.

  45.
  Ata pėrpara kėsaj kanė qenė tė dhėnė pas komoditetit (qejfeve).

  46.
  Dhe ata ishin vazhdimisht nė mėkatin e madh.

  47.
  Dhe ishin qė thonin: "A pasi tė vdesim, tė bėhemi dhé e eshtra tė kalbur, njėmend do tė ringjallemi?

  48.
  A edhe prindėrit tanė tė hershėm?

  49.
  Thuaj: "Edhe tė parėt edhe tė fundit!"

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:38

  50.
  Kemi pėr t'u tubuar nė njė ditė tė caktuar!

  51.
  Pastaj ju, o tė humbur e gėnjeshtarė!

  52.
  Keni pėr tė ngrėnė prej pemės Zekumė!

  53.
  Prej saj keni pėr t'i mbushur barqet!

  54.
  E menjėherė pas do tė pini prej ujit tė vluar!

  55.
  Do tė pini si deveja e etshme!"

  56.
  Kjo ėshtė mirėseardhja e tyre ditėn e gjykimit.

  57.
  Ne u kemi krijuar juve, e pėrse nuk pranoni (ringjalljen)?

  58.
  A mė tregoni pėr farėn qė e derdhni,

  59.
  A ju e krijoni atė, apo Ne jemi qė e krijojmė?

  60.
  Ne e kemi caktuar (dhe barazuar) ndėrmjet jush vdekjen dhe Ne nuk ka kush qė mund tė na pengojė.

  61.
  Qė t'ju zėvendėsojmė me tė tjerė si ju dhe t'ju krijojmė rishtazi siē nuk dini ju.

  62.
  Ju e keni tė njohur zanafillėn e parė, e pėrse nuk mendoni.

  63.
  A nuk e shihni atė qė e mbillni?

  64.
  A ju e bėni tė mbijė ajo, apo Ne e bėjmė tė mbijė?

  65.
  Sikur Ne tė dėshironim, do ta bėnim atė tė thyer (tė shkatėrruar) e ju do tė mbeteshit gjithmonė tė habitur (duke thėnė).

  66.
  S'ka dyshim se ne mbetėm tė dėmtuar.

  67.
  Po jo, ne mbetėm pa tė (tė varfėruar).

  68.
  A e shihni ujin qė po e pini?

  69.
  A ju e lėshoni atė prej reve, apo Ne jemi qė e lėshojmė?

  70.
  Sikur Ne tė dėshirojmė, e bėjmė atė tė njelmėt, pėrse nuk falėnderoni?

  71.
  A e keni parė zjarrin qė ju e ndizni?

  72.
  A ju krijuat drurin e tij, apo Ne jemi krijues?

  73.
  Ne e bėmė atė si pėrkujtim (pėr zjarrin e Xhehennemit) dhe tė nevojshėm pėr ata nė vende tė pabanuara (nė shkretėrirė).

  74.
  Pra, ti lartėsoje emrin e Zoti tėnd tė madh.

  75.
  Betohem nė shuarjen (pėrėndimin) e yjeve.

  76.
  E ai ėshtė betim i madh, sikur ta dini!

  77.
  Se me tė vėrtetė ai ėshtė Kur'an i famshėm.

  78.
  Ėshtė nė njė libėr tė ruajtur.

  79.
  Atė nuk e prek kush, vetėm tė pastrit (melaiket).

  80.
  Ėshtė i zbritur prej Zotit tė botėve.

  81.
  A, ndaj kėtij ligjėrimi (Kur'ani) ju jeni tė luhatshėm (tė pavendosur)?

  82.
  Dhe falėnderimin pėr furnizimin tuaj, ju jeni qė e gėnjeni.

  83.
  Pėrse, pra kur arrin shpirti nė fyt,

  84.
  E ju nė atė moment shikoni (se ē'po i ngjet).

  85.
  E Ne jemi mė afėr tek ai se ju, por ju nuk shihni.

  86.
  Dhe pėrse, nėse ju nuk jeni pėrgjegjės (pėr vepra),

  87.
  (Pėrse) Nuk e ktheni atė (shpirtin tė mos dalė).

  88.
  E nėse ai (i vdekuri) ėshtė prej tė afėrmėve (tė Zotit).

  89.
  Ai ka (te Zoti) kėnaqėsi, furnizim tė mirė dhe Xhennet tė begatshėm.

  90.
  Po nė qoftė se ėshtė nga tė djathtėt?

  91.
  Pra, ty tė qoftė selam prej tė djathtėve (i thuhet).

  92.
  E nė qoftė se ėshtė prej gėnjeshtarėve tė humbur,

  93.
  Mirėseardhja e tyre ėshtė pritje me ujė tė valė.

  94.
  Dhe djegie nga zjarri i Xhehennemit.

  95.
  E s'ka dyshim se kjo ėshtė ajo e vėrteta e sigurt.

  96.
  Pra ti lartėso Zotin tėnd tė madhėruar

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:39

  57. Hadid  1.
  All-llahun e lartėsoi me adhurim ē'ka nė qiej e nė tokė dhe Ai ėshtė i gjithfuqishmi, i urti.

  2.
  I Tij ėshtė pushteti nė qiej e nė tokė, Ai jep jetė dhe Ai jep vdekje dhe Ai ka fuqi pėr ēdo send.

  3.
  Ai ėshtė i pari qė s'ka fillim dhe i fundit qė s'ka mbarim, i dukshmi dhe i padukshmi, dhe Ai ėshtė mė i dijshmi pėr ēdo gjė.

  4.
  Ai ėshtė qė krijoi qiejt dhe tokėn vetėm pėr gjashtė ditė, pastaj mbisundoi Arshin. Ai e di ēka futet nė tokė dhe ēka del prej saj, ēka zbret nga qiellit dhe ēka ngritet nė tė, dhe Ai ėshtė me ju kudo qė tė jeni, All-llahu ėshtė pėrcjellės i asaj qė punoni.

  5.
  Vetėm i Tij ėshtė sundimi i qiejve dhe i tokės dhe vetėm tek All-llahu kthehen tė gjitha ēėshtjet.

  6.
  Ai e ngėrthen (e zgjaton) natėn nė ditė dhe e ngėrthen (zgjaton) ditėn nė natė dhe Ai ėshtė qė i di tė fshehtat nė gjoksa.

  7.
  Besoni All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij dhe jepni nga ajo qė Ai u bėri trashėgues nė tė, se ata qė besuan prej jush dhanė pėr hir tė Zotit, ata kanė shpėrblim tė madh.

  8.
  Ē'keni ju qė nuk i besoni All-llahut, kur i dėrguari i Tij ju thėrret t'i besoni Zotit tuaj, nėse jeni besimtarė (o sot o kurrė).

  9.
  Ai robit tė vet i shpall argumente tė qarta pėr t'iu nxjerrė juve prej errėsirave nė dritė. E, s'ka dyshim se All-llahu ėshtė i butė e i mėshirshėm ndaj jush.

  10.
  E, ē'keni ju qė nuk jepni pėr nė rrugėn e All-llahut, kur dihet se All-llahut i mbesin trashėgim qiejt e tokė? Nuk janė tė barabartė prej jush ata qė dhanė nga pasuria e tyre dhe luftuan para ēlirimit, sepse tė tillėt kanė vlerė mė tė madhe nga ata qė dhanė dhe luftuan pas. Por tė gjithėve All-llahu u premtoi tė mirat; All-llahu di ēka punoni.

  11.
  Kush ėshtė ai qė i huazon All-llahut njė hua tė mirė e qė Ai t'ia shumėfishojė atė dhe ai ka njė shpėrblim tė mirė.

  12.
  (Pėrkujto) Ditėn kur i sheh besimtarėt dhe besimtaret qė drita e tyre flakėron para tyre dhe nė tė djathtė tė tyre. (U thuhet) Myzhde e juaj sot janė Xhennetet nėn tė cilat rrjedhin lumenj, aty do tė jeni pėrgjithmonė. E ajo ėshtė fitore e madhe.

  13.
  Ditėn kur hipokritėt dhe hipokritet atyre qė besuan u thonė: "Na pritni (ose na shikoni) tė ndriēohemi prej dritės suaj!" U thuhet: "Kthehuni prapa jush (nė dynja) e kėrkoni ndonjė dritė!" Atėherė vihet ndėrmjet tyre njėfarė muri qė ka njė derė, e brendia e tij ėshtė mėshirė (Xhenneti), e ana e jashtme e tij ėshtė dėnimi (zjarri).

  14.
  (Hipokritėt e mbetur nė errėsirė) I thėrrasin ata (besimtarėt): "A nuk kemi qenė edhe ne sė bashku me ju!? (Besimtarėt pėrgjigjen): "Po, por ju e shkatėrruat veten (me hipokrizi), ju prisnit kob tė zi pėr besimtarėt, ju dyshonit nė ēėshjtet e fesė dhe ju mashtruan shpresat e kota deri kur ju erdhi caktimi i All-llahut (vdekja) dhe ashtu, pėrkitazi me All-llahun, mashtruesi ju mashtroi.

  15.
  E sot, prej jush nuk pranohet ndonjė kompensim e as prej atyre qė nuk besuan, vendi juaj ėshtė zjarri, ai ėshtė ndihma juaj: sa pėrfundim i keq ėshtė ai".

  16.
  A nuk ėshtė koha qė zemrat e atyre qė besuan tė zbuten me kėshillat e All-llahut dhe me atė tė vėrtetėn qė zbriti (me Kur'an), e tė mos bėhen si ata, tė cilėve u ėshtė dhėnė libri mė parė e zgjati koha dhe zemrat e tyre u shtangėn e shumė prej tyre janė jashtė rrugės.

  17.
  Dinie se All-llahu e ngjall tokėn pas vdekjes sė saj. Ne ua kemi sqaruar argumentet ashtu qė tė kuptoni.

  18.
  S'ka dyshim se ata qė japin lėmoshė (sadaka) dhe qė sinqerisht japin pėr hir tė All-llahut, atyre u shumėfishohet dhe ata kanė shpėrblim tė madh.

  19.
  Ata qė besuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ata janė tė sinqertit dhe dėshmorėt tek Zoti i tyre, ata kanė shpėrblimin e vet dhe dritėn e vet, ndėrsa ata qė e mohuan dhe pėrgėnjeshtruan faktet Tona, ata janė banues tė Xhehennemit.

  20.
  Ju njerėz dinie se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer e llomitur, e nė botėn tjetėr ėshtė dėnimi i rėndė, por edhe falje mėkatesh dhe dhurim i kėnaqėsisė nga All-llahu; pra jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se pėrjetim mashtrues.

  21.
  Shpejtoni nė atė qė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe Xhennetit qė gjėrsia e tij ėshtė si gjerėsia e qiellit e e tokės, i pėrgatitur pėr ata qė i besuan All-llahut dhe tė dėrguarve tė Tij. Ajo ėshtė dhunti e All-llahut qė ia jep kujt tė dojė, e All-llahu ėshtė dhurues i madh.

  22.
  Nuk ndodh asnjė fatkeqėsi nė tokė e as nė trupin tuaj, e qė tė mos jetė nė shėnime (libėr - Levhi Mahfudh) para se tė ngjajė ajo, e kjo pėr All-llahun ėshtė lehtė.

  23.
  Ashtu qė tė mos dėshproheni tepėr pėr atė qė u ka kaluar, e as tė mos gėzohi tepėr me atė qė Ai u ka dhėnė, pse All-llahu nuk e do asnjė arrogant qė u lavdėrohet tė tjerėve.

  24.
  Tė cilėt vetė bėjnė koprraci dhe me koprraci i kėshillojnė njerėzit. E kush largohet prej dhėnies, le ta dijė se All-llahu ėshtė i begatshėm, i lavdishėm.

  25.
  Ne i dėrguam tė dėrguarit Tonė me dokumente tė qarta dhe Ne zbritėm me ata librin dhe drejtėsinė qė t'i pėrmbahen njerėzit tė sė drejtės. Ne e kemi zbritur edhe hekurin qė nė tė ka forcė tė fortė dhe dobi pėr njerėz, e edhe pėr t'u ditur tek All-llahu se kush ndihmon Atė (rrugėn e Tij) dhe tė dėrguarit e Tij duke i besuar tė fshehtės. S'ka dyshim se All-llahu ėshtė i fuqishėm, mbizotėrues.

  26.
  Ne Nuhun dhe Ibrahimin i zgjodhėm tė dėrguar e pasardhėsve tė atyre dyve ua dhamė pejgamberllėkun dhe librin, e disa prej tyre i udhėzuan nė rrugė tė drejtė po shumė prej tyre mbetėn jashtė rrugės.

  27.
  Pastaj vazhduam pas tyre me tė dėrguarit Tanė, e pas tyre dėrguam Isain tė birin e Merjemes dhe atij i dhamė Inxhillin, e nė zemrat e ithtarėve tė tij dhuruam butėsi e mėshirė, ndėrsa murgėsinė ata vetė e shpikėn. Ne atė nuk ua bėmė obligim atyre, mirėpo edhe pse kishin pėr qėllim me tė vetėm tė arrijnė kėnaqėsinė e All-llahut, ata nuk iu pėrmbajtėn asaj si duhet pėrmbajtur, prandaj atyre qė besuan, Ne u dhamė shpėrblimin e tyre, po shumica prej tyre janė mėkatarė (jobesimtarė).

  28.
  O ju qė keni besuar, kinie frikė All-llahun dhe vazhdoni me besim ndaj tė dėrguarit tė Tij, se Ai ju jep dyfish nga mėshira e tij, ju dhuron dritė qė ecni me tė, ju falė mėkatet tuaja All-llahu ėshtė mekatfalės, mėshirues.

  29.
  Le ta dinė ithtarėt e librit se ata nuk kanė asgjė nė dorė nga mirėsia e All-llahut dhe se e gjithė e mira (pejgamberllėku, shpallja) ėshtė nė dorė tė All-llahut, e Ai ia jep kujt tė dojė, All-llahu ėshtė dhurues i madh.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:40

  58. Muxhadele  1.
  Vėrtet, All-llahu dėgjoi fjalėt e asaj e cila bisedoi me ty lidhur mė burrin e vet, qė u ankua te All-llahu; prandaj All-llahu e dėgjon bisedėn tuaj, All-llahu dėgjon ēdo bisedė dhe sheh ēdo punė.

  2.
  Ata prej jush qė bėjnė "Dhihar" (epėrsia ime ndaj teje ėshtė haram si epėrsia ndaj nėnės sime) ndaj grave tė veta, nė tė vėrtetė ato nuk janė nėnat e tyre, nėnat e tyre janė vetėm ato qė i kanė lindur ata, ndėrsa ata janė duke thėnė fjalė tė irituara dhe gėnjeshtra, por All-llahu ėshtė qė lė shumė pa marrė nė pėrgjegjėsi dhe shumė falė.

  3.
  Ata qė krahasojnė (me nėna) dhe largohen nga gratė e veta, e pastaj zbrapsen nga ajo qė kanė thėnė, janė tė obliguar qė para se tė kontaktojnė ndėrmjet vete ta lirojnė njė rob. Kjo ėshtė dispozitė me tė cilėn porositeni, e All- llahu ėshtė i njohur hollėsisht me atė qė ju punoni.

  4.
  E kush nuk gjen (rob pėr lirim), atėherė le tė agjėrojė dy muaj rresht para se tė kontaktojnė, e kush nuk mundet, atėherė le t'i ushqejė gjashtėdhjetė tė varfėr. Kjo (dispozitė ju shėrben) pėr tė vėrtetuar ju se besoni All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij (e jo zakonet injorante). Kėto, pra janė pėrcaktimet e All-llahut. Ndėrkaq, mohuesit kanė dėnim tė rėndė.

  5.
  Ėshtė e vėrtetė se ata qė i kundėrvihen All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, janė tė mposhtur, ashtu siē u mposhtėn ata pėrpara tyre. Mirėpo, Ne u kemi shpallur fakte tė qarta, e pėr mohuesit ėshtė njė dėnim i turpshėm.

  6.
  Nė ditėn kur All-llahu i ringjall ata tė gjithė, i njofton me atė qė kanė punuar, pse All-llahu ka mbajtur ato shėnime, edhe pse ata i kanė harruar. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo send e sheh dhe e pėrcjell.

  7.
  A nuk e di ti (o dėgjues) se All-llahu di ēka ka nė qiej dhe ēka nė tokė?! Nuk bėhet bisedė e fshehtė mes tre vetave e tė mos jetė Ai i katėrti; e as mes pesė vetave e tė mos jetė Ai i gjashti, e as mes mė pak vetave dhe as mes mė shumė vetave, e tė mos jetė Ai me ta, kudo qė tė jenė. Pastaj, nė ditėn e kijametit i njofton ata me atė qė kanė punuar. All-llahu ka pėrshirė ēdo send nė dijen e vet.

  8.
  A nuk i sheh ata qė ishin tė ndaluar tė bisedojnė fshehtė, se si i kthehen pėrsėri asaj nga e cila ishin tė ndaluar dhe pėshpėrisin pėr ēka ėshtė mėkat, pėr ēka ėshtė mizori ēka ėshtė nė kundėrshti tė tė dėrguarit. Ata kur vijnė te ti, tė pėrshėndesin me atė qė All-llahu nuk tė pėrshėndet dhe vetėmevete thonė: "Pėrse All-llahu nuk na dėnon pėr kėtė qė po e themi?" Por, mjaft ėshtė pėr ta Xhehennemi nė tė cilin hidhen. Sa vend i shėmtuar ėshtė ai.

  9.
  O ju qė keni besuar, kur bisedoni mes vete fshehurazi, mos bisedoni pėr ēka ėshtė mėkat, armiqėsi dhe kundėrshti ndaj pejgamberit, por bisedoni pėr punė tė ndershme e tė matura dhe kinia frikėn All-llahut, te i cili do tė tuboheni!

  10.
  Bisedėn e fshehtė e nxit vetėm djalli pėr t'i shqetėsuar ata qė besuan, ndonėse ajo nuk mund t'i dėmtojė ata fare pa dėshirėn e All-llahut, andaj vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt!

  11.
  O ju qė besuat, kur t'ju thuhet: zgjerohuni (bėni vend) nė vend ndeje, zgjėrohuni, se All-llahu bėn zgjėrim pėr ju, e kur t'ju thuhet: ngrihuni! Atėherė ju ngrihuni, All-llahu lartėson ata qė besuan prej jush, i lartėson nė shkallė tė lartė ata tė cilėve u ėshtė dhėnė dituri. All-llahu ėshtė i njohur mirė me atė qė punoni.

  12.
  O ju qė keni besuar, kur dėshironi tė bisedoni me tė dėrguarin, jepne njė sadakį para bisedės suaj. Kjo ėshtė mė mirė pėr ju dhe mė e pastėr; e nėse nuk keni ēka tė jepni, All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues.

  13.
  A u frikėsuat (varfėrisė) tė jepni lėmoshė nė prag tė bisedės suaj? E kur ju nuk e bėtė dhe All-llahu ju fali, atėherė pra, falnie namazin, jepnie zeqatin, respekonie All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, All-llahu ėshtė i njohur me punėn tuaj.

  14.
  A e dini pėr ata qė kanė miqėsuar njė popull qė All-llahu ka shprehur mallkim kundėr tyre? Ata nuk janė as prej jush as prej atyre dhe me vetėdije betohen rrejshėm.

  15.
  All-llahu pėr ta ka pėrgatitur njė ndėshkim tė ashpėr. Vėrtet, atė qė bėjnė ėshtė shumė e keqe.

  16.
  Ata betimin e tyre e kanė marrė si mbrojtje dhe kanė penguar prej rrugės sė All-llahut, andaj ata i pret njė dėnim poshtėrues.

  17.
  Atyre nuk do t'u bėjė kurrfarė dobie pasuria e tyre e as fėmijėt e tyre para All-llahut. Ata janė banorė tė zjarrit, aty janė pėrgjithmonė.

  18.
  Ditėn kur All-llahu i ringjall tė gjithė, e ata i betohen Atij, sikurse u betoheshin juve, dhe mendojnė (me atė betim) tė arrijnė diēka. Pra ta dini, se ata janė me tė vėrtetė rrenacakėt.

  19.
  Ata i ka nėnshtruar djalli dhe ua ka qitur nė harresė porositė e All-llahut. Ata janė shoqėri e djallit, e dinė se ithtarėt e djallit janė mė tė dėshpruarit.

  20.
  S'ka dyshim se ata qė e kundėrshtojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, tė tillėt janė ndėr mė tė poshtėruarit.

  21.
  All-llahu ka pėrcaktuar (shkruar nė Levhi Mahfudh): "Unė dhe tė dėrguarit e Mi, pa tjetėr do tė ngadhėnjejmė!" All-llahu ėshtė i fortė, ngadhėnjyes.

  22.
  Nuk gjen popull qė e beson All-llahun dhe ditėn e gjykimit, e ta dojė atė qė e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, edhe sikur tė jenė ata (kundėrshtarėt) prindėrit e tyre, ose fėmijėt e tyre, ose vėllezėrit e tyre, ose farefisi i tyre. Ata janė qė nė zemrat e tyre (Ai) ka skalitur besimin dhe e ka forcuar me shpirt nga ana e Tij dhe ata do t'i shpjerė nė Xhennete, nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenj. Aty janė, pėrgjithmonė. All-llahu ua ka pėlqyer punėn e tyre dhe ata janė tė kėnaqur me shpėrblimin e Tij. Tė tillėt janė palė (grup, parti) e All-llahut ta dini pra, se ithtarėt e All-llahut janė ata tė shpėtuarit.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:41

  59. Hashr  1.
  All-llahun e madhėron me tesbih (duke i mohuar ato qė nuk i takojnė atij) gjithēka ka nė qiej dhe gjithēka ka nė tokė, e Ai ėshtė i fuqishmi, i urti.

  2.
  Ai ėshtė qė nė dėbimin e parė i nxori prej shtėpive tė tyre ata nga ithtarėt e librit, tė cilėt nuk besuan. Ju nuk menduat se ata do tė dalin, e ata menduan se fortifikatat e tyre do t'i mbronin prej ndėshkimit tė All-llahut, po All-llahu u erdhi atyre nga nuk e kishin menduar dhe nė zemrat e tyre hodhi frikėn ashtu qė me duart e veta dhe me duar tė besimtarėve rrėzonin shtėpitė e veta; pra merrni pėrvojė o ju tė zotėt e mendjes.

  3.
  Sikur All-llahu tė mos u kishte caktuar atyre shpėrnguljen, ata do t'i ndėshkonte nė kėtė jetė, kurse nė jetėn tjetėr ata e kanė dėnimin e zjarrit.

  4.
  Kėtė pėr shkak se e kundėrshtuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Pra, kush e kundėrshton All-llahun, s'ka dyshim se All-llahu ėshtė ndėshkimfortė.

  5.
  Ju nuk kėputėt asnjė nga hurmat e buta (fidanėt) ose atė e keni lėnė tė ngriur nė rrėnjėt e tye, vetėm se me lejen e All-llahut e pėr t'i shtypur kundėrshtarėt.

  6.
  E atė (Pasuri) qė prej tyre All-llahu ia ktheu tė dėrguarit tė vet, ju pėr tė nuk i keni ngarė as kuajt, as devetė, por All-llahu i bėn mbizotėruesit tė dėrguarit e vet kundėr kujt tė dojė, All-llahu ka fuqi mbi ēdo send.

  7.
  Atė qė All-llahu nga banorėt e vendeve (jobesimtare) ia dha pa luftė tė dėrguarit, tė vet, ajo i takon All-llahut, tė dėrguarit, tė afėrmve, jetimėve, tė varfėrve, kurbetēinjve. (Kėshtu veprohet) Qė ajo tė mos ndahet ndėrmjet pasanikėve tuaj. Ēka t'ju jep Pejgamberi, atė merrnie e ēka t'ju ndalojė, pėrmbanju dhe kinie frikė All-llahun, se All-llahu ėshtė ndėshkues i ashpėr.

  8.
  (Ajo pronė) U takon muhaxhirėve tė varfėr, tė cilėt u dėbuan prej shtėpive tė tyre dhe prej pasurisė sė tyre, duke kėrkuar mirėsinė dhe kėnaqėsinė prej All-llahut, dhe qė ndihmojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, tė tillėt janė ata tė sinqertit.

  9.
  Edhe ata qė pėrgatitėn vendin (Medinėn) dhe besimin para tyre, i duan ata qė shpėrnguleshin te ata dhe nuk ndiejnė nė gjoksat e tyre ndonjė nevojė (pėr zili a tjetėr) nga ajo qė u jepej atyre (muhaxhirėve), madje edhe sikur tė kishin vetė nevojė pėr tė, ata u jepnin pėrparėsi atyre para vetvetes. Kush ėshtė i ruajtur prej lakmisė sė vet, tė tillėt janė tė shpėtuar.

  10.
  Edhe ata qė kanė ardhur pas tyre e thonė: "Zoti ynė, falna ne dhe vėllezėrit tanė qė para nesh u pajisėn me besim dhe mos lejo nė zemrat tona farė urrejtjeje ndaj atyre qė besuan. Zoti ynė Ti je i butė, mėshirues!"

  11.
  A nuk e ke ditur se ata qė u bėnė hipokritė, u thoshin vėllezėrve tė vet nga ithtarėt e librit qė nuk kishin besuar: nėse ju dėboheni, edhe ne do tė dalim me ju, pėr ēėshtjen tuaj, ne kurrė nuk do t'i bindemi askujt (t'ju luftojmė ose t'ju nėnshtrojmė), e nėse luftoheni prej dikujt, ne gjithqysh do t'u ndihmojmė. All-llahu dėshmon se ata janė rrenacakė!

  12.
  Sikur tė dėbohen ata (ithtarėt e librit), nuk do tė dilnin me ta edhe sikur tė luftoheshin, nuk do t'u ndihmojnė atyre, po edhe sikur t'u ndihmonin atyre, ata do tė iknin prapa, e ata do tė mbesin pa ndihmėn e tyre.

  13.
  Ju (besimtarėt) nė zemrat e tyre (tė munafikėve) jeni frikė mė e fortė se All-llahu (frika nga All-llahu). Kjo pėr shkak se ata janė popull qė nuk kuptojnė.

  14.
  Ata tė gjithė sė bashku nuk kanė guxim t'ju luftojnė, vetėm kur gjenden nė ndonjė vend tė fortifikuar ose kur janė pas ndonjė muri. Armiqėsia ndėrmjet tyre ėshtė e ashpėr. Mund tė mendohet pėr ta se janė tė bashkuar,e nė realitet zemrat e tyre janė tė pėrēara, sepse janė njerėz qė nuk logjikojnė.

  15.
  Si shembulli i atyre jo fort moti qė pėrjetuan tė keqen e punės sė vet, edhe ata kanė njė dėnim tė rėndė.

  16.
  Ata (hipokritėt) janė shembull si djalli, kur i thotė njeriut: "Refuzo besimin!", e kur ai ta ketė refuzuar, ai (djalli) tėrhiqet e thotė: "Unė tėrhiqem prej teje; unė i frikohem All-llahut, Zotit tė gjithėsisė!"

  17.
  Dhe ashtu, ata tė dy do tė pėrfundojnė nė zjarr pėrgjithmonė. Ai ėshtė ndėshkim i zullumqarėve.

  18.
  O ju qė besuat, kinie parasysh frikėn ndaj All-llahut dhe le tė shikojė njeriu se ēka ka bėrė pėr nesėr, dhe kinie frikė All-llahun, e s'ka dyshim se All-llahu ėshtė qė e di nė detaje atė qė punoni!

  19.
  E mos u bėni si ata qė e harruan All-llahun, e All-llahu bėri qė ata ta harrojnė vetveten! Tė tillėt janė ata tė prishurit.

  20.
  Nuk janė tė barabartė ata tė Xhennetit dhe ata tė Xhehennemit. Banuesit e Xhennetit janė ata fatbardhė qė ia kanė arritur qėllimit.

  21.
  Sikur Ne ta zbritnim kėtė Kur'an mbi ndonjė kodėr, do ta shihje atė tė strukur e tė ēarė prej frikės nga All-llahu. Kėta janė shembuj qė ua shkoqisim njerėzve, qė ata tė mendojnė.

  22.
  Ai ėshtė All-llahu qė nuk ka zot tjetėr; vetėm Ai, qė e di tė fshehtėn dhe tė dukshmen, Ai ėshtė Mėshiruesi, Mėshirėbėrėsi!

  23.
  Ai ėshtė All-llahu qė nuk ka zot tjetėr pėrveē tij, sundues i pėrgjithshėm, i pastėr (prej tė metave qė i mvishen), shpėtimtar (qė i shpėton njerėzit prej ndėshkimit tė padrejtė), sigurues (qė siguroi njerėzit me premtimin e vet dhe pejgamberėt me mrekulli) mbikėqyrės (qė mbikėqyr dhe pėrcjell ēdo send), i plotfuqishėm, mbizotėrues, i madhėrishėm. I lartėsuar ėshtė All-llahu nga ēka i shoqėrojnė!

  24.
  Ai ėshtė All-llahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formėsuesi. Tė tij janė emrat mė tė bukur. Atė (All-llahun) e madhėron ēka ka nė qiej e nė tokė dhe Ai ėshtė ngadhėnjyesi, i urti!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 20:41

  60. Mumtehinet  1.
  O ju qė besuat, nėse keni dalė (prej vendlindjes) pėr hirė tė luftės pėr rrugėn Time, duke kėrkuar kėnaqėsinė Time ndaj jush, mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur dihet se ata mohuan tė vėrtetėn qė u erdhi juve. Ata e dėbojnė tė dėrguarin dhe ju, sepse i besoni All-llahut, Zotit tuaj, e ju fshehurazi u ofroni miqėsi, po Unė mė sė miri e di atė qė e keni fshehur dhe atė qė e keni publikuar. Ai qė punon ashtu nga pala juaj, ia e ka humbur rrugėn e drejtė.

  2.
  Nėse ata ia dalin t'ju mundin, ata do tė jenė armiq tuaj, do tė zgjasin duart e veta dhe gjuhėt e veta kundėr jush, duke ju pėrbuzur, sepse ata dėshironin tė mos besonit.

  3.
  Nė ditėn e kijametit All-llahu gjykon mes jush, e nuk do t'ju bėjnė dobi as tė afėrmit tuaj e as fėmijėt tuaj. All-llahu sheh atė qė punoni.

  4.
  Ju e keni shembullin mė tė mirė te Ibrahimi dhe te ata qė ishin me tė, kur i thanė popullit tė vet: "Ne tėrhiqemi prej jush dhe prej asaj qė adhuroni, pos All-llahut, nuk besojnė tuajėn, prandaj ndėrmjet nesh e jush ėshtė e hapėt armiqėsia e urrejtja derisa ta besoni vetėm All-llahun Njė!" (Nuk e kemi shembull) Me pėrjashtim tė fjalės sė Ibrahimit thėnė babait tė vet: "Unė do tė kėrkoj falje pėr ty, po unė nuk kam nė dorė asgjė pėr ty te All-llahu!" Zoti ynė, vetėm Ty tė jemi mbėshtetur, vetėm nga Ti jemi tė kthyer dhe vetėm te Ti ėshtė e ardhmja!

  5.
  Zoti ynė, mos na bėn sprovė nė duar tė atyre qė nuk besuan dhe falna, Zoti ynė, Ti je ngadhėnjyesi, i urti.

  6.
  Vėrtet, pėr atė qė ka shpresė nė All-llahun dhe nė ditėn e gjykimit, ju keni mostėr tė mirė (te Ibrahimi dhe besimtarėt), e kush i bie prapa, le ta dijė se All-llahu ėshtė Ai i panevojshmi, vetvetiu i lavdėruari.

  7.
  Pritet qė All-llahu tė verė miqėsi ndėrmjet jush dhe atyre qė kishit armiqėsi, All-llahu ėshtė i fuqishėm, All-llahu falė mėkatet, ėshtė mėshirues.

  8.
  All-llahu nuk ju ndalon tė bėni mirė dhe tė mbani drejtėsi me ata qė nuk ju luftuan pėr shkak tė fesė, e as nuk ju dėbuan prej shtėpive tuaja; All-llahu i do ata qė mbajnė drejtėsinė.

  9.
  All-llahu ju ndalon t'u afroheni vetėm atyre qė ju luftuan pėr shkak tė fesė, qė ju nxorėn prej shtėpive tuaja dhe qė ndihmuan dėbimin tuaj; ju ndalon tė miqėsoheni me ta. Kush miqėsohet me ta, tė tillėt janė dėmtues tė vetvetės.

  10.
  O ju qė besuat, kur t'ju vijnė besimtaret e shpėrngulura (prej Mekes), provoni besnikėrinė e tyre, ndonėse All-llahu di mė sė miri pėr besimin e tyre; nėse vėrtetoni se ato janė besimtare, atėherė, mos i ktheni ato te jobesimtarėt, pse as ato nuk janė tė lejuara pėr ta e as ata nuk janė tė lejuar pėr to, e ju jepnu atyre (jobesimtarėve) atė qė kanė shpenzuar pėr to (nė emėr tė kurorėzimit). Ju nuk keni pengesė tė martoheni me to, pasi t'ua jepni vlerėn e kurorės. Mos i mbani nėn kurorė, idhujtaret por kėrkoni (prej idhujtarėve mekas) atė qė keni shpenzuar pėr to, dhe ata le tė kėrkojnė (prej jush besimtarė) atė qė kanė shpenzuar. Kėto janė dispozita tė All-llahut me tė cilat Ai gjykon ndėrmjet jush; All-llahu ėshtė mė i dijshmi, mė i informuari.

  11.
  Nė qoftė se u humbet diēka (nga shpenzimi) i ndonjė gruaje tuaj qė ikėn te idhujtarėt, e juve u vjen rasti t'i luftoni dhe tė merrni pré tė luftės, atėherė atyre qė u kanė shkuar gratė, jepnu aq sa kanė shpenzuar; e, kinie frikė All-llahun, tė cilin ju e besoni!

  12.
  O Pejgamber, kur tė vijnė besimtaret qė tė tė japin besėn se: nuk do t'i shoqėrojnė asnjė send All-llahut; se nuk do tė vjedhin; se nuk do tė bėjnė kurvėri; se nuk do t'i mbysin fėmijėt e tyre; se nuk do tė gėnjejnė me ndonjė shpifje pėr (fėmijėn e huaj qė kanė marrė) se ėshtė i tyre; dhe se nuk do tė tė kundėrshtojnė nė atė qė i urdhėron, atėherė, prano zotimin e tyre dhe lute All-llahun t'i falė ato, se All-llahu ėshtė mėkatfalės dhe mėshirues.

  13.
  O ju qė keni besuar, mos u miqėsoni me njė popull qė All-llahu ka shprehur hidhėrim kundėr tij, popull qė ka humbur shpresėn ndaj botės sė ardhshme, ashtu si nuk kanė shpresė jobesimtarėt prej tė vdekurve (qė do tė ngjallen) nė kėtė botė, ose nė ringjallje (nė botėn tjetėr).

  Sponsored content

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:08