Kur'ani Fisnik

  Share

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:38

  85. Buruxh  1.
  Pasha qiellin me plot yje,

  2.
  Pasha ditėn e premtuar,

  3.
  Pasha atė qė dėshmon dhe atė qė dėshmohet!

  4.
  Mallkuar qofshin ata tė zotėt e hendeqeve,

  5.
  Tė zjarrit mė plot lėndė djegėse,

  6.
  Kur ata rrinin ulur rreth tij,

  7.
  Dhe dėshmonin atė qė bėnin me besimtarėt.

  8.
  E nuk patėn pse t'i urrejė, pėrveē qė e besuan All-llahun, ngadhėnjyesin, tė lavdėruarin,

  9.
  Tė cilit i takon sundimi i qiejve e i tokės;, e All-llahu ėshtė dėshmitar i ēdo sendi.

  10.
  Ėshtė i sigurt se ata qė i sprovuan besimtarėt dhe besimtaret dhe nuk u penduan; ata kanė dėnimin e Xhehennemit dhe dėnimin e djegies.

  11.
  Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, ata kanė Xhennete nėn tė cilėt burojnė lumenj. e ai ėshtė suksesi mė i madh.

  12.
  Ėshtė e vėrtetė se goditja e Zotit tėnd ėshtė e fortė.

  13.
  Nė tė vėrtetė, Ai ėshtė qė e fillon (krijimin) dhe e rikthen.

  14.
  Ai ėshtė qė falė mėkatet, ėshtė i dashur.

  15.
  Ėshtė i zoti i Arshit, tė madhėruar!

  16.
  E punon atė qė dėshiron.

  17.
  A tė ka ardhur ty lajmi i ushtrive,

  18.
  Tė faraonit dhe tė Themudit?

  19.
  Por, kėta qė mohuan (idhujtarėt), vazhdojnė me gėnjeshtėr.

  20.
  Po All-llahu ata i ka rrethuar (nuk mund t'i shpėtojnė)!

  21.
  Pėrkundrazi, (ata qė gėnjejnė), ai ėshtė Kur'an i famshėm.

  22.
  Nė njė pllakė tė ruajtur mirė (nė Levhi Mahfudhė).

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:38

  86. Tarik  1.
  Pasha qiellin dhe yllin ndriēues (tė natės)!

  2.
  E ku e di ti se ēka ėshtė tariku - trokitėsi?

  3.
  Ai ėshtė ylli qė shpon (errėsirėn me dritė).

  4.
  Nuk ka asnjė njeri qė ndaj tij tė mos ketė pėrcjellės.

  5.
  Le tė shikojė njeriu se prej ēkahit ėshtė krijuar?

  6.
  Ai ėshtė krijuar prej njė uji qė hidhet fuqishėm,

  7.
  E qė del nga kurrizi i shpinės dhe dėrrasa e gjoksit.

  8.
  E s'ka dyshim se Ai ka fuqi ta rikthejė nė jetė atė.

  9.
  Ditėn kur do tė gjurmohen tė fshehtat.

  10.
  E ai (njeriu) nuk ka as forcė as ndihmėtarė.

  11.
  Pasha qiellin qė kohė pas kohe kthehen me shi.

  12.
  Edhe kohėn qė ēahet pėr bimė.

  13.
  Ėshtė e vėrtetė se ai (Kur'ani) ėshtė fjalė qė dallon - gjykon.

  14.
  Nuk ėshtė ai i parėndėsishėm (lojė e kotė)!

  15.
  Ata vėrtet bėjnė kurtha.

  16.
  Po edhe Unė pėrgatis dėshtimin e kurtheve tė tyre!

  17.
  E ti jobesimtarėve jepju afat, afatizoi ata pak.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:39

  87. A'la  1.
  Madhėroje larg tė metave Zotin tėnd, mė tė lartėsuarin!

  2.
  I cili krijoi dhe pėrsosi,

  3.
  Dhe i cili pėrcaktoi e orientoi,

  4.
  Dhe i cili mundėsoi mbirjen e kullosės;

  5.
  E pastaj atė e bėri mbeturinė tė zezė.

  6.
  Ne do ta lexojmė ty e nuk do tė harrosh (Kur'anin).

  7.
  Pėrveē asaj qė All-llahu dėshiron. Ai e di tė haptėn e tė fshehtėn.

  8.
  Dhe Ne do tė drejtojmė ty nė mė tė lehtėn.

  9.
  E ti kėshillo aty ku kėshilla bėn dobi.

  10.
  Do tė kėshillohet ai qė ka frikė,

  11.
  E do t'i shmanget asaj, ai qė ėshtė shumė i keq,

  12.
  I cili do tė hyjė nė zjarrin e madh.

  13.
  Dhe aty as nuk do tė vdesė, as nuk do tė jetojė.

  14.
  Ka shpėtuar ai qė ėshtė pastruar.

  15.
  Qė e pėrkujton madhėrinė e Zotit tė vet dhe falet.

  16.
  Po ju i jepni pėrparėsi jetės sė kėsaj bote,

  17.
  E dihet se jeta e botės tjetėr ėshtė mė e dobishme dhe e pėrjetshme.

  18.
  Vėrtet, kjo (kėshillė) gjendej edhe nė broshurat e para:

  19.
  Nė broshurat e Ibrahimit dhe tė Musait.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:39

  88. Gashije  1.
  A tė erdhi ty lajmi pėr belanė qė kaplon (kijameti)?

  2.
  Atė ditė sheh fytyra tė pėrulura,

  3.
  Tė lodhura e tė rraskapitura (nga mundimi).

  4.
  Ato hyjnė nė zjarrin tė ndezur fort,

  5.
  U jepet tė pijnė prej njė kroi tė valė.

  6.
  Ata nuk kanė ushqim tjetėr pos njė barishte me ferra helmuese.

  7.
  Qė as nuk jep fuqi, as nuk largon uri.

  8.
  Atė ditė sheh fytyra tė ndritshme,

  9.
  Tė kėnaqura pėr veprimet e veta,

  10.
  Nė Xhennet tė shkallės sė lartė,

  11.
  Aty nuk dėgjojnė fjalė tė pakėndshme,

  12.
  Aty ka kroje qė rrjedhin,

  13.
  Aty kanė shtretėr tė lartė,

  15.
  Edhe jastėkė tė renduar pėr mbėshtetje,

  16.
  Edhe qilima tė shtruar.

  17.
  A nuk i shikojnė devet se si janė krijuar?

  18.
  Edhe qiellin se si ėshtė ngritur lart!

  19.
  Edhe kodrat se si janė venduar!

  20.
  Edhe tokėn se si ėshtė shtruar!

  21.
  E ti pra, kėshillo, se je vetėm pėrkujtues,

  22.
  Ti ndaj tyre nuk je mbizotėrues!

  23.
  Pėrveē atij qė zbrapset e nuk beson,

  24.
  All-llahu atė me vuajtje tė mėdha e dėnon.

  25.
  Vetėm te Ne kthimin e kanė.

  26.
  Dhe vetėm detyrė Jona ėshtė llogaria e tyre.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:40

  89. Fexhr  1.
  Pasha agimin!

  2.
  Pasha dhjetė netėt!

  3.
  Pasha ēiftin dhe pasha tekun!

  4.
  Pasha natėn qė shkon!

  5.
  A janė kėto betime pėr tė menēurin?

  6.
  A nuk e di ti se ē'bėri Zoti yt me Ad-in?

  7.
  Me banorėt e Iremit me ndėrtesa tė larta?

  8.
  Qė si ata (populli Ad) nuk ėshtė krijuar askush nė tokė!

  9.
  Dhe me Themudin, tė cilėt shpuan shkėmbinj nė luginėn (kura),

  10.
  Dhe me faraonin i fortifikuar me tenda (ushtarake)!

  11.
  Tė cilėt e tepruan me krime nė tokė.

  12.
  Dhe nė tė shtuan shkatėrrimin.

  13.
  E All-llahu kundėr tyre lėshoi lloj-lloj dėnimesh.

  14.
  Pse Zoti yt ėshtė qė pėrcjell (u rri nė pritė).

  15.
  E njeriu, kur e sprovon Zoti i tij, e nderon dhe e begaton, ai thotė: "Zoti im mė ka nderuar!"

  16.
  Por, kur pėr ta sprovuar ia pakėson furnizimin (e varfėron), ai thotė: "Zoti im mė ka nėnēmuar!"

  17.
  Jo, nuk ėshtė ashtu! Por (punoni edhe mė zi) ju nuk pėrfillnit bonjakun,

  18.
  Nuk cytni njėri-tjetrin pėr ta ushqyer tė varfėrin,

  19.
  Dhe ju e hani me tė madhe trashėgimin (padrejtė).

  20.
  Dhe pasurinė e doni sė tepėrmi.

  21.
  Jo, mosni ashtu! Kur tė dridhet toka njėpasnjėshėm!

  22.
  Dhe kur tė vijė Zoti yt dhe engjėjt qėndrojnė rradhė-rradhė!

  23.
  Dhe atė ditė sillet Xhehennemi, e atėherė njeriut i bie nė mend, e prej nga atij pėrkujtimi?

  24.
  E thotė: "Ah, i gjori unė, sikur tė isha parapėrgatitur pėr jetėn time!"

  25.
  Atė ditė askush nuk mund tė dėnojė sikur Ai.

  26.
  Dhe askush si Ai nuk mund tė lidhė me pranga.

  27.
  O ti shpirt i bindur plotėsisht!

  28.
  Kthehu te Zoti yt i vetėkėnaqur e i pranuar!

  29.
  Hyn nė turmėn e robėrve tė Mi!

  30.
  Dhe hyn nė Xhennetin Tim!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:40

  90. Beled  1.
  Betohem nė kėtė qytet!

  2.
  E ti je qė gjendesh nė kėtė qytet!

  3.
  Betohem nė prindin dhe nė atė qė lind prej tij!

  4.
  Vėrtet, Ne e krijuam njeriun nė vėshtirėsi tė njėpasnjėshme.

  5.
  A mendon ai, se atė nuk mund ta mposhtė askush?

  6.
  E thotė: "Unė kam shpenzuar shumė pasuri!"

  7.
  A mendon ai se atė askush nuk e ka parė?

  8.
  A nuk i dhamė Ne atij dy sy?

  9.
  Edhe gjuhė e dy buzė?

  10.
  Dhe i sqaruam atij pėr tė dy rrugėt.

  11.
  E ai nuk u hodh nė pėrpjetėzen (rrugė e vėshtirė - qafmalit).

  12.
  E ē'gjė tė mėsoi ty se ē'ėshtė Akabe (rruga e vėshtirė)?

  13.
  Ėshtė lirimi i njė skllavi,

  14.
  Ose dhėnia e ushqimit nė kohėn kur mbretėron uria:

  15.
  Ndonjė jetimi qė ėshtė i afėrt,

  16.
  Ose ndonjė tė varfėri qė e ka molisur varfėria.

  17.
  E pastaj tė bėhej prej atyre qė besuan, qė kėshilluan njėri-tjetrin pėr durim dhe qė kėshilluan pėr mėshirė (pėr ndihmė).

  18.
  Tė tillėt janė tė zotėt e anės sė djathtė.

  19.
  Ndėrsa ata qė nuk i besuan argumentet Tona, ata janė tė tė majtės.

  20.
  Kundėr tyre ėshtė zjarri i mbyllur.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:41

  91. Shems  1.
  Pasha diellin dhe dritėn e tij!

  2.
  Pasha hėnėn kur vjen pas tij!

  3.
  Pasha ditėn kur ai (dielli) e shndrit!

  4.
  Pasha natėn kur ajo e mbulon atė (dritėn e diellit)!

  5.
  Pasha qiellin dhe Atė qė e ndėrtoi atė!

  6.
  Pasha tokėn dhe Atė qė e shtriu atė (e sheshoi)!

  7.
  Pasha njeriun dhe Atė qė e krijoi atė!

  8.
  Dhe ia mėsoi se cilat janė tė kėqijat dhe tė mirat e tij.

  9.
  Pra, ka shpėtuar ai qė e pastroi vetveten.

  10.
  E ka dėshtuar ai qė e poshtėroi vetveten.

  11.
  Themudi pėrgėnjeshtroi pėr shkak tė arrogancės sė vet.

  12.
  Kur mė i keqi i tyre u ngrit me tė shpejtė.

  13.
  e Pejgamberi atyre u pat thėnė: "Kinie kujdes devenė e All-llahut dhe ndaj pengimit tė saj qė tė pijė ujė.

  14.
  Ata nuk i besuan atij dhe atė (devenė) e therrėn dhe Zoti i tyre pėr shkak tė mėkatit tė tyre ua rreshtoi ndėshkimet dhe i rrafshoi,

  15.
  Duke mos iu frikėsuar prapavisė sė atij (ndėshkimi).

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:41

  92. Lejl  1.
  Pasha natėn qė me errėsirė mbulon gjithėsinė!

  2.
  Pasha ditėn kur ajo shkrepėtin!

  3.
  Pasha Atė qė krijoi mashkullin e femrėn!

  4.
  Vėrtet, veprimi juaj ėshtė i llojllojtė.

  5.
  E, sa i pėrket atij qė jep dhe ruhet,

  6.
  Dhe vėrteton bindshėm pėr mė tė mirėn,

  7.
  Ne do ta pėrgatitim atė pėr mė tė lehtėn.

  8.
  E sa i pėrket atij qė bėn koprraci dhe ndien veten tė pavarur (nga Zoti),

  9.
  Dhe qė pėrgėnjeshtron atė mė tė mirėn,

  10.
  Ne do ta pėrgatisim pėr mė tė vėshtirėn.

  11.
  E pasuria e tij nuk do t'i bėjė dobi, kur ai tė zhduket.

  12.
  Detyrė e jonė ėshtė vetėm tė udhėzojmė.

  13.
  Dhe vetėm Jona ėshtė bota tjetėr si dhe kjo.

  14.
  Unė u kam tėrhequr vėrejtjen pėr zjarrin tė ndezur fort.

  15.
  Qė aty nuk hyn tjėtėr, pos atij qė ėshtė mė i prishuri.

  16.
  I cili pėrgėnjeshtroi dhe u zmbraps.

  17.
  Ndėrsa ai qė ėshtė mė i devotshėm do tė jetė larg tij.

  18.
  Ai qė e jep pasurinė e vet e pastrohet,

  19.
  E jo pėr ta shpėrblyer ndokė qė i ka bėrė mirė mė parė.

  20.
  Por vetėm pėr tė fituar kėnaqėsinė e Zotit tė vet, mė tė lartit,

  21.
  Pėr Zotin, ai do tė gėzojė atė kėnaqėsi!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:42

  93. Duha  1.
  Pasha paraditėn!

  2.
  Pasha natėn kur shtrinė errėsirėn!

  3.
  Zoti yt nuk tė ka lėnė, as nuk tė ka pėrbuzur.

  4.
  Dhe se bota e ardhshme ėshtė shumė mė e mirė pėr ty se e para.

  5.
  E Zoti yt do tė jepė ty, e ti do tė kėnaqesh.

  6.
  A nuk tė gjeti ty jetim, e Ai tė bėri vend (tė dha pėrkrahje).

  7.
  Dhe tė gjeti tė paudhėzuar e Ai tė udhėzojė.

  8.
  Dhe tė gjeti tė varfėr, e Ai tė begatoi.

  9.
  Pra, mos e pėrul jetimin!

  10.
  As lypėsin mos e pėrzė!

  11.
  E me tė mirat qė tė dha Zoti yt, trego (udhėzo njerėz)!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:42

  94. Inshirah  1.
  A nuk ta hapėm Ne gjoksin tėnd?

  2.
  Dhe Ne hoqėm prej teje barrėn tėnde,

  3.
  E cila shtypte shpinėn tėnde.

  4.
  Dhe Ne, ta ngritėm lart famėn tėnde?

  5.
  E, pa dyshim se pas vėshtirėsisė ėshtė lehtėsimi.

  6.
  Vėrtet, pas vėshtirėsisė vjen lehtėsimi.

  7.
  E kur ta kryejsh (obligimin), atėbotė mundohu me adhurim (All-llahut).

  8.
  Dhe, vetėm te Zoti yt pėrqėndro synimin!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:43

  95. Tin  1.
  Pasha fikun dhe ullirin!

  2.
  Dhe (kodrėn) Turi Sina-en!

  3.
  Dhe kėtė qytet tė sigurisė!

  4.
  Vėrtet, Ne e krijuam njerin nė formėn mė tė bukur.

  5.
  Pastaj e zbritėm atė nė mė tė ultin e tė ultėve.

  6.
  Pėrveē atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira; ata kanė shpėrblim tė pandėrprerė.

  7.
  E pas gjithė kėsaj, ē'tė shtyri tė pėrgėnjeshtrosh ditėn e shpėrblimit (pėrgjegjėsisė)?

  8.
  A nuk ėshtė All-llahu mė i urti gjykuesve?

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:43

  96. 'Alek  1.
  Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (ēdo gjė).

  2.
  Krijoi njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės).

  3.
  Lexo! Se Zoti yt ėshtė mė bujari!

  4.
  Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruaj me pendė.

  5.
  Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte.

  6.
  Jo, ėshtė e vėrtetė se ai i kalon kufijtė,

  7.
  Pėr shkak se e ndien veten tė pavarur.

  8.
  Po kthimi ėshtė vetėm te Zoti yt.

  9.
  A mė tregon atė qė pengon,

  10.
  njė rob kur ai falet?

  11.
  Ē'mendon kur ai (robi) ėshtė nė rrugė tė drejtė?

  12.
  Ose ai (rob) urdhėroi pėr sinqeritet.

  13.
  A mė tregon nėse ai pėrgėnjeshtron dhe zmbrapset (nga besimi)?

  14.
  A nuk e di ai se All-llahu e sheh?

  15.
  Jo, Jo! Nėse nuk tėrhiqet, vėrtet do ta kapim pėr flokėsh mbi ballin.

  16.
  Floku rrenacak, mėkatarė.

  17.
  E ai le t'i thėrret ata tė vetėt.

  18.
  Ne do t'i thėrrasim zebanitė.

  19.
  Jo, Jo! Ti mos iu bind atij, vazhdo me sexhde dhe afroju Zotit me tė.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:44

  97. Kadr  1.
  Ne e zbritėm atė (Kur'anin) nė natėn e Kadrit.

  2.
  E ē'tė bėri ty tė dijsh se ē'ėshtė nata e Kadrit?

  3.
  Nata e Kadrit ėshtė mė e rėndėsishme se njė mijė muaj!

  4.
  Me lejen e Zotit tė tyre nė (atė natė) tė zbresin engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) pėr secilėn ēėshtje.

  5.
  Ajo (qė pėrcakton Zoti) ėshtė paqe deri nė agim tė mėngjesit.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:45

  98. Bejjine  1.
  Ata nga ithtarėt e librit dhe idhujtarėt, tė cilėt nuk besuan, nuk iu ndanė (besimit tė tyre) derisa atyre u erdhi argumenti i qartė,

  2.
  I dėrguari prej All-llahut, qė lexon fletė tė pastra,

  3.
  Nė tė cilat ka vetėm dispozita tė drejta.

  4.
  Dhe ata tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, nuk u ndanė vetėm pasi qė u erdhi argumenti.

  5.
  E duke qenė se ata nuk ishin tė urdhėruar me tjetėr, pos qė ta adhuronin All-llahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij, qė tė largohen prej ēdo besimi tė kotė, ta falin namazin, tė japin zeqatin, se ajo ėshtė feja e drejtė.

  6.
  S'ka dyshim se ata, tė cilėt nuk besuan nga ithtarėt e librit dhe nga idhujtarėt, do tė jenė nė zjarrin e Xhehennemit, aty do tė jenė pėrgjithmonė. Tė tillėt janė krijesa mė e dėmshme.

  7.
  Ndėrsa, ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, tė tillėt janė krijesa mė e dobishme.

  8.
  Shpėrblimi pėr ta te Zoti i tyre janė: vendet ne Xhennete nėpėr tė cilėt burojnė lumenj, e aty janė pėrgjithmonė, pakėputur. All-llahu ėshtė i kėnaqur ndaj tyre, e edhe ata tė kėnaqur prej Tij. E ky ėshtė pėr atė, qė i ka pasur dronė Zotit tė vet.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:46

  99. Zilzal  1.
  Kur tė dridhet toka me dridhjen e saj tė fuqishme,

  2.
  Dhe tė nxjerrė toka atė qė ka nė brendinė e saj (barrėn nga brenda),

  3.
  Dhe njeriu tė thotė: "Ē'ka kjo (qė bėn kėtė dridhje)?"

  4.
  Atė ditė, ajo i rrėfen tregimet e veta,

  5.
  Ngase Zoti yt e ka urdhėruar atė.

  6.
  Atė ditė njerėzit shfaqen tė ndarė nė grupe qė tė shpėrblehen pėr veprat e tyre.

  7.
  E kush punoi ndonjė tė mirė, qė pėshon sa grimca, atė do ta gjejė.

  8.
  Dhe kush punoi ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:47

  100. 'Adijat  1.
  Pasha vrapuesit e shpejtė (kuajt) qė hingėllojnė!

  2.
  E qė me thundrat e tyre nxjerrin xixėllima zjarri nga gurėt,

  3.
  Dhe tė cilėt vėrsulen herėt nė agim.

  4.
  E me tė (vėrsulje) atėherė ēojnė pluhur.

  5.
  Dhe ashtu hidhen nė mesin e grumbullit (tė armikut).

  6.
  Vėrtet, njeriu ėshtė pėrbuzės ndaj Zotit tė vet.

  7.
  Edhe vetė ėshtė dėshmues i asaj (pėrbuzjeje).

  8.
  Dhe ai ėshtė qė shumė e do pasurinė.

  9.
  A nuk e di ai se kur tė nxirret ēka ėshtė nė varreza?

  10.
  Dhe tė tubohet (tė dalė nė shesh) ajo qė ishte nė gjoksa.

  11.
  E atė ditė, pa dyshim Zoti i tyre ėshtė i njohur pėr punėn e tyre.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:47

  101. k***'a  1.
  Krisma e kijametit.

  2.
  Ēka ėshtė krisma?

  3.
  Dhe ē'tė mėsoi ty se ē'ėshtė krisma?

  4.
  Ajo ėshtė ditė kur njerėzit bėhen si insekte tė shpėrndara.

  5.
  Dhe kodrat bėhen si l*** i shprishur.

  6.
  E sa i pėrket atij qė i rėndohet peshoja e veprave tė tij,

  7.
  Ai ėshtė nė njė jetė tė kėndshme.

  8.
  Ndėrsa, atij qė ka peshojėn e lehtė tė veprave tė tij,

  9.
  Vendi i tij do tė jetė nė Havije.

  10.
  E ē'ėshtė ajo qė tė njohtoi se ē'ėshtė ai (Havije)?

  11.
  Ėshtė zjarri me nxehtėsi shumė tė lartė.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:48

  102. Tekathur  1.
  Juve u preokupoi pėrpjekja pėr shumimin (e pasurirė, tė fėmijėve, tė pozitės)!

  2.
  Derisa tė mos i vizitoni varrezat (tė bėheni banues tė tyre - tė vdisni).

  3.
  Jo, nuk ėshtė ashtu! Gjithsesi kėtė do ta kuptoni mė vonė!

  4.
  Pėrsėri jo, jeni gabim! Mė vonė do ta kuptoni!

  5.
  Jo, pse, sikur ta dinit me njė dije tė sigurt (nuk do tė bėnit ashtu).

  6.
  Ju pa tjetėr do ta shihni Xhehennemin.

  7.
  Madje atė do ta shihni tė bindur plotėsisht.

  8.
  Pastaj nė atė ditė do tė pyeteni pėr tė mirat (e dynjas).

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:48

  103. 'Asr  1.
  Pasha kohėn!

  2.
  Nuk ka dyshim se njeriu ėshtė nė njė humbje tė sigurt.

  3.
  Me pėrjashtim tė atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė porositėn njėri-tjetrin t'i pėrmbahen tė vėrtetės dhe qė kėshilluan njėri-tjetrin tė jenė tė durueshem.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:48

  104. Humeze  1.
  Mjerė pėr secilin qė ofendon e pėrqesh (njerėzit),

  2.
  Qė ka tubuar pasuri dhe qė atė e ruan tė mos i pakėsohet.

  3.
  E mendon se pasuria e tij do ta bėjė tė pėrjetshėm.

  4.
  Jo, tė mos medojė ashtu! Se ai pa tjetėr do tė hidhet nė Hutame.

  5.
  E ēka din ti se ē'ėshtė Hutame?

  6.
  Ėshtė zjarri i All-llahut i ndezur fort.

  7.
  Qė depėrton deri nė loēkė tė zemrės.

  8.
  Ai i mbyll ata, ua zė frymėn.

  9.
  Ata janė tė lidhur nė pranga tė njėpasnjėshme.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:49

  105. Fil  1.
  A nuk e ke parė se ē'bėri Zoti yt me poseduesit e elefantit?

  2.
  A nuk ua bėri pėrpjekjen e tyre tė dėshtuar?

  3.
  Dhe Ai kundėr tyre lėshoi shpendė qė vinin tufė-tufė!

  4.
  Dhe i gjuanin ata me gurė nga balta e gurėzuar!

  5.
  Dhe ata i bėri si gjeth i grimcuar (i pėrtypur)!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:50

  106. Kurejsh  1.
  Pėr hirė tė garantimit qė e gėzojnė kurejshitėt!

  2.
  Garantimin e udhėtimit tė tyre tė lirė dimėrit dhe verės!

  3.
  Pra, le ta adhurojnė Zotin e kėsaj shtėpie,

  4.
  I cili i ushqeu pas urisė dhe i siguroi prej ēdo frike!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:50

  108. Kewther  1.
  Ne, vėrtet, tė dhamė ty shumė mira.

  2.
  Andaj, ti falu dhe prej kurban pėr hirė tė Zotit tėnd!

  3.
  E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:50

  109. Kafirun  1.
  Thuaj: "O ju jobesimtarė!

  2.
  Unė nuk adhuroj atė qė ju e adhuroni!

  3.
  As ju nuk jeni adhurues tė Atij qė unė e adhuroj!

  4.
  Dhe unė kurr nuk do tė jem adhurues i asaj qė ju adhuroni!

  5.
  Por edhe ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė adhuroj!

  6.
  Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem)!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 17/7/2007, 17:51

  110. Nasr  1.
  Kur erdhi ndihma e All-llahut dhe ēlirimi (ngadhėnjimi),

  2.
  Dhe i pe njerėzit qė po hyjnė turma-turma nė fenė e All-llahut.

  3.
  Ti, pra, lartėsoje Zotin tėnd duke falėnderuar dhe kėrko nga Ai falje. Ai vėrtet pranon shumė pendimin, ėshtė mėshirues i madh.

  Sponsored content

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:07