Kur'ani Fisnik

  Share

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:10

  151.
  (Musai) Tha: "Zoti im, mė falė mua dhe vėllain tim dhe na dhuro mėshirėn Tėnde, se Ti je mėshirues i mėshiruesve.

  152.
  Nuk ka dyshim se ata qė adhuruan viēin ka pėr t'i pėrfshirė pėrbuzja nga Zoti i tyre dhe nėnēmimi nė jetėn e dynjasė. Kėshtu, i shpėrblejmė (me dėnim) trilluesit e rrenės.

  153.
  E ata qė bėnė vepra tė kėqia e pastaj u penduan pas tyre, dhe besuan sinqerisht, Zoti yt ua falė gabimet dhe ėshtė mėshirues pas tij (pas pendimit tė tyre).

  154.
  E kur iu ndalė hidhėrimi Musait, ai mori pllakat (qė i pat hedhur), e nė tekstin e tyre ishin (shėnuar) udhėzime e mėshirė pėr ata qė kanė frikė ndaj Zotit tė tyre.

  155.
  Musai zgjodhi nga populli i vet shtatėdhjetė veta pėr kohėn qė Ne ia caktuam takimin. E pasi qė kapi ata dridhja (e tokės), ai tha: "Zoti im!, sikur tė kishe dashur Ti, i kishe zhdukur mė parė ata dhe mua. A po na zhduk pėr atė qė bėnė tė marrėt nga ne? Kjo ėshtė vetėm sprovė e Jotja, qė me tė e bėn tė humbur atė qė do, dhe e vė nė rrugė tė drejtė atė qė do. Ti je mbrojtėsi ynė, pra falna e mėshirona, se Ti je mė i miri qė falė (gabimet).

  156.
  Dhe cakto pėr ne (jetė) tė mirė nė dynja dhe tė mirė nė botėn tjetėr, pse vėrtet jemi kthyer kah Ti. Ai (Zoti) tha: "Dėnimi im ėshtė ai me tė cilin e godas cilin dua, e mėshira Ime ka pėrfshirė secilin send. Atė (Mėshirėn) do ta caktoj pėr ata tė cilėt i ruhen (mėkateve), e japin zeqatin dhe pėr ata qė argumentet tona i besojnė.

  157.
  Qė pranojnė tė dėrguarin (Muhammedin), Pejgamberin arab, (qė nuk shkruan as nuk lexon), tė cilin e gjejnė tė cilėsuar (tė pėrshkruar me virtytet e tij), te ata nė Tevrat dhe nė Inxhil, e qė i urdhėron ata pėr ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe, u lejon ushqimet e kėndėshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet, dhe heq nga ata barrėn e rėndė tė tyre dhe prangat qė ishin mbi ta. Pra, ata tė cilėt e besojnė atė, e ndėrojnė dhe e ndihmonė, veprojnė me dritėn qė iu zbrit me tė, tė tillėt janė tė shpėtuarit.

  158.
  Thuaj (Muhammed): "O ju njerėz! Unė jam i dėrgari i All-llahut te tė gjithė ju. All-llahut qė vetėm i Tij ėshtė sundimi i qiejve e i tokės, s'ka tė adhuruar tjetėr pos Tij; Ai jep jetė dhe Ai jep vdekje, pra besoni All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, pejgamberin e pashkolluar, qė beson All-llahun dhe shpalljet e Tij, ndiqnie rrugėn e tij qė ta gjeni tė vėrtetėn.

  159.
  Edhe prej popullit tė Musait qe njė grup qė udhėzoi drejtė dhe iu pėrmbajt asaj (drejtėsisė).

  160.
  Ne i ndamė ata (popullin e Musait) nė dymbėdhjetė grupe fises, e kur Musait i kėrkoi ujė populli i vet, Ne e udhėzuam (duke thėnė): "Bjeri me shkopin tėnd gurit" (ai i ra) dhe prej tij (gurit) gufuan dymbėdhjetė kroje, ashtu qė secili grup e dinte krojin e vet. Ne bėmė qė retė t'u bėjmė hije atyre dhe u sollėm rrėshirė dhe shkutėza (dhe u thamė): "Hani nga tė mirat me tė cilat ju dhuruam!" (e pse ishit pėrbuzės). Ata nuk na dėmtuan Ne, por e dėmtuan vetveten e tyre (ngase u dėnuan).

  161.
  (pėrkujto edhe kėtė) Kur atyre iu tha: "Banoni nė kėtė fshat (vendbanim) dhe hani nga (frutat e tij) kah tė doni e thuani: "Falje" dhe nė derė hyni tė pėrulur, se Ne do t'ua shtojmė edhe mė punėmirėve!"

  162.
  E ata prej tyre qė ishin mizorė ndrushuan fjalė tjetėr nga ajo qė iu kishte thėnė, atėherė Ne zbritėm kundėr tyre njė dėnim nga qielli pėr shkak se ishin zullumqarė.

  163.
  Dhe pyeti ti (Muhammed) pėr fshatin qė ishte nė breg tė detit e ata e shkelėn rendin e tė shtunės (qė e kishin tė ndaluar gjuajtjen e peshqve), kur nė tė shtunėn e tyre peshqit u vinin sheshazi mbi ujė, e nė ditėn qė nuk festonin nuk u vinin. Ja, kėshtu i sprovuam ata ngase ishin mėkatarė.

  164.
  Dhe kur njė grup prej tyre thanė: "Pėrse kėshilloni njė popull qė All-llahu do ta shkatėrrojė ose dėnojė me njė dėnim tė ashpėr?" Thanė (kėshilluesit): "Arsyetimi para Zotit tuaj dhe me shpresė qė t'ju largohen gabimeve".

  165.
  E kur braktisėn atė pėr tė cilėn ishin kėshilluar, Ne i shpėtuam ata qė pengonin nga tė kėqiat, ndėrsa ata qė kundėrshtuan i kapėm me njė dėnim tė fortė, ngase ishin tė shfrenuar.

  166.
  E kur ata tejkaluan me arogancė tė hapėt, nga ajo qė ishin tė ndaluar, Ne i shndėrruam nė majmunė tė pėrbuzur.

  167.
  Pėrkujto (o i dėrguar) kur Zoti Yt shpalli qartas se mbi ta do tė vė, deri nė ditėn e kijametit, sundimin e ndonjė qė ka pėr t'ua shijuar atyre mundimin mė tė shėmtuar. Vėrtet Zoti yt ndėrmerr shpejt dėnimin, Ai edhe falė e mėshiron shumė.

  168.
  Ne i shpėrndajmė ata nė grupe nėpėr tokė; prej tyre ka tė mirė, por edhe jo tė tillė. Ne i provuam me tė mira e me tė kėqia, nė mėnyrė qė tė tėrhiqen nga e keqja.

  169.
  E pas tyre erdhi brezi qė trashėgoi librin. Kėta merrnin mjete tė pavlerė tė kėsaj bote (lakmues qė nuk dallonin tė mirėn a tė keqen) e thonin: "Do tė na bėhet falje", e merrnin atė pėrsėri. A nuk ėshtė marrė prej tyre zotimi nė librin (Tevratin) se nuk do tė thonė ndaj All-llahut tjetėr pos tė vėrtetės dhe ata e dinim mirė se ēka nė tė (libėr). Po, a nuk po kuptoni se bota tjetėr ėshtė mė e mirė (se ajo ēka merrnit ju) pėr ata qė ruhen.

  170.
  Po atyre qė i pėrmbahen librit dhe falin namazin, Ne nuk u humbin shpėrblimin tė tė mirėve.

  171.
  Pėrkujto kur ngritėm kodrėn mbi ta si re, e ata menduan se ajo do tė bie mbi ta. (Ne u thamė): Merrni kėtė qė u dhamė me kujdes dhe pėrkujtoni ē'keni nė tė, e tė ndaleni nga ajo qė ėshtė e ndaluar.

  172.
  Pėrkujto kur Zoti Yt nxori nga shpina e bijve tė Ademit pasardhėsit e tyre dhe i bėri dėshmues tė vetes sė tyre (duke u thėnė): "A nuk jam Zoti juaj?" Ata thanė: "Po, dėshmuam!" Tė mos thoni nė ditėn e kijametit: "Ne nga ky (dėshmim) ishim tė panjohur.

  173.
  Ose tė mos thoni: "Prindėrit tanė mė parė ishin idhujtarė, e ne ishim pasardhės tė tyre. A do tė na shkatėrrosh ne pėr atė qė bėnė ata asgjėsues tė sė vėrtetės?"

  174.
  Po kėshtu u sqarojmė argumentet, qė ata tė kthehen nga e gabuarja nė tė vėrtetėn.

  175.
  Dhe lexoju atyre tregimin e atij qė patėm dhėnė dituritė Tona, ndėrsa ai u zhvesh prej tyre dhe atėherė atė e shoqėroi shejtani dhe kėshtu ai u bė prej tė humburėve.

  176.
  E sikur tė donim Ne, do ta ngrisnim lartė me (dituri), por ai nuk iu largua tokės (dynjasė) dhe shkoi pas epshit tė vet. Shembulli i tij ėshtė si ai i qenit, tė cilin nėse e pėrzė ai e nxjerr gjuhėn, po edhe nėse nuk e pėrzė, ai sėrish e nxjerr gjuhėn. Ky ėshtė shembulli i atyre qė i konsideruan tė rreme argumentet Tona. Ti rrėfe tregimet (ymetit tėnd) nė mėnyrė qė ata tė mendojnė.

  177.
  Shembulli i keq ėshtė populli, ai qė pėrgenjeshtroi faktet Tona dhe e dėmtoi vetveten.

  178.
  Atė qė All-llahu e udhėzon, ai ėshtė nė rrugė tė drejtė, e atė qė e humb, e ata janė tė dėshpruarit.

  179.
  Ne krijuam shumė nga xhinėt e njerėzit pėr xhehennem. Ata kanė zemra qė me to nuk kuptojnė, ata kanė sy qė me ta nuk shohin dhe ata kanė veshė qė me ta nuk dėgjojnė. Ata janė si kafshėt, bile edhe mė tė humbur, tė tillėt janė ata tė marrėt.

  180.
  All-llahu ka emrat mė tė mirė, andaj Atė thirrnie me ata e hiquni nga ata qė bėjnė shtrembėrime me emrat e Tij. Ata kanė pėr t'u shpėrblyer (me dėnim) pėr veprimet e tyre.

  181.
  E ndėr ata qė krijuam Ne, ka njerėz qė udhėzojnė nė tė drejtėn e edhe veprojnė me tė.

  182.
  Ndėrsa ata qė i konsideruan tė rreme argumente Tona, Ne do t'i shpijmė nė humbje nė mėnyrė graduale kah nuk e kuptojnė ata.

  183.
  Mirėpo, atyre u jap afat, se kapja (dėnimi) Ime ėshtė e fortė.

  184.
  A nuk menduan ata se ai bashkėkohaniku i tyre (Muhammedi) nuk ka farė ēmendurie, ai ėshtė vetėm qortues i hapėt.

  185.
  A nuk vėshtruan ata me vėmendje pushtetin e madh nė qiej e nė tokė dhe ēka krijoi All-llahu prej sendeve, e edhe nė atė se ndoshta u ėshtė afruar afati i tyre i vdekjes. Atėherė, cilės bisedė pos kėsaj (Kur'anit) do ti besojnė?

  186.
  Pėr atė qė All-llahu e la nė humbje, s'do tė ketė udhėzues, dhe ata do t'i lė tė bredhin nė vrazhdėsinė e tyre.

  187.
  Tė pyesin ty (Muhammed) pėr ēastin (katastrofėn e pėrgjithshme) se kur do tė ndodhė ai. Thuaj: "Atė e di vetėm Zoti im, kohėn e tij nuk mund ta zbulojė kush pos Tij (e sjell kijametin pa e hetuar asnjė nga krijesat). Ēėshtja e tij (se kur do tė ndodh) ėshtė preokupim i rėndė (pėr krijesat) nė qiej e nė tokė. Ai (katastrofa) nuk ju vjen ndryshe, vetėm befas. Tė pyesin ty sikur ti di pėr tė. Thuaj: "Pėr tė di vetėm All-llahu, por shumica e njerėzve nuk e dinė (pse ėshtė e fshehtė)".

  188.
  Thuaj: "Unė nuk kam nė dorė pėr veten time as ndonjė dobi, as ndonjė dėm, pos ēka do All-llahu. Sikur ta dija tė fshehtėn, do tė shumoja pėr vete tė dobishmet, e nuk do tė mė prekte gjė e keqe. Unė nuk jam tjetėr vetėm se qortues dhe pėrgėzues pėr njerėzit qė besojnė.

  189.
  Ai (All-llahu) ėshtė Ai qė ju krijoi prej njė vete, e prej saj pėr t'u qetėsuar pranė saj. Kur e mbuloi ai (mashkulli) atė (gruan), ajo u ngarkua me njė barrė tė lehtė dhe ashtu vazhdoi me tė, e kur u bė e rėndė, ata tė dy lutėn All-llahun, Zotin e tyre: "Nėse na jep njė (fėmijė) tė mirė, ata (pa tė meta), ne do tė jemi falendėrues ndaj Teje".

  190.
  Pasi qė atyre tė dyve ju dha (fėmijė) tė mirė, ata (fėmijė e pasardhės) i pėrshkruan shokė nė atė qė iu dha. I pastėr ėshtė All-llahu nga ajo qė ia pėrshkruajnė.

  191.
  A i pėrshkruajnė shok atė ēka nuk mund tė krijojė asnjė send, e ata (idhujt) vetė janė tė krijuar.

  192.
  Ata (idhujt) nuk mund t'ju sjellin atyre ndonjė ndihmė e as veten e tyre ta ndihmojnė.

  193.
  Dhe, edhe nėse i thirrni pėr t'i udhėzuar, ata nuk ju pėrgjigjen. Pėr ju ėshtė njejtė, i thirrėt ata ose heshtėt.

  194.
  S'ka dyshim se ata qė po i adhuroni ju pos All-llahut, janė tė krijuar sikur ju (njerėzit janė mė tė pėrsosur). Thirrni pra ata, e le t'ju pėrgjigjen juve nėse thuani tė vėrtetėn.

  195.
  A kanė ata (idhujt) kėmbė tė ecin me to, a kanė duar tė rrėmbejnė me to, a kanė sy tė shohin me ta? Thuaj: "Thirrni shokėt (zotat) tuaj e thurrni kurtha pėr mua e mos pritni".

  196.
  Mbrojtėsi i im ėshtė All-llahu qė zbriti librin. Ai kujdeset pėr tė mirėt.

  198.
  Dhe nėse i thirrni pėr udhėzim, nuk dėgjojnė, e tė duken se po tė shikojnė ty, po ata nuk shohin.

  199.
  Ti (Muhammed) merre tė lehtėn, urdhėro pėr tė mirė dhe hiqu prej tė padijshmėve.

  200.
  E nėse tė godet shejtani me ndonjė vesvese, ti kėrko strehim te All-llahu, sepse vėrtet Ai dėgjon e di.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:11

  201.
  Vėrtet, ata qė janė tė ruajtur, kur i prek ndonjė iluzion nga djalli, ata pėrkujtojnė (All-llahun), nga djalli, ata pėrkujtojnė (All-llahun), dhe atėherė shohin (tė vėrtetėn).

  202.
  E vėllezėrit e tyre (jo tė ruajturit) i pėrkrahin (shejtanėt) pėr nė humbje dhe nuk ndahen.

  203.
  Dhe, kur ti nuk u sjell atyre ndonjė mrekulli (qė e kėrkojnė) thonė: "Pėrse ti nuk e trilove vetė?" Thuaj "Unė (nuk trilloj) i pėrmbahem vetėm asaj qė mė shpallet nga Zoti im, ky (Kur'ani) ėshtė argument (me tė cilin ndriēohen zemrat) nga Zoti juaj, ėshtė udhėrrėfyes dhe mėshirė pėr popullin qė beson.

  204.
  Kur lexohet Kur'ani, ju dėgjoni atė (me vėmendje) dhe heshtni, nė mėnyrė qė tė fitoni mėshirė.

  205.
  Ti pėrmende Zotin tėnd nė vete (heshtas), me respekt e me dro, jo me shprehje tė larta, (pėrmende) nė mėngjes e nė mbrėmje dhe mos u bėrė prej atyre qė nuk kanė kujdes.

  206.
  S'ka dyshim se ata qė janė pranė (afėr) Zotit tėnd (melekėt) nuk tėrhiqen nga adhurimi ndaj Tij nga mendjemadhėsia, Atė e madhėrojnė dhe vetėm Atij i bėjnė sexhde.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:11

  8. Enfal  1.
  Tė pyesin ty (Muhammed) pėr plaēkėn (e fituar nė luftė), thuaju: "Plaēka, (mėnyra e ndarjes sė saj) ėshtė ēėshtje e All-llahut dhe tė dėrguarit, prandaj kini frikė All-llahun, pėrmirėsoni gjendjen e unitetit tuaj dhe nėse jeni besimtarė, respektone All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij.

  2.
  E, besimtarė tė vėrtetė janė vetėm ata, tė tė cilėve kur pėrmendet All-llahu u rrėnqethen zemrat e tyre, kur u lexohen ajetet e Tij u shtohet besimi, dhe qė janė tė mbėshtetur vetėm te Zoti i tyre.

  3.
  Dhe, tė cilėt falin (rregullisht) namazin dhe nga ajo, me ēka Ne i furnizuam, ata japin.

  4.
  Tė tillėt janė besimtarė tė vėrtetė dhe pėr kėtė kanė vende tė larta te Zoti i tyre, kanė falje dhe kanė furnizim nė mėnyrė tė ndershme.

  5.
  (Mospajtimi i tyre pėr plaēkė ėshtė) Ashtu si ai kur tė nxori Zoti yt nga shtėpia jote pėr tė vėrtetėn, e njė grup nga besimtarėt nuk ishte i kėnaqur.

  6.
  Bėjnė polemikė me ty pėr tė vėrtetėn pasi qė e kishin tė qartė (se ti veron me lejen e Zotit) sikur me qenė se shtyheshin nė vdekje tė sigurt.

  7.
  Pėrkujtoni kur All-llahu ju premtoi njerėn prej dy grupeve se ėshtė juaja, e ju dėshironit t'ju takojė ai (grup) i paarmatosur, ndėrsa All-llahu dėshiroi qė me premtimet e Tij ta vendosė tė vėrtetėn, e tė zhdukė nė themel mbeturinėn e mohuesve.

  8.
  Ta forcojė tė vėrtetėn e ta ērrėnjosė tė kotėn, edhe pse kėtė e urrejnė kriminelėt.

  9.
  Pėrkujtoni kur kėrkuat ndihmė prej Zotit tuaj, e Ai ju ėshtė pėrgjigjur: "Unė do t'ju ndihmoj me njėmijė engjėj qė vijnė njė pas njė (grup pas grupi).

  10.
  All-llahu nuk e bėri atė (ndihmėn) pėr tjetėr, vetėm t'ju gėzojė(t'u japė myzhde) dhe pėr t'i forcuar (qetėsuar) me tė zemrat tuaja, pse ndihma nė realitet ėshtė vetėm prej All-llahut. All-llahu ėshtė mbizotėrues dhe i urtė.

  11.
  Dhe kur Ai ju kaploi me njė kotje (gjumė) qė ishte siguri pėr ju nga ana e Tij, ju lėshoi shi nga qielli pėr t'ju pastruar me tė, largoi prej jush shtimet e shejtanit, e qė tė fuqizojė bindjen nė zemrat tuaja dhe t'ju pėrforcoj me tė (me shi) kėmbėt tuaja.

  12.
  Edhe kur Zoti yt u kumtoi engjėjve se: "Unė jam me ju, pra, inkurajoni ata qė besuan! Unė do tė hedh frikė nė zemrat e atyre qė nuk besuan, e ju goditni nė qafė e lartė, mėshonju atyre nė ēdo gjymtyrė (gishtėrinj).

  13.
  Kėtė (ndėshkim pėr ta) ngase kundėrshtuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, e kush kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarn e Tij, nuk ka dyshim se All-llahu ėshtė ndėshkimfortė.

  14.
  Kėshtu e keni (dėnimin), pra shijone, e pėr mohuesit ėshtė edhe dėnimi i zjarrit.

  15.
  O ju qė besuat! Kur tė ndesheni nė turmėn (qė lėviz ngadalė) e atyre qė mohuan,mos ua ktheni shpinėn.

  16.
  Kush ua kthen atyre shpinėn, nė atė moment veē atij qė kthehet pėr tė luftuar ose pėr t'iu bashkėngjitur njė grupi tjetėr, ai ka tėrhequr kundėr vetes hidhėrimin e All-llahut dhe vendi i tij ėshtė xhehennemi. E ai ėshtė pėrfundim i keq.

  17.
  Ju nuk i mbytėt (nė tė vėrtetė) ata, por All-llahu (me ndihmėn qė ua dha) i mbyti ata, dhe ti nuk i gjuajte, (nė tė vėrtetė) kur i gjuajte ata, por All-llahu (tė ndihmoi) i gjuajti, e (bėri kėtė) pėr t'i shpėrblyer besimtarėt me njė dhunti tė mirė nga ana e Tij. All-llahu gjithēka dėgjon dhe di.

  18.
  Ja kjo ėshtė e vėrteta. All-llahu dobėson dredhitė e qafirave (kufarėve).

  19.
  Nėse ju (idhujtarė) kėrkuat fitore, ja, ku e keni fitorėn, (kjo ėshtė ironi pėr ta) po nėse hiqni dorė (nga lufta kundėr Pejgamberit), ajo do tė jetė nė dobinė tuaj, e nėse ju ktheheni, edhe Ne kthehemi. Ana (grumbulli) juaj nuk do t'ju vlejė asgjė edhe nėse ėshtė e madhe, sepse All-llahu ėshtė me besimtarėt.

  20.
  O ju qė besuat, respektoni All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, e mos e braktisni atė se ju po e dėgjoni.

  21.
  Dhe mos u bėni si ata qė thanė: "Dėgjuam", por nuk dėgjojnė.

  22.
  Krijesat (gjallesat) mė tė dėmshme te All-llahu janė ata tė shurdhėtit, memecėt, tė cilėt nuk logjikojnė.

  23.
  Sikur tė dinte All-llahu pėr ndonjė tė mirė prej tyre, do t'i bėnte tė dėgjojnė, po edhe sikur t'i bėnte tė dėgjojnė, ata do tė zbrapseshin dhe do tė refuzonin.

  24.
  O ju qė besuat, pėrgjigjuni All-llahut dhe tė dėrguarit kur ju ftojnė pėr atė qė ju jep jetė, (pėr fenė e drejtė), dhe ta dini se All-llahu ndėrhyn ndėrmjet njeriut dhe zemrės sė tij, dhe se ju do tė tuboheni te Ai.

  25.
  Ruajuni nga e keqja (nga dėnimi) qė nuk godet vetėm ata qė bėnė mizori prej jush, (por edhe tė mirėt), dhe ta dini se All-llahu ėshtė ndėshkues i rreptė.

  26.
  Pėrkujtoni kur ishit pakicė e tė dobėt nė tokė, dhe frikėsoheshit se do t'ju rrėmbejnė njerėzit (idhujtarėt), e Ai ju mundėsoi vend tė sigurt (nė Medinė) dhe ju pėrkrahu me ndihmėn e Tij, ju furnizoi me tė mira, qė tė jeni mirėnjohės.

  27.
  O ju qė besuat, mos e tradhtoni All-llahun dhe tė dėrguarin, qė tė tradhėtoni amanetet tuaja, deri e dini sa e keqe ėshtė kjo.

  28.
  Dhe, dine se pasuria e juaj dhe fėmijėt tuaj janė vetėm njė sprovė, dhe se te All-llahu ėshtė shpėrblimi i madh.

  29.
  O ju qė besuat, nėse keni frikė All-llahun, Ai do tė vėrė udhėzim (nė zemrat tuaja) pėr ju, do t'ua mbulojė tė kėqiat, do t'ua falė mėkatet. All-llahu ėshtė dhurues i madh.

  30.
  Pėrkujto (o i dėrguar) kur ata qė nuk besuan thurnin kundėr teje; tė ngujojnė, tė mbysin ose tė dėbojnė. Ata bėnin plane, e All-llahu i asgjėsonte, se All-llahu ėshtė mė i miri qė asgjėson (dredhitė).

  31.
  E kur atyre u lexohen ajetet Tona (Kur'ani), thonin: "Kemi dėgjuar (kėso fjalėsh) dhe sikur tė donim edhe ne do tė thonim diēka tė ngjajshme me kėtė dhe se ky nuk ėsht gjė tjetėr pos mit i lashtė".

  32.
  Dhe (pėrkujto) kur thanė: "O All-llah! nėse ėshtė ky (Kur'ani) vėrtet prej Teje, lėsho gur nga qielli kundėr nesh, ose sillna ndonjė dėnim tė idhėt.

  33.
  Po All-llahu nuk do t'i dėnojė ata, derisa ti (Muhammed) je nė mesin e tyre dhe All-llahu nuk do t'i dėnojė, derisa ata kėrkojnė falje (istigfarė).

  34.
  Ēka kanė ata qė tė mos i dėnojė All-llahu, kur ata janė qė pengojnė (tė tjerėt) nga xhamia e shenjtė (Qabja), e edhepse nuk janė mbikėqyrės tė saj. Kujdestarėt e saj janė vetėm ata qė ruhen (tė devotshmit), por shumica e tyre nuk ėshtė qė di.

  35.
  Lutja e tyre pranė shtėpisė (Qabes) nuk ishe tjetėr veēėse britmė dhe duartrokitje, prandaj vuane dėnimin pėr shkak se mohonit.

  36.
  Ata qė nuk besuan, shpenzojnė pasurinė e tyre pėr tė penguar nga rruga e All-llahut. Ata do tė shpenzojnė atė dhe ajo do tė bėhet dėshprim i tyre, e madje ata do tė mposhten. E ata qė mohuan, do tė pėrmblidhen vetėm nė xhehennem.

  37.
  (Kjo masė) Qė ta dallojė All-llahu tė keqin nga i miri, dhe qė tė vė tė kėqinjtė njėri mbi tjetrin, t'i bėjė grumbull tė gjithė e t'i hedhė nė xhehennem. E tė tillėt janė mė tė dėshpruarit.

  38.
  Thuaju atyre qė nuk besuan nėse heqin dorė (nga rruga e tyre e gabuar dhe besojnė) do t'u falet e kaluara, po nėse vazhdojnė, ligji (i Zotit), izbatuar ndaj tė parėve ėhtė i ditur (edhe ju do t'ju zė).

  39.
  Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari (besim i kotė), e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr All-llahun. Po nėse ata ndalen (i japin fund mosbesimit), All-llahu ėshtė mbikėqyrės pėr atė qė veprojnė.

  40.
  Po nėse refuzojnė, ta dini se All-llahu ėshtė mbrojtės i juaji. E, sa mbikėqyrės e ndihmės i mirė ėshtė Ai.

  41.
  Ju (besimtarė) ta dini se njė e pesta e asaj qė fituat, nga ndonjė send, i takon (pėrkujtuesve tė) All-llahut, tė dėrguarit tė Tij, tė afėrmve tė tij (tė dėrguarit), jetimėve, nevojtarėve dhe atyre nė mėrgim, (ky ėshtė pėrcaktimi i Zotit), nėse keni besuar All-llahun, dhe atė, (Kur'anin) qė ia zbritėm robit Tonė (Muhammedit) ditėn e furkanit (ditėn e Bedrit, kur u dallua e vėrteta nga e shtrembėra), ditėn e konfrontimit tė dy grupeve. All-llahu ėshtė i fuqishėm pėr ēdo gjė.

  42.
  Kur ju ishit nė bregun e afėrt tė luginės, e ata nė bregun e largėt tė saj (ju ishit kah Medina e ata kah Meka), ndėrsa karavani ishte mė poshtė prej jush (kah deti). Dhe, sikur tė ishit ju ata qė njėri tjetrit i keni caktuar takimin, do ta thyenit caktimin. Por All-llahu ishte Ai qė zbatojė ēeshtjen e kryer tanimė, e tė shkatėrrojė me argument atė qė u shkatėrrua dhe tė bėjė tė jetojė me argumentet atė qė jetoi. All-llahu vėrtet dėgjon e di.

  43.
  Dhe (pėrkujto) kur All-llahu t'i dėftoi ty ata nė ėndėrr, tė paktė nė numėr, e sikur t'i dėftonte shumė, ju do tė dobėsoheshit e do tė grindeshsit pėr ēėshtjen (e luftės), por All-llahu ju shpėtoi. All-llahu vėrtet e di shumė mirė se ē'mbajnė kraharorėt (zemrat).

  44.
  Pėrkujtoni kur u takuat (nė sheshin e luftės), e Ai bėri qė ata nė sytė tuaj tė duken pak, e po ashtu edhe ju tė dukeni nė sytė e tyre pak; e bėri kėtė pėr tė zbatuar All-llahu njė ēėshtje qė ishte e vendosur. Vetėm te All-llahu ėshtė pėrfundimi i ēėshtjeve.

  45.
  O ju qė besuat, kur tė konfrontoheni me ndonjė grup, pėrqėndrohuni dhe pėrmendni ēdo herė All-llahun qė tė arrini fitoren e dėshiruar.

  46.
  Dhe respektone All-llahun e tė dėrguarin e Tij, e mos u pėrēani mes vete e tė dobėsoheni e ta humbni fuqinė (luftarake). Tė jeni tė durueshėm se All-llahu ėshtė me tė durueshmit.

  47.
  Mos u bėni si ata qė dolėn prej shtėpive tė tyre sa pėr krenari e pėr t'i parė bota, e qė pengonin nga rruga e All-llahut. All-llahut nuk mund t'i shpėtojnė me atė veprim tė tyre.

  48.
  Pėrkujto (Muhammed) kur shejtani u dha guxim pėr veprat e tyre dhe tha: "S'ka kush qė mund t'iu mposhtė sot ju, unė jam mbrojtės Juaji!" E kur u ballafaquan tė dy grupet, ai u tėrhoq prapa e tha: "Unė tėrhiqem prej jush, unė shoh ēka nuk shihni ju, unė i frikėsohem All-llahut. All-llahu ndėshkon shumė ashpėr.

  49.
  Kur hipokritėt dhe ata qė nė zemrat e tyre kishte sėmundje (dyshim) thanė: "Kėta (muslimanėt) i ka mashtruar feja e tyre (s'kanė fuqi tė luftojnė). Po kush mbėshtetet nė All-llahun, s'ka dyshim, se All-llahu ėshtė ngadhėnjyes i urtė.

  50.
  Sikur t'i kishe parė engjėjt kur ua marrė shpirtin atyre qė mohuan (do tė shihje tmerr), u binin fytyrave dhe shpinave tė tyre (para, prapa): "Shijoni dėnimin e djegjes!"

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:12

  51.
  Kėtė (dėnim e morėt) pėr shkakun e asaj qė fituat. All-llahu nuk ėshtė i padrejtė pėr robtė e Tij.

  52.
  Edhe idhujtarėt, siē e kishte traditė populli i faraonit, e dhe ata qė ishin para tyre, i mohuan argumentet e All-llahut, e pėr shkak tė mėkateve All-llahu i skatėrroi. All-llahu ėshtė i plotfuqishėm, ndėshkues i ashpėr.

  53.
  Kėtė (masė ndėshkuese) e bėri ngase All-llahu nuk ishte ndryshues i njė begatie, tė cilėn ia ka dhuruer njė populli, derisa tė ndryshojė ai vetė nė vetvete (tė bėhet pėrbuzės i sė mirės) dhe ngase All-llahu dėgjon (ēka thonė) dhe di (ēka punojnė).

  54.
  Ashtu siē ishte traditė e popullit tė faraonit dhe atyre qė kishin qenė mė parė, qė i konsideronin tė rreme faktet e Zotit tė tyre, e Ne pėr kėto tė kėqija tė tyre i shkatėrruam, e popullin e faraonit (edhe faraonin) e fundosėm, por tė gjithė kėta ishin dėmtues tė vetes sė tyre.

  55.
  Krijesat mė tė dėmshme te All-llahu janė ata qė mohuan, nuk pritet qė ata tė besojnė;

  56.
  Kėta janė ata prej tė cilėve ti pate marrė premtimin (se nuk do tė ndihmojnė idhujtarėt) e tė cilin ata nuk e ruajtėn por si ēdo herė e thyejnė premtimin e tyre.

  57.
  Po nėse i ndesh (i zė) ata nė luftė, atėherė ti ata (me shkatėrrimin e tyre) shpartallo ata qė janė pas tyre, nė mėnyrė qė tė marrin mėsim.

  58.
  Nėse ti e heton tradhtinė e njė populli (ndaj marrėveshjes), atėherė edhe ti ua hidh atyre (marrėveshjen) nė mėnyrė tė njejtė, sepse All-llahu nuk i do ata qė tradhtojnė (fshehurazi).

  59.
  Dhe, ata qė mohuan, mos tė mendojnė kurrsesi se shpėtuan, (se na ikėn). Ata nuk mund ta bėjnė tė paaftė Atė (zotin) qė i ndjek.

  60.
  E ju pėrgatituni sa tė keni mundėsi force, (mjete luftarake) e kuaj tė caktuar pėr betejė kundėr atyre (qė tradhtojnė) e me tė, (me pėrgatitje) ta frikėsoni armikun e All-llahut, armikun tuaj dhe tė tjerėt, tė cilėt ju nuk i dini (se kush janė), e All-llahu i di ata. Ēkado qė shpenzoni pėr rrugė tė All-llahut, ajo do t'ju konpenzohet dhe nuk do t'ju bėhet padrejtė.

  61.
  Nė qoftė se ata, anojnė kah paqja ano edhe ti kah ajo, e mbėshtetu nė All-llahun. Ai ėshtė qė dėgjon dhe di.

  62.
  Po nėse duan tė mashtrojnė me tė (me paqen), ty tė mjafton All-llahu. Ai ėshtė qė tė fuqizojė ty me ndihmėn e vet dhe me besimtarėt.

  63.
  Dhe Ai ėshtė qė bashkoi zemrat e tyre. Edhe sikur ta shpenzoshe gjithė ata qė ėshtė nė tokė, nuk do tė mund t'i bashkoje zemrat e tyre, por All-llahu bėri bashkimin e tyre, pse Ai ėshtė i gjithėfuqishėm, i urtė.

  64.
  O Pejgamber! All-llahu tė mjafton ty dhe besimtarėve qė janė me ty.

  65.
  O Pejgamber! Nxiti besimtarėt pėr luftė. Nėse prej jush janė njėzet tė durueshėm, (trima tė fqishėm), do t'i mundni dyqind, e nėse janė njėqind, do t'i mundni njėmijė sish qė nuk besuan, pėr shkak se ata janė njerėz qė nuk kuptojnė (pse luftojnė).

  66.
  All-llahu ju bėri lehtėsim tash duke ditur se jeni dobėsuar. Nėse prej jush janė janė njėqind tė durueshėm, do ti mundni dyqinnd, e nėse prej jush janė njė mijė, me ndimėn e Zotit do t'i mundni dy mijė. All-llahu ėshtė me ata qė janė tė durueshėm.

  67.
  Pėr asnjė pejgamber nuk qe me vend tė ketė robėr derisa ta ketė dėrmuar me luftė (armikun) nė tokė. Ju keni pėr qėllim pėrjetimet e kėsaj bote, ndėrsa All-llahu dėshiron pėr ju Ahiretin. All-llahu mbizotėron ēdo gjė, di ēka ėshtė e mirė pėr robtė.

  68.
  Po tė mos ishte dispozita e hershme e caktuar prej All-llahut (qė tė mos dėnohet ai qė pėrpiqet, po nuk e qėllon), juve do t'ju kishte goditur njė dėnim i madh pėr atė qė e morėt.

  69.
  Pra, (ėshtė e lejuar preja e luftės) hani atė qė e fituat me luftė, si tė lejuar dhe tė mirė, pėrmbajuni dispozitave tė All-llahut se All-llahu ėshtė Ai qė falė dhe qė mėshiron.

  70.
  O Pejgamber! Thuaju atyre robėrve qė i keni nė duart tuaja se posa tė vėrejė All-llahu ndonjė tė mirė (besim tė drejtė e tė sinqertė) nė zemrat tuaja, Ai u jep edhe mė shumė tė mira nga ajo ēka ėshtė marrė nga ju, ua falė gabimet, se All-llahu falė pa masė, se ėshtė mėshirues i madh.

  71.
  E nėse (robėrit) duan tė tradhėtojnė ty, ata mė parė tradhtuan All-llahun, (nuk besuan) e Ai (tė ndihmojė), tė mundėsojė tė ngadhėnjesh ndaj tyre. All-llahu i di tė gjitha ndodhitė, vepron me urtėsinė e Tij.

  72.
  Ėshtė e vėrtetė se ata qė besuan, u shpėrngulėn dhe luftuan me pasurinė e tyre nė rrugėn e All-llahut, dhe ata qė strehuan (tė shpėrngulurit) dhe u ndihmuan, tė tillėt janė miq tė njėri tjetrit (nė ndihmė dhe nė trashėgim). Ata qė besuan por qė nuk u shpėrngulėn, ju nuk keni pėrkujdes as ndihmė pėr ta deri sa tė shpėrngulen edhe ata. E nėse ata kėrkojnė ndihmė prej jush pėr ēėshtjen e fesė, atėherė jeni tė obliguar t'u ndihmoni, pėrveē nėse ėshtė puna kundėr njė populli qė me tė keni marrėveshje (nuk mund t'u ndihmoni nė luftė kundėr atij populli). All-llahu mbikėqyr atė qė veproni.

  73.
  Ata qė e mohuan tė vėrtetėn janė miq tė njėri-tjetrit. E nėse nuk e bėni atė (tė ndihmoni e tė kujdeseni njėri-tjetrin), bėhet trazirė dhe rrėmujė e madhe nė tokė.

  74.
  Po ata qė besuan, migruan dhe luftuan pėr rrugėn e All-llahut, dhe ata qė strehuan dhe ndimuan, janė besimtarė tė vėrtetė. Atyre u takon falje (e mėkateve) dhe furnizimi nė mėnyrė tė ndershme.

  75.
  Ndėrsa edhe ata qė besuan mė vonė, e qė u shpėrngulėn dhe luftuan sė bashku me ju, janė tė njejtė me ju (nė tė drejta). E, (sipas dispozitave tė Zotit), farefisi ka mė pėrparėsi ndaj njėri-tjetrit (se sa ensarėt e muhaxhirinėt) mes All-llahu di nė hollėsi pėr ēdo send.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:13

  9. Tewbe  1.
  Denoncim nga All-llahu dhe i dėrguari i Tij ndaj idhujtarėve me tė cilėt ju patėt lidhur kontratė (kumtesė pėr shkputjen e marrėveshjes).

  2.
  Pra, ju (idhujtarė) qarkulloni nėpėr tokė (lirisht) katėr muaj, e dine se fuqinė e All-llahut nuk mund ta bėni tė paaftė dhe se All-llahu mposhtė mohuesit.

  3.
  Dhe (ky ėshtė) njė kumtim nga All-llahu dhe i dėrguari i Tij, drejtuar gjithė njerėzve nė ditėn e haxhit tė madh, se All-llahu ėshtė tėrhequr prej (marrėveshjes sė) idhujtarėve, e njėkohėsisht edhe i dėrguari i Tij. Po, nėse pendoheni, do tė jetė mė mirė pėr ju, e nėse ia ktheni shpinėn (rrugės sė drejtė), ta dini se nuk mund t'i shpėtoni (ndjekjes sė) All-llahut. E, ti pėrgėzoji ata qė mohuan me njė dėnim tė padurueshėm.

  4.
  Pos atyre idhujarėve me tė cilėt keni lidhur marrėveshje, e tė cilėt nuk ju kanė shmangur asgjė dhe nuk e kanė ndihmuar askėnd kundėr jush, pra, edhe ju pėrmbushni marrėveshjen e tyre deri nė afatin e caktuar. S'ka dyshim se All-llahu i do tė devotshmit.

  5.
  E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t'i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshirues.

  6.
  E nėse ndokush prej idhujtarėve tė kėrkon strehim, ti strehoje nė mėnyrė qė t'i dėgjojė fjalėt e All-llahut (Kur'anin), e mandej pėrcille nė vendin e tij tė sigurt. Kėtė ngase ata janė popull qė nuk e dinė (tė vėrtetėn e fesė islame).

  7.
  Si mund tė kenė udhujtarėt besė (marrėveshje) te All-llahu dhe te i dėrguari i Tij, pėrveē atyre me tė cilėt keni lidhur marrėveshje pranė xhamisė sė shenjtė (Qabes), e derisa ata i pėrmbahe (marrėveshjes) pėrmbahuni edhe ju. All-llahu i do ata qė ruajnė besėn.

  8.
  Si (mund tė kenė besė) ata tė cilėt nėse ju mundin, nuk pėrfillin ndaj jush as farefisni dhe as marrėveshje. Ata ju bėjnė lajka me fjalėt e tyre kundėrshtojnė ngase shumica e tyre janė besėthyes.

  9.
  Ata i shkėmbyen ajetet e All-llahut pėr njė vlerė tė paktė dhe penguan nga rruga e Tij. Ata keq vepruan.

  10.
  Ata nuk respektojnė te asnjė besimtarė as farefisninė as marrėveshjen; si tė tillė janė pėrdhunues.

  11.
  Po, nėse ata pendohen,e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė i keni vėllezė nė fe. Ne sqarojmė agumentet pėr ata njerėz qė kuptojnė.

  12.
  E nėse ata thyejnė zotimet e tyre pas marrėveshjes, ofendojnė fenė tuaj, atėherė luftoni krerėt e mohuesve. Ata vėrtet nuk kanė besė, luftoni qė tė frenohen (nga krimi e fyerja).

  13.
  Pėrse tė mos e luftoni njė popull qė thyen zotimet e veta dhe tentuan tė dėbojnė tė dėrguarin? Nė tė vėrtetė ata ua filluan tė parėt luftėn. A u frikėsoheni atyre? Mė e drejtė ėshtė t'i frikėsoheni All-llahut, nėse jeni besimtarė.

  14.
  Luftoni ata, All-llahu i dėnon dhe i mposht ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė.

  15.
  Dhe Ai mėnjanon brengat nga zemrat e tyre. All-llahu ia pranon pendimin atij qė do. All-llahu i di tė fshehtat, me urtėsi zgjidh ēėshtjet.

  16.
  A mos menduat se do tė mbeteni anash (pa u provuar), e pa u sqaruar te All-llahu ata qė luftuan prej jush dhe, pėrpos All-llahut, pos tė dėrguarit tė Tij dhe pos besimtarėve, nuk morėn ndonjė tė jashtėm mik intim. All-llahu e di hollėsisht atė qė bėni ju.

  17.
  Nuk ėshtė e drejtė e idhujtarėve tė kujdesen pėr xhaminė e All-llahut, duke qenė se vetė dėshmojnė pėr veten e tyre se janė mohues. Tė tillėve u shkuan kot veprat e tyre dhe ata janė pėrgjithmonė nė zjarr.

  18.
  E drejtė e pėrkujdesjes sė xhamive tė All-llahut ėshtė vetėm e atij qė i ka besuar All-llahut dhe ditės sė mbramė e qė e falė namazin, jep zeqatin e nuk i frikėsohet askujt pos All-llahut. Tė tillėt do tė jenė tė udhėzuarit (nė rrugėn e drejtė).

  19.
  A mos e konsideruat dhėnien e ujit haxhinjve dhe kujdestarinė ndaj xhamisė sė shenjtė, si besimin e atij qė i besoi All-llahut dhe ditės sė fundit dhe qė luftoi nė rrugėn e All-llahut? Jo, ato nuk janė tė barabarta te All-llahu. Popullin mizor All-llahu nuk e vė nė rrugė tė drejtė.

  20.
  Ata tė cilėt besuan, migruan dhe luftuan me pasurinė dhe veten e tyre nė rrugėn e All-llahut, ata kanė pozitė mė tė lartė te All-llahu dhe vetėm ata janė fatlumė.

  21.
  Zoti i tyre i pėrgėzon ata me mėshirė nga Ai, me disponim ndaj tyre, me xhennete ku ata do tė kenė nimet (hirėsi-mirėsi) tė pandėrprerė.

  22.
  Ata aty do tė jenė tė pasosur e te All-llahu ėshtė shpėrblim i madh.

  23.
  O ju qė besuat, mos u ofroni miqėsi (dashuri) prindėrve tuaj, as vėllezėrve tuaj, nėse ata vlerėsojnė mosbesim kundėr besimit. E kush prej jush miqėsohet me ta, ata janė mizor.

  24.
  Thuaj (o i dėrguar): "Nė qoftė se etėrit tuaj, djemtė tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregėtia qė frikoheni se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se All-llahu, se i dėrguari i Tij dhe se lufta pėr nė rrugėn e Tij, atėherė, pritni derisa All-llahu tė sjellė vendimin e Tij. All-llahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur.

  25.
  Nuk ka dyshim se All-llahu ju ka ndihmuar nė shumė beteja, e edhe nė ditėn e Hunejnit, kur juve ju mahnit numri i madh, i cili nuk ju vlejti asgjė, dhe me gjerėsinė e saj qė e kishte toka u ngushtua pėr ju, pastaj ju u zbrapsėt (ikėt).

  26.
  Pastaj All-llahun zbriti qetėsinė e vet nė tė dėrguarin e Tij dhe nė besimtarė, zbriti njė ushtri qė ju nuk e patė, i dėnoi ata qė mohuan, e ai ishte ndėshkim ndaj mosbesimtarėve.

  27.
  All-llahu pastaj i falė atij qė do. All-llahu falė shumė dhe mėshiron shumė.

  28.
  O ju qė besuat, vėrtetė idhujtarėt janė tė ndyrė, andaj pas kėtij viti tė mos i afrohen mė xhamisė sė shenjtė. Nėse i frikėsoheni skamjes All-llahu me dėshirėn e vet do t'ju pastroj me mirėsitė e Tij. All-llahu ėshtė i gjithdijshėm, ėshtė i urtė.

  29.
  Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.

  30.
  E jehuditė thanė: Uzejri ėshtė djali i All-llahut, e tė krishterėt thanė: Mesihu ėshtė djalė i All-llahut. Ato ishim thėnie tė tyre me gojėt e tyre (fraza tė thata), qė imitojnė thėniet e jobesimtarėve tė mėhershėm. All-llahu i vraftė, si largohen (nga e vėrteta)!

  31.
  Ata i konsideruan "ahbarėt" (priftėr jehudi) tė tyre, "ruhbanėt" (murgjit e krishterė) tė tyre dhe Mesihun (Isain) birin e Merjemes, pėr zota pos All-llahut, ndėrsa ata nuk janė urdhėruar pėr tjetėr (nga pejgamberėt) pos pėr adhurimin ndaj All-llahut njė, e qė nuk ka tė adhuruar tjetėr pos tij. I lartė ėshtė Ai nga ēka i shoqėrojnė.

  32.
  Ata pėrpiqen me gojėt e tyre ta shuajnė dritėn e All-llahut, e All-llahu nuk do tjetėr, pos ta pėrsosė dritėn e Tij ndonėse jobesimtarėt e urrejnė.

  33.
  Ai (All-llahu) ėshtė qė e dėrgoi tė dėrgarin e Tij me udhėzim tė drejtė e fe tė vėrtetė, e pėr ta bėrė qė tė dominojė mbi tė gjitha fetė, edhe pse e urrejtėn idhujtarėt.

  34.
  O ju qė besuat, vėrtet njė shumicė e parisė fetare e jehudive dhe e tė krishterėve, nė mėnyrė tė paligjshme e hanė pasurinė e njerėzve dhe pengojnė tė tjerėt nga rruga e All-llahut. Ata tė cilėt e ruajnė arin e argjendin e nuk e japin pėr rrugėn e All-llahut, lajmėroji pėr njė dėnim tė dhėmbshėm.

  35.
  Atė ditė kur ajo (pasuri e deponuar) fėrgohet nė prushin e xhehennemit, e me tė (ashtu zharavė) lyhen ballėt, anėt dhe shpinat e tyre (do t'u thuhet): "Kjo ėshtė ajo qė e dispozituat pėr veten tuaj, pra shijoni atė qė e depozitonit!"

  36.
  Te All-llahu numri i muajve ėshtė dymbėdhjetė (sipas hėnės), ashtu si ėshtė nė librin e All-llahut prej ditės kur krijoi qiejt dhe tokėn. Prej tyre katėr janė tė shenjtė. Kjo ėshtė fe e drejtė. Pra, mos e ngarkoni (me mėkat) veten tuaj ata (katėr muaj). Luftoni tė gjithė idhujtarėt pa dallim, siē ju luftojnė ata juve pa dallim, e dinė se All-llahu ėshtė me ata qė ruhen (tė kėqiave).

  37.
  E shtyrja (e njė muaj nė vend tė njė tjetri) nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė rritje e mosbesimit, qė me tė edhe mė shumė humbin ata qė mohuan, pse nė njė vit e bėjnė tė lejuar atė (muajin e shenjtė), e nė njė vit tė ndaluar (tė shenjtė), e pėr tė pėrputhur numrin qė All-llahu i bėri tė shenjtė dhe me atė, e bėjnė tė lejuar atė qė All-llahu e ndaloi. Atyre u janė hijeshuar veprat e tyre tė kėqia. Po, All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin mohues.

  38.
  O ju qė besuat, ē'ėshtė me ju, qė kur ju thuhet: "Dilni nė (luftė) rrugėn e All-llahut!", ju u rėnduat nė vend (si tė ishit tė gozhduar). A mos ishit tė kėnaqur me jetėn e kėsaj bote, se sa me atė tė ardhmen? Pėrjetimi i jetės sė kėsaj bote ndaj asaj tė ardhmes, nuk ėshtė asgjė.

  39.
  Nėse nuk dilni (nė luftė), Ai do t'ju dėnojė me njė dėnim tė dhembshėm, do t'ju zėvendėsojė me njė popull tjetėr dhe Atij nuk i bėhet farė dėmi. All-llahu ėshtė i gjithfuqishėm pėr ēdo gjė.

  40.
  Nė mos e ndihmofshit atė (Pejgamberin), atė e ka ndihmuar All-llahu; kur ata qė nuk besuan e nxorėn atė vetė tė dytin; kur qė tė dy ishin nė shpellė, kur po i thoshte shokut tė vet: "Mos u pikėllo (friko), All-llahu ėshtė me ne!" E All-llahu zbriti qetėsi (nė shpirtin e) atij, e fuqizoi me njė ushtri qė ju nuk e patėt; e fjalėn e atyre qė nuk besuan mė tė ultėn, kurse fjala e All-llahut (ėshtė) mė e larta. All-llahu ėshtė mė i fuqishmi, mė i urti.

  41.
  Dilni (nė luftė), le t'ju vijė (lufta) e lehtė ose e rendė, luftoni pėr hire tė All-llahut me pasurinė tuaj dhe me veten tuaj; kjo ėshtė gjėja mė e dobishme pėr ju, nėse e kuptoni.

  42.
  Sikur tė ishte fitim i afėrt dhe udhėtim mesatar, ata (hipokritėt) do tė vinin pas teje, por pėr ta ishte largėsi e vėshtirė. Ata do tė betohen nė All-llahun: "Sikur tė kishim pasur mundėsi, do tė dilnim me ju". E shkatėrrojnė veten e tyre; All-llahu e di se ata janė rrenacakė.

  43.
  All-llahu ta fali ty (Muhammed) gabimin pse atyre ju dhe leje (tė ngelin pa dalė) para se tė bėhej pėr ty e qartė se cilėt ishin tė drejtė dhe t'i dije me kohė rrenacakėt.

  44.
  Ata qė besojnė All-llahun dhe botėn tjetėr, nuk tė kėrkojnė leje pėr tė mos luftuar me pasurinė dhe veten e tyre. All-llahu i di tė sinqertit.

  45.
  Vetėm ata qė nuk besojnė All-llahun dhe botėn tjetėr dhe qė zemrat e tyre janė tė dyshimta, tė kėrkojnė leje (pėr tė mos vajtur nė luftė), pra ata, sillen vėrdallė nė dyshimin e tyre.

  46.
  E sikur tė kishin dėshiruar ata tė dalin, do tė bėnin pėr tė (pėr luftė) ndonjė pėrgatitje, por All-llahu nuk e pėlqeu ngritjen e tyre, andaj i zmbrapsi, dhe u ėshtė thėnė: "Rrini me tė paaftit (fėmijėt, gratė e pleqtė).

  47.
  Edhe sikur tė dilnin me ju, ata nuk do t'ju shtonin tjetėr pos ngatėrresės dhe shumė shpejt do tė pėrēanin mesin tuaj, duke kėrkuar t'ju turbullojnė. E ndėr ju ka tė tillė qė i dėgjojnė ata. All-llahu i di shumė mirė hipokritėt.

  48.
  Ata edhe mė parė tentuan pėrēarjen tuaj, t'i ngatėrruan ty ēėshtjet derisa tė erdhi e vėrteta dhe ngadhėnjeu vendimi i All-llahut, pėrkundėr asaj qė ata e urrenin.

  49.
  Dhe prej tyre ka tė tillė qė thonė: "Mė lejo mua (tė mos shkoj nė luftė) e mos mė vė nė sprovė!" Ja, ata mu nė sprovė kanė rėnė (mė parė). Xhehennemi gjithsesi i pėrfshin nga tė gjitha anėt jobesimtarėt.

  50.
  Nėse ty tė takon ndonjė e mirė (nė luftė), ajo u vjen keq atyre, e nėse tė godet ndonjė e pakėndshme, ata thonė: "Ne edhe mė parė kemi ndėrmarrė pėr ēėshtjen tonė dhe kthehen tė gėzuar.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:13

  51.
  Thuaj: "Neve nuk na godet asgjė tjetėr, pėrveē ēka na ėshtė caktuar nga All-llahu; Ai ėshtė ndihmėtar yni". Prandaj, vetėm All-llahut le t'i mbėshteten besimtarėt.

  52.
  Thuaj: "Ē'pritni pėr ne tjetėr, pos njerės nga dy tė mirat (o fitues, o dėshmorė)? Ndėrsa ne presim pėr ju qė nga ana e All-llahut, ose nėpėrmjet duarve tona, t'ju godas me dėnim. Pra, ju pritni, e bashkė me ju presim edhe ne.

  53.
  Thuaj: "Shpenzuat ju me dėshirė a me dhunė, nuk u pranohet kurrsesi, vėrtet ju ishit popull i padėgjueshėm.

  54.
  Mospranimin e dhėnieve tė tyre nuk e pengoi tjetėr gjė vetėm pse ata mohuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, dhe namazin e falin vetėm me pėrtaci, e lėmoshėn nuk e japin ndryshe pos duke urrejtur.

  55.
  Prandaj, mos tė mahnitė (mos e shih tė mirė) pasuria e tyre e as fėmijėt e tyre, All-llahu do vetėm t'i dėnojė me to nė jetėn e kėsaj bote e t'ju nxjerrė shpirtėrat duke qenė ashtu qafira.

  56.
  Ata betohen nė All-llahun se vėrtet janė si ju, por ata nuk janė me ju, ata janė popull qė frikohet.

  57.
  Sikur tė gjenin ndonjė vendstrehim, ndonjė shpellė a ndonjė vrimė, ata do tė shkonin aty me vrapim.

  58.
  Ka prej tyre qė do tė bėjnė vėrejtjen nė ndarjen e lėmoshės, nėse u jepet nga ajo, ata mbesin tė kėnaqur, e nėse nuk u jepet, ata hidhėrohen.

  59.
  E sikur tė kėnaqeshin me atė qė ua dha All-llahu dhe i dėrguari i Tij, e tė thonin: "Ne na mjafton All-llahu, All-llahu do tė na furnizojė nga tė mirat e Tij, e edhe i dėrguari i Tij, dhe se vetėm te All-llahu e mbėshtesim dėshirėn (do tė ishte shumė mė mirė pėr ta)".

  60.
  All-llahu caktoi obligim qė lėmosha (zeqati etj.) t'ju takojnė vetėm: tė varfėre (nevojtarėve), tė ngratėve (qė s'kanė fare), punonjėsve (qė e tubojnė), atyre qė duhet pėrfituar zemrat (tė dobėtve nė besim), e duhet dhėnė edhe pėr lirim nga robėria, tė mbyturve nė borgje, (luftėtarėve), nė rrugėn e All-llahut dhe atij qė ka mbetur nė rrugė. All-llahu e di gjendjen e robėrve, punon sipas urtėsisė sė vet.

  61.
  Ka prej tyre qė e ofendojnė Pejgamberin e thonė: "Ai ėshtė bėrė vesh (beson ēka dėgjon)". Thuaj: "Ai ėshtė vesh i tė mirės suaj (dėgjon tė mirėn dhe vepron e jo tė keqen), ai beson All-llahun (ēka i thotė), u zė besė beismtarėve dhe ėshtė mėshirues pėr ata qė besuan nga mesi juaj, e ata qė nuk e lėnė tė qetė tė dėrguarin e All-llahut, ata kanė dėnim tė dhėmbshėm.

  62.
  Ata ju betohen (muslimanėve) nė All-llahun pėr t'ju bėrė juve tė kėnaqur (se s'kanė qėllime tė kėqia), e mė e drejtė ėshtė qė ata tė bėjnė tė kėnaqur All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij (me adhurim dhe vepra tė sinqerta) nėse vėrtet janė besimtarė.

  63.
  A nuk e ditėn ata se kush kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, atij i ėshtė caktuar zjarri i xhehennemit, ku do tė jenė pėrjetė, e ky ėshtė ai poshtėrimi madh.

  64.
  Hipokritėt kanė dro se do tė zbritet ndonjė kaptinė qė do tė nxjerr nė shesh atė qė kanė nė zemrat e tyre. Thuaj: "Ani, talluni!" All-llahu do ta zbulojė atė qė i frikėsoheni.

  65.
  E nėse i pyet ti ata (pėrse tallen), do tė thonė: "Ne vetėm jemi mahnitur e dėfruar". Thuaj: "A me All-llahun, librin dhe tė dėrguarin e Tij talleni?"

  66.
  Mos kėrkoni fare ndjesė, ju pasiqė (shpallėt se) besuat, keni mohuar. Nėse njė grupi nga ju i falim, grupin tjetėr e dėnojmė, ngase ishin kriminelė.

  67.
  Hipokritėt dhe hipokritet janė si njėri tjetri; urdhėrojnė pėr tė keqen e ndalojnė nga e mira dhe shrėngojnė duart e tyre. Harruan All-llahun (nuk i binden), prandaj Ai i harroi (nga mėshira). Nuk ka dyshim, hipokritėt janė ata tė prishurit.

  68.
  Hipokritėve dhe hipokriteve dhe jobesimtarėve All-llahu u ka pėrcaktuar zjarrin e xhehennemit, ku do tė jenė pėrgjithmonė, ai mjafton pėr ta, dhe ata i ka mallkuar All-llahu. Ata kanė dėnim tė pandėrprerė.

  69.
  Ju hipokritė jeni si ata para jush, qė ishin mė tė fuqishėm se ju, kishin mė shumė pasuri e fėmijė, qė pėrjetuan ata qė u takoi, sikurse qė pėrjetuat edhe ju pjesėn tuaj, madje edhe ju u zhytėt (nė tė kėqija) siē u zhytėn ata. Tė tillėt asgjėsuan veprat e veta nė kėtė jetė dhe nė jetėn tjetėr, dhe tė tillėt janė plotėsisht tė dėshpruar.

  70.
  A nuk u arrijti atyre lajmi i atyre qė ishin mė heret si: i popullit tė Nuhut, i Adit, i Themudit, i popullit tė Ibrahimit, i atyre tė Medjemit dhe i tė rrotulluarve (populli i Lutit). Atyre u patėn ardhur tė dėrguarit e tyre me argumente. All-llahu (qė i shkatėrroi) nuk ua bėri atyre padrejtė, por ata ia bėnė padrejtė vetes.

  71.
  Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, e ndalojnė nga e keqa, e falin namazin dhe japin zeqatin, respektojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t'i mėshirojė All-llahu. All-llahu ėshtė ngadhnjyes, i urtė.

  72.
  Besimtarėve dhe besimtareve All-llahu u premtoi xhennete nėn tė cilėt rrjedhin lumenj, nė tė to do tė jenė pėrgjithmonė, dhe (u premtoi) vendbanime tė bukura nė xhennetin e Adnit, edhe njė disponim nga All-llahu qė ėshtė mbi tė gjitha. Ky, pra ėshtė ai shpėtimi i madh.

  73.
  O Pejgamber, lufto jobesimtarėt dhe hipokritėt dhe sillu rreptė ndaj tyre - vendi i tyre ėshtė xhehennemi qė ėshtė pėrfundimi mė i keq.

  74.
  Ata betohen nė All-llahun se kanė thėnė (asgjė tė keqe), e nė tė vėrtetė, kanė thėnė fjalė qė nuk pėrkojnė me besimin, dhe pasi patėn shprehur besimin ata e mohuan, dhe u pėrpoqėn pėr atė (mbytjen e Pejgamberit) qė nuk e arritėn. Ata nuk urrejnė pėr tjetėr pos pse All-llahu nga mirėsitė e Tij dhe i dėrguari i begatoi ata. Nėse ata pendohen do tė jetė mė mirė pėr ta, e nėse refuzojnė, All-llahui dėnon me njė dėnim tė dhembshėm si nė kėtė botė ashtu edhe nė botėn tjetėr. E nė kėtė rruzull tė tokės nuk ka pėr ta as mbrojtės, e as ndihmės.

  75.
  E prej tyre (hipokritėve) pati sish qė i patėn dhėnė besėn All-llahut qė: "Nėse na jep (All-llahu) nga mirėsia e Tij, ne do tė ndajmė lėmoshė dhe do tė bėhemi prej punėmirėve.

  76.
  Kur ju dha (All-llahu) nga tė mirat e Veta, ata bėnė koprraci me atė (qė u dha), e thyen besėn dhe u zbrapsen nga respekti ndaj All-llahut.

  77.
  Dhe pėr shkak se e thyen besėn qė i patėn dhėnė All-llahut, dhe pėr shkak tė asaj se gėnjenin, All-llahu u ngjeshi hipokrizinė nė zemrat e tyre deri nė ditėn qė e takojnė Atė.

  78.
  A nuk e ditėn ata se All-llahu e di fshehtėsinė e tyre (nė zemra), bisedėn e tyre, dhe se Ai (All-llahu) i di tė gjiha tė fshehtat.

  79.
  Ata (hipokritė) qė i pėrqeshnin besimtarėt, qė me vullnetin e vet japin lėmoshė, i pėrqeshin edhe ata tė cilėt nuk kanė mė shumė se ēka ėshtė e domosdoshme pėr jetesėn e tyre, e njėkohėsisht tallen me ta, All-llahu u dha shpėrblimin e talljeve tė tyre - dėnimin mė tė rėndė.

  80.
  Kėrko falje pėr ta ose mos kėrko (ėshtė njejtė), e edhe nėse kėrkon falje shtatėdhjetė herė, All-llahu nuk do t'ua falė, sepse ata mohuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, e All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė (tė shpėtimit) ata qė nuk respektojnė.

  81.
  Ata (hipokritė) qė mbetėn (pa shkuar nė luftė), u gėzuan pėr ndejen e tyre pas tė dėrguarit tė All-llahut dhe nuk dėshiruan qė tė luftonin me pasurinė dhe veten e tyre nė rrugėn e All-llahut dhe thanė: "Mos dilni (nė luftė) nė vapė!" Thuaju: "Zjarri i xhehennemit ka vapėn edhe mė tė fortė, nėse janė qė kuptojnė!"

  82.
  Le tė qeshin pak (nė dynja) e le tė qajnė shumė (nė botėn tjetėr). Ai ėshtė shpėrblim i asaj qė fituan.

  83.
  Nėse All-llahu tė kthen ty (prej Tebukut) te ndonjė grup i tyre (hipokritėve), e ata tė kėrkojnė leje pėr tė dalė (me ty nė ndonjė luftė), thuaju: "Ju nuk do tė dilni kurrė me mua dhe kurrė nuk do tė luftoni ndonjė armik sė bashku me mua! Ju ishit tė kėnaqur herėn e parė qė nuk luftuat, pra rrini me ata qė mbetėn!"

  84.
  Dhe asnjėrit prej tyre kur tė vdesin, mos ia fal namazin (e xhenazės) kurrė, e as mos qėndro pranė varrit tė tij (pėr lutje e vizitė), pse ata mohuan All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe vdiqėn kryeneēė.

  85.
  Po ty tė mos duket e mirė pasuria e tyre dhe fėmijėt e tyre. All-llahu deshi t'i mundojė me tė nė kėtė botė dhe t'u dalė shpirti duke qenė mohues.

  86.
  E kur zbritėt njė kaptinė (qė thotė): tė besoni All-llahun dhe luftoni sė bashku me tė dėrguarin e Tij, ata tė pasurit kėrkuan leje prej teje dhe thanė: "Na le tė mbesim me ata qė rrinė!"

  87.
  U pajtuan tė mbesin me ata qė nuk vajtėn (nė luftė). Po zemrat e tyre janė mbyllur, andaj ata nuk kuptojnė.

  88.
  Por, i dėrguari, e sė bashku me tė edhe ata qė besuan, luftuan me pasurinė dhe veten e tyre dhe atyre u takuan tė gjitha tė mirat, ata janė tė shpėtuarit.

  89.
  All-llahu u ka pėrgatitur atyre xhennete qė nė tė rrjedhin lumenj, ku do tė qėndrojnė pėrgjithmonė. Ai ėshtė suksesi i madh.

  90.
  Disa nga arabėt beduinė qė kėrkuan falje, erdhėn pėr t'iu dhėnė leje (tė mos shkonin nė luftė), e ata tė tjerėt qė kishin gėnjyer (me besim) All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij ishin ndalė (paleje). Ata qė prej tyre nuk besuan, do t'i godasė dėnim i ashpėr.

  91.
  Nuk ėshtė ndonjė mėkat pėr tė dobėtit, as pėr tė sėmurėt, e as pėr ata qė nuk kanė me ēka tė pėrgatiten, kur janė tė sinqertė ndaj All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, pra pėr tė mirėt nuk ka rrugė qortimi. All-llahu falė shumė, ėshtė mėshirues.

  92.
  (nuk ka qortim) Dhe as pėr atė qė kur erdhėn te ti pėr t'i bartur me kafshė, u the: "Nuk kam me ēka t'ju bartė. Ata u kthyen, e prej pikėllimit se nuk kishin me ēka tė pėrgatiteshin nga sytė e tyre ridhnin lotė.

  93.
  E keqja ėshtė pėr ata qė duke qenė pasanikė kėrkuan leje dhe u pajtuan tė mbeteshin me ata qė nuk vajtėn. Po, All-llahu ka vulosur zemrat e tyre, ata nuk do tė gjejnė rrugė.

  94.
  Kur tė ktheheni te ata, ata do t'ju kėrkojnė falje, thuanju: "Mos u arsyetoni, ne nuk ju besojmė, pėr gjendjen e juaj na ka njoftuar All-llahu. Veprėn tuaj do ta shohė All-llahu dhe i dėrguari i Tij, e pastaj ju do tė ktheheni te Ai qė i di tė fshehtat dhe tė dukshmet, e Ai do t'ju lajmėrojė pėr atė qė keni vepruar.

  95.
  Ata do t'ju betohen nė All-llahun, kur tė ktheheni te ata, pėr tė mos i qortuar, ju pra hiqnu tyre ata janė tė ndyrė, e vendi i tyre do tė jetė xhehennemi, shpėrblim pėr atė qė fituan.

  96.
  Ata ju betohen juve qė tė jeni tė kėnaqur ndaj tyre, e nėse ju shprehni kėnaqėsi, All-llahu nuk ėshtė i kėnaqur me popullin e paturpshėm.

  97.
  Arabėt beduinė janė tė pajisur me mohim e hipokrizi mė tė fortė, dhe janė mė tė pėrshtatshėm pėr tė mos i njohur dispozitat qė ia zbriti tė dėrguarit tė Tij All-llahu. All-llahu i di ēėshtjet, Ai ėshtė i urtė.

  98.
  Ka disa beduinė qė pėr atė qė e jep, e konsideron si tė dėshtuar dhe presin kthesa kundėr jush. Kundėr tyre e ardhmja qoftė e keqe! All-llahu dėgjon, di.

  99.
  Po, ka edhe disa nga beduinėt qė besojnė All-llahun dhe botėn tjetėr dhe atė qė e japin e konsiderojnė afrim te All-llahu dhe bekim te i dėrguari. Veni re, ato janė afrime te All-llahu pėr ta, e All-llahu do t'i pėrfshijė nė mėshirėn e Tij. All-llahu falė dhe ėshtė mėshirues.

  100.
  All-llahu ėshtė i kėnaqur me tė hershmit e parė prej muhaxhirėve (migruesve) dhe prej ensarėve (vendasve-ndihmėtarė) dhe prej atyre qė i pasuan ata me punė tė mira, e edhe ata janė tė kėnaqur ndaj Tij. Atyre u ka pėrgatitur xhennete, nė tė cilėt rrjedhin lumenj, ku do tė jenė pėrjetė tė pasosur. E ky ėshtė fitim i madh.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:14

  101.
  Edhe rreth jush ka beduinė qė janė hipokritė, e edhe nga banorėt e Medinės qė janė pėrcaktuar pėr hipokrizi. Ti nuk i di ata, Ne i dimė, ata do t'i dėnojmė dy herė, pastaj shtyhen nė dėnimin e madh.

  102.
  Ka edhe tė tjerė qė i kanė pranuar mėkatet e veta: ata pėrzien vepra tė mira, e edhe tė tjera tė kėqija. Atyre do t'ua falė All-llahu, se Ai i falė atij qė pendohet, e mėshiron atė qė pėrmirėsohet.

  103.
  Merr prej pasurisė sė tyre (tė atyre qė pranuan gabimin) lėmoshė qė t'i pastrosh me tė dhe t'u shtosh (tė mirat) dhe njėkohėsisht lutu pėr ta, se lutja jote ėshtė qetėsim pėr ta. All-llahu dėgjon dhe sheh.

  104.
  A nuk e ditėn ata se All-llahu ėshtė ai qė pranon pendimin e robėve tė vet, pranon lėmoshat dhe se, vetėm All-llahu ėshtė Ai qė shumė pranon pendimin dhe ėshtė mėshirues.

  105.
  Dhe thuaj: "Veproni, All-llahu do ta shohė veprėn tuaj, edhe i dėrguari i Tij e besimtarėt, e mė vonė do tė ktheheni te njohėsi i tė fshehės dhe tė dukshmes, e do t'ju njoftojė pėr atė qė vepruat.

  106.
  Ka edhe tė tjerė qė janė duke pritur urdhėrin e All-llahut, a do t'i dėnojė apo do t'i falė pas pendimit. All-llahu e di gjendjen e tyre dhe di ē'bėn me ta.

  107.
  (Nga hipokritėt mė tė shėmtuarit janė) Edhe ata qė ndėrtuan xhami sherri, mosbesimi e pėrēarjeje mes besimtarėve dhe ftuan nė pritje (solemne) atė qė mė parė kishte luftuar kundėr All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij. Ata do tė betohen: "Ne nuk kemi pasur tjetėr qėllim, vetėm pėr tė mirė!" Po All-llahu dėshmoi se ata vėrtet janė rrenacakė.

  108.
  Ti mos u fal aty kurrė! Njė xhami e cila qė prej ditės sė parė ėshtė themeluar nė respekt ndaj All-llahut (pa hile), ėshtė mė e drejtė tė falesh nė tė, aty ka burra qė dėshirojnė tė pastrohen mirė, e All-llahu i do tė pastrit.

  109.
  A ėshtė mė i mirė ai qė ndėrtesėn e vet e themeloi nė devotshmėri dhe nė kėnaqėsi tė All-llahut, apo ai qė nė ndėrtesėn e vet e themeloi buzė bregut tė shembur e bashkė me tė bie nė zjarrin e xhehennemit? All-llahu nuk i udhėzon njerėzit zullumqarė.

  110.
  Ndėrtesa e tyre tė cilėn e ndėrtuan ata (e qė e shembi Pejgamberi) vazhdimisht do tė jetė mllef nė zemrat e tyre, pos nėse pėlcasin zemrat e tyre. All-llahu di, ėshtė i urtė.

  111.
  All-llahu bleu prej besimtarėve shpirtėrat dhe pasurinė e tyre me xhennet. Luftojnė nė rrugėn e All-llahut, mbysin dhe mbyten. (All-llahu dha) Premtim tė cilin e vėrtetoi nė Tevrat, Inxhill e Kur'an. E kush ėshtė mė zbatues i sigurt i premtimit tė vet se All-llahu? Pra, gėzonju tregtisė qė bėtė me Tė. Ky ėshtė suksesi i madh.

  112.
  (Tė xhennetit janė) Edhe ata qė pendohen, ata qė sinqerisht adhurojnė, ata qė falėnderojnė, ata qė agjėrojnė, ata qė bėjnė ruku, qė bėjnė sexhde, qė urdhėrojnė pėr tė mira e ndalojnė nga tė kėqijat, edhe pėrmbushin dispozitat e All-llahut. Pra, pėrgėzoj besimtarėt.

  113.
  Nuk ėshtė e drejtė pėr Pejgamberin e as pėr besimtarėt tė kėrkojnė falje pėr idhujtarėt, edhe nėse janė tė afėrt tė tyre, pasi qė ta kenė tė qartė se me tė vėrtet ata (idhujtarėt) janė banues tė xhehennemit.

  114.
  Edhe lutja e Ibrahimit pėr babain e vet nuk ishte tjetėr, pos pėr shkak tė njė premtimi qė ia pat premtuar atij, e kur iu bė e qartė se ai ishte armik i All-llahut, u largua prej tij. S'ka dyshim, Ibrahimi ishte shumė i ndieshėm dhe i butė.

  115.
  All-llahu nuk e humb njė popoull pasi qė ta ketė udhėzuar atė, para se t'ju sqarojė atyre se prej ēka duhet ruajtur. All-llahu ėshtė i gjithdijshėm pėr secilin send.

  116.
  S'ka dyshim se sundimi i qiejve e i tokės ėshtė i All-llahut, Ai jep jetė dhe vdekje, e ju, pėrveē All-llahut, nuk keni pėrkrahės tjetėr.

  117.
  All-llahu ia fali Pejgamberit, edhe muhaxhirėve edhe ensarėve, tė cilėt nė ēastin e vėshtirė shkaun pas tij, kur (nga vėshtirėsitė) zemrat e njė grupi nga ata, gati u lėkundėn, por Ai ua fali (i stabilizoi zemrat e) atyre. Vėrtet Ai ėshtė i butė, i mėshirshėm ndaj tyre.

  118.
  (Ai u fali) Edhe atyre tė treve, tė cilėve iu pat shtyrė aq (pranimi i pendimit) sa qė toka u bė e ngushtė pėr ta, pėrkundėr gjerėsisė sė saj, kur u ngushtuan edhe shpirtėrat e tyre sa qė u bindėn se nuk ka srehim prej All-llahut (tjetėrku) pos te Ai. Prandaj edhe atyre ua fali Ai, nė mėnyrė qė tė pendohen. All-llahu pranon pendimin se ėshtė mėshirues.

  119.
  O ju qė besuat! Ta keni nė kujdes All-llahun dhe tė jeni me ata tė drejtit.

  120.
  Nuk ishte me vend pėr banorėt e Medinės e as pėr ata qė ishin rreth tyre nga beduinėt, tė ngelin (pa shkuar) pas tė dėrguarit tė All-llahut e as tė kursejnė veten e tyre ndaj vetes sė tij (Pejgamberit). Nuk ishte me vend ngase, ata nuk i godet as etja, as lodhja, as uria kur janė nė rrugėn e All-llahut, dhe nuk shkelin ndonjė vend qė i hidhėron mosbesimtarėt, dhe nuk arrijnė kundėr armikut ēkado qoftė (mbytje, robėrim tė tyre ose ngadhėnjim mbi ta), vetėm se tė gjitha ato do t'u evidentohen atyre si vepėr e mirė (shpėrblyese). All-llahu nuk ua humb shpėrblimin veprimmirėve.

  121.
  Dhe nuk japin kontribut, tė vogėl ose tė madh, nuk kapėrcejnė ndonjė luginė, e qe tė mos u shenohet (pėr shpėrblim) atyre, pėr t'i shpėrblyer All-llahu mė sė miri atė qė vepruan.

  122.
  Nuk ėshtė e nevojshme tė dalin nė luftė tė gjithė besimtarėt. E pėrse nga ēdo grumbull i tyre tė mos shkojė njė grup pėr t'u aftėsuar nė diturinė fetare, pėr ta mėsuar popullin e vet kur tė kthehet te ata, nė mėnyrė qė ata ta kuptojnė (e tė ruhen).

  123.
  O ju qė besuat! Luftoni jobesimtarėt qė i keni afėr jush, e le ta ndiejnė prej jush grushtin e fortė kundėr tyre. E dine se All-llahu ėshtė me tė devotshmit.

  124.
  E kur zbret ndonjė kaptinė, ka prej tyre qė thonė: "Cilit prej jush ia shtoi kjo besimin?" Sa u pėrket atyre qė besuan, atyre u shtohet besimi dhe gėzohen pėr tė.

  125.
  E sa u pėrket atyre qė kanė sėmundje nė zemrat e tyre, ajo (zbritja e kaptinės) ndytėsisė sė tyre u shton ndytėsi dhe ata vdesin si jobesimtarė.

  126.
  A nuk e shohin ata se pėr ēdo vit sprovohen njė herė apo dy herė, e pėrsėri nuk pendohen e as nuk marrin mėsim.

  127.
  E kur zbret ndonjė kaptinė (qė turpėsinė e tyre) ata shikojnė njėri-tjetrin (e thonė mes vete): a ju pa ndokush ju e pastaj largohen. All-llahu prapėsoi zemrat e tyre ngase ishin popull qė nuk kuptonte.

  128.
  Juve ju erdhi i dėrguar nga lloji juaj, atij i vie rėndė pėr vuajtjet tuaja, sepse ėshtė lakmues i rrugės sė drejtė pėr ju, ėshtė i ndijshėm dhe i mėshirshėm pėr besimtarėt.

  129.
  Po nėse ata refuzojnė (atė qė ua sjell) atėherė thuaj: All-llahu ėshtė pėr mua mjaft, s'ka tė adhuruar pos Tij, vetėm te Ai jamė mbėshtetur, e Ai ėshtė Zot i Arshit tė madh!"

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:15

  10. Junus  1.
  Elif, Lamė, Ra. Kėto janė ajetet e librit tė pacenueshėm.

  2.
  A ishte ēudi pėr njerėzit, qė Ne njė njeriut nga mesi i tyre i thamė: Tėrhiqjau vėrejtjen njerėzve, kurse ata qė besuan gėzoi se me tė vėrtetė kanė pozitė tė lartė te Zoti i tyre. E ata qė nuk besuan thanė: "S'ka dyshim, kjo ėshtė njė maxhi e vėrtetė!"

  3.
  Vėrtet Zoti juaj ėshtė All-llahu, i cili krijoi qiejt e tokėn brenda gjashtė ditėsh e pastaj qėndroi mbi Arshin; Ai rregullon gjendjen. Ndėrmjetėsues nuk do tė ketė vetėm poqese lejon Ai. Ky, Madhėria e Tij ėshtė All-llahu, Zoti juaj, pra adhurojeni Atė! A nuk merrni mėsim?

  4.
  Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te Ai, premtimi i All-llahut, ėshtė i vėrtetė. Ai e filloi krijimin e pastaj e pėrsėrit atė pėr t'i shpėrblyer me tė drejtė ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira. E pėr ata qė mohuan, ka pije tė valė dhe dėnim tė dhembshėm, pėr shkak se ata mohonin.

  5.
  Ai e bėri diellin shėndritės, e hėnėn dritė dhe asaj (hėnėn) ia caktoi fazat, qė ta dini numrin e viteve dhe llogarinė. All-llahu nuk krijoi kėtė pėr tjetėr, pos me qėllim tė caktuar. Ai ia sqaron argumentet njė populli qė kupton.

  6.
  Nė ndėrrimin e natės e tė ditės, dhe nė ēka krijoi All-llahu nė qiej e nė tokė, vėrtet ka fakte pėr njerėzit qė kanė droje.

  7.
  Ata qė nuk presin takimin Tonė, qė janė tė kėnaqur me jetėn e dynjasė dhe kanė gjetur prehje nė tė, dhe ata qė janė indieferentė ndaj argumenteve tona.

  8.
  Vendi pėr tė tillėt ėshtė zjarri, pėr shkak tė asaj qė punuan.

  9.
  E ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Zoti i tyre, pėr shkak tė besimit tė tyre i udhėzon nė xhennete tė begatshme nė tė cilėt rrjedhin lumenj.

  10.
  Lutja e tyre aty ėshtė: "I lartė je o All-llah!", e pėrshėndetja e tyre ėshtė: Selam! dhe lutja e fundit e tyre: "Falėnderimi i qoftė All-llahut, Zotit tė botėve!"

  11.
  Sikur All-llahu t'ua shpejtonte njerėzve pranimin e kėrkesės pėr tė keqen, ashtu si e pranon shpejtimin e kėrkesės pėr tė mirėn, atyre do t'u pėrfundonte afati (i vdekjes). Po Ne, ata qė nuk janė tė bindur se do tė vijnė para nesh, i lėmė tė bredhin nė mashtrimet e tyre.

  12.
  E kur njeriun e godet dėmi, ai na lut qoftė shtrirė, ulur ose nė kėmbė, e kur Ne ia largojmė tė keqen, ai, sikurse tė mos na ishte ulur fare pėr dėmin qė e pat goditur. Kėshtu kriminelėve u duket mirė ajo qė veprojnė.

  13.
  Ne kemi shkatėrruar gjenerata para jush (o idhujtarė), pse nuk besonin, edhe pse tė dėrguarit u erdhėn me argumente tė qarta. Kėshtu shpėrblejmė Ne njerėzit kriminelė.

  14.
  Pastaj juve ju bėmė zėvendėsues pas tyre nė Tokė pėr t'ju parė si do tė veproni.

  15.
  Dhe kur atyre u lexohen ajetet Tona tė qarta, ata qė nuk besojnė takimin Tonė (ringjalljen), thonė: "Sillna njė Kur'an tjetėr, ose ndryshoje kėtė!" Thuaj: "Mua nuk mė takon qė ta ndrushojė vetė, unė pėrcjelli vetėm atė qė mė shpallet, unė nėse kundėrshtoj Zotit tim i frikėsohem dėnimit tė njė Ditės tė madhe.

  16.
  Thuaj: "Sikur tė kishte dashur All-llahu, unė nuk do t'ua kisha lexuar juve atė, as nuk u kisha njoftuar me tė. Unė para tij kam jetuar nė mesin tuaj (as nuk kam ditur as nuk kam lexuar), a nuk mendoni?"

  17.
  A ka mė mizor se ai, qė shpif ndaj All-llahut gėnjeshtėr ose pėrgenjeshtron faktet e Tij? Mėkatarėt vėrtet s'kanė pėr tė shpėtuar.

  18.
  Ata pos All-llahut adhurojnė ēdo gjė qė nuk bėn as dobi, e thonė: "Kėta janė ndėrmjetėsuesit tanė te All-llahu!" Thuaj: "A po e informoni All-llahun me diēka qė Ai nuk e di se ē'ka nė qiej dhe nė tokė?" I pastėr ėshtė madhėria e Tij nga ajo qė i shoqėrojnė!

  19.
  Njerėzit nuk ishin tjetėr pos tė njė feje, e u pėrēanė. E sikur tė mos ishte caktim i hershėm nga Zoti yt, do tė pėrfundohej (me dėnim) mes tyre, pėr atė qė ishin tė pėrēarė.

  20.
  Dhe thonin: "Pėrse nuk i vjen atij (Muhammedit) ndonjė mrekulli nga Zoti i tij?" Po ti thuaj: "E fshehta ėshtė (ēėshtje) vetėm e All-llahut (Ai sjell mrekulli). Prandaj, ju pritni se edhe unė sė bashku me ju po pres!"

  21.
  E kur Ne ua dhurojmė njerėzve mėshirėn pasi t'i ketė goditur e keqja (skamja), kur qe ata u bėjnė hile argumenteve tona. Thuaj: "All-llahu ėshtė mė i shpejti nė ndėshkim". S'ka dyshim, pėrcjellėsit tanė (melaiket) regjistrojnė atė qė po thurrni ju.

  22.
  Ai (All-llahu) ua bėri tė mundshėm udhėtimin nė tokė e nė det, deri kur jeni nė anije qė lundrojnė me ta (me udhėtarėt) me anė tė njė ere tė lehtė dhe janė tė lumtur me tė (me erėn e lehtė), ia beh njė erė e fortė dhe nga tė gjitha anėt rrethohen nga valėt dhe binden se janė shkatėrruar, e lusin All-llahun pa farė pėrzierje tė idhujve (duke thėnė): Nėse na shpėton nga kjo (katastrofė), ne do tė jemi gjithnjė falėnderues!"

  23.
  E kur Ai (All-llahu) i shpėtoi ata, ja, ata veprojnė mbrapshtė nė tokė, pa arsye. O ju njerėz! Kryeneēėsia juaj ėshtė vetėm kundėr vetes suaj, ėshtė pėrjetim i jetės sė kėsaj bote, pastaj kthimi juaj ėshtė te Ne, e Ne ju shpėrblejmė pėr veprimet tuaja.

  24.
  Shembulli i jetės sė kėsaj bote ėshtė si i njė shiu qė e kemi zbritur nga qielli, e me anėn e tė cilit gėrshetohen bimėt e tokės (mbijnė dhe shpeshtohen tė gjitha llojet) prej nga hanė njerėzit e kafshėt deri kur toka tė ketė marrė stolinė e vet dhe tė jetė zbukuruar (me bimė, pemė e behar), e banorėt e saj tė mendojnė se janė tė zotėt e saj, e asaj i vjen urdhėri ynė, natėn ose ditėn, Ne e bėjmė atė (tė mbjellat) tė korrur sikurse tė mos ekzistonte dje. Kėshtu Ne u sqarojmė faktet njerėzve qė mendojnė.

  25.
  All-llahu thėrret pėr nė xhennet, dhe atė qė do, e vė nė rrugė tė drejtė.

  26.
  Atyre qė bėjnė vepra tė mira, u takon e mira (xhenneti) edhe mė tepėr (e shohin All-llahun). Fytyrat e tyre nuk i mbulon pluhuri i zi as nėnēmimi, ata janė banues tė xhennetit, aty janė pėrgjithmonė.

  27.
  E ata qė bėnė tė kėqia, dėnimi i sė keqes ėshtė aq sa ėshtė ajo, ata i mbulon poshtėrimi. Ata nuk mund t'i mbrojė kush nga All-llahu, fytyrat e tyre, porsi t'i kishte mbuluar ndonjė copė e errėt e natės. Ata janė banues tė pėrjetshėm tė zjarrit.

  28.
  Atė ditė i tubojmė tė gjithė, ndėrkaq atyre qė i kanė bėrė shok All-llahut u themi: "Rrini nė vendin tuaj, ju dhe idhujt tuaj!" Ne ndajmė ata. E idhujt e tyre u thonė: "Ju nuk na adhuruat ne!"

  29.
  All-llahu na mjafton si dėshmues mes nesh e jush (kėshtu u thonė idhujt idhujtarėve). Ne nuk dimė gjė pėr adhurimin tuaj ndaj nesh (ne nuk dėgjojmė, nuk shohim e nuk kuptojmė).

  30.
  Aty, nė atė vend, secili njeri provohet me atė qė e ka bėrė mė parė dhe kthehen te All-llahu, Sundimtari i tyre i vėrtetė dhe humb (shkon huq) prej tyre ajo qė trillonin (se do t'u bėjnė shefatė).

  31.
  Thuaj: "Kush ju furnizon me ushqim nga qielli e toka, kush e ka nė dorė tė dėgjuarit e tė pamėt (tuaj), kush nxjerr tė gjallin nga i vdekuri e kush nxjerr tė vdekurin nga i gjalli, kush rregullon ēdo ēėshtje?" Ata do tė thonė: "All-llahu". Ti thuaj: "A nuk frikėsoheni?" (dėnimit).

  32.
  E ky ėshtė All-llahu, Zoti juaj i vėrtetė. Pas tė vėrtetės nuk ka tjetėr pos iluzione, e si po ia ktheni shpinėn (tė vėrtetės)?

  33.
  Kėshtu ėshtė pra, vendimi i zotit tėnd kundėr tė shfrenuarve, pse ata nuk besojnė.

  34.
  Thuaj: "A ka prej idhujve tuaj ndokush qė ta fillojė krijimin e mandej atė (pas vdekjes) ta rikthejė?" Thuaj: "All-llahu e nis krijimin dhe sėrish e rikthen. Si i largoheni pra, sė vėrtetės?

  35.
  Thuaj: "A ka ndokush prej idhujve tuaj qė ndonjė tė humbur ta drejtojė nė rrugėn e drejtė? Thuaj: "Vetėm All-llahu udhėzon nė tė vėrtetėn.. Atėherė pra, a ėshtė mė e drejtė tė shkohet pas tij qė udhėzon nė rrugėn e drejtė, apo pas atij qė nuk udhėzon, (sepse nuk mund tė udhėzojė as vetveten) vetėm nėse prej dikuj tjetėr udhėzohet? Ē'ėshtė me ju? Si gjykoni?

  36.
  Shumica e tyre nuk pėrkojnė tjetėr pos supozim, e supozimi nuk ėshtė asgjė ndaj tė vėrtetės. All-llahu di shumė mirė pėr atė qė punojnė.

  37.
  Nuk ėshtė e logjikshme tė mendohet se ky Kur'an ėshtė i trilluar prej dikujt pos All-llahut, por ėshtė vėrtetues i asaj (shpalljes) qė ishte mė parė, dhe sqarues e komentues i librit. Nuk ka farė dyshimi se ėshtė (i zbritur) nga Zoti i botėve.

  38.
  Pėrkundėr kėsaj, ata (idhujtarėt) thonė se atė e trilloi ai (Muhammedi). Ti thuaj: "Sillne pra ju njė kaptinė tė ngjajshme me kėtė, madje thirrni kė tė doni nė ndihmė, pos All-llahut, po qe se jeni tė drejtė nė atė qė thoni".

  39.
  Por ja, ata pėrgėnjeshtruan atė (Kur'anin) pa e kuptuar dhe pa ju ardhur shpjegimi i tij. Po kėshtu, gėnjenin dhe ata qė ishin mė pėrpara. Shiko si ishte pėrfundimi i zullumqarėve.

  40.
  Ka prej tyre (te tė cilėt u dėrgua Muhammedi) qė e besojnė atė (Kur'anin), e ka prej tyre edhe asish qė atė nuk e besojnė. Zoti i njeh mė sė miri kokėfortit.

  41.
  Po nėse ata tė pėrgėnjeshtruan ty, thuaj: "Mua mė takon (shpėrblimi nga) vepra juaj, ju nuk pėrgjigjeni pėr atė qė bėj unė, e as pėr atė qė bėni ju.

  42.
  Ka prej tyre qė tė dėgjojnė (kur lexon, por formalisht). A mund tė bėsh tė shurdhėtin tė dėgjojė, edhe kur ata nuk kuptojnė?

  43.
  Ka prej tyre qė tė shikon ty (duket se po tė shikon). A mund ta udhėzosh ti tė verbėrin, kur ata nuk shohin (tė vėrtetėn)?

  44.
  All-llahu nuk u bėn asgjė tė padrejtė njerėzve, por ata i bėjnė tė padrejtė vetes sė tyre.

  45.
  (Pėrkujto) Ditėn kur i tubojnė ata, (atyre u duket) sikur nuk qėndruan (nė dynja) vetėm njė moment tė ditės, atėherė njihen mes vete. E, vėrtet, kanė dėshtuar ata qė nuk besuan kėtė prezencė para All-llahut, edhe nuk gjetėn udhėn e drejtė.

  46.
  Nėse ta bėjmė tė mundshme tė shohish diēka nga (dėnimi) qė u premtuan atyre (mirė), ose ta marrim shpirtin ty (kurse ti nuk sheh gjė), e ardhmja e tyre ėshtė vetėm te Ne. All-llahu ėshtė dėshmues i asaj qė punojnė.

  47.
  Secili popull kishte tė dėrguarin e vet, e kur u vinte i dėrguari i tyre bėhej gjykimi i drejtė mes tyre, atyre nuk u bėhet padrejtėsi.

  48.
  Ata thonė: "Kur do tė jetė ky premtim (dėnim), nėse jeni tė drejtė ē'ka thoni?

  49.
  Thuaj: "Unė nuk mund t'i sjellė vetes sime as dėm as dobi, pos atė qė dėshiron All-llahu". Ēdo popull ka fatin (e caktuar), e kur tė vijė afati i tyre, ata nuk mund ta vonojnė as pėr njė moment e as ta ngutin.

  50.
  Thuaj: "Mė tregoni, nėse u vjen dėnimi i Tij natėn ose ditėn, e ēka i shtyen tė nguten pėr tė, kriminelėt?"

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:15

  51.
  A pasi qė tė ndodhė (dėnimi) do tė besoni atė? A tani!? (po besoni), e ju ishit ata qė kėrkonit t'u vijė mė shpejt?

  52.
  Mė vonė (nė ditėn e kijametit) atyre qė bėnė zullum u thuhet: "Shijoni dėnimin e pėrjetshėm!" Mos jeni dėnuar mė shumė se ē'keni merituar?"

  53.
  E ata kėrkojnė t'u tregosh (e do tė thonė): a ėshtė e vėrtetė ajo (qė thua pėr dėnimin)? Thuaj: "Po, pasha Zotin tim, ajo ėshtė mė se e vėrtetė, dhe ju nuk do tė mund ta pengoni kurrsesi.

  54.
  Secili njeri qė ka dėmtuar veten (duke mosbesuar), po tė ishte e tij ēdo gjė qė ekziston nė tokė, ai do ta flijonte atė (pėr tė shpėtuar). E kur e shohin dėnimin, ata fshehin dėshprimin (nga hutia). Atėherė bėhet gjykimi i drejtė mes tyre nuk u bėhet padrejtė.

  55.
  Vini re! Nuk ka dyshim se gjithēka qė gjendet nė qiej e nė tokė ėshtė e All-llahut! Kini kujdes. Premtimi i All-llahut ėshtė mė se i vėrtetė, por shumica e tyre nuk e dinė.

  56.
  Ai jep jetė dhe vdekje, dhe vetėm te Ai do tė ktheheni.

  57.
  O ju njerėz! Juve ju erdhi nga zoti juaj kėshilla (Kur'ani) dhe shėrimi i asaj qė gjendet nė krahrorėt tuaj (nė zemra), edhe udhėzim e mėshirė pėr besimtarėt.

  58.
  Thuaj: "Vetėm mirėsisė sė All-llahut dhe mėshirės sė Tij le t'i gėzohen, se ėshtė shumė mė e dobishme se ajo qė grumbullojnė ata.

  59.
  Thuaj: "Mė thuani, atė qė All-llahu ju dha si ushqim (tė lejuar), e ju nga ai diēka bėtė tė ndaluar e diēka tė lejuar?" Thuaj: "A ju lejoi All-llahu ju, ose ju i shpifni All-llahut?"

  60.
  Po ēfarė ėshtė mendimi i atyre qė shpifin All-llahut, pėr ditėn e kijametit? All-llahu ėshtė dhurues i madh ndaj njerėzve, por shumica e tyre nuk falėnderojnė.

  61.
  Ti nuk angazhohesh me asnjė ēėshtje, nuk lexon nga ai pjesė nga Kur'ani dhe nuk bėni ndonjė vepėr, vetėm se ne jemi prezentuesit tuaj, kur ju ndėrmerrni atė. Zotit tėnd nuk mund t'i fshihet as nė tokė e as nė qiell as sa grimca e as mė e vogėl se ajo e as mė e madhe, por vetėm sa ėshtė evidentuar nė librin e sigurt.

  62.
  Ta keni tė ditur se tė dashurit e All-llahut (evliatė) nuk kanė frikė (nė botėn tjetėr) e as kurrfarė brengosje?

  63.
  (Ata janė ata) Tė cilėt besuan dhe ishin tė ruajtur.

  64.
  Atyre u jepen myzhde nė jetėn e dunjasė (nė ēastin e vdekjes) dhe nė jetėn tjetėr (pėr shpėtim nė xhennet). Premtimet e All-llahut nuk mund tė pėsojnė ndryshim. E, ai ėshtė suksesi i madh.

  65.
  Po ty tė mundojnė thėniet e tyre. E tėrė fuqia dhe ngadhėnjimi i takon vetėm All-llahut. Ai i dėgjon dhe i di tė gjitha.

  66.
  Ta keni tė ditur se gjithēka qė ėshtė nė qiej e nė tokė janė nė pushtetin e All-llahut (pra, edhe idhujtarėt). E ata, qė pos All-llahut adhurojnė, nė tė vėrtetė nuk janė kah pasojnė zota, ata nuk janė kah pasojnė tjetėr pos supozimeve dhe nuk janė tjetėr vetėm se gėnjejnė.

  67.
  Ai (All-llahu) bėri pėr ju natėn qė nė te tė pushoni, e ditėn tė ndritshme (tė shihni). Nė kėtė, (qė bėri) vėrtet ka argumente pėr njė popull qė dėgjon.

  68.
  (Pas tė gjitha argumenteve) Ata (jobesimtarėt) thanė: "All-llahu ka fėmijė". Larg asaj ėshtė All-llahu, Ai s'ka nevojė, e Tij ėshtė ē'ka nė qiej dhe ē'ka nė tokė, ju nuk keni argumente pėr kėtė (qė ta thoni), a thoni pėr All-llahun ēka nuk dini?

  69.
  Thuaj: "Ata qė trillojnė gėnjeshtėr pėr All-llahun, nuk kanė pėr tė shpėtuar".

  70.
  Ata kanė njė pėrjetim nė dynja, pastaj kthimi i tyre ėshtė vetėm te Ne, e Ne do tė bėjmė qė ata tė shijojnė dėnimin e dhembshėm pėr shkak se nuk besonin.

  71.
  Lexoju atyre ngjarjen e Nuhut, kur i tha popullit tė vet: "O populli im, nėse u vjen rėndė qėndrimi im nė mesin tuaj, pėrkujtimet e mia me ajetet e All-llahut, e unė iu kam mbėshtetur vetėm All-llahut, ju vendosni pėr qėllimin tuaj, thirrni nė ndihmė edhe zotat tuaj, e mos e mbani fshehtė, dhe zbatoni atė kundėr meje e mos pritni.

  72.
  E nėse prapėsoheni (nga mėsimet e mia), unė nuk u kėrkoj ndonjė shpėrblim, se shpėrblimi im ėshtė vetėm prej All-llahut. Unė jam i urdhėruar tė jam njėri prej muslimanėve.

  73.
  E ata (populli i tij) e konsideruan atė rrenacak e Ne e shpėtuam atė dhe ata qė ishin bashkė nė anije, dhe i bėmė qė ata tė jenė pasardhės (zėvendėsues), kurse ata qė pėrgėnjeshtruan ajetet tona i pėrmbytėm. Shih pra, si ishte fundi i gėnjeshtarėve.

  74.
  Mandej pas tij dėrguam tė dėrguar te popujt e tyre, tė cilėt erdhėn dhe u sollėn atyre argumente tė forta, por ata nuk i besuan asaj, tė cilėn mė parė e kishin pėrgėnjeshtruar. Kėshtu, pra u vulosim zemrat atyre qė kalojnė kufijtė.

  75.
  Pastaj, pas tyre dėrguam Musai dhe Harunin me argumentet tona, te faraoni dhe paria e rrethit tė tij, po ata paraqitėn kryelartėsi, pse ishte popull qė bėnte krime.

  76.
  E kur u erdhi atyre e vėrteta e sigurt nga Ne, ata thanė: "Kjo nuk ėshtė tjetėr pos magji e qartė.

  77.
  Musai tha: A tė vėrtetės i thoni magji? A magji ėshtė kjo? Magjistarėt nuk shpėtojnė?

  78.
  Ata thanė: "Mos erdhe tė na largosh nga ajo (feja) qė e gjetėm te prindėrit tanė, pėr t'ju mbetur ju dyve madhėshtia nė tokė? Po ne nuk u besojmė juve dyve.

  79.
  Faraoni tha: "Sillmėni mua tė gjithė magjistarėt e aftė.

  80.
  E kur erdhėn magjistarėt, Musai u tha: "Hidhni ē'keni pėr tė hedhur".

  81.
  E kur i hodhėn ata, Musai u tha: "Kjo qė e sollėt ju tash, vėrtet ėshtė magji!" Po All-llahu do ta asgjėsojė kėtė, sepse All-llahu nuk e pėrkrahė veprėn e tė prishurve.

  82.
  Dhe me argumentet e veta All-llahu e fuqizon tė vėrtetėn, ndonėse e urrejnė tė pabesėt.

  83.
  Duke pasur frikė nga faraoni dhe nga rrethi i tij se do t'i turturojnė, Musait nuk i besoi kush pos njė pjese tė pasardhėsve tė popullit tė tij. Vėrtet, faraoni ishte mbizotėrues nė tokė dhe ai ishte prej shkatėrrimtarėve.

  84.
  Musai tha: "O populli im, nėse i keni besuar All-llahut, vetėm atij mbėshtetuni, nėse jeni tė dorėzuar (vendimit tė Tij)!"

  85.
  Ata iu pėrgjegjėn duke i thėnė: "All-llahut iu kemi mbėshtetur, Zoti ynė, mos i mundėso popullit mizor tė na sprovojė!"

  86.
  Dhe me mėshirėn tėnde, na shpėto prej popullit jobesimtarė!"

  87.
  Ne i thamė Musait dhe vėllait tė tij t'i bėni vend nė Egjipt popullit tuaj, shtėpitė tuaja t'i bėni faltore e ta falni namazin rregullisht. Ti (Musa) pėrgėzoi besimtarėt!

  88.
  Musai tha: "Zoti ynė, Ti i ke dhėnė faraonit dhe parisė sė tij mjete tė pėrjetimit dhe pasuri nė jetėn e kėsaj bote, ashtu qė o Zot ynė, po i largojnė njerėzit prej rrugės tėnde. Zoti ynė, zhduke pasurinė e tyre, shtrėngoi zemrat e tyre, e tė mos besojnė derisa tė shijojnė dėnimin e idhėt.

  89.
  Ai (All-llahu) tha: "Lutja juaj ėshtė pranuar, prandaj ju tė dy qėndroni ashtu si jeni e mos ndiqni rrugėn e atyre qė nuk dinė!

  90.
  Ne i kapėrcyem beni israilėt pėrtej detit, e faraoni dhe ushtria e tij i ndoqi mizorisht dhe armiqėsisht derisa e pėrfshiu atė pėrmbysja, e ai tha: "Besova se nuk ka Zot tjetėr pos Atij qė i besuan beni israilėt, edhe unė jam nga muslimanėt!"

  91.
  Ti tani beson, ndėrsa ma parė kundėrshtove dhe ishe njėri prej shkatėrruesve!

  92.
  Sot po tė shpėtojmė ty (po tė nxjerrim prej detit) me trupin tėnd (tė vdekur), qė tė shėrbesh si argument pėr ata qė vijnė pas teje. Vėrtet, ekziston njė shumicė njerėzis qė nuk hulumtojnė argumentet Tona.

  93.
  Nė tė vėrtetė, Ne i vendosėm beni israilėt (pas shkatėrrimit tė armiqve tė tyre) nė njė vend tė mirė, i furnizuam ata me ushqime tė dobishme dhe nuk ishin tė pėrēarė (rreth fesė) vetėm pasi qė u erdhi atyre dituria (Tevrati). Zoti yt, do tė gjykojė mes tyre nė ditėn e kijametit, pėr atė qė ishin pėrēarė.

  94.
  Po, (fjala vjen) nėse je nė dyshim pėr kėtė qė tė zbritėm ty (pėr ngjarjet e pejgamberėve), atėherė pyeti ata qė lexojnė librin para teje. Ty tė erdhi nga Zoti yt e vėrteta, pra, mos u bė prej atyre qė dyshojnė.

  95.
  Dhe mos u bė prej atyre qė pėrgėnjeshtruan argumentet e All-llahut, e tė bėhesh nga tė dėshtuarit.

  96.
  Kundėr atyre, pėr tė cilėt ka pėrfunduar caktimi i Zotit tėnd, ata nuk besojnė,

  97.
  Edhe sikur t'u kishin paraqitur atyre ēdo lloj argumenti, ata nuk besojnė derisa tė shohin dėnimin e rėndė.

  98.
  Pėrse nuk pati vendbanim qė tė ketė besuar e besimi i tij tė ketė ndihmuar (nė shpėtim), pos popullit tė Junusit, qė pasi qė besoi, Ne larguam prej tyre dėnimin shėmtues nė jetėn e kėsaj bote dhe i lejuam tė jetojnė deri nė njė afat tė caktuar.

  99.
  Sikur tė kishte dashur Zoti yt, do t'i besonin ēka janė nė tokė qė tė gjithė. A ti do t'i detyrosh njerėzit tė bėhen besimtarė?

  100.
  Nuk ėshtė e mundur pėr asnjė njeri tė besojė (ndryshe), pos me ndihmėn e All-llahut. E dėnimin u jepė atyre qė nuk mendojnė.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:15

  101.
  Thuaj: "Vėshtroni me vėmendje ēka nė (nga argumentet) nė qiej e nė tokė. Po argumentet dhe qortimet nuk bėjnė dobi ndaj njė popull qė nuk beson.

  102.
  A janė duke pritur tjetėr (fat) pos ditėt (e zeza) si tė atyre qė ekzistonin para tyre? Thuaj: "Pritni, pra, se edhe unė bashkė me ju po pres!"

  103.
  E Ne pastaj i shpėtojmė tė dėrguarit tanė, edhe ata qė besuan. Ja kėshtu, ėshtė detyrė e Jona, t'i shpėtojmė besimtarėt.

  104.
  Thuaj: "O ju njerėz, nėse ju dyshoni nė fenė time, unė nuk adhuroj ata qė ju i adhuroni pos All-llahut, por adhuroj All-llahun qė u jepė vdekjen (ashtu si u ka dhėnė jetėn), dhe jam i urdhėruar tė jem besimtarė (i Zotit njė).

  105.
  Dhe (jam i urdhėruar): Pėrqėndrohu me tėrė qenien tėnde nė fenė e drejtė, e mos u bė nga idhujtarėt!

  106.
  Dhe mos lut tjetėr kė pos All-llahut, ndonjė (idhull) qė nuk tė sjell as dobi as dėm, e nėse bėn atė, dije se i ke bėrė padrejt vetvetes.

  107.
  Nėse All-llahu tė provon me ndonjė tė keqe, atė s'mund ta largojė kush pos Tij, po nėse dėshiron tė japė ndonjė tė mirė, s'ka kush qė mund ta pengojė dhuntinė e Tij. E shpėrblen me tė, atė qė do nga robėt e Tij. Ai falė dhe mėshiron shumė.

  108.
  Thuaj: "O ju jerėz, juve ju erdhi e vėrteta nga Zoti juaj, e kush merr rrugėn e drejtė, ai ka vetėm pėr veten e vet, nėrsa kush e merr tė shtrembėren, ai e ka humbur veten. Unė nuk jam rojė e juaj!"

  109.
  Ti ec pas asaj qė tė shpallet dhe bėhu i durueshėm derisa All-llahu tė gjykojė. Ai ėshtė mė i miri i gjykatėsve!

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:16

  11. Hud  1.
  Elif, Lamė, Ra, (ky ėshtė) Libėr, ajetet e tė cilit janė radhitur (nė mėnyrė tė pėrsosur, njėkohėsisht) edhe shkoqitur nga i Dijshmi i tė gjitha ēėshtjeve nė hollėsi.

  2.
  Qė tė mos adhuroni tjetėr pėrveē All-llahut. Unė jam (dėrguar) nga Ai qortues e pėrgėzues pėr ju.

  3.
  E tė kėrkoni falje Zotit tuaj dhe pendohuni (kthehuni) te Ai, se Ai do tė ju mundėsojė pėrjetime tė mira (nė kėtė jetė) deri nė njė afat (tė caktuar) dhe ēdo punėmiri i jep shpėrblimin e merituar. Nė qoftė se refuzojnė (tė kėrkojnė falje), unė pra kam frikė pėr ju, dėnimin e ditės sė madhe.

  4.
  Se kthimi i juaj ėshtė vetėm te All-llahu, Ai ka fuqi pėr ēdo send.

  5.
  Ja, ata mbėshtjellojnė (armiqėsinė nė) gjoksat e tyre qė ta fshehin nga Ai, po ta dini se edhe kur mbulohen me petkat e tyre, Ai e di se ēka fshehin dhe ēka shfaqin. S'ka dyshim se Ai e di shumė mirė ēka mbajnė zemrat (qėllimet) e tyre.

  6.
  Nuk ka anjė gjallesė nė tokė qė All-llahu tė mos ia ketė garantuar furnizimin e saj, Ai e di vendbanimin dhe vendstrehimin e saj (pas vdekjes). Tė gjitha (kėto) janė nė librin e njohur (Levhi Mahfudhė).

  7.
  Ai ėshtė i cili krijoi qiejt e tokėn brenda gjashtė dite (fazave), e Arshi (Froni) i Tij kishte qenė (mė parė) mbi ujė, qė t'ju sprovojė, se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė. Nėse ti u thua: "Ju do tė ringjalleni pas vdekjes!" Ata qė nuk besuan thonė: "Kjo (ēka na thua) nuk ėshtė tjetėr vetėm se magji e hapur.

  8.
  Nėse Ne e vonojmė ndėshkimin pėr njė kohė tė shkurtėr kundėr tyre, ata thonė: "Ēka po e pengon atė?" Le ta dijnė se ditėn kur t'u vijė, ai nuk zbrapėt prej tyre, ata do t'i rrethojė ai (dėnimi) me tė cilin talleshin.

  9.
  Po nėse Ne ia japim njeriut ndonjė begati nga ana jonė, e pastaj e tėrheqim atė prej tij, ai do tė jetė i dėshpruar dhe pėrbuzės.

  10.
  E nėse pas tė keqes qė e pat goditur atė, Ne dhurojmė tė mira, ai do thotė: "Kaluan tė kėqiat prej meje!" Vėrtet, ai ėshtė shfrenuar dhe mendjemadh.

  11.
  Pėrveē atyre, tė cilėt kishin durim dhe bėnin vepra tė mira, tė tillėt kanė falje (tė gabimeve) dhe shpėrblim tė madh.

  12.
  A mos (shpresojnė idhujtarėt se) do tė lėshė diēka nga ajo qė t'u shpall ty (ngase u vjen rėndė ta dėgjojnė), dhe tė shtėngon zemrėn tėnde ajo (komunikimi i shpalljes), pėr shkak se ata do tė thonė: "Pse tė mos i ketė zbritur atij (Muhammedit) ndonjė pasuri, ose pėrse tė mos i ketė ardhur bashkė me tė ndonjė engjėll?" Ti je vetėm qortues, e All-llahu pėrkujdeset prė ēdo send.

  13.
  Apo, pse ata thonė: "Ai (Muhammedi) e trilloi atė (Kur'anin)". Thuaj: "Formuloni pra, dhjetė kaptina si ai (Kur'ani) ashtu tė trilluara (siē thoni ju) dhe thirrni, pos All-llahut, po qe se jeni tė drejtė (Ēka thoni), kė tė mundeni pėr ndihmė!"

  14.
  E nėse nuk pėrgjigjen juve, atėherė pra ta keni tė qartė se ai (Kur'ani), ėshtė i zbritur me dijen e All-llahut dhe se nuk ka zot pos Tij. A jeni pra myslimanė?"

  15.
  Kush ka pėr qėllim jetėn e kėsaj bote dhe tė mirat e saj, Ne do t'u plotėsojmė atyre shpėrblimin e veprave tė tyre nė tė, dhe atyre nė tė, dhe atyre nuk do t'u mungojė gjė.

  16.
  Tė kėtillėve nė botėn tjetėr u pėrket vetėm xhehennemi. Ajo qė punuan dhe vepruan ata ka dėshtuar dhe ėshtė asgjėsuar.

  17.
  A ai qė ėshtė (i mbėshtetur) nė argument nga Zoti i tij dhe atė e pėrforcon dėshmia nga Ai, e para tij (Kur'anit) ishte (dėshmitar) libri i Musait (Terati) qė ishte udhėrrėfyes e mėshirė - (ėshtė i njejtė me atė qė ka pėr qėllim vetėm kėtė jetė)? Tė tillėt (qė janė nė rrugė tė drejtė) e besojnė (Kur'anin). E kush prej tyre grupeve refuzuan atė, vendi i tij ėshtė zjarri. E ti (Muhammed) mos kij dyshim nė te, ai ėshtė e vėrtetė nga Zoti yt, nė tė s'ka dyshim, por shumica e njerėzve nuk e besojnė.

  18.
  E kush ėshtė mė mizor se ai qė trillon pėr All-llahun? Tė tillėt paraqiten para Zotit tė tyre, e dėshmitarėt thonė: "Kėta ishin tė cilėt gėnjyen ndaj Zotit tė tyre, pra mallkimi i All-llahut qoftė kundėr mizorėve!"

  19.
  Tė cilėt pengojnė nga rruga e All-llahut dhe pėrpiqen atė ta shtrembėrojnė, mu ata janė qė nuk e besojnė botėn tjetėr.

  20.
  Ata nuk ishin tė paprekshėm nė tokė (prej dėnimit tė Zotit), dhe ata nuk kishin mbrojtės pos All-llahut. Atyre u shumėfishohet dėnimi, sepse ata nuk ishin qė mund tė dėgjonin dhe as nuk shikonin.

  21.
  Ata mashtruan vetveten dhe humben prej tyre ata (idhujt) qė i patėn trilluar.

  22.
  Ėshtė e vėrtetė se ata nė botėn tjetėr janė mė tė humburit.

  23.
  Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira dhe u pėrulėn ndaj Zotit tė tyre, ata janė banues tė xhennetit, nė tė janė pėrgjithmonė.

  24.
  Shembulli i gjendjes sė kėtyre ėshtė (i atyre qė nuk besuan) si ai i verbėri dhe i shurdhėti dhe (i atyre qė besuan) si ai qė sheh dhe dėgjon. A janė nė pozitė tė barabartė? A nuk pėrkujtoheni?!

  25.
  Ne patėm dėrguar edhe Nuhun te populli i vet (me porosi tė njejtė si Muhammedin qė t'u thotė): Unė ju tėrheq vėrejtjen haptazi.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:16

  26.
  Qė tė mos adhuroni tjetėr kė pos All-llahut, sepse unė kam frikė pėr dėnimin tuaj nė ditėm e pikėllueshme.

  27.
  Paria qė nuk besoi nga populli i tij tha: "Ne nuk tė shohim ndryshe vetėm si njeri, sikurse edhe ne, ne nuk po shohim se tė pasojė kush, pėrveē atyre qė janė mė tė poshtėrit e mė mendjelehtit nga mesi ynė dhe ne nuk shohim se ju keni ndonjė vlerė mbi ne, pėrkundrazi, ne ju konsiderojmė gėnjeshtar!"

  28.
  (Nuhu) Tha: "O populli im, mė thuani nėse unė jam i mbėshtetur nė argument tė qartė nga Zoti im dhe Ai mė dha mėshirė nga ana e Tij, e juve u janė fshehur ato (argumentet ngase jeni dhėmė pas kėsaj jete), a mos do t'ju detyrojmė pėr to (pranimin e tyre), kur ju jeni urrejtės tė tyre!

  29.
  O populli im, unė pėr kėtė nuk kėrkoj prej jush ndonjė pasuri, shpėrblimi im ėshtė vetėm te All-llahu. Dhe unė kurrsesi nuk i largoj ata qė besuan, ata janė afėr Zotit tė tyre; por unė ju shoh si popull qė nuk dini e nuk kuptoni.

  30.
  O populli im, a nuk po mendoni se nėse unė i pėrzė ata, kush do tė mund tė mė mbrojė mua nga All-llahu (dėnimi i Tij)?

  31.
  Unė nuk u them juve se tek unė janė depot e All-llahut, as nuk u them se unė e di tė fshehtėn, as nuk u them se unė jam engjėll, as nuk u them atyre qė sytė tuaj i nėnēmojnė, se All-llahu nuk u dhuroi atyre tė mira. All-llahu e di mė sė miri se ēka nė shpirtrat e tyre, pse atėherė unė konsiderohem zullumqar.

  32.
  Ata thanė: "O Nuh, ti polemizove me ne dhe e zgjate polemikėn tonė. Urdhėro, e nėse flet tė vėrtetėn, sillnie pra, tė na godasė ajo me ēka na kėrcėnohesh!"

  33.
  Ai tha: "Atė ju sjell vetėm All-llahu, po qe se dėshiron, e ju nuk mund ta pengoni!"

  34.
  Nėse pėrpiqem t'ju kėshilloj, po qe se All-llahu don t'ju humb, kėshilla ime nuk bėn dobi. Ai ėshtė Zoti juaj dhe vetėm te Ai do tė ktheheni.

  35.
  A mos po thonė se ai e trilloi atė? Thuaj: "Nėse unė kam trilluar, atėherė ai ėshtė mėkati im, e unė jam larg nga krimet tuaja".

  36.
  E, Nuhut i qe shpallur: "Nuk do tė besojė mė askush nga populli yt, pėrveē atyre qė kanė besuar (deri mė tash), pra mos u brengos pėr ata qė punojnė ata".

  37.
  E, mbaroje anijen nėn mbikėqyrjen Tonė dhe me mėsimin tonė, e mos m'u drejto Mua pėr ata qė bėnė zullum, ata gjithqysh janė tė pėrmbytur.

  38.
  Dhe ai ndėrtonte anijen e paria e popullit tė tij, saherė qė kalonte pranė tij pėrqeshej me tė. Ai u thoshte: "Nėse talleni me ne, edhe ne do tė tallemi me ju, ashtu siē po talleni ju!"

  39.
  Dhe mė vonė do tė kuptoni se cili do tė pėsojė dėnimin e turpshėm dhe mbi tė cilin do tė jetė dėnim i pėrjetėshėm.

  40.
  E kur erdhi urdhėri ynė (i caktuar pėr ndėshkim) dhe gufoi (uji) prej furrės (vend ku piqet buka), Ne i thamė: "Ngarko nė tė ēdo krijesė nga njė ēift edhe familjen tėnde, pėrveē pėr kė ėshtė marrė vendim i hershėm kundėr tij, e (ngarkoje) edhe kush ka besuar, po pėrveē njė pakice nuk i kishin besuar atij.

  41.
  Dhe ai tha: "Hipni nė tė, me emrin e All-llahut ajo lundron dhe ndalet. Vėrtet, Zoti ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.

  42.
  Ajo lundron me ta nėpėr valė si kodra, e Nuhu e thirri djjalin e vet, qė ishtė nė njė vend tė ndarė: "O djali im, hip bashkė me ne, e mos u bė me mohuesit!"

  43.
  Ai (djali) tha: "Unė do tė ngjitėm nė njė kodėr qė do tė mė mbrojė nga uji (vėrshimi)!" Tha: nuk ka sot mbrojtės prej dėnimit tė All-llahut, pos atė qė Ai e ka mėshiruar!" Vala hyri mes tyre tė dyve, e ai (djali u mbyt nė ujė.

  44.
  E iu pat thėnė: "Oj tokė, pėrbije ujin tėnd, dhe o qiell, ndėrpreje (shiun), uji u tėrhoq, urdhėri u zbatua dhe ajo (anija) undal nė (kodrėn) Xhudij, e u tha: "I shkatėrruar qoftė populli mizor!"

  45.
  Nuhu e luti Zotin e vet, duke thėnė: "O, Zoti im, djali im ėshtė i familjes sime, e premtimi Yt ėshtė i saktė, ndėrsa Ti je mė idrejti i tė drejtėve!"

  46.
  (Zoti) Tha: "O Nuh, ai (djali) nuk ishte nga familja jote (pėr tė cilėn tė premtova se do t'i shpėtojė), ai ishte punėkeq, e ti mos mė kėrko Mua atė qė nuk e di, Unė tė kėshilloj qė tė mos bėhesh nga injorantėt!"

  47.
  (Nuhu) Tha: "Zoti im, unė mbėshtetem nė mbrojtjen Tėnde qė tė (mos) kėrkoj prej Teje atė pėr ēka nuk kam njohuri, e nė qoftė se nuk mė fal mua dhe nuk mė mėshiron Ti, do tė jam i humbur!"

  48.
  Iu pat thėnė: "O Nuh, zbarko qofsh i shpėtuar nga ana Jonė, me begati pėr tu. E njė popull (tjetėr) do t'i mundėsojmė pėrjetime, e pastaj do t'i godasė dėnim i dhembshėm nga ana Jonė.

  49.
  Kėto janė disa rrėfimet e panjohura (pėr ty), qė po t'i shpallim ty, e qė para kėtij (Kur'anit) nuk i ke ditur as ti as populli yt. Pra tė jesh i durueshėm se pėrfundimi (i lavdishėm) ėshtė pėr tė devotshmit.

  50.
  Edhe tek (populli) Adi (dėrguam) nga mesi tyre Hudin qė tha: "O populli im, ju nuk keni zot tjetėr pos Tij, ju vetėm po hutoheni me trillime.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:17

  51.
  O populli im, unė pėr kėtė nuk kėrkoj prej jush ndonjė shpėrblim. Shpėrblimi im ėshtė vetėm prej Atij qė mė krijoi. A nuk po kuptoni.

  52.
  O populli im, kėrkoni falje prej Zotit tuaj dhe ktheniu Atij, Ai ju lėshon shi me bollėk, dhe fuqisė suaj i shton fuqi, e mos refuzoni e tė bėheni mėkatarė!"

  53.
  Ata thanė: "O Hud, ti nuk na solle ndonjė argument, e ne nuk i braktisim zotat tanė pėr fjalėn tėnde dhe ne nuk tė besojmė ty".

  54.
  Ne nuk themi tjetėr vetėm se dikush prej zotave tanė tė ka goditur me ēmendje! Ai tha: Unė dėshmitar e kam All-llahun, e ju dėshmoni se unė jam larg nga ajo ēka ju i shoqėroni.

  55.
  (larg adhurimit) Pos Tij. Ju pra, tė gjithė pėrpiquni kundėr meje e mos mė jepni afat.

  56.
  Unė iu kam mbėshtetur Allaut, Zotit tim dhe Zotit tuaj, pse Ai nuk ka asnjė nga gjallesat, e qė Ai tė mos e ketė nėn sundim, vėrtet Zoti im ėshtė i drejtė.

  57.
  Nėse kundėrshtoni, unė ju kumtova atė me tė cilėn jamė dėrguar te ju. Zoti im do t'ju zėvendėsojė me njė popull tjetėr, Atij nuk mund t'i bėni kurrėfarė dėmi. Vėrėtet, Zoti im ėshtė pėrcjellės i ēdo sendi".

  58.
  E kur arriti vendimi Ynė (pėr dėnim), Ne me mėshirėn Tonė e shpėtuam Hudin, e bashkė me tė edhe ata qė kishin besuar. I shpėtuam prej dėnimit tė rėndė.

  59.
  E ato ishin (gjurmė tė gėnjeshtrave tė fisit) Ad-ėt, qė mohuan argumentet e Zotit tė tyre, kundėrshtuan tė dėrguarin e Tij, shkuan pas urdhėrit tė ēdo kryelarti kundėrshtar.

  60.
  Ata u pėrcollėn me mallkim si nė kėtė botė, ashtu edhe nė ditėn e gjykimit. Le tė dihet, Adėt mohuan Zotin e tyre. Qoftė i shkatėrruar Adi, populli i Hudit!

  61.
  Edhe te (populli) Themud e patėm njėrin prej tyre, Salihun, e ai u tha: "O populli im, adhuronie All-llahun, ju nuk keni zot tjetėr pos Tij, Ai sė pari ju krijoi nga dheu dhe ju bėri banues tė tij, andaj kėrkoni falje prej Tij, dhe shprehni pendim te Ai. S'ka dyshim, Zoti im ėshtė afėr (me mėshirė), Ai pėrgjigjet (lutjeve)"!

  62.
  Ata thanė: "O Salih, ti ishe shpresė jona para kėsaj. Si mund tė na ndalosh tė adhurojmė atė qė adhuruan prindėrit tanė? Vėrtet, ne jemi shumė tė dyshimtė e nė dilemė nė atė qė na thėrret ti!"

  63.
  "O populli im, mė tregoni ju, nėse unė jam (i bazuar) nė argument (tė qartė) nga Zoti im,dhe Ai tė mė ketė dhėnė mua mėshirė (gradėn pejgamber) nga ana e Tij, kush do tė mė mbrojė mua nga All-llahu, nėse unė kundėrshtoj Atė? Ju nuk mė shtoni tjetėr vetėm humbje.

  64.
  O populli im, kjo ėshtė devja e All-llahut, pėr ju ėshtė njė argument. Lėnie pra, tė ushqehet nė tokėn e All-llahut e mos e prekni me ndonjė tė keqe e tė ju godas menjėherė dėnimi!"

  65.
  E megjithatė, ata e therrėn atė, e ai (Salihu) ju tha: "Pėrjetoni nė vendin tuaj tri ditė, ky ėshtė caktim jo i rrejshėm!"

  66.
  E kur erdhi vendimi Ynė (pėr dėnim), Ne e shpėtuam Salihun nga poshtėrimi i asaj dite, e bashkė me tė, edhe ata qė besuan. Zoti yt ėshtė ai i fuqishmi, ngadhėnjyesi.

  67.
  Ndėrsa ata qė bėnė zullum, i kapi (nė ditėn e katėrt) krisma dhe gėdhinė kufoma (tė ngrira) nė vendin e tyre.

  68.
  (gėdhinė) Sikur tė mos kishin qenė fare nė tė. Kuptonie pra, (populli) Themud e mohoi Zotin e vet. Mallkimi qoftė kundėr Themudit!

  69.
  Edhe Ibrahimit i patėn ardhur tė dėrguarit (engjėjt) tanė me myzhde dhe i thanė: "Selam". Ai u pėrgjegj: "Gjithnjė paēi selam" dhe nuk vonoi t'ju sjellė njė viē tė pjekur (tė fėrguar nė gurė).

  70.
  Kur pa se duart e tyre nuk shtrihen kah ai (viē), iu dukėn tė pazakonshme dhe ndjeu prej tyre njėfarė frike. Ata i thanė: "Mos u frikėso, ne jemi tė dėrguar te populli i Lutit".

  71.
  E gruaja (Sare) e tij (Ibrahimit) rrinte nė kėmbė dhe qeshi, e Ne e pėrgėzuam atė me Is-hakun, e pas Is-hakut Jakubin.

  72.
  Ajo tha: "E mjera unė, si do tė lindė unė kur jam e vjetėruar, kurse ky burri im ėshtė i shtyer mė moshė, vėrtet kjo ėshtė gjė e ēuditshme.

  73.
  Ata i thanė: "Si, mos po ēuditesh me caktimin e Zotit?" Mėshira e All-llahut dhe bekimi i Tij qoftė me ju o familje e shtėpisė (sė Ibrahimit)! Vėrtet, Ai ėshtė meritues pėr falėnderim ėshtė bamirės i madh.

  74.
  Pasi qė Ibrahimit i kaloi frika dhe i erdhi myzhdeja, ai nisi dialog me tė dėrguarit tanė rreth popullit tė Lutit..

  75.
  Vėrtet, Ibrahimi ishte shumė i butė, shumė i dhembshėm dhe i kthyeshėm.

  76.
  (engjėjt i thanė) O Ibrahim lėre kėtė (dialog), urdhėri i Zotit tėnd tashmė ka zbritur, s'ka tjetėr, ata do tė pėrjetojnė dėnim tė pashmangshėm.

  77.
  E kur tė dėrguarit tanė i erdhėn Lutit, ai u keqėsua pėr ta dhe u ngushtua rėndė me ardhjen e tyre e tha: "Kjo ėshtė ditė e vėshtirė!"

  78.
  Dhe populli i tij, qė mė parė bėnin punė tė turpshme, erdhi me nguti te ai (te Luti), e ai tha: "O populli im, qe kėto bijat e mia (gratė e atij vendi), janė mė tė pastra pėr ju, kinie frikė pra All-llahun e mos mė turpėroni me mysafirėt e mi, a nuk ka ndėr ju ndonjė njeri tė menēur (e tė ju ndalojė nga e keqja)?"

  79.
  Ata thanė: "Po ti e ke tė ditur se ne, nuk kemi kurrfarė lakmie nė bijat tua, ti e di me siguri se ēka dėshirojmė ne!"

  80.
  Ai tha: "Ah, sikur tė kisha fuqi kundėr jush (t'ju zbrapsė), ose tė kisha mbėshtetje nė ndonjė pėrkrahje (tė fisit) tė fortė!" (do t'i mbroja mysafirėt e mij).

  81.
  (engjėjt) Thanė: "O Lut, ne jemi tė dėrguarit e Zotit tėnd, ata (populli yt) nuk kanė pėr t'u afruar te ti, e ti kah fundi i natės udhėto me familjen tėnde dhe askush prej jush tė mos vėshtrojė mbrapa (familja do tė shpėtojė), pos gruas sate, ajo do tė jetė e goditur me ēka do tė goditen edhe ata. Afati i tyre ėshtė mėngjesi, a nuk ėshtė mėngjesi afėr?

  82.
  Kur erdhi urdhėri ynė, Ne pėrmbysėm tė gjitha ato (fshatrat e tyre) duke kthyer ēdo gjė nga lart poshtė, dhe mbi ta reshėm gurė tė fortė pa ia nda.

  83.
  (gurė) Tė shėnuar te Zoti yt. Ai (vend) nuk ėshtė larg zullumqarėve (idhujtarėve kurejshitė).

  84.
  Edhe Medjenit (i dėrguam) vėllain e tyre Shuajbin qė ju tha: "O popull im, adhuronie All-llahun, ju nuk keni Zot tjetėr pos Tij, mos matni as mos peshoni mangut, unė po shoh se jeni nė gjendje tė mirė jetėsore, pra unė po frikėsohem pėr ju nga dėnimi qė do t'ju pėrfshijė njė ditė!"

  85.
  O populli im, veproni drejtė gjatė matjes dhe peshimit, e mos dėmtoni njerėzit nė asgjė dhe mos shkaktoni rrėmujė nė tokė!"

  86.
  Atė pjesė qė ju lejoi All-llahu ėshtė shumė mė e mirė pėr ju, nėse jeni besimtarė, e unė nuk jamė rojė juaj!"

  87.
  Ata thanė: "O shuajb, a namazi yt po tė thotė tė na urdhėrosh qė ta braktisim atė qė adhuruan prindėrit tanė, ose(po tė urdhėron) pėr tė punuar nė pasurinė tonė ashtu si tė dėshirojmė? Vėrtet, ti qenke i butė e i menēur". (Kjo ishte tallje e tyre).

  88.
  "O populli im, mė thuani pra, nėse unė kam argumente tė sigurta nga Zoti im dhe nga ana e Tij, Ai mė furnizoi mua me tė mira (si mund tė mos ju udhėzoj nė rrugė tė drejtė?) Unė nuk dua t'ju kundėrshtoj (duke punuar) pėr atė nga e cila po ju ndaloj, unė nuk dua tjetėr vetėm tė pėrmirėsoj aq sa mundem, por kėtė mund ta arrij vetėm me ndihmėn e All-llahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm te Ai jam i drejtuar!"

  89.
  O populli im, kundėrshtimi ndaj meje tė mos u shpie (nė mosbesim) qė tė ju gjejė ajo qė e gjeti popullin e Nuhut, popullin e Hudit ose popullin e Salihut. E populli i Lutit nuk ėshtė larg prej jush.

  90.
  Kėrkoni falje zotit tuaj dhe sinqerisht pendohuni ndaj Tij. Vėrtet, Zoti im ėshtė mėshirues, shumė i dashur.

  91.
  Ata thanė: O Shuajb, ne nuk po e kuptojmė shumicėn nga ajo qė thua dhe ne tė konsiderojmė ty tė dobėt nė mesin tonė, dhe sikur tė mos ishte ai grupi yt, ne do tė gurėzonin ty, ngase ti nuk je i ēmuar ndėr ne".

  92.
  Ai tha: "O populli im, a ėshtė mė i ēmuar te ju farefisi im se All-llahu, qė e keni hedhur Atė pas shpine? Nuk ka dyshim, Zoti im i di tė gjitha ato qė veproni".

  93.
  O populli im, veproni sa tė mundeni, unė veproj, e mė vonė do ta kuptoni se kush do tė pėsojė atė dėnim qė e poshtėron dhe kush ėshtė ai rrenacak. Pritni se edhe unė sė bashku me ju jam duke pritur.

  94.
  E kur erdhi urdhėri Ynė, Ne me mėshirėn tonė e shpėtuam Shuajbin dhe bashkė me tė edhe ata qė besuan, ndėrsa zullumqarėt i kapi britma e tmerri, duke gėdhirė nė vendin e tyre kufoma tė gjunjėzuara.

  95.
  (gėdhinė) Si tė mos kishin ekzistuar fare aty. Qoftė i shkatėrruar Medjeni sikurse ishte shkatėrruar Themudi!

  96.
  Ne e patėm dėrguar Musain me dispozitat tona dhe me mrekulli konkrete,

  97.
  Te faraoni dhe rrethi i tij, e ata iu bindėn urdhėrit tė faraonit, po urdhėri i faraonit nuk ishte menēuri.

  98.
  Nė ditėn e kijametit ai (faraoni) i prinė popullit tė vet dhe i fut nė zjarr. Sa i shėmtuar ėshtė ai vend i ofruar.

  99.
  Edhe nė kėtė botė ata i pėrcolli mallkimi, e edhe nė ditėn e kijametit. Sa e keqe ėshtė ajo dhuratė e dhuruar.

  100.
  Kėto janė disa nga lajmet e vendeve qė po t'i rrėfejmė ty; disa prej tyre ekzistojnė ende, e disa janė shkatėrruar.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:17

  101.
  Ne nuk u bėmė padrejtė atyre, por ata vetvetes i bėnė padrejtė. E kur erdhi urdhėri i Zotit tėnd, atyre nuk u ndihmuan asgjė zotat e tyre, tė cilėve luteshin pos All-llahut, dhe nuk fituan tjetėr pos shkatėrrim.

  102.
  Ja, kėshtu ėshtė ndėshkimi i Zotit tėnd, kur dėnon vendet qė janė zullumqare. Vėrtet, ndėshkimi i Tij ėshtė i dhėmbshėme i ashpėr.

  103.
  Nė kėto (rrėfime) me tė vėrtetė ka njė pėrvojė pėr atė qė i frikėsohet dėnimit tė botės tjetėr. Ajo ėshtė ditė e tubimit tė njerėzve dhe ajo ėshtė ditė dėshmuese.

  104.
  Dhe atė (ditė) nuk e shtyejmė vetėm deri nė njė afat qė ėshtė i caktuar.

  105.
  E kur tė vijė ajo ditė, askush nuk do tė flasė, pos me lejen e Tij, e prej tyre (tė tubuarėve), ka fatzi dhe fatbardhė.

  106.
  E pėr sa u pėrket atyre fatkėqinjve, ata janė nė zjarr, aty ata kanė dihatje kėrhamzė tė vėshtirė (nė frymėmarrje).

  107.
  Aty janė pėrgjithmonė, sa tė jenė qiejt dhe toka, pėrveē atė ēka do Zoti yt, vėrtet Zoti yt punon ēka dėshiron.

  108.
  E pėr sa u pėrket atyre fatmirėve,ata jan nė xhennet pėrgjithmonė, sa tė jenė qiejt dhe toka, pėrveēatė ēka do Zoti yt (All-llahu ju dhuron) shpėrblim tė pakėputur.

  109.
  Pėr adhurimin qė bėjnė kėta (idhujtarėt), ti mos kij dyshim (se ėshtė i kotė). Nuk adhurojnė tjetėr vetėm si adhuronin mė parė prindėrit e tyre, e Ne do t'u japim pjesėn e tyre pa mangėsi.

  110.
  Ne edhe Musait i patėm dhėnė librin, e u bė pėrēarje rreth tij, e sikur tė mos ishte vendim i Zotit tėnd i pėrcaktuar mė heret, me siguri do tė kryhej (dėnimi kundėr tyre). Vėrtet, ata (populli yt) kanė shprehur dyshim rreth tij.

  111.
  S'ka tjetėr, vetėm se secilit prej tyre, Zoti yt do t'u pėrmbushė veprat e tyre, se Ai ėshtė i njohur hollėsisht pėr atė qė veprojnė.

  112.
  Ti (Muhammed) pėrqėndrohu vendosmėrisht ashtu si je i urdhėruar, e bashkė me ty edhe ata qė u penduan (prej idhujtarisė), e mos tejkaloni (kufijtė e caktuar), se mė tė vėrtetė Ai ėshtė shikues i asaj qė veproni.

  113.
  Dhe mos anoni kah ata qė bėnė zullum, e pėr atė shkak t'ju kapė zjarri, sepse pėrveē All-llahut nuk keni mbrojtės, e mbeteni tė pa ndihmuar.

  114.
  Dhe fale namazin nė dy skajet e ditės, e edhe nė orėt e afėrta (me ditėn) tė natės. S'ka dyshim se veprat e mira i shlyejnė ato tė kėqiat. Kjo ėshtė njė kėshillė pėr ata qė pranojnė kėshillat.

  115.
  Dhe ti, jij i durueshėm, se All-llahu nuk ua humb shprblimin bėmirėsve.

  116.
  E pėrse tė mos ketė pasur nga breznitė qė ishin para jush, tė zotėt e mendjes e tė nderit qė tė ndalonin ērregullimin e kaosin nė tokė, pėrveē njė pakice, tė cilėt i shpėtuam (ngase frenuan nga tė kėqiat), e ata qė ishin mizorė u dhanė pas kėnaqėsive si tė shfrenuar, duke vazhduar tė jenė mėkatarė.

  117.
  E Zoti yt nuk ėshtė qė tė shkatėrrojė mizorisht vendet, nėse banorėt e tyre janė punėmirė.

  118.
  Sikur tė dėshironte Zoti yt, do t'i bėnte njerėzit tė njė feje (por nuk dėshiroi, ai e di pse). Ata vazhdimisht janė nė kundėrshtime (mes vete),

  119.
  Pėrveē atij qė mėshiroi Zoti yt. Po pėr kėtė edhe i krijoi ata. Fjala e Zotit tėnd: "Gjithsesi do ta mbushė xhehennemin me tė gjithė exhinėt dhe njerėzit", ka marrė fund (ėshtė plotėsuar).

  120.
  Tė gjitha kėto qė t'i rrėfyem ty nga lajmet e pejgamberėve, janė qė tė forcojnė zemrėn tėnde, dhe nė to ka ardhur e vėrteta e kėshilla, si dhe pėrkujtime pėr besimtarėt.

  121.
  E atyre qė nuk besojnė thuaju: "Veproni sa tė mundeni nė atė tė tuajėn, edhe ne jemi duke vepruar".

  122.
  Ju pritni (ē'do tė na gjejė neve), edhe ne jemi duke pritur (se ē'do t'ju gjejė juve).

  123.
  Vetėm All-llahut i takon dija pėr fshehtėsitė e qiejve dhe tė tokės, ēdo ēėshtje i kthehet (nė kompetencė) vetėm atij, pra adhuroje Atė, mbėshteu tek Ai, se Zoti yt, nuk ėshtė i panjohur pėr atė qė veproni.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:18

  12. Jusuf  1.
  Elif, Lamė, Ra. Kėto (ajete qė t'u zbritėn) janė ajetet e librit tė qartė.

  2.
  Ne e zbritėm atė Kur'an arabisht, ahtu qė ta kuptoni.

  3.
  Ne me tė shpallur tė kėtij Kur'ani po tė rrėfejmė ty (Muhammed) me tė bukurin rrėfim, edhe pse para tij ishe nga tė painformuarit.

  4.
  (pėrkujto) Kur Jusufi, babait tė vet i tha: "O baba im, unė pashė (nė ėndėrr) njėmbėdhjetė yje dhe diellin e hėnėn, i pashė duke mė bėrė mua sexhde!"

  5.
  Ai (Jakubi) tha: "O biri im, mos u trego ėndėrrėn tėnde vėllezėrve tu, se po tė bėjnė ndonjė dredhi, s'ka dyshim, djalli pėr njeriun ėshtė armik i hapėt".

  6.
  Ja, kėshtu Zoti yt tė zgjedh ty, tė mėson interpretimin e ėndėrrave, plotėson dhuntinė e Tij ndaj teje dhe familjes sė Jakubit, sikrse pat plotėsuar atė mė parė ndaj prindėrve tu, Ibrahimit dhe Is-hakut. Vėrtet, Zoti yt ėshtė mė i dijshmi, mė i urti!"

  7.
  Njėmend,pėr ata qė pyesin (interesohen) nė ndodhinė e Jusufit dhe tė vėllezėrve tė tij, pati fakte (mbi fuqunė e Zotit).

  8.
  Kur ata (vėllezėrit) thanė: "Pasha Zotin, Jusufi dhe vėllai i tij, janė mė tė dashur te baba ynė se sa ne, ndėrsa ne jemi grup (i fortė). Vėrtet, babai ynė ėshtė nė gabim sheshazi.

  9.
  Mbytnie Jusufin ose hidhnie diku larg nė njė vend e babai juaj t'ju dojė juve e pas asaj (pendohuni) bėheni njerėz tė mirė.

  10.
  Njėri prej tyre tha: "Mos e mytni Jusufin, e nė qoftė se jeni pėr tė bėrė diē, lėshonie atė nė fund tė bunarit, do ta marrė atė dikush prej udhėtarėve".

  11.
  Ata thanė: "O baba ynė ē'ke qė nuk na beson pėr Jusufin, e ne ia duam tė mirėn atij?

  12.
  Dėrgoje nesėr atė me ne, le tė hajė pemė dhe le tė luajė me siguri do ta ruajmė atė.

  13.
  Ai tha: "Unė mallėngjehem po tė vijė me ju, e edhe kam frikė se do ta hajė ujku, kur mungon kjdesi juaj pėr tė".

  14.
  Ata thanė: "Pėr Zotin, nėse e ha ujku, e duke qenė nė grup kaq i fortė, atėherė ne mos qofshim fare!"

  15.
  Pasi qė ata shkuan me tė dhe vendosėn ta vėnė nė fund tė bunarit, Ne i shpallėm: "Ti do t'i njoftosh ata pėr kėtė vepėr tė tyre, e duke mos ditur ata (do tė vijė koha tė ju thuash pėr kėtė vepėr e ata nuk do tė dinė se ti je Jusufi)".

  16.
  E nė mbrėmje erdhėn duke qarė te baba i tyre.

  17.
  Thanė: "O baba ynė, ne shkuam tė bėjmė gara, e Jusufin e lamė te teshat tona edhe atė e kishte ngrėnė ujku. Ti nuk do tė na besosh neve, edhe po tė jemi tė vėrtetė!"

  18.
  E erdhėn (i sollėn) e nė kėmishėn e tij me gjak tė rrejshėm. Ai tha: "Jo, (nuk e ka ngrėnė ujku), por epshet tuaja ua hijeshuan punėn. Halli im ėshtė: durim i mirė. All-llahu ėshtė nga i cili kėrkohet ndihmė pėr kėtė qė pėrshkruani ju".

  19.
  Dhe atypari kaloi njė gru udhėtarėsh, e e dėrguan ujėbartėsin (pėr ujė), e ai e lėshoi kofėn e vet (nė bunar) dhe tha: "Myzhde! Qe njė djalosh!" Ata e fshehėn atė si mall tregtie. Po All-llahu e dinte shumė mirė se ē'vepronin ata.

  20.
  Dhe e shitėn atė (Jusufin) pėr njė ēmim tė vogėl, pėr disa dirhemė (masė argjendi) tė numėruar, sepse nė mesin e tyre pati asish qė nuk lakmuan (pėr ēmim mė tė lartė).

  21.
  E ai qė e bleu nga Misiri (Egjipti) i tha gruas sė vet: "Bėni pritje tė kėnaqshme, se ėshtė shpresė t'ia shohim hajrin ose ta adoptojmė pėr fėmijė!" Ja, kėshtu (sikuse e shpėtuam nga bunari), Ne i bėmė vend Jusufit nė tokė (nė Egjipt), e qė t'ia mėsojmė atij shpjegimin pėr disa ėndėrra. All-llahu ėshtė mbizotėrues i punės sė vet, por shumica e njerėzve nuk e dinė (fshehtėsinė e ēėshtjeve).

  22.
  E kur e arriti pjekurinė e tij, Ne i dhamė pushtet e dituri. E kėshtu Ne i shpėrblejmė punėmirėt.

  23.
  E ajo, nė shtėpinė e sė cilės ishte Jusufi, i bėri lajka atij dhe ia mbylli dyert e i tha: "Eja!" Ai (Jusufi) tha: "All-llahu mė rruajtė, ai zotėriu im (e burri yt), mė nderoi me vendosje tė mirė (si mud t'i bėj hile nė familje)?". S'ka dyshim se tradhtarėt nuk kanė sukses.

  24.
  Ajo e mėsyni atė qėllimisht, e atij do t'i shkonte mendja ndaj saj, sikur tė mos i prezentohej argumenti nga Zoti i tij. Ashtu (e bėmė tė vendosur) qė tė largojmė nga ai tė keqen dhe tė ndytėn. Vėrtet, ai ishte nga robėt tanė tė zgjedhur.

  25.
  Dhe, qė tė dy ata u ngutėn kah dera, e ajo ia grisi kėmishėn e tij nga mbrapa dhe pranė dere ata tė dy takuan burrin e saj, e ajo tha "Ēfarė mund tė jetė ndėshkimi i atij qė tenton tė keqen nė familjen tėnde, pėrpos tė burgoset, ose dėnim tė dhembshėm!?"

  26.
  Ai (Jusufi) tha: "Ajo m'u vėrsul mua!" Njė dėshmitarė nga familja e saj gjykoi: nėse kėmisha e tij ėshtė grisur pėrpara, ajo ka thėnė tė drejtėn, kurse ai gėnjen.

  27.
  E nėse kėmisha e tij ėshtė grisur prapa, atėherė gėnjen ajo, kurse ai ėshtė i drejtė.

  28.
  E kur e pa ai (burri i saj) kėmishėn e tij tė grisur prapa, tha: "Kjo ėshtė dredhi juaja, vėrtet dredhia juaj ėshtė e madhe!"

  29.
  "Jusuf, largohu nga kjo (mos ia pėrmend askujt)! E ti (gruas) kėrko falje pėr mėkatin tėnd, se vėrtet ti qenke fajtore!"

  30.
  Njė grup nga gratė e qytetit thanė: "Gruaja e zotėriut (e ministrit) i vėrsulet marrėzisht shėrbėtorit tė vet, atė e ka kapluar nė shpirt dashuria, e ne jemi tė bindura se ajo ėshtė nė humbje tė hapėt.

  31.
  E kur ajo dėgjoi pėr ato pėrshpėritjet e tyre, dėrgoi t'i thėrrasė ato, u pėrgaditi vendmbėshtetje dhe secilės prej tyre i dha nga njė thikė e tha: "Dilu para atyre!" Kur e panė atė, ato u tronditėn dhe i prenė duart e tyre e thanė: "All-llahut i qofshim falė! Ky nuk ėshtė njeri, ky nuk ėshtė tjetėr vetėm se ndonjė engjėll i lartė!"

  32.
  Ajo tha: "Qe, ky ėshtė ai pėr tė cilin mė qortuat mua, e unė e mėsyna atė, po ai u ruajt fort. Po qe se nuk bėn ēka e urdhėroj, ai gjithqysh do tė burgoset dhe do tė nėnēmohet".

  33.
  Ai (Jusufi) tha: "O Zoti im, burgu ėshtė mė i dėshiruar pėr mua, se sa atė qė mė ofrojnė ato mua dhe nėse Ti nuk largon prej meje dredhinė e tyre, unė mund tė anoj te ato e tė bėhem injorant.

  34.
  E Zoti i tij ia pranoi lutjen atij dhe e largoi nga ai dredhin e tyre. Vėrtet, Ai ėshtė qė dėgjon (lutjet) dhe di (gjendjen).

  35.
  Mandej, pasi qė vertetuan argumentet (e pastėrtisė sė Jusufit), atyre (ministrit dhe rrethit tė tij) iu paraqit ideja qė atė pėr njė kohė ta burgosin.

  36.
  Sė bashku me tė hynė nė burg dy tė rinj. Njėri prej atyre dyve tha: "Unė ėndėrrova veten se po shtrydhi (rrush pėr) verė". E tjetri tha "Unė ėndėrrova se po bart mbi kokė njė bukė nga e cila hanin shpezėt". Na trego komentimin e saj, se ne tė konsiderojmė nga komentuesit e mirė (tė ėndėrrave).

  37.
  Tha: "Nuk ju vjen juve ndonjė ushqim me tė cilin ushqeheni, e qė unė tė mos dijė, t'ju pėrshkruaj atė para se t'ju vijė. Kjo ėshtė nga ajo ēka mė mėsoi Zoti im (nuk ėshtė fall e as prognozė). Unė kam braktisur fenė e njė populli qė nuk e beson All-llahun as botėn tjetėr, e ata ishin jobesimtarė".

  38.
  Unė e ndoqa fenė e prindėrve tė mij: Ibrahimit, Is-hakut, Jakubit. Neve nuk na takoi t'i pėrshkruajmė kurrė njė send shok All-llahut. Ky (besim i drejtė) ėshtė dhuratė e madhe nga All-llahu ndaj nesh dhe ndaj njerėzve, por shumica e njerėzve nuk ia dinė vlerėn.

  39.
  O ju dy shokėt e mij tė burgut, a ėshtė mė mirė tė adhurohen zota tė ndryshėm ose All-llahu, i vetmi ngadhėnjimtar?"

  40.
  Ata qė ju adhuroni pėrveē All-llahut, nuk janė tjetėr vetėm se emra qė pagėzuat ju dhe prindėrit tuaj. All-llahu nuk shpalli ndonjė fakt pėr ta, vendimi (nė ēėshtjen e adhurimit) nuk i takon kujt, pos All-llahut, e Ai urdhėroi tė mos adhuroni tjetėr vetėm Atė. Kjo ėshtė feja e drejtė, por shumica e njerėzve nuk e dinė.

  41.
  O shokėt e mij tė burgut! Njėri prej ju dyve do t'i japė tė pijė verė zotėriut tė vet, e tjetri do tė varet, kurse shpezėt do tė hanė nga koka e tij. Ēėshtja pėr tė cilėn kėrkuat shpjegim, ka marrė fund (kėshtu).

  42.
  E atij pėr tė cilin besonte se ėshtė i shpėtuar i tha: "Mė pėrkujto mua te zotėriu yt". Po djali e vuri nė harresė ta pėrkujtojė te zotėriu i tij, e pėr kėtė mbeti nė burg disa vjet.

  43.
  E (kur u afrua lirimi i Jusufit) mbreti tha: "Kam parė ėndėrr shtatė lopė tė majme dhe shtatė lopė tė dobėta qė i hanin ato (tė dobėtat, i gėlltitėn ato tė majmet) dhe shtatė kallinj tė gjelbėr (qė kishin lidhur frytin) e (shtatė) tė tjerė tė tharė. O ju pari, nėse dini tė interpretoni ėndėrrėn, mė tregoni pėr ėndėrrėn time!"

  44.
  Ata (paria) thanė: "Ėndėrra tė pėrziera, e ne nuk dimė komentimin e ėndėrrave tė tilla".

  45.
  E ai prej atyre dyve qė shpėtoi (qė i pat thėnė Jusufi ta pėrmendė) e pėrkujtoi pas njė periudhe e tha: "Unė ju tregoj kuptimin e saj. Pra mė lejoni tė shkoj (te Jusufi)".

  46.
  (E dėrguan te burgu, e ai tha) O Jusuf, o ti i drejti, na shpjego pėr shtatė lopė tė dobėta qė i hanin shtatė lopė tė majme, dhe shtatė kallinj tė gjelbėr e shtatė tė thatė, e ndoshta po kthehem te njerėzit (me pėrgjigje), ashtu qė edhe ata tė kuptojnė (vlerėn dhe dijen tėnde)!

  47.
  Ai (Jusufi) tha: "Mbillni shtatė vjet vazhdimisht, e ēka keni korrur lėnie nė kallinj, pėrveē njė pakice nga e cila do tė hani.

  48.
  Pastaj, do tė vijnė shtatė (vjet) tė vėshtira (me skamje) qė do ta hanė atė qė e keni ruajtur pėr to, pėrveē njė pakice nga ajo qė do ta ruani (nė depo pėr farė).

  49.
  Mandej, pas asaj vjen njė vit (i begatshėm) nė tė cilin njerėzve u bie shi dhe nė tė cilin do tė kenė tė vjela (vit i begatshėm nė pėrgjithėsi)".

  50.
  E mbreti tha: "Mė sillni mua atė (Jusufin)!" Dhe kur i shkoi atij (Jusufi) i dėrguari (i mbretit), ai itha: "Kthehu te zotėriu yt dhe pyete atė: ē'ėshtė puna e grave, qė i prenė duart e tyre? Vėrtet, Zoti im e di shumė mirė dredhinė e tyre".

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:18

  51.
  Ai (mbreti) tha: "Ēka ishte puna juaj kur ju vetė e dėshiruat (iu vėrsulėt) Jusufin?" Ato thanė: "Zoti na ruajt, ne nuk dijmė ndaj tij asnjė tė keqe!" Gruaja e ministrit tha: "Tash doli nė shesh e vėrteta, e unė iu vėrsula atij me dashuri, e ai ėshtė nga tė drejtit!"

  52.
  Kėtė (e bėra thotė Jusufi) pėr ta ditur ai (ministri) se unė nuk e tradhtova tinėzisht dhe sė vėrtet All-llahu nuk realizon dredhinė e tradhtarėve.

  53.
  Unė nuk e shfajsoj veten time, pse epshi ėshtė shumė nxitės pėr tė keqen, pėrveē atė qė ka mėshiruar Zoti im, se Zoti im ėshtė qė fal e mėshiron shumė.

  54.
  Mbreti tha: "Me sillni mua atė, theshtė ta veēoj pėr veten time!" (ia sollėn Jusufin) E pasi qė bisedoi me tė tha: "Tash ti ke pozitė dhe je i besueshėm".

  55.
  Ai (Jusufi) tha: "Mė cakto mua pėrgjegjės tė depove tė vendit, unė jam besnik i dijshėm".

  56.
  Dhe kėshtu Ne Jusufit i dhamė pozitė nė vend (nė Egjipt) zinte vend aty ku dėshironte. Ne e pajisim me tė mira tona atė qė duam, e Ne nuk ua humbim shpėrblimin punėmirėve.

  57.
  Po shpėrblimi i botės tjetėr, gjithsesi ėshtė shumė mė i mirė pėr ata qė besuan dhe ata qė u frikėsuan dhe u ruajtėn.

  58.
  Dhe (pas njė kohe) vijnė vėllezėrit e Jusufit e hynė tek ai, e ai i njohti, ndėrsa ata nuk e njihnin.

  59.
  E pasi i furnizoi me tė gjithė artikujt e nevojshėm (me barė drithi pėr tė cilin kishin ardhur, etj), u tha: "Mė sillni njė vėlla tuajin qė e keni nga baba, a nuk e vėreni se unė vėrtet u plotėsoj barrėn (peshojėn) dhe se unė jam mikėpritėsi mė i mirė!"

  60.
  E nėse nuk ma sillni atė (vėllaun), Ju nuk do tė merrni tek unė barė drithi (pėr ushqim), e as mos iu afroni (vendit tim).

  61.
  Ata thanė: "Ne do tė pėrpiqemi pėr tė (pėr ta marrė) te babai i tij dhe gjithsesi ne do tė bėjmė atė!"

  62.
  Ai (Jusufi) djelmoshave tė tij shėrbėtorė u tha: "Vėnie mallin e tyre (barrėn qė kishin sjellė pėr tė blerė drith) nė barrėt e tyre, ashtu qė kur tė kėthehen te familja e tyre (t'i hapin barrėt) ta njohin, e ndoshta do tė kthehen sėrish te na".

  63.
  E kur u kthyen te babai i tyre thanė "O baba ynė, po na ndalohet barra (drithi), lejoni tė vijė me ne vėllau ynė (Binjamini) qė tė marrim ushqim, e ne do ta ruajmė atė (nga ēdo e keqe)".

  64.
  Ai (Jakubi) tha: "A t'u besoj pėr kėtė, vetėm sikurse u besova mė parė pėr vėllain e tij (Jusufin), po All-llahu ėshtė mbrojtėsi mė i mirė dhe Ai ėshtė mėshirues i mėshiruesve".

  65.
  E kur i hapėn barrėt e tyre, e gjetėn mallin e tyre qė iu ishte kthyer dhe thanė: "O ati ynė, ēka duam mė tepėr, qe, ky ėshtė malli ynė qė na u kthye, do tė furnizojmė me drith familjen tonė, do ta ruajmė vėllain tonė dhe do ta shtojmė njė barrė deveje, e kjo ėshtė sasi e lehtė (pėr sundimtarin)".

  66.
  Ai (Jakubi) tha: "Unė kurrsesi nuk e dėrgoj atė me ju, derisa tė ma jepni besėn (e fortė) nė All-llahun, se gjithsesi do tė ma ktheni atė mua, pėrveē nėse u diktojnė rrethanat e nuk mundeni". E kur ata ia dhanė besėn (u betuan), ai tha: "All-llahu ėshtė garantues pėr kėtė qė e thamė".

  67.
  Po ai (Jakubi) tha: "O bijt e mij, mos hyni (nė Egjipt) pėr njė derė, po hyni nėpėr dyer tė ndryshme. Unė nuk mund tė largoj prej jush asnjė send nga caktimi i All-llahut, vendimi nuk ėshtė i tjetėrkujt vetėm i All-llahut, vetėm Atij iu kam mbėshtetur dhe vetėm Atij le t'i mbėshteten ata qė besuan.

  68.
  Dhe ata hynė ashtu si porositi babai i tyre, po ajo nuk ishte gjė qė do t'u ndihmonte asgjė nga caktimi i All-llahut, pėrveē njė dėshire tė Jakubit qė e kishte nė vete dhe e kreu. Po ai (Jakubi) ishte i dijshėm pėr te, ngase Ne e kemi mėsuar pėr atė, por shumica e njerėzve nuk e dinė.

  69.
  E kur hynė te Jusufi, ai (Jusufi) e afroi pranė vete vėllain e vet (Binjaminin) dhe i tha: "Unė jam vėllai yt, e ti mos u pikėllo pėr atė qė ata vepruan!"

  70.
  E kur i pajisi ata me pajimet e tyre, e vuri tasin (gotėn) nė barrėn e vėllait tė vet, e pastaj njė thirrės thirri: "O ju devexhinj, ju jeni vjedhės!"

  71.
  U kthyen (devexhinjtė) dhe thanė: "Ēka keni humbur?"

  72.
  (shėrbėtorėt e sundimtarit) Thanė: "Kemi humbur tasin e sunduesit, e kush e sjell atė (tasin), ka (shpėrblim) njė barrė deveje (drith). Unė vetė jam pėr kėtė garantues!"

  73.
  Ata (vėllezėrit e Jusufit) thanė: "Pasha All-llahun, ju e dini se ne nuk kemi ardhur pėr tė bėrė shkatėrrime nė tokė dhe nuk jemi vjedhės!"

  74.
  (shėrbetorėt) Thanė: "Nėse jeni gėnjeshtarė, ēfarė duhet tė jetė ndėshkimi i atij (qė ka vjedhur)?"

  75.
  (vėllezėrit) Thanė: "Dėnimi i tij ėshtė, vetė ai (tė robėrohet) nė barrėn e tė cilit gjendet. Kėshtu ne i dėnojmė tė padrejtit!"

  76.
  Dhe filloi (kontrollimi) nė barrėt e tyre, pėrpara barrės sė vėllait tė vet, e pastaj e nxori atė (tasin) nga barra e vėllait tė vet. Kėshtu Ne e mėsuam tė planifikojė Jusufi. Sipas ligjit tė mbretit, atij (Jusufit) nuk i takonte ta ndalte (peng) vėllain e vet, pėrveē kur ėshtė dėshira e All-llahut! Atė qė duam Ne e lartėsojmė shumė nė dituri, e mbi secilin tė dijshėm ka edhe mė tė dijshėm.

  77.
  (vėllezėrit) Thanė: "Nė pastė vjedhur ky, ka pasė vjedhur mė parė edhe njė vėlla i tij. Jusufi kėtė e mbajti fshehtė nė vete e nuk ua zbuloi atyre dhe tha: "Ju jeni nė pozitė mė tė keqe (kėtė e tha me vetvete e jo atyre), All-llahu e di mė sė miri pėr atė qė trilloni.

  78.
  Ata thanė: "O zotėri, ai ka njė babė shumė tė vjetėr, pra, nė vend tė tij na merr njėrin prej nesh. Bėne kėtė tė mirė se ti je prej atyre qė bėjnė mirė!

  79.
  Ai (Jusufi) tha: "All-llahu na ruajt, tė marrim tjetėr pos atij te i cili e kemi gjetur teshėn tonė, ne atėherė do tė jemi tė padrejtė!"

  80.
  E kur e humbėn shpresėn prej tij, u veēuan pėr t'u konsultuar. Mė i madhi i tyre tha: "A nuk e dini qė babai juaj ka marrė prej jush besėn nė All-llahun, e mė parė ēafrė padrejtėsishė keni bėrė ndaj Jusufit?" Unė pra nuk ndahem kurrė prej kėsaj toke (tė Egjiptit) deri qė tė mė lejojė babai im, ose tė vendosė All-llahu (mirė) pėr mua, e Ai ėshtė gjykatės mė i drejtė!

  81.
  Ju kthehuni te babai juaj dhe thuani: "O at ynė, djali yt vodhi, ne dėshmojmė vetėm pėr atė qė dijmė, e pėr tė fshehtėn ne nuk ishim roje!"

  82.
  Ti dėrgo e pyeti (banorėt nė) qytetin ku ishim ne, po ashtu edhe (ata me) karavanin me tė cilin kemi ardhur. Ne jemi tė drejtė (ē'tė themi).

  83.
  Ai (Jakubi) tha: "Jo, ēėshtjen ua lehtėsoi epshi juaj. (mua nuk mė ka mbetur tjetėr) Durim i mirė, ėshtė shpresė qė All-llahu do tė m'i sjellė tė gjithė; Ai ėshtė mė i dijshmi, mė i urti!"

  84.
  Dhe, ua ktheu shpinėn e tha: "O dėshprim i im pėr Jusufin, dhe nga pikėllimi iu zbardhėn tė dy sytė, po i pėrmbajtur (nga pikėllimi).

  85.
  Ata thanė: "Pėr All-llahun ti vazhdimisht e pėrkujton Jusufin derisa do tė sėmuresh rėndė, e tė shkatėrrohesh".

  86.
  Ai (Jakubi) tha: "Unė hidhėrimin tim dhe pikėllimin tim, ia parashtroj All-llahut, e unė di pėr All-llahun atė qė ju nuk dini".

  87.
  (Jakubi u tha tė bijve tė vet) O bijtė e mi, shkoni dhe hulumtoni (nė Egjipt) pėr Jusufin dhe vėllain e tij, e mos e humbni shpresėn nga mėshira e All-llahit, pse vetėm populli jobesimtar e humb shpresėn nė All-llahun.

  88.
  (shkuan) E kur hynė tek ai i thanė: "O ti zotėri, neve dhe familjen tonė na ka goditur skamje e vėshtirė, e kemi ardhur me njė mall tė vjetėr, e ti pra na mbush masėn (barren) dhe na dhuro, All-llahu i shpėrblen ata qė dhurojnė".

  89.
  Ai (Jusufi) tha: "A e dini ēka keni bėrė me Jusufin dhe vėllain e tij, kur ishit injorantė?"

  90.
  Ata thanė: "A ti je vetė Jusufi?" Ai tha: "Unė jam Jusufi, e ky ėshtė vėllai im, All-llahu na dhuroi shpėtimin, pse ai qė ruhet dhe bėn durim, s'ka dyshim All-llahu nuk humb shpėrblimin e punėmirėve".

  91.
  Ata thanė: "Pasha All-llahun, ėshtė e vėrtetė se All-llahu tė ka lartėsuar mbi ne, kurse ne vėrtet ishim fajtorė!"

  92.
  Ai tha: "Sot nuk ka qortim kundėr jush, All-llahu ju faltė juve; Ai ėshtė mė mėshirues i mėshiruesve!

  93.
  Ju shkoni me kėtė kėmishėn time, dhe hidhnia atė babait tim nė fytyrė, e atij do t'i kthehet tė pamėt, e pastaj ejani tek unė me tėrė familjen time".

  94.
  (u nisėn) Dhe posa u ndanė devet (prej qytetit), i ati i tyre tha: "Unė po e ndiej erėn e Jusufit, mos mė konsideroni tė matufosur." (kėtė ia tha familjes sė vet nė Palestinė).

  95.
  Ata (qė ishin prezent) thanė: "Pėr All-llahun, ti vėrtet qėmoti nė humbje".

  96.
  E kur erdhi myzhdexhiu, ia vuri atė (kėmishėn) mbi fytyrėn e tij, atij ju kthye tė tė pamėt dhe tha: "A nuk ju thashė se unė di nga All-llahu ēka ju nuk dini?"

  97.
  Ata thanė: "O baba ynė, lutu pėr neve tė na falen mėkatet tona, se me tė vėrtetė ne kemi qenė fajtorė!"

  98.
  "Mė vonė do tė kėrkoj Zotit tim faljen tuaj", tha ai (Jakubi), se vėrtet, Ai ėshtė qė falė, ėshtė mėshirues.

  99.
  (e morėn familjen dhe shkuan) e kur hynė te Jusufi, ai i afroi ngat vete tė dy prindėrit e tij dhe tha: "Me dėshirėn e All-llahut hyni nė Egjipt tė sigurt!"

  100.
  Dhe ai tė dy prindėrit e vet i mori lart nė fron (i uli pranė vete), e ata iu pėrulėn atij, e ai tha: "O ati im, kjo ėshtė domethėnia e ėndėrrės sime tė mėparshme. Zoti im kėtė tanimė e bėri realitet, e mua mė dhuroi mirėsi kur mė nxori prej burgut, e juve u solli ngs fshati pasi djalli pat futur pėrēarje ndėrmjet meje dhe vėllezėrve tė mij. Zoti im, me mjeshtėri e butėsi realizon dėshirėn e vet pėr ēka don, vėrtet Ai ėshtė i dijshmi, i urti.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:19

  101.
  (Pasi iu plotėsua dėshira Jusufi tha) Zoti im, Ti mė ke dhėnė mua pushtet, mė mėsove mua komentimin e ėndėrrave; o Krijues i qiejve e i tokės, Ti je kujdestar imi nė dynja e nė Ahiret, mė bėn tė vdes mysliman dhe mė bashko me tė mirė!"

  102.
  Kėto janė nga ato lajme tė panjohura, e Ne po t'i shpallim ty (Muhammed), se ti nuk ke qenė pranė tyre kur ata vendosėn ēėshtjen e tyre (hudhjen e Jusufit nė bunar etj.) dhe kur bėnin dredhi.

  103.
  Po ti edhe pse lakmon (pėr besimin e tyre), shumica e njerėzve nuk do tė besojnė.

  104.
  Megjithatė qė ti nuk kėrkon prej tyre ndonjė shpėrblim pėr tė (pėr kėshillė e udhėzim). Ai (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė pėr mbarė njerėzit.

  105.
  Sa e sa argumente ka nė qiej e nė tokė, tė cilėt i shohin, por ata nuk i vėshtrojnė fare.

  106.
  Dhe shumica e tyre nuk e beson ndryshe All-llahun, vetėm se duke i shoqėruar (zota tė tjerė).

  107.
  A mos janė siguruar ata prej dėnimit qė mund t'u vijė nga All-llahu e t'i mbulojė, ose befas duke mos e hetuar fare t'u vijė katastrofa e pėrgjithshme.

  108.
  Thuaj: "Kjo ėshtė rruga ime, e vėnė nė fakte tė qarta, e qė unė thėrras te All-llahu, unė dhe ai qė vjen pas meje. Larg tė metave ėshtė All-llahu, e unė nuk jam nga idhujtarėt."

  109.
  Ne nuk dėrguam para teje vetėm se burra nga banuesit e qyteteve, tė cilėt i pajisėm me shpallje. A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė shihnin se si ishte pėrfundimi i atyre qė ishin mė parė? E s'ka dyshim se jeta e botės sė ardhshme ėshtė shumė mė e dobishme pėr ata, tė cilėt janė ruajtur; a nuk mendoni?

  110.
  (nuk dėrguam tjetėr vetėm burra e ndihma u vonua) Derisa tė dėrguarit gati e humbnin shpresėn (se do t'i besojė populli), dhe menduan se u pėrgėnjeshtruan (pse ende nuk i kapi dėnimi), atėherė u erdhi atyre (tė dėrguarėve) ndihma Jonė. Ne e shpėtuam atė qė dashtėm. E dėnimi Ynė kundėr popullit idhujtar nuk zbrapset.

  111.
  Nė tregimet e tyre (tė dėrguarve dhe tė Jusufit me vėllezėr) pati mėsime e pėrvojė pėr tė zotėt e mendjes. Ai (Kur'ani) nuk ėshtė bisedė e trilluar, por vėrtetues i asaj qė ishte mė parė (librave tė shenjta) dhe sqarues i ēdo sendi, e edhe udhėrrėfyes e mėshirė pėr njė popull qė beson.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:19

  13. Rra'd  1.
  Elif, Lamė, Mimė, Ra. Kėto ajete tė kėsaj kaptine dhe e tėrė ajo, qė t'u shpall ty nga Zoti yt, janė realitet, por shumica e njerėzve nuk besojnė.

  2.
  All-llahu ėshtė Ai qė ngriti qiejt pa ndonjė shtyllė. Ju i shihni ato. Ai mbizotėroi Arshin dhe nėnshtroi diellin e hėnėn qė ēdo njėri udhėton deri nė njė afat tė caktuar; Ai rregullon ēėshtjen (e gjithėsisė), sqaron argumentet, qė tė jeni tė bindur pėr takimin (pas ringjalljes) me Zotin tuaj.

  3.
  Dhe ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj dhe prej secilit frut bėri dy lloj (ēift), bėri qė nata ta mbulojė ditėn. Vėrtet, nė gjithė kėtė ka fakte pėr njerėzit qė thellė mendojnė.

  4.
  E nė tokė, copa sipėrfaqesh, te ngjitura njėra me tjetrėn, kopshte tė hardhisė, tė mbjella (tė llojllojshme) dhe hurma (bimė kėto) qė janė tė degėzuara nė shumė trupa dhe jo tė degėzuara (nga njė filiz) e tė gjitha ujiten nga njė ujė, dhe Ne shijen nė ngrėnie tė frutave tė tyre e kemi dallaur njerėn prej tjetrės. Edhe kjo dėshmon me argumente pėr njerėzit e menēur.

  5.
  E nėse ti (Muhammed) ēuditesh (pėrse tė pėrgėnjeshtrojnė), ėshtė edhe mė e ēuditshme thėnia e tyre: "A do tė kemi krijim tė ri pasi tė jemi bėrė dhe?" Kėta janė ata qė mohuan Zotin e tyre, ata do tė ndėshkohen me pranga nė qafė. Pra kėta janė banues tė zjarrit ku do tė qėndrojnė pėrgjithmonė.

  6.
  E ata prej teje kėrkojnė ngutjen e zbatimit tė sė keqes para tė sė mirės edhe pse para tyre pati aso dėnimesh (por nuk kanė marrė mėsim). S'ka dyshim se Zoti yt u fal njerėzve mėkatet e tyre, por s'ka dyshim se Zoti yt ėshtė edhe ndėshkues i rreptė.

  7.
  Ata, tė cilėt nuk besuan thonė: "Pse tė mos i ketė zbritur atij (Muhammedit) ndonjė argument (mrekulli praktike) nga Zoti i tij?" Ti je vetėm qortues. Ēdo popull pati udhėzues (pejgamber).

  8.
  All-llahu e di se ē'bart ēdo grua, dhe (e di) ēka pakėsojnė e ēka shtojnė mitrat. Tek Ai ēdo send ėshtė me masė tė caktuar.

  9.
  Ai ėshtė qė di tė fshehtėn dhe tė dukshmėn, Ai ėshtė i madhėruari e i latrėsuari.

  10.
  Pėr tė ėshtė njėsoj (nė dijen e Tij) si ai qė fsheh prej jush thėnien, si ai qė e shpreh haptazi, si ai qė vepron fshehtas natėn (nė errėsirė tė natės) dhe si ai qė vepron haptazi ditėn.

  11.
  Ai (njeri) ka pėrcjellės njė pas njė, para tij dhe prapa tij, qė me urdhėrin e All-llahut e ruajnė atė. All-llahu nuk e prish gjendjen e njė populli (nuk ua largon tė mirat) pėrderisa ata ta ndryshojnė veten e tyre. Po, kur All-llahu vendos ta ndėshkojė njė popull, atė nuk ka kush qė ta zbrapsė. Ata. (njerėzit) nuk kanė mbrojtės tjetėr pos Tij.

  12.
  Ai ėshtė qė ju shfaq vetėtimėn trishtuese (nga ndonjė fatkeqėsi), por edhe shpresėdhėnėse (pėr shi), dhe formulon re tė dendura.

  13.
  Ndėrkaq, murmurima madhėron (Zotin njė) me falėnderimin (qė i takon) e Tij, (e madhėrojnė) edhe engjėjt nga droja ndaj Tij. E Ai dėrgon rrufetė dhe me ato godet kė tė dojė. Ndėrsa idhujtarėt polemizojnė rreth All-llahut, e Ai ėshtė ndėshkues i rreptė.

  14.
  Lutje e vėrtetė ėshtė vetėm ajo drejtuar Atij, e ata qė u luten tė tjerėve pos Tij, ata nuk u pėrgjigjen atyre asgjė tjetėr (gjendja e tyre ėshtė) vetėm si e atij qė shtrin duart (prej sė largu) kah uji, qė ai (uji) t'i arrijė deri nė gojėn e tij, por (uji) nuk do t'i arrijė (sepse uji ėshtė send i vdekur e nuk kupton pėr etjen e tij). E lutja e jobesimtarėve (drejtuar pos Zotit) nuk ėshtė tjetėr vetėm se dėshtim (kotėsi).

  15.
  Gjithēka ka nė qiej e nė tokė i bėn sexhde vetėm All-llahut me dėshirė ose me dhunė, (i bėjnė sexhde) edhe hijet e tyre nė mėngjes e mbrėmje.

  16.
  Thuaj: "Kush ėshtė Zoti (Krijuesi) i qiejve e i tokės!" Thuaj: "All-llahu!" Thuaj "A keni pranuar pos Tij zota, qė nuk kanė mundėsi t'i sjellin as dobi e as dėm vetvetės?" Thuaj: "A ėshtė i barabartė i verbėri me atė qė sheh, ose, a janė tė njėjta errėsirat me dritėn?" A mos i bėnė All-llahut shokė (idhuj) e edhe ata zota krijuan si krijoi Ai dhe atyre u ėshtė bėrė i ngjashėm (i paqartė) krijimi (e nuk po dinė se cili ėshtė krijim i Zotit, e cili i idhujve)? Thuaj: "All-llahu ėshtė krijues i ēdo sendi, ai ėshtė i vetmi ngadhėnjyes!"

  17.
  Ai e lėshon ujin (shiun) nga qielli e sipas madhėsisė sė tyre rrjedhin pėrrocka, kurse vala bart mbi vete shkumė tė fryer lart. Shkuma e ngjashme ėshtė edhe ajo kur shkrihet (metali) nė zjarr pėr tė pėrfituar ndonjė stoli ose ndonjė mjet. Kėshtu, All-llahu sqaron shembullin e tė sė vėrtetės dhe tė pavėrtetės. Pėr sa i pėrket shkumės (sė ujit apo tė metaleve), ajo hidhet si mbeturinė, ndėrsa ajo qė u sjell dobi njerėzve, ajo mbetet nė tokė. Kėsisoj All-llahu i sjell shembujt.

  18.
  Atyre qė i janė pėrgjegjur Zotit tė tyre u takon shpėrblimi mė i mirė, ndėrsa ata qė nuk iu pėrgjigjėn Atij, ata do tė japin si kompensim, sikur tė ishte e tyre aqė shumė sa e gjithė pasuria tokėsore edhe njė herė aq. Ata kanė llogarinė mė tė rėndė, vendstrehimi i tyre ėshtė xhehenemi qė ėshtė shtrat i keq.

  19.
  A ėshtė i njėjtė ai qė e di se ajo qė t'u shpall ty nga Zoti yt ėshtė e vėrtetė, si ai qė ėshtė i verbėr? Vetėm njerėzit e arsyeshėm qė kanė mendje tė shėndoshė e kuptojnė tė vėrtetėn.

  20.
  Ata janė, tė cilėt e zbatojnė besėn e dhėnė All-llahut dhe nuk e thyejnė zotimin.

  21.
  Dhe ata qė e mbajnė lidhjen pėr tė cilėn All-llahu ka urdhėruar tė mbahet, qė frikėsohen nga Zoti i tyre dhe nga llogaria e rėndė e pėrgjegjėsisė.

  22.
  Edhe ata qė patėn durim (ndaj tė kėqiave) pėr tė fituar kėnaqėsinė e Zotit tė tyre dhe qė e falėn namazin, dhe nga ajo me ēka Ne i furnizuam ata kanė dhėnė fshehtas e haptas dhe me tė mirė e largojnė tė keqen. Tė tillėt kanė pėrfundim mė tė mirė.

  23.
  (pėrfundimi i mirė ėshtė) Xhennete tė Adnit (vende tė pėrjetshme) ku do tė hyjnė ata, edhe prindėrit, gratė dhe fėmijėt e tyre tė cilėt kanė qenė vepėrmirė ata do t'i vizitojnė engjėjt duke hyrė nė secilėn derė.

  24.
  (u thonė) Selamun alejkum, me durimin tuaj gjetėt shpėtimin; sa pėrfundim i lavdishėm ėshtė ky vend.

  25.
  E ata qė e thyejnė besėn e dhėnė All-llahut pasi u patėn zotuar, e kėpusin atė pėr tė cilėn All-llahu ka urdhėruar tė jetė e pakėputur, bėjnė shkatėrrime nė tokė, ata janė tė mallkuar dhe ata kanė pėrfundim tė keq.

  26.
  All-llahu i ofron furnizim me bollėk atij qė do dhe ia kufizon (atij qė do). Po ata (jobesimtarėt) janė tė gėzuar me jetėn e kėsaj bote. E jeta e kėsaj bote ndaj botės tjetėr nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrjetim (i shkurtėr).

  27.
  E ata qė nuk besuan (idhujtarėt mekas) thonė: Pėrse nuk iu shpall (Muhammedit) ndonjė mrekulli nga Zoti i tij?" Thuaj: "(Iu shpall Kur'ani, por ju u verbuat) All-llahu e le tė humbur atė qė do, kurse atė qė pendohet nga tė kėqiat e shpie nė rrugė tė drejtė.

  28.
  Ata qė besuan dhe me tė pėrmendur All-llahun, zemrat e tyre qetėsohen; pra ta dini se me tė pėrmendur All-llahun zemrat stabilizohen.

  29.
  Ata janė tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira, ata janė tė lumtur dhe kanė ardhmėri tė mirė.

  30.
  Kėshtu, Ne tė dėrguam te njė popull, para tė cilit kauluan shumė popuj, e qė t'ju komunikosh atė qė Ne tė shpallėm ty, sepse ata janė duke e mohuar Mėshiruesin (Zotin). Thuaj: "Ai (Rrahmani) ėshtė Zoti im, nuk ka zot tjetėr pos Atij. Vetėm Atij i jam mbėshtetur dhe vetėm te Ai ėshtė e ardhmja ime.

  31.
  Sikur tė ishte ndonjė Kur'an qė me tė do tė ecnin malet, qė me tė do tė plasej toka, qė me tė do tė flisnin tė vdekurit (ėshtė ky)?" Jo, (ata nuk besojnė) se e tėrė ēėshtja i takon vetėm All-llahut. A nuk e kanė tė qartė ata qė besuan se, sikur tė donte All-llahu, do t'i drejtonte nė rrugė tė drejtė tė gjithė njerėzit, por ata qė nuk besuan e pėrshkak tė asaj qė bėnė, do t'i godas vazhdimisht fatkeqėsi e kohės ose do ta rrehojė (fatkeqėsia) vendin e tyre, derisa tė vijė urdhėri i All-llahut (e tė triumfojė islami). All-llahu nuk e thenė premtimin.

  32.
  Edhe me tė dėrguarit para teje kanė bėrė tallje. Porse Unė atyre qė nuk besuan u pata dhėnė afat, pastaj i ndėshkova (me dėnim), e ēfarė ishte dėnimi Im!

  33.
  A ėshtė Ai qė pėrcjell secilin njeri se ē'vepron (sikur idhujt qė nuk kuptojnė asgjė)? e ata i pėrshkruajnė All-llahut shokė. Thuaj: "Pėrshkruani realitetin e tyre! A ju po e njoftoni Atė pėr atė (shok) kinse Ai nuk po ditka se ē'ka nė tokė, apo vetėm po i emėrtoni me fjalė (e ata as qė ekzistojnė)? Jo, por ata qė nuk besuan u duket e mirė dredhia e tyre, ndaj janė larguar nga rruga e drejtė, dhe atė qė All-llahu e le tė humbur, pėr te nuk ka udhėzues.

  34.
  Ata kanė dėnim nė jetėn e kėsaj bote, e s'ka dyshim se dėnimi i botės tjetėr ėshtė shumė mė i rėndė. Ata nuk ka kush t'i mbrojė prej ndėshkimit tė All-llahut.

  35.
  Shembulli (atributi) i xhennetit qė u ėshtė premtuar tė devotshėmve ėshtė: qė nėn (pallatet) tė rrjedhin lumenj, qė ushqimi nė tė dhe hija nė tė ėshtė e pėrhershme. Ai ėshtė pėrjetim i lumtur i atyre qė ishin tė ruajtur,e pėrfundimi i jobesimtarėve ėshtė zjarri.

  36.
  Ata tė cilėve Ne u dhamė shallje, gėzohen me atė qė t'u shpall ty, e ka prej grupacioneve (tė besimeve tė ndryshme) qė mohojnė njė pjesė tė tij (tė Kur'anit). Thuaj: "Unė jam urdhėruar qė tė adhuroj vetėm All-llahun, e mos t'i bėj shok Atij. Unė vetėm tek Ai thėrras (njerėzit) dhe vetėm tek Ai ėshtė kthimi im!"

  37.
  Dhe ashtu, Ne e shpallėn atė (Kur'anin) kushtetutė nė arabishte. E nėse ti pasi tė kanė ardhur argumente tė qarta, shkon pas dėshirave tė tyre, ti nuk ke prej All-llahut as ndihmė as mbrojtje.

  38.
  Ne dėrguam edhe para teje tė dėrguar dhe atyre u mundėsuam tė kenė gra e fėmijė. Asnjė tė dėrguari nuk i takoi tė sjellė ndonjė mrekulli vetėm me lejen e All-llahut. Pėr secilin afat ekziston evidencė e caktuar.

  39.
  All-llahu shlyen (nga ajo evidencė) ēka tė dojė, e edhe forcon (ēka tė dojė). Vetėm tek Ai ėshtė baza e librit (Levhi Mahfudhi).

  40.
  Ne mund tė mundėsojmė ty ta shohėsh atė (dėnim) qė u premtojmė atyre, ose ta marrin (shpirtin) ty. Obligim yti ėshtė vetėm kumtimi, kurse Jona ėshtė llogaria.

  41.
  A nuk shohin ata se Ne i sjellim pakėsimin e tokės (sė tyre) nga tė gjitha anėt e saj. All-llahu gjykon, e s'ka kush qė mund t'i kundėrvihet gjykimit tė Tij. Ai ndėrmerr masė tė shpejtė.

  42.
  Edhe ata (jobesimtarėt) para tyre (idhujtarėve) bėnė intrigė, po e gjithė intriga ėshtė e nėnshtruar dėshirės sė All-llahut, Ai e di se ēka vepron secili njeri, e mohuesit do ta kuptojnė se kujt do t'i takojė ardhmėri e lumtur.

  43.
  E ata qė mohuan thonė: "Ti nuk je i dėrguar!" Thuaj: "Mjafton qė All-llahu ėshtė dėshmitarė midis meje dhe midis jush dhe (ėshtė dėshmitar) ai qė ka njohuri tė librit (tė shpalljeve)".

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:20

  14. Ibrahim  1.
  Elif, Lamė, Ra. (ky ėshtė) Libėr; Ne ta shpallėm ty qė me urdhėrin e Zotit t'i nxjerrėsh njerėzit prej errėsirave nė dritė; (t'i nxjerrėsh prej errėsirės) nė rrugė tė Fuqiplotit, tė Falėnderuarit.

  2.
  Tė All-llahut, i tė cilit ėshtė gjithė ē'ka nė qiej dhe ē'ka nė tokė. Ėshtė mjerim pėr mohuesit pėr dėnimin e ashpėr qė i pret.

  3.
  Ata qė i japin pėrparėsi jetės sė kėsaj bote ndaj botės tjetėr, pengojnė nga rruga e All-llahut dhe kėrkojnė shtrembėrimin e saj. Tė tillėt qartas janė nė humbje.

  4.
  Ne asnjė nga tė dėrguarit nuk e dėrguam ndryshe vetėm nė gjuhėn e popullit tė vet, ashtuqė ai t'u shpjegojė atyre (nė atė gjuhė). E All-llahu e lė tė humbur atė qė do, dhe e udhėzon nė rrugė tė drejtė atė qė do. Ai ėshtė i fuqishmi, i urti.

  5.
  Ne e patėm dėrguar Musain me argumentet tona (dhe i thamė); nxirre popullin tėnd prej errėsirave nė dritė dhe pėrkujtoju atyre tė mirat e All-llahut (qė u dhuroi), se vėrtet nė ato (pėrkujtime) ka argumente pėr secilin qė ėshtė shumė i durueshėm dhe shumė falėnderues.

  6.
  (pėrkujto) Kur Musai i tha popullit tė vet: "Pėrkujtonie dhuntinė e All-llahut ndaj jush; kur ju shpėtoi prej rrethit tė faraonit qė ju shijonin dėnimin mė tė shėmtuar, ju mbytnin bijtė tuaj, e lėnin gratė tuaja tė jetojnė. Nė ato kishit sprovė tė madhe nga Zoti juaj."

  7.
  Dhe (pėrkujtoni) kur Zoti juaj njoftoi bindshėm: "Nėse falėnderoni, do t'ua shtojė tė mirat, e nėse pėrbuzni, s'ka dyshim, dėnimi Im ėshtė i vėshtirė!"

  8.
  E Musai tha: "Nėse ju, dhe tė gjithė ata qė janė nė tokė mohoni, All-llahu ėshtė i panevojshėm (pėr falėnderim), i lavdishėm (vetvetiu)".

  9.
  A nuk jeni tė njohur me lajmin (ndodhinė) e atyre qė ishin para jush, si populli i Nuhut, i Adit, i Themudit e edhe i atyre qė erdhėn pas tyre, qė nuk di kush pėr ta pos All-llahut. Atyre u patėn ardhur tė dėrguarit e vet me argumente, ata i vėnin duart e tyre (nė shenjė talljeje) nė gojėt e veta dhe thonin: "Ne e mohojmė atė me ēka jeni tė dėrguar dhe ne dyshojmė shumė nė atė qė ju na thėrrisni".

  10.
  Tė dėrguarit e tyre u thanė: "A mos keni dyshim nė All-llahun, Krijuesin e qiejve e tė tokės? Ai ju thėrret (nė besim) pėr t'ju falur mėkatet dhe pėr t'ju vazhduar (jetėn) deri nė njė afat tė caktuar!" Ata thanė: "Ju nuk jeni tjetėr pos njerėz siē jemi edhe ne, ju dėshironi tė na pengoni nga ajo qė adhuronin prindėrit tanė, pra na sillni ndonjė argument tė qartė!"

  11.
  Tė dėrguarit e tyre ju thanė: "Ne nuk jemi tjetėr vetėm se njerėz si edhe ju, por All-llahu i jep dhuratė kujt tė dojė nga robtė e vet. Ne nuk na takon t'ju sjellim ndonjė argument, vetėm me dėshirėn e All-llahut, pra, besimtarėt le t'i mbėshteten vetėm All-llahut.

  12.
  E pėrsė tė mos i mbėshtetemi All-llahut derisa Ai na udhėzoi nė rrugėn tonė (tė drejtė). Pėr Zotin, ne gjithsesi do tė durojmė e do tė pėrballojmė mundimet qė na bėni, e vetėm All-llahut le t'i mbėshteten vazhdimisht ata qė gjithnjė iu mbėshteten.

  13.
  Ata qė mohuan tė dėrguarit e vet thanė: "Pėr Zotin, ne do t'ju dėbojmė nga vendi ynė, ose ju domosdo do tė ktheheni nė fenė tonė!" E atyre (tė dėrguarėve) Zoti u shpalli; Ne gjithqysh do t'i shkatėrrojmė zullumqarėt.

  14.
  Dhe pas tyre Ne do t'ju vendosim nė atė tokė. E kėtė (ndihmė) pėr atė qė i frikėsohet pranisė Sime dhe i frikėsohet dėnimit Tim.

  15.
  Ata (tė dėrguarit) e kėrkuan ndihmėn, ndėrsa ēdo kryelartė idhnak pėsoi dėshtim.

  16.
  E pas tij (kryelartit) ėshtė xhehenemi, nė tė cilin i jepet ujė tė ndyrė (qė rrjedh prej lėkurave tė djegura),

  17.
  Pėrpiqet ta pėrbijė, po nuk mund ta gėlltis atė, atij i vjen vdekja nga tė gjitha anėt (sipas shenjave shkatėrruese), po ai nuk vdes (e tė shpėtojė prej vuajtjeve), atė e pret dėnim shumė i rėndė.

  18.
  Shembulli i veprave tė atyre qė nuk besuan ėshtė si hiri, tė cilin me puhi e shkapėrderdh era nė ndonjė ditė tė stuhishme, e ata nuk mund tė realizojnė asgjė nga veprat qė kanė bėrė, e ky ėshtė ai dėshtimi i madh.

  19.
  A nuk e ke kuptuar ti se All-llahu krijoi qiejt dhe tokėn me urtėsi, e nėse ai do, juve ju zhduk e sjell krijesė (popull) tė re.

  20.
  E kjo, nuk ėshtė vėshtirė (rėndė) pėr All-llahun.

  21.
  E tė gjithė (njerėzit) sheshas i paraqiten All-llahut. Ata tė dobėtit (masa e nėnshtruar) u thonė parisė (udhėheqėse): "Ne ishim pasuesit tuaj, andaj a mund tė na lehtėsoni diē nga dėnimi i All-llahut?" Ata (paria) thonė: "Sukur tė na kishte udhėzuar All-llahu, ne do t'ju udhėzonim juve. Pėr ne tash ėshtė njėsoj, u pikėlluam thellė ose duruam, pėr ne nuk ka ikje (shpėtim).

  22.
  E pasi tė kryhet ēėshtja (tė hyjnė ata tė xhennetit dhe tė xhehenemit nė tė, xhehenemlinjve) djalli (u mban ligjėratėn e shėmtuar), dhe u thotė: "Vėrtet, All-llahu ju pat premtuar premtim tė vėrtetė, e unė ju pata premtuar dhe, qe, nuk zbatova premtimin ndaj jush. Po unė nuk pata kurrfarė pushteti ndaj jush (qė t'ju detyroj), pėrpos qė ju thirra (nė rrugė tė gabuar), e ju m'u pėrgjigjėt; atėherė, pra mos mė qortoni mua, po qortonie veten. Unė nuk mund t'ju shpėtojė juve, e as ju nuk mund tė mė shpėtoni mua. Unė mohoj shoqėrimin tuaj qė mė bėtė mua mė parė (mė adhuruat nė vend tė Zotit)". S'ka dyshim, jobesimtarėt kanė dėnim tė dhembshėm.

  23.
  E ata, tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira, me urdhėrin e Zotit tė tyre u vendosėn nė xhennete, nėn pallatet e tė cilėve rrjedhin lumenj, ku do tė jenė pėrgjithmonė. Pėrshėndetja e tyre nė tė ėshtė "selam" - paqe.

  24.
  A nuk ke kuptuar se si All-llahu bėri shembull: fjalėn e mirė si pema e mirė qė rrėnjėt e saj janė thellė (nė tokė) e degėt e saj janė lart,

  25.
  E qė me vullnetin e Zotit, ajo e jep frutin e vet nė ēdo kohė. All-llahu, pra u parashtron njerėzve shembuj ashtuqė ata tė mendojnė.

  26.
  Dhe shembulli i fjalės sė keqe si njė pemė e keqe qė ėshtė shkulur mbi tokė e qė nuk ka tė qėndruar.

  27.
  All-llahu forcon ata qė besuan nė fjalėn e fortė (tė mirė) nė jetėn e kėsaj bote edhe nė botėn tjetėr, ndėrsa mizorėt All-llahu i bėn tė humbur. All-llahu punon ēka tė dojė.

  28.
  A nuk i vėrejte ata qė dhuntinė e All-llahut e ndėrruan me mosbesim dhe popullin e vet e sollėn nė vendin e shkatėrrimit,

  29.
  (e sollėn) Nė xhehenem. Nė tė e shijojnė djegien, e sa vend i keq ėshtė ai.

  30.
  Ata i bėnin (krahasonin) shokė All-llahut pėr t'i shmangur (njerėzit) nga rruga e Tij. Thuaj: "Shfrytėzoni pėrjetimet se e ardhmja e juaj ėshtė te Zjarri!"

  31.
  Robėve tė Mi, tė cilėt besuan thuaju: "Tė falin rregullisht namazin dhe me atė qė i furnizuam ata, tė japin fshehtas e haptas, para se tė vijė njė ditė qė nė te nuk ka as kompensim as miqėsi".

  32.
  All-llahu ėshtė Ai qė i krijoi qiejt dhe tokėn, dhe Ai lėshoi prej sė larti ujė (shi), e me tė nxjerr fruta si ushqim pėr ju, dhe pėr tė mirėn tuaj u vuri nė shėrbim anijet, tė lundrojnė nėpėr det me urdhėrin e Tij, e nė shėrbimin tuaj i vuri edhe lumenjtė.

  33.
  Pėr ju nėnshtroi diellin dhė hėnėn qė nė mėnyrė tė zakonshme vazhdimisht udhėtojnė. Pėr ju pėrshtati edhe natėn e ditėn.

  34.
  Dhe ai ju dha gjithatė qė e kėrkuat (qė kėrkoi nevoja juaj) dhe, edhe nė qoftė se pėrpiqeni t'i numėroni tė mirat e All-llahut nuk do tė mundė tė arrini t'i pėrkufizoni (nė numėr). Vėrtet, njeriu ėshtė i padrejtė dhe shumė pėrbuzės.

  35.
  (pėrkujto) Kur Ibrahimi tha: "Zoti im! bėne kėtė qytet tė sigurt dhe mė mbro mua e bijtė e mi nga adhurimi i idhujve (statuja gurėsh).

  36.
  Zoti im! ata vėrtet i shmangin (nga rruga e drejtė) shumė njerėz. E kush mė respekton mua, ai ėshtė i mi (nė fe), e kush mė kundėrshton mua, atėherė Ti je qė fal dhe qė mėshiron.

  37.
  Zoti ynė! unė njė pjesė tė familjes sime e vendosa nė njė luginė, ku nuk ka bimė, e pranė shtėpisė Tėnde tė shenjtė. Zoti ynė (i vendosa aty) qė tė falin namazin, pra bėn qė zemrat e disa njerėzve tė mallėngjehen pėr ata, dhe, pėr tė falėnderuar me mirėnjohje, furnizoj ata me fruta.

  38.
  Zoti ynė! s'ka dyshim se Ti e di ēka fshehin dhe ēka publikojmė, se All-llahut nuk mund t'i fshihet asnjė send nė tokė e as nė qiell.

  39.
  Falėnderimi i qoftė All-llahut, i cili nė pleqėri mė fali mua Ismailin dhe Is-hakun! Vėrtet, Zoi im dėgjon dhe i pėrgjigjet lutjes.

  40.
  O Zoti im! mė bėn mua nga ata qė falin namazin, e edhe prej pasardhėsve tė mijė dhe pranoje lutjen time o Zoti ynė!

  41.
  Zoti ynė! mė fal (gabimet) mua edhe prindėrve tė mi, fali edhe tė gjithė besimtarėt ditėn kur jepet llogaria.

  42.
  E ti kurrsesi mos e mendo All-llahun si tė pakujdesshėm ndaj asaj qė veprojnė zullumqarėt; Ai vetėm ėshtė duke i lėnė ata pėrderisa njė ditė nė tė cilėn sytė shtangen (mbesin tė hapur).

  43.
  (atė ditė) Ata tė ngutur e duke i ngritur kokat e tyre lart, nuk lėvizin sytė e tyre (pėr tė shikuar), e zemrat e tyre janė tė zbrazura (nga frika).

  44.
  Dhe ti tėrhiqju vėrejtjen njerėzve pėr ditėn kur atyre do t'u vijė dėnimi, e ata qė ishin mizorė thonė: "Zoti ynė! na jep afat pėr njė kohė tė shkurtėr t'i pėrgjigjemi thirrjes tėnde (pėr besim) dhe t'i pasojmė tė dėrguarit!" A nuk u betuat ju mė parė se pėr ju nuk ka lėkundje (prej dynjasė nė botėn tjetėr)?

  45.
  Dhe ju u vendosėt nė vendbanimet e atyre qė e dėmtuan vetveten (e Ne i shkatėrruam) dhe e kishit tė qartė se si vepruam Ne me ta, dhe ju sollėm shembuj edhe juve.

  46.
  (megjithatė) Ata pėrgatitėn kurthin e tyre, por kurthi i tyre gjendet nė duar tė All-llahut, qoftė ai kurthi i tyre qė shkulėn edhe kodrat nga ai.

  47.
  E kurrsesi mos mendo se All-llahu e shkel prėmtimin e vet, qė u dha tė dėrguarėve tė Tij. All-llahu ėshtė triumfues qė ndėrmerr masa ndėshkuese.

  48.
  (ndėshkon kundėrshtarėt) Ditėn kur toka ndryshohet nė tjetėr tokė, e edhe qiejt (nė tjerė qiej), e ata (njerėzit) tė gjithė dalin sheshazi para All-llahut, Njė, Mbizotėrues.

  49.
  E idhujtarėt atė ditė i sheh tė lidhur nė pranga.

  50.
  Petkat e tyre janė nga katrani (pezhgveja - zifti), kurse fytyrat e tyre do t'i mbulojė zjarri.

  51.
  (dalin para Zotit) Pėr ta shpėrblyer All-llahu secilin njeri me atė qė e fitoi. Vėrtet, All-llahu ėshtė llogaritar i shpejtė.

  52.
  Ky (Kur'ani) ėshtė kumtesė pėr njerėz, qė me tė tė kėshillohen dhe tė dinė se Ai ėshtė vetėm njė Zot, dhe qė t'i kėshilloj ata qė kanė mend.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:21

  15. Hixhr  1.
  Elif, Lamė, Ra. Kėto janė ajetet e librit, tė Kur'anit tė plotkuptueshėm.

  2.
  Ata qė nuk besuan shpeshherė do tė kishin dėshiruar tė kishin qenė myslimanė.

  3.
  Lėri (Muhammed) ata, tė hanė, tė dėfrehen dhe t'i preokupojė shpresa (se do tė jetojnė shumė), e mė vonė do tė kuptojnė.

  4.
  Ne nuk kemi shkatėrruar asnjė fshat (vendbanim) ndryshe vetėm nė afatin e tij tė caktuar.

  5.
  Asnjė popull nuk mund ta shpejtojė afatin e vet e as ta shtyjė pėr mė vonė.

  6.
  Dhe ata thanė: "O ti qė t'u shpall pėrkujtimi (Kur'ani), me tė vėrtetė ti je ēmendur!"

  7.
  Pėrse nuk na erdhe me engjėj (qė tė vėrtetojnė) nėse je i sinqertė?

  8.
  Ne nuk i dėrgojmė engjėjt (u pėrgjigjet Zoti) ndryshe vetėm kur duhet (kur e kėrkon urtėsia e Zotit) dhe atėherė ata nuk afatizohen.

  9.
  Ne me madhėrinė Tonė e shpallėm Kur'anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtės tė tij.

  10.
  Ne pėrpara teje kemi dėrguar tė dėrguar nė grupet e popujve tė hershėm.

  11.
  E atyre nuk u erdhi asnjė nga tė dėrguarit, e tė mos talleshin me tė.

  12.
  Ja kėshtu e fusim atė nė zemrat e kriminelėve (mosbesimin - talljen).

  13.
  Ata nuk e besojnė atė (Kur'anin). Po ligji (i dėnimit) ndaj popujve mė tė hershėm tashmė ėshtė i provuar (se si i shkatėrroi Zoti).

  14.
  Edhe sikur Ne t'u hapnim atyre njė derė nė qiell dhe tė ngjiteshin vazhdimisht lart nė tė (e tė shihnin engjėjt e fshehtėsitė).

  15.
  Ata gjithqysh do tė thonin: "Neve na janė ndalė sytė (tė pamėt). Jo, ne jemi njerėz tė magjepsur.

  16.
  Ne, nė qiell kemi krijuar galaksione yjesh dhe atė (qiellin) e kemi zbukuruar pėr ata qė e shikojnė me vėmendje.

  17.
  Dhe atė (qiellin) e kemi ruajtur prej ēdo djalli tė mallkuar.

  18.
  Pėrveē atij qė vjedh (pėrgjon) ēka dėgjohet, po edhe atė e kapė ylli i zjarrtė (e djeg).

  19.
  E tokėn e kemi shtruar dhe nė tė kemi vuar kodra dhe kemi bėrė qė nė tė tė mbijnė bimė tė caktuara tė tė gjitha llojeve.

  20.
  Dhe Ne ju krijuam juve nė te jetesėn (mjetet pėr jetė) e edhe atyre pėr tė cilėt ju nuk jeni furnizues.

  21.
  E nuk ka asnjė send qė tė mos ta ketė burimin te Ne, po Ne, nuk e japim atė ndryshe vetėm sipas njė mase tė caktuar (tė nevojshme).

  22.
  Ne i lėshojmė erėrat mbarėsuese, e nga qielli (retė) lėshojmė shi dhe atė ju japim ta pini, e ju nuk mund ta ruani atė.

  23.
  Ne, vėrtet jemi qė japim jetė e vdekje dhe Ne jemi trashėgues (tė qiejve e tokės).

  24.
  S'ka dyshim se Ne e dimė pėr ata qė ishin para jush dhe edhe pėr ata qė vijnė pas.

  25.
  E Zoti yt ėshtė Ai qė i tubon tė gjithė ata (tė kaluarit e tė ardhėshmit), vėrtet Ai ėshtė shumė i urtė, shumė i dijshėm.

  26.
  Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prishur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).

  27.
  E xhinėt i krijuam mė parė nga zjarri, nga flaka e fortė.

  28.
  Dhe (pėrkujto) kur Zoti yt engjėjve u tha: "Unė po krijoj njeriun nga balta e tharė, e zezė e me erė.

  29.
  E kur ta pėrsosė atė (nė formėn e njeriut) dhe t'i japė atij shpirtin qė ėshtė krijesw Imja, atėherė ju bini atij nė sexhde".

  30.
  Tė gjithė engjėjt tok, bėnė sexhde.

  31.
  Pėrpos Iblisit. Ai refuzoi tė jetė me ata qė bėnė sexhde?"

  32.
  Ai tha: "O Iblis, ē'ėshtė ajo qė ti tė mos jeshė me ata qė bėnė sexhde?"

  33.
  Ai tha: "Nuk ėshtė pėr mua t'i bėjė sexhde njė njeriu qė e krijove nga balta e terur, e zezė e me erė".

  34.
  (All-llahu) tha: "Dil pra, prej aty, ti qofsh i mallkuar!"

  35.
  Vėrtet, mallkimi kundėr teje qoftė deri nė ditėn e gjykimit".

  36.
  (Iblisi) Tha: "Zoti im, mė jep pra afat deri nė ditėn kur ata (njerėzit) tė ringjallen!"

  37.
  (Zoti) Tha: "Ti je prej tė afatizuarve,

  38.
  deri nė kohėn e ditės sė caktuar".

  39.
  (Iblisi) Tha: "Zoti im, pėr shkak qė mė pėrzune (mė largove), unė do t'ua zbukurojė (tė kėqiat) atyre sa tė jenė nė tokė (nė kėtė botė) dhe tė gjithė ata do t'i largoj nga rruga e drejtė!"

  40.
  Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.

  41.
  (Madhėria e Tij) Tha: "Kjo ėshtė rruga Ime e drejtė (e qartė)".

  42.
  Se ti ndaj robėve tė Mi (tė sinqertė) nuk ke kurrėfarė force (as fizike as mendore), pėrveē atyre tė humburve qė vijnė pas teje.

  43.
  E s'ka dyshim se xhehenemi ėshtė vendpremtimi i tė gjithė atyre.

  44.
  Ai (xhehenemi) i ka shtatė dyer, ēdonjėri prej tyre ka shtegun (derėn) e caktuar (nėpėr tė cilėn do tė hyjė).

  45.
  E ata, tė cilėt iu ruajtėn (mosbesimit dhe punėve tė kėqija) janė nė xhennete e mes burimeve.

  46.
  (u thuhet) Hyni nė to, tė shpėtuar (prej ēdo tė keqeje) tė siguruar (nga vdekja).

  47.
  Ne kemi hequr prej zemrave tė tyre ēfarėdo urrejtje, e ata nė mbėshtetėse qėndrojnė ballė pėr ballė njėri-tjetrit duke qenė tė vėllazėruar.

  48.
  Ata aty nuk i godet kurrfarė lodhje dhe nuk do tė nxirren kurrė prej tij.

  49.
  Njoftoji robėt e Mi se vėrtet Unė jam Ai qė fal shumė dhe mėshirues i madh.

  50.
  Po (njoftojė) se edhe dėnimi Im ėshtė ai dėnim i dhėmbshėm.

  51.
  E njoftoj edhe pėr mysafirėt e Ibrahimit.

  52.
  Kur ata hynė te ai dhe thanė: "Selamen - e pėrshėndetėn, e ai (Ibrahimi) tha: "Ne po frikėsohemi prej jush!"

  53.
  Ata i thanė: "Mos u frikėso, ne po tė marrim myzhde pėr njė djalė tė zgjuar!"

  54.
  Ai (Ibrahimi) tha: "A mė merrni myzhde kur mė ka kapur mua pleqėria? Me ēka po mė pėrgėzoni ju?

  55.
  Ata thanė: "Ne tė morėm myzhde me atė qė ėshtė e sigurt e ti mos u bėn i pashpresė!"

  56.
  Tha: "Askush nuk e humb shpresėn nė mėshirėn e Zotit tė vet, pėrveē atyre qė janė tė humbur"

  57.
  Tha: "E ēka ėshtė pra ēėshtja e juaj, o tė dėrguar?"

  58.
  Ata thanė: "Ne jemi dėrguar te njė popull i prishur!"

  59.
  Me pėrjashtim tė familjes sė Lutit. Ata do t'i shpėtojmė qė tė gjithė.

  60.
  Pėrpos gruas sė tij. Ne kemi vendosur, ajo tė mbetet me ata tė dėnuarit (All-llahu ka vendosur).

  61.
  E kur i erdhėn familjes sė Lutit tė dėrguarit,

  62.
  Ai (Luti) tha: "Ju jeni njerėz tė panjohur (nuk ju njoh)!

  63.
  Ata thanė: "Jo, (nuk kemi qėllim tė keq ndaj teje) Tė kemi ardhur ty me atė (dėnim) qė ata dyshonin.

  64.
  Tė kemi sjellė tė vėrtetėn, e ne jemi tė drejtė (ēka themi).

  65.
  Ti ec me familjen tėnde pasi tė kalojė njė pjesė e natės dhe ti rri pas tyre (qė tė mos frkėsohen) dhe asnjėri prej jush tė mos kthejė mbrapa (pėr tė shikuar) dhe shkoni andej kah urdhėroheni.

  66.
  E Ne i kumtuam atij (Lutit) atė ēėshtje, se zhdukja e tyre deri nė mė tė mbramin, do tė jetė nė mėngjes.

  67.
  E banuesit e qytetit (Sadum) erdhėn tė gėzuar duke i lajmėruar njėri-tjetrit.

  68.
  Tha: (Luti): "Kėta janė mysafirėt e mi, e mos mė turpėroni mua,

  69.
  Edhe kinie frikė All-llahun e mos mė nėnēmoni!"

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:21

  70.
  Ata thanė: "A nuk tė kemi ndaluar qė tė mos na pėrzihesh nė njerėzit (qė ne i mėsyjmė)?

  71.
  Ai (Luti) tha: "Ja, kėto (gratė) bijat e mija, nėse do tė bėni (martohuni me to)!"

  72.
  Pasha jetėn tėnde (Muhammed), s'ka dyshim se ata (Populli i Lutit) ishin tė humbur nė dehjen e tyre.

  73.
  E nė kohėn e lindjes (sė diellit) ata i pėrfshiu ushtima e tmerrshme.

  74.
  Dhe duke e pėrmbysur anėn e lartė tė qytetit poshtė, Ne e pėrmbysėm dhe lėshuam mbi ta shi (tė dheut tė pjekur nė xhehenem) si gurė.

  75.
  Nė atė (ngjarje), vėrtet ka argumente pėr ata qė mendojnė.

  76.
  Dhe se ato (vendbanime tė shkatėrruara) ende janė tė dukshme pranė rrugės.

  77.
  Pėr ata qė besojnė, ka fakte nė tė.

  78.
  Edhe populli i "Ejkės" ishin zullumqarė.

  79.
  E Ne ndėrrmorėm kundėr tyre (i shkatėrruam), dhe qė tė dyja ato (vendi Sadum dhe Ejke) janė nė rrugė qė duken.

  80.
  Edhe populli i "Hixhres" i pėrgėnjeshtroi tė dėrguarit.

  81.
  Ne u patėm parashtruar atyre argumentet (mrekullitė) Tona, por ata i kundėrshtonin ato.

  82.
  Ata skalisnin shtėpia nė kodra shkėmbore pėr tė qenė tė sigurt.

  83.
  E ata nė mėngjes i goditi gjėmim i tmerrshėm e shkatėrrues.

  84.
  Dhe nuk u ndihmoi atyre asgjė ajo qė vepruan.

  85.
  E Ne nuk i krijuam qiejt as tokėn ndryshe vetėm me urtėsi (tė madhe). E s'ka dyshim se momenti i fundit (kijameti) do tė vijė, e ti (Muhammed) sillu me njerėzishmėri.

  86.
  Vėrtet, Zoti yt ėshtė krijuesi i pėrgjithshėm, mė i dijshmi.

  87.
  Ne tė kemi dhėnė ty shtatė (ajete) qė pėrsėriten (Fatiha pėrsėritet nė rekate tė namazit) edhe Kur'anin e madhėrueshėm.

  88.
  E ty tė mos shkojnė kurrsesi sytė nė atė me ēka Ne i pajisėm disa prej tyre, as mos u brengos pėr ta (pse nuk besuan), kurse ndaj besimtarėve bėhu i pėrulur e i butė.

  89.
  Dhe thuaj: "Unė jam qortues i hapėt (pėr dėnimin nga Zoti pėr ata qė kundėrshtojnė)"

  90.
  (U sjellim dėnim) Sikurse u sollėm atyre qė bėnė ndarjen (e librave tė mėparshėm).

  91.
  Tė cilėt e bėnė Kur'anin tė ndarė nė pjesė.

  92.
  Pasha Zotin tėnd, ata tė gjithė do t'i marrim nė pėrgjegjėsi.

  93.
  Pėr atė se ē'vepruan.

  94.
  Publiko haptas atė pėr tė cilėn urdhėrohesh, e hiqu idhujtarėve.

  95.
  S'ka dyshim se Ne tė mjaftojmė ty kundėr atyre qė tallen,

  96.
  tė cilėt All-llahut, i kundėrvejnė zot tjetėr, e mė vonė ata do ta kuptojnė (prapavinė e tyre).

  97.
  Ne dimė mirė se ti ngushtohesh shpirtėrisht pėr atė qė thonė ata.

  98.
  Po ti madhėroje me falėnderime Zotin tėnd e bėhu prej atyre qė luten (pėrulen duke u falur).

  99.
  Dhe adhuroje Zotin tėnd deri tė vijė ty e vėrteta (vdekja).

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:21

  16. Nahl  1.
  Erdhi (ėshtė afruar) caktimi i All-llahut (kijameti), pra mos kėrkoni ngutjen (ardhjen para kohės), e tij! E pastėr dhe e lartė ėshtė madhėria e Tij nė krahasim me atė qė ata i shoqėrojnė (shokė).

  2.
  Me urdhėrin e Tij ia zbret engjėjt me shpallje atij qė Ai dėshiron nga robtė e vet (duke thėnė) t'ua tėrhiqni vėrejtjen (t'i njoftoni) se nuk ka tė adhuruar (zot) tjetėr vetėm Unė, pra tė mė keni frikėn.

  3.
  I krijoi qiejt e tokėn me urtėsi precize. I lartė ėshtė Ai nga ēka ata (idhujtarėt) i shoqėrojnė.

  4.
  E krijoi njeriun nga njė pikėl (uji), kur qe, ai (njeriu) kundėrshtar i hapėt.

  5.
  Edhe kafshėt Ai krijoi dhe nė saje tė kėtyre ju mund tė mbroheni (nga tė ftohtit), keni edhe dobi tė tjera dhe prej tyre hani.

  6.
  Nė to (nė kafshėt) ju shihni hijeshi (idili) kur nė mbrėmje ato i ktheni (nga kullosa) dhe kur nė mėngjes i lėshoni (pėr nė kullosė).

  7.
  Ato bartin barėn tuaj (tė rėndė) nė ndonjė vend (tė largėt) qė ju do tė arrinit atje me shumė vėshtirėsi (me gjysmė shpirti). Vėrtet, Zoti juaj ėshtė shumė Bamirės dhe shumė Mėshirues.

  8.
  Edhe kuajt (i krijoi), edhe mushkat edhe gomarėt, pėr t'ju hipur atyre dhe si stoli, e Ai krijon (pėr hipje) ēka ju (tash) nuk dini.

  9.
  Udhėzimi pėr nė rrugė tė drejtė i takon All-llahut e ka edhe rrugė qė ėshtė e shtrembėr. Po sikur tė kishte dėshiruar Ai, do t'u kishte udhėzuar qė tė gjithėve.

  10.
  Ai ėshtė qė pėr ju lėshoi nga (lart) qielli ujė, qė prej tij tė keni pėr tė pirė dhe prej tij tė keni bimė qė nė to do t'i kullotni (bagėtinė).

  11.
  Me atė (shiun) mbijnė, pėr tė mirėn tuaj, tė lashtat, ullinjtė, hurmat, rushnajat dhe nga tė gjitha frutat (e pemėve). Nė kėto (tė mira) ka argumente pėr njė popull qė vėshtron.

  12.
  Dhe pėr ju nėnshtroi natėn e ditėn dhe diellin e hėnėn. Edhe yjet janė tė nėnshtruar me urdhėrin e Tij. Vėrtet, nė kėto ka argumente pėr njė popull qė mendon.

  13.
  Edhe pėr atė qė ju krijoi nė tokė lloje tė ndryshme (bagėti, bimė, pemė, minerale etj.); ka fakte pėr njė popull qė di tė merrė pėrvojė.

  14.
  Pastaj, Ai ėshtė qė nėnshtroi detin, qė prej tij tė hani mish tė freskėt, e prej tij tė nxirrni stoli qė i bani (i vishni), e i sheh anijet si ēajnė (lundrojnė) nė tė (me ushtimė e ēajnė ujin nė det). Ua nėnshtroi qė tė shfrytėzoni nga begatitė e Tij dhe ashtu tė falėnderoni (Zotin).

  15.
  Dhe Ai vuri kodra (tė forta) nė tokė, ashtu qė ajo tė mos lėkundet me ju, (bėri) edhe lumenj e rrugė qė tė mund tė orientoheni.

  16.
  Vuri edhe shenja tė tjera (pėr orientim ditėn), ndėrsa (natėn) ata orientohen me anėn e yjeve.

  17.
  Atėherė pra, a ėshtė Ai qė krijon njėsoj, sikurse ai qė nuk krijon? A nuk po mendoni?

  18.
  Po edhe nėse pėrpiqeni t'i numėroni dhuntitė (tė mirat) e All-llahut, nuk do tė mund tė arrini t'i pėrcaktoni ato. Me siguri All-llahu shumė fal dhe shumė mėshiron.

  19.
  All-llahu e di atė qė ju e fshihni dhe atė qė e publikoni.

  20.
  Ata (idhujt) qė i adhurojnė (idhujtarėt) pos All-llahut, ata nuk krijojnė asnjė send, po vetė ata janė tė krijuar.

  21.
  Janė tė vdekur e jo tė gjallė, dhe ata nuk e dinė se kur do tė ringjallen (adhuruesit e tyre).

  22.
  Zoti juaj (qė meriton adhurim) ėshtė njė Zot, E ata qė nuk e besojnė botėn tjetėr, zemrat e tyre janė mohuese (tė njėsisė sė Zotit) dhe ata janė kryelartė.

  23.
  Ėshtė e vėrtetė se All-llahu e di atė qė e fshehin dhe atė qė e shfaqin haptazi dhe se Ai nuk i do arrogantėt.

  24.
  Kur atyre u thuhet (mohuesėve): Ē'ėshtė ajo qė shpalli Zoti juaj?", ata thonė: "Mite tė popujve tė hershėm!"

  25.
  (E thonė atė shpifje) Sa pėr t'i bartur nė ditėn e gjykimit mėkatet e veta tė plota dhe njė pjesė tė mėkateve tė atyre qė, pa farė arsye i mashtruan dhe i humbėn. Sa e keqe ėshtė ajo me ēka ngarkohen.

  26.
  Edhe ata qė ishin para tyre vėnė intriga. Po All-llahu rrėnoi nė themel ndėrtimet e tyre (intrigat) dhe kulmi u shemb mbi ta, dhe ashtu u erdhi dėnimi kah nuk e kujtuan.

  27.
  Mandej, nė ditėn e gjykimit Ai i turpėron ata dhe thotė: "Ku janė ata qė m'i bėnit shokė Mua dhe pėr hir tė tyre grindeshit?" E ata qė ishin tė zotėt e dijės, do tė thonė: "Vėrtet, sot turpėsia dhe e keqja i pėrfshiu jobesimtarėt".

  28.
  Tė cilėt, duke qenė mizorė tė sė vetvetes sė tyre, engjėjt ua marrin shpirtin, e ata shprehin dorėzimin (nė momentin e vdekjes, duke thėnė): "Ne nuk ishim qė bėmė ndonjė tė keqe!" (u jipet pėrgjigja). Po All-llahu e di shumė mirė atė qė e punuat ju.

  29.
  Andaj, hyni nė dyert e xhehennemit, aty do tė jeni pėrjetė: sa vend i keq ėshtė ai i kryelartėve!"

  30.
  Atyre qė patėn frikė nga (dėnimi) All-llahu, u thuhet: "Ē'ėshtė ajo qė shpalli Zoti juaj?" Ata thoshin: "Shpalli ēdo tė mirė!" Ata qė bėnė vepra tė mira, edhe nė kėtė jetė kanė shpėrblim tė mirė, por shpėrblimi i tyre nė botėn tjetėr ėshtė shumė mė i mirė, e sa vend i mirė ėshtė ai i tė devotshėmve.

  31.
  Ėshtė Xhenneti i Adn-it, ku do tė hyjnė, nėn tė rrjedhin lumenj, aty kanė ēka tė dėshirojnė, ashtu i shpėrblen All-llahu tė ruajturit.

  32.
  Tė cilėvet duke qenė tė pastėr, engjėjt ua marrin shpirtin, duke u thėnė: "Selamun alejkum" - gjetėt shpėtimin, hyni nė xhennet, pėr hir tė asaj qė vepruat.

  33.
  A mos presin ata (idhujtarėt) diēka tjetėr pėrveē t'u vijnė engjėjt (e t'ua marrin shpirtin) ose t'u vijė urdhėri (dėnimi) i Zotit tėnd. Ashtu punonin ata qė ishin para tyre, pra All-llahu nuk u bėri padrejtėsi atyre, por ata ishin qė vetvetes i bėnė padrejtė.

  34.
  Andaj, ata i goditi dėnimi i tė kėqijave qė i bėnė dhe i kaploi (i pėrfshiu ajo e keqe) ajo me tė cilėn ata talleshin.

  35.
  Ata qė i bėnin shok Zotit (idhujtarėt) thanė: "Sikur tė kishte dashur All-llahu, as ne, e as prindėrit tanė nuk do tė adhuronim asnjė send pos Tij, dhe nuk do tė ndalonim (nuk do tė konsideronim tė ndaluar) asnjė send pos (ndalesave tė) Tij. Kėshtu (kėso gėnjeshtrash) bėnin edhe ata qė ishin para tyre. Po a mos kanė tė dėrguarit obligim tjetėr, pėrveē qė t'i njoftojnė qartazi?

  36.
  Ne dėrguam nė ēdo popull tė dėrguar qė t'u thonė: "Adhuroni vetėm All-llahun, e largonu djajve (adhurimit tė tyre)!" Por, pati nga ata qė All-llahu e udhėzoi dhe pati nga ata qė ishte i gjykuar me humbje, pra udhėtoni nėpėr botė dhe shihni se si ishte fundi i gėnjeshtarėve?

  37.
  Nėse ti (Muhammed) pėrpiqesh pėr t'i vėnė nė rrugė tė drejtė ata (die se), All-llahu nuk e udhėzon atė qė e ka humbur, dhe pėr ata nuk ka ndihmėtar.

  38.
  Ata u betuan nė All-llahun, me betimin e tyre tė fortė se "All-llahu nuk e ringjall atė qė vdes!" Po, (i ringjall) ai ėshtė premtim i Tij i prerė, por shumica e njerėzve nuk dinė.

  39.
  I ringjall pėr t'ua sqaruar atyre atė pėr ēka pėrēaheshin dhe, pėr t'ua bėrė me dije atyre qė nuk besuan se me tė vėrtetė ishin gėnjeshtarė.

  40.
  Ne kur dėshirojmė njė send vetėm i themi atij: "Bėhu!", ai menjėherė bėhet.

  41.
  Ata qė migruan pėr hir tė All-llahut, e pasi qė u torturuan, atyre gjithsesi do t'u mundėsojmė vendbanim tė mirė edhe nė kėtė botė, po shpėrblimi i botės tjetėr ėshtė edhe mė i madh, sikurse njerėzit ta dinin (pėr atė shpėrblim).

  42.
  Janė ata qė bėnė durim edhe vetėm Zotit tė tyre iu mbėshtetėn.

  43.
  Ne as para teje nuk dėrguam tjetėr, pėrveē burra, tė cilėve u dhamė shpallje. Ju (idhujtarė) pyetni pra dijetarėt (e Tevratit e tė Inxhilit) nėse ju nuk dini.

  44.
  (I patėm dėrguar) Me argumente e me libra tė shenjtė. Ty ta zbritėm Kur'anin qė t'u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė (Kur'anin).

  45.
  A mos janė tė sigurt ata qė pėrgatitėn kurthe, se All-llahu nuk do t'i trandė ata me tokėn, ose nuk do t'u vijė atyre dėnimi kah nuk e mendojnė?

  46.
  Ose t'i rrėmbejė ata duke qenė nė udhėtimet e tyre (pėr jetė e tregti), e ata nuk mund t'i shpėtojnė asaj.

  47.
  Ose do t'i kapė ata duke qenė nė panikė nga frika. Po, s'ka dyshim se Zoti juaj ėshtė i butė, i mėshirshėm (andaj nuk ua ngut dėnimin).

  48.
  A nuk po shohin ata (keqbėrėsit) se ēdo send qė e krijoi All-llahu, e sjell hijen e vet djathtas dhe majtas duke iu perulur All-llahut (duke i bėrė sexhde) dhe duke qenė respektues e pėrulės (e si e mbajnė veten lart disa njerėz).

  49.
  Vetėm All-llahut i bėn sexhde ēdo gjallesė qė ėshtė nė qiej e qė ėshtė nė tokė, e edhe engjėjt, ata nuk bėjnė kryelartėsi.

  50.
  I frikėsohen Zotit tė tyre qė ėshtė mbi ta dhe i pėrmbahen nė pėrpikėri asaj me ēka urdhėrohen.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:23

  51.
  E, All-llahu tha: "Mos adhuroni dy tė adhuruar, sepse Ai ėshtė vetėm njė Zot, pra vetėm Mua mė keni dronė".

  52.
  Vetėm e Tij ėshtė ēka ka nė qiej e nė tokė, dhe vetėm Atij i takon vazhdimisht adhurimi. A mos i keni frikė dikujt tjetėr pos All-llahut?

  53.
  Dhe ēdo tė mirė qė e keni, ajo ėshtė prej All-llahut, madje edhe kur ju godet e keqja, ju vetėm te Ai e ngritni zėrin (me lutje).

  54.
  Pastaj, kur Ai e largon prej jush dėnimin, qe, njė grup prej jush i pėrshkruajnė shok Zotit tė tyre.

  55.
  (I bėjnė shok) Dhe ashtu ata pėrbuzin atė qė Ne u dhamė atyre, pra shfrytėzoni (pėr njė kohė) se mė vonė do tė kuptoni (rrjedhimin).

  56.
  E nga ajo qė Ne i furnizuam, ata u ndajnė njė pjesė atyre (zotave) qė nuk kuptojnė asgjė. Pasha All-llahun, patjetėr do tė merreni nė pėgjegjėsi pėr atė qė trillonit.

  57.
  Ata i pėrshkruajnė All-llahut vajzat. I pastėr ėshtė Ai nga ajo!, ndėrsa vetes sė tyre (i pėrshkruajnė) ēka ua ka ėnda (djemtė).

  58.
  Kur ndonjėri prej tyre lajmėrohet me (lindjen) vajzė, fytyra e tij i prishet dhe bėhet pot mllef.

  59.
  Fshihet prej njerėzve, pėr shkak tė asaj tė keqeje me tė cilėn u lajmėrua (e konsideron bela, e jo dhuratė prej zotit). Mandej, (mendon) a do ta mbajė atė, ashtu i pėrulur, apo do ta mbulojė atė (tė gjallė) nė dhe. Sa i keq ėshtė ai gjykim i tyre.

  60.
  Shembulli i keq u takon atyre qė nuk besojnė botėn tjetėr, ndėrsa All-llahut i takon shembulli mė i lartė. Ai ėshtė fuqiploti, i urti.

  61.
  Sikur All-llahu t'i dėnonte njerėzit (zullumqarė) pėr shkak tė mizorisė sė tyre, nuk do tė linte mbi tė (tokė) asnjė gjallesė, por Ai i lė ata pėr mė vonė deri nė aftin e caktuar, e kur tė vijė afati i tyre, pėr asnjė moment nuk mund ta vonojnė as ta ngutin.

  62.
  E ato (vajzat) qė i urrejnė pėr vete, ia mveshin All-llahut, gjuhėt e tyre shpifin rrenėn se, atyre do t'u takojė mė e mira (xhenneti), s'ka dyshim, i tyre ėshtė zjarri, dhe se ata janė tė parėt nė tė.

  63.
  Pasha All-llahun, Ne dėrguam edhe para teje tė dėrguar ndėr popuj, po veprat e tyre (tė kėqija) ua hijeshoi djalli, se ai ėshtė mik i tyre, e ata kanė njė dėnim tė idhėt.

  64.
  Ne nuk tė shpallėm ty pėr tjetėr Kur'anin, vetėm qė t'u sqarosh atyre atė pėr ēka u pėrēanė, e (ta zbritėm) qė tė jetė udhėzim e mėshirė pėr njerėzit qė besojnė.

  65.
  All-llahu lėshoi prej qiellit ujė (shi) dhe me tė ngjalli tokėn pas vdekjes sė saj. Nė kėtė ėshtė njė argument i fortė pėr ata qė mė vėmendje dėgjojnė (e kuptojnė).

  66.
  Ju edhe nė kafshėt keni mėsim (pėrvojė). Ne nga njė pjesė e asaj qė e kanė nė barqet e tyre mes ushqimit tė tyre dhe gjakut, ju japim tė pini qumėsht tė pastėr, tė shijshėm (tė lehtė) pėr ata qė e pinė.

  67.
  Edhe nga frutat e hurmės dhe tė rrushit nxirrni prej tyre pije (lėngje) dhe ushqim tė mirė. S'ka dyshim se edhe nė kėtė ka fakte (mbi fuqinė e Zotit) pėr njerėzit qė kanė menduar.

  68.
  Zoti yt i dha instinkt bletės: "Ndėrto shtėpi nėpėr kodra (male), nėpėr drunj (pemė) dhe nėpėr kulmet qė ata (njerėzit) i ndėrtojnė.

  69.
  Pastaj ha nga tė gjitha (llojet) frutat dhe futu nėpėr rrugėt e nėnshtruara (e tė mėsuara) prej Zotit tėnd. Nga barqet e tyre (tė bletėve) del lėng, ngjyra e tė cilit ėshtė e ndryshme dhe nė tė cilin ka shėrim (bar-ilaē) pėr njerėz. Edhe nė kėtė ka arsye pėr atė popull qė mendon thellė.

  70.
  All-llahu ju krijoi, pastaj Ai ua merr shpirtin. E ka prej jush qė shtyhet deri nė jetėn mė tė vjetėr, ashtu qė tė mos dijė asgjė nga ēka ka ditur. All-llahu ėshtė mė i dijshmi, mė i fuqishmi.

  71.
  All-llahu favorizoi disa prej jush mbi disa tjerė nė furnizim. Atyre qė u ėshtė dhėnė pėrparėsia (nė furnizim), nuk janė furnizues tė atyre qė posedojnė (robėrve), ata (tė gjithė) nė tė janė tė barabartė (furnizues kryesor ėshtė All-llahu), A mos duan tė mohojnė dhuntinė e All-llahut?

  72.
  All-llahu krijoi pėr ju bashkėshorte nga vetė lloji juaj, e prej bashkėshorteve tuaja - fėmijė e nipa dhe ju furnizoi me (ushqime) tė mira. A besojnė ata tė pavėrtetėn, e tė mirat e All-llahut i mohojnė?

  73.
  Dhe pos All-llahut adhurojnė ēka nuk janė nė gjendje t'u sjellin asnjė furnizim nga qiejt as nga toka dhe as qė kanė mundėsi?

  74.
  Pra, mos i pėrshkruani All-llahut shembuj! All-llahu i di tė gjitha e ju nuk dini.

  75.
  All-llahu sjell shembuj: njė rob qė ėshtė pronė e tjetrit e qė nuk ka nė dorė asgjė, dhe atė, tė cilin ne e kemi furnizuar me njė furnizim tė mirė, ai jep nga ai (furnizim) fshehtas e haptas. A janė pra ata tė dy tė barabartė? Falėnderues qoftė All-llahu, por shumica e tyre nuk dinė.

  76.
  All-llahu sjell shembull: dy njerėz, njėri prej atyre dyve ėshtė memec qė nuk ka aftėsi pėr asgjė (as pėr vete as pėr tė tjerėt) dhe vetė ai ėshtė barrė pėr kujdestarin e tij, pse kudo qė ta orientojė, a nuk sjell ndonjė dobi. A ėshtė ai i barabartė me atė qė udhėzon pėr drejtėsi e edhe vetė ėshtė nė rrugėn e drejtė?

  77.
  Vetėm All-llahut i takon (ta dijė) fshetėsia e qiejve dhe e tokės! Ēėshtja e katastrofės (e kijametit) ėshtė (nė shpejtėsi) vetėm sa hedh njė shikim, ose ajo ėshtė edhe mė afėr. All-llahu ėshtė i gjithfuqishėm pėr ēdo send.

  78.
  All-llahu ju nxorri nga barqet e nėnave tuaja (si foshnje) qė nuk dinit asgjė. Ju pajisi me (shqisa pėr) tė dėgjuar, me tė parė dhe me zemėr, ashtu qė tė jeni falėnderues.

  79.
  A nuk i shohn ata shpendėt fluturues nė ajrin e qiellit, tė cilėt nuk i mban kush, pėrveē All-llahut. Edhe nė kėto ka fakte pėr njerėzit qė besojnė.

  80.
  All-llahu ju bėri shtėpitė tuaja vendbanim tė qetė dhe nga lėkurat e kafshėve ju mundėsoi tė keni shtėpi qė lehtė i bartni kur udhėtoni, e edhe kur vendoseni, ndėrsa nga l*** dhe nga qimet e tyre, nga l*** i egėr i tyre, petka e shtroja dhe t'i shfrytėzoni pėr njė kohė.

  81.
  All-llahu, nga ajo qė krijoi Ai, ju bėri edhe hije, e nė kodra vendstrehime, edhe petka qė ju mbrojnė prej tė nxehtit dhe petka qė ju mbrojnė nė luftė. Ashtu All-llahu plotėson tė mirat e Tij ndaj jush, nė mėnyrė qė tė dorėzoheni (besoni).

  82.
  Po nėse ata prapėsohen (prej besimit), atėherė obligimi yt ėshtė komunikimi i qartė.

  83.
  Ata i njohin tė mirat e All-llahut, pastaj i injorojnė, e shumica e tyre janė jobesimtarė.

  84.
  E ditėn kur prej secilit popull sjellim dėshmitarin, atyre qė nuk besuan nuk u jepet leje pėr arsyetim, e as qė kerkohet prej tyre (tė arsyetohen).

  85.
  Dhe kur do ta shohin dėnimin ata qė ishin zullumqarė, atėherė as nuk do t'u lehtėsohet, as nuk do t'u jepet afat.

  86.
  Ata qė ishin idhujtarė kur do t'i shohin idhujt e vet (zotat), thonė: "O Zoti ynė, kėta, janė idhujt tanė, tė cilėt ne i patėm adhuruar pos Teje!" Ata (idhujt) ua kthejnė fjalėn: "Ju jeni rrenacakė!"

  87.
  Dhe ata (idhujtarėt) i dorėzohen All-llahut, e atė ēka ata e trillonin u asgjėsohet.

  88.
  Atyre qė nuk besuan dhe penguan nga rruga e All-llahut, u shtojmė dėnim mbi dėnim pėr shkak se bėnin shkatėrrime.

  89.
  Dhe (pėrkujtoju njerėzve) atė ditė, kur nė secilin popull do tė sjellim dėshmitarė kundėr tyre, e ty tė sjellim dėshmitarė kundėr atyre. Ne ty tė shpallėm librin sqarim pėr ēdo send, udhėzim e mėshirė dhe myzhde pėr myslimanėt.

  90.
  All-llahu urdhėron drejtėsi, bamirėsi, ndihmė tė afėrmve, e ndalon nga imoraliteti, nga e neveritura dhe dhuna. Ju kėshillon ashtu qė tė merrni mėsim.

  91.
  Meqė keni premtuar, pra zbatojeni premtimin e dhėnė ndaj All-llahut, e mos i prishni betimet pasi i keni vėrtetuar ato, duke qenė se All-llahun e bėtė garant tuajin. Vėrtet, All-llahu e di se ēka punoni.

  92.
  Mos u bėni (nė ēėshtjet e betimit) si ajo (grua) qė e prish tjerrin e saj pasi tė ketė dredhur fort, e t'i bėni betimet tuaja dredhi (mashtrim) mes jush, pėr shkak se njė popull ėshtė mė i madh se tjetri. All-llahu vetėm ju sprovon me kėtė, e nė ditėn e gjykimit Ai gjithsesi do t'ju sqarojė atė gjė rreth tė cilės kundėrshtoheshit.

  93.
  Sikur tė dėshironte All-llahu do t'ju bėnte njė popull (nė njė fe) por (sipas dijes sė Vet) Ai e lė tė humbur atė qė do, dhe e udhėzon tjetrin qė do, e patjetėr do tė pėrgjigjeni pėr atė qė vepruat.

  94.
  Mos i pėrdorni betimet tuaja pėr dredhi mes jush, e tė rrėshqitni pas forcimit, e tė shijoni tė keqen (e dredhisė) pėr shkak se penguat (tė tjerėt) nga rruga e All-llahut, e ju do tė keni dėnim tė madh.

  95.
  Mos e shitni besėn e dhėnė All-llahut pėr njė vlerė tė paktė, pse atė qė do ta keni te All-llahu ėshtė shumė mė e dobishme pėr ju nėse jeni qė e dini.

  96.
  Ajo qė e keni pranė vetes ėshtė e pėrkohshme, e ajo qė ėshtė te All-llahu ėshtė e pėrjetshme. E Ne do t'u japim atyre qė ishin tė durueshėm shpėrblimin mė tė mirė tė asaj qė vepruan.

  97.
  Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t'i japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t'u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre.

  98.
  Kur tė lexosh Kur'anin, kėrko mbrojtjen e All-llahut prej djallit tė mallkuar.

  99.
  Vėrtet, ai (shejtani) nuk ka kurrfarė fuqie kundėr atyre qė besuan dhe i janė mbėshtetur Zotit tė tyre.

  100.
  Mbizotėrimi i tij ėshtė vetėm mbi ata qė e pėrkrahin atė dhe mbi ata qė pėr shkak tė tij u bėnė idhujtarė.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:23

  101.
  Kur njė ajet e zavendėsojmė me njė tjetėr - e All-llahu di mė sė miri se ēka shpall - ata thonė: "Ti (Muhammed) je vetėm trillues" Jo, por shumica e tyre nuk dinė.

  102.
  Thuaj; "Atė (Kur'anin) e solli "Ruhul Kudus" - shpirti i shenjtė - plot vėrtetėsi nga Zoti yt, pėr t'i pėrforcuar edhe mė ata qė besuan, dhe pėr tė qenė udhėrrėfyes e myzhde pėr myslimanėt.

  103.
  Ne dimė shumė mirė se ata thonė: "Atė (Muhammedin) ėshtė kah e mėson njė njeri!" Mirėpo, gjuha e atij nga i cili anojnė (supozojnė) ata ėshtė jo arabe (e paqartė), e kjo (e Kur'anit) ėshtė gjuhė arabe e stilit tė lartė e tė qartė.

  104.
  S'ka dyshim se ata qė nuk i besojnė ajetet (e Kur'anit) e All-llahut, ata nuk i drejton All-llahu nė rrugėn e drejtė dhe ata kanė njė dėnim tė dhembshėm.

  105.
  Gėnjeshtrėn e trillojnė vetėm ata qė nuk i besojnė argumentet e All-llahut; tė tillėt janė ata gėnjeshtarėt.

  106.
  Ai qė pas besimit tė tij e mohon All-llahun, me pėrjashtin tė atij qė dhunohet (pėr tė mohuar), e zemra e tij ėshtė e bindur plotėsisht me besim, por fjala ėshtė pėr atė qė ia hap gjoksin mosbesimit, ata i ka kapur hidhėrimi nga All-llahu dhe ata kanė njė dėnim tė madh.

  107.
  Kėtė (dėnim tė madh) ngase ata mė tepėr e deshtėn jetėn e kėsaj bote se sa jetėn e botės tjetėr, e Alllahu nuk e udhėzon njerėzit jobesimtarė.

  108.
  Tė tilėt janė ata qė All-llahu ua mbylli zemrat, dėgjimin dhe pamjen e tyre dhe tė tillėt janė ata naivėt.

  109.
  Ėshtė e vėrtetė se ata nė botėn tjetėr, mu ata janė tė dėshtuarit.

  110.
  Pastaj Zoti yt, atyre qė pasi u torturuan, migruan, mandej luftuan dhe qėndruan, dhe pas tė gjitha kėtyre vuajtjeve, s'ka dyshim se Zoti yt atyre do t'ua falė dhe do t'i mėshirojė (Ai ėshtė qė fal, ėshtė mėshirues).

  111.
  (Pėrkujto) Ditėn qė vjen kur secili njeri do tė pėrpiqet pėr vetveten dhe secilit njeri do t'i plotėsohet ajo qė e meriton, e nuk u bėhet padrejtė.

  112.
  All-llahu sjell si shembull njė fshat (vendbanim) qė ishte i sigurt dhe i qetė, tė cilit i vinte furnizimi nga tė gjitha anėt me bollėk, kurse ata (banorėt) i pėrbuzėn tė mirat e All-llahut. Atėherė All-llahu, pėr shkak tė sjelljes sė tyre, ua veshi petkun (ua ngjeshi) e urisė dhe tė frikės.

  113.
  Atyre u pat ardhur i dėrguari nga mesi i tyre, e ata e pėrgėnjeshtruan atė, andaj i kapi dėnimi qė ishin zullumqarė.

  114.
  E ju (besimtarė), hani, pra, nga tė mirat qė ua dha All-llahu, tė lejuara e tė pastra, jini mirėnjohės pėr dhuntitė e All-llahut, nėse jeni tė sinqertė nė adhurim vetėm ndaj Tij.

  115.
  Ai ua ndaloi juve vetėm cofėtinėn, gjakun, mishin e derrit dhe atė qė theret jo nė emėr tė All-llahut. E kush detyrohet (t'i hajė) duke mos qenė dhunues dhe duke mos e teruar (nė ngrėnie), All-llahu fal dhe ėshtė mėshirues.

  116.
  Mos i thoni asaj rrenės sė gjuhve tuaja: "Kjo ėshtė hallall e kjo ėshtė haram" e tė shpifni ndaj All-llahut rrenėn. Vėrtet, ata qė shpifin rrenėn ndaj All-llahut, nuk kanė shpėtim.

  117.
  Kanė njė pėrjetim tė vogėl (nė kėtė jetė), e do tė kenė dėnim tė padurueshėm.

  118.
  E atyre qė ishin jehudi (ēifutė) u patėm ndaluar atė qė tė kemi treguar mė parė, po Ne nuk u bėmė padrejtė atyre, por ata vetvetes i patėn bėrė padrejtė.

  119.
  Pastaj Zoti yt pėr ata qė nga mosdija bėnė punė tė kėqija, e pastaj u penduan dhe bėnė mirė, s'ka dyshim se Zoti yt ėshtė qė shumė fal dhe shumė mėshiron.

  120.
  Vėrtet, Ibrahimi ka qenė shembėlltyrė e tė mirave, adhurues i All-llahut, besimtarė i drejtė dhe nuk a qenė nga idhujtarėt.

  121.
  Falėnderues pėr tė mirat e Tij. Ai (All-llahu) e zgjodhi atė (pėr pejgamber) dhe e udhėzoi nė rrugėn e drejtė.

  122.
  Atė Ne e pajisėm me tė mira nė kėtė botė, e nė botėn tjetėr ai ėshtė me mė tė mirėt.

  123.
  Pastaj, ty tė shpallėm: "Ndiqe fenė e drejtė tė Ibrahimit, se ai nuk ka qenė nga idhujtarėt (as jehudi as i krishter).

  124.
  E shtunja (festimi ose belaja e saj) u ėshtė pėrcaktuar vetėm atyre qė u kundėrshtuan rreth saj. E Zoti yt do tė gjykojė mes tyre nė ditėn e gjykimit pėr atė qė ata kundėrshtoheshin.

  125.
  Ti (Muhammed) thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira. Zoti yt ėshtė Ai qė e di mė sė miri atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe Ai di mė sė miri pėr tė udhėzuarit.

  126.
  Nė qoftė se doni tė merrni hak, atėherė ndėshkoni nė atė masė sa jeni ndėshkuar ju; e nėse duroni pa dyshim ai ėshtė mė i mirė pėr ata qė durojnė.

  127.
  Pra, tė jesh i durueshėm! Durimi yt ėshtė vetėm me ndihmėn e All-llahut. Ti mos u pikėllo pėr ata, as mos u brengos pėr dredhitė qė bėjnė ata!

  128.
  S'ka dyshim se All-llahu ėshtė me ata qė janė tė devotshėm (qė ruhen prej tė kėqijave) dhe me ata qė janė bamirės.

  shaban
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 181
  Data e rregjistrimit : 16/07/2007

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga shaban prej 16/7/2007, 19:24

  17. Isra  1.
  Pa tė meta ėshtė Lartėmadhėria e Atij qė robin e Vet e kaloi nė njė pjesė tė natės prej Mesxhidi Haramit (prej Qabes) gjer nė Mesxhidi Aksa (Bejti Mukaddes), rrethinėn e tė cilės Ne e kemi bekuar, (ia bėmė kėtė udhėtim) pėr t'ia treguar atij disa nga argumentet Tona. Vėrtet, Ai ėshtė dėgjuesi (i fjalėve tė Muhamedit), pamėsi (i punėve tė Muhammedit).

  2.
  Edhe Musai Ne i kemi dhėnė librin dhe atė (librin) e bėmė udhėrrėfyes pėr beni israilėt qė tė mos marrin, pėrveē Meje, ndonjė qė i besojnė ēėshtjet.

  3.
  Pasardhėsit tė atyre qė i batėm (i shpėtuam) sė bashku me Nuhun (bėhuni mirėnjohės!) Vėrtet ai ishte rob shumė falėnderues.

  4.
  Ne u kumtuam nė libėr beni israilve: "Ju do tė bėni shkatėrrime dy herė nė tokė dhe do tė tejkaloni duke bėrė zullum tė madh".

  5.
  Kur erdhi koha e premtimit tė parė, Ne dėrguam kundėr jush njerėz Tanė, qė ishin tė fuqishėm e tė ashpėr (sulmues) dhe ata hulumtuan (rreth e pėrqark) pėrreth vendit (duke mos u frikėsuar). E ai (ndėshkim) ishte vendim i prerė.

  6.
  Pastaj, Ne ua kthyem juve mbisundimin kundėr atyre, ju pėrforcuam me pasuri e me djem dhe ju shtuam mė sė shumti.

  7.
  Nėse bėni mirė, bėni pėr vete, e nėse bėni keq, bėni kundėr vetes. E kur vjen koha e fundit (herėn e dytė Ne i dėrgojmė) qė t'ju shėmtojnė tė fytyrat tuaja, qė tė hyjnė nė xhaminė (Aksa) sikurse hynė herėn e parė dhe qė tė shkatėrrojnė rrėnjėsisht atė qė arrijnė.

  8.
  Zoti juaj do t'ju mėshirojė (nėse pendoheni), e nėse ju i ktheheni (tė keqes), kthehemi (me ndėshkim) edhe Ne. E xhehennemin e kemi bėrė burg pėr jobesimtarėt.

  9.
  Ėshtė e vėrtet se ky Kur'an udhėzon pėr atė rrugė qė ėshtė mė se e vėrteta, e besimtarėt qė bėjnė vepra tė mira i pėrgėzon se ata pa dyshim do tė kenė shpėrblim tė madh.

  10.
  Ndėkaq, pėr ata qė nuk e besojnė botėn tjetėr, Ne kemi pėrgaditur njė dėnim tė rėndė.

  11.
  Njeriu (e tepron) lutet pėr keq, ashtu sikurse lutet pėr mirė, (po Zoti nuk e pranon lutjen e tij pėr keq); njeriu (nga vetė natyra e tij) ėshtė i ngutshėm.

  12.
  Ne i bėmė natėn dhe ditėn dy fakte (qė dokumentojnė pėr fuqinė Tonė), e shenjėn e natės e shlyem (e errėsuam), e shenjėn e ditės e bėmė tė ndritshme qė tė mund tė angazhoheni pėr shfrytėzimin e begative tė dhuruara nga Zoti juaj, dhe qė tė mėsoni njehėsimin e vjetėve dhe llogaritjen (e kohės). Ne kemi sqaruar ēdo send nė mėnyrė tė hollėsishme.

  13.
  Secili njeri ia kemi ngjeshur nė qafė fluturakėn (shėnimin - pėr veprimin) e tij, nė ditėn e gjykimit, Ne do t'ia prezentojmė atij libėr tė hapur,

  14.
  "Lexo librin tėnd, mjafton tė jesh sot llogaritės i vetvetes".

  15.
  Kush e udhėzon veten nė rrugėn e drejtė, ai e ka udhėzuar vetėm vetveten e vet, e kush e ka bėrė humbjen kundėr vetvetes sė vet, e askush nuk do ta bartė barrėn e tjetrit. E Ne nuk dėnuam askė para se t'ia dėrgojmė tė dėrguarin.

  16.
  Kur duam tė shkatėrrojmė ndonjė vend (popull), i urdhėrojmė pasanikėt (parinė) e atyhit (tė jenė nė rrugė), e ata kundėrshtojnė; atėherė zbatohet dėnimi i merituar kundėr tyre dhe i shkatėrrojmė krejtėsisht.

  17.
  Sa e sa gjenerata i kemi shkatėrruar pas Nuhut. Mjaft ėshtė Zoti yt vėzhgues i mėkateve tė robėve tė Tij.

  18.
  Kush ėshtė qė ka pėr qėllim vetėm kėtė botė, Ne atij qė duam i japim nė tė aq sa duam, e pastaj atij i bėjmė tė hyjė nė xhehennem i nėnēmuar, i pėrbuzur.

  19.
  E kush e ka pėr qėllim botėn tjetėr, duke qenė ai besimtarė, pėrpiqet pėr tė ashtu si i tako asaj, angazhimi i tyre do tė jetė i pranishėm (tė Zoti).

  20.
  Ne secilit atyre dhe atyre i japim nga tė mirat e Zotit tėnd dhe dhėnia e Zotit tėnd nuk ėshtė e kufizuar.

  21.
  Shiko se si Ne i kemi dalluar disa prej tjerėve, po dallimi nė botėn tjetėr ėshtė mė i madh dhe ėshtė pėrparėsi mė e madhe.

  22.
  E mos shoqėro me All-llahun ndonjė zot tjetėr, e tė bėhesh i qortuar i papėrkrahur.

  23.
  Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as "of - oh", as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta respektuese).

  24.
  Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e respektues dhe thuaj: "Zoti im! mėshiroi ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl".

  25.
  Zoti juaj e di mė sė miri atė qė keni nė shpirtin tuaj. Nėse keni qėllime tė mira, vėrtet Ai u fal atyre qė pendohen.

  26.
  Dhe jepi ēdo tė afėrmi tė drejtėn qė i takon, edhe tė varfėrit, edhe atij nė kurbet, po mos shpenzo tepėr e pa rrugė.

  27.
  Ata qė shpenzojnė tepėr (mastrafxhinjtė) janė vllezėr (nė veprim) tė djajve, e djalli ėshtė pėrbuzės i madh i Zotit tė Tij.

  28.
  Nėse detyrohesh t'ua kthesh shpinėn atyre (tė afėrme etj.), duke kėrkuar mėshirėn, tė cilėn e shpreson nga Zoti yt (furnizim pėr t'i ndihmuar ata), atėherė thuaju atyre fjalė tė mira (tė lehta).

  29.
  Dhe mos e bėn dorėn tėnde tė lidhur pėr qafe (mos u bė koprrac), e as mos e shtrij nė tėrėsi, e tė mbetesh i qortuar dhe duarthatė (nga shpenzimi i tepėrt).

  30.
  S'ka dyshim se Zoti yt ėshtė Ai qė furnizon me bollėk atė qė do dhe ia kufizon atij qė do. Ai hollėsisht e di pėr robtė e vet dhe i vėshtron.

  31.
  Ju mos i mbytni fėmijėt tuaj nga frika e varfėrisė, se Ne ua sigurojmė furnizimin atyre dhe juve, e mbytja e tyre ėshtė mėkat i madh.

  32.
  Dhe mos iu afroni imoralitetit (zinasė), sepse vėrtet ai ėshtė vepėr e shėmtuar dhe ėshtė njė rrugė shumė e keqe.

  33.
  Dhe mos mbytni njeriun qė All-llahu ka ndaluar (mbytjen e tij), pėrveē me drejtėsi (qė e kėrkon sheriati). E kush mbytet pa tė drejtė (pa faj), kujdestarit tė tij Ne i kemi dhėnė tė drejtė (tė kėrkojė drejtėsinė), e ai tė mos kalojė kufirin nė mbytje derisa ai ėshtė i ndihmuar (prej Zotit).

  34.
  Mos pėrdoroni pasurinė e jetimit ndryshe vetėm nė mėnyrė tė mirė (pėr t'ia shtuar), derisa ai tė arrijė pjekurinė e vet. Premtimin zbatonie, pse pėr premtim ka pėrgjegjėsi.

  35.
  Masėn mbushnie kur matni (me enė) dhe peshoni me peshojė tė drejtė (precize). Kjo ėshtė mė e dobishme dhe ka pėrfundim mė tė mirė.

  36.
  Mos iu qas asaj pėr tė cilėn nuk kė njohuri, pse tė dėgjuarit, tė pamėt dhe zemra, pėr tė gjitha kėto ka pėrgjegjėsi.

  37.
  Dhe mos ec nėpėr tokė me mburrje, pse ti as nuk mund ta ēashė tokėn as nuk mund ta arrishė lartėsinė e maleve.

  38.
  E keqja e tė gjitha kėtyre ėshtė e urrejtur te Zoti yt.

  39.
  Kėto janė nga urtėsia qė Zoti yt tė shpalli ty. Mos shoqėro me All-llahun ndonjė zot tjetėr e tė hidhesh nė xhehennem i qortuar dhe i larguar.

  40.
  A mos u dalloi Zoti juaj me djem, e pėr vete zgjodhi melaike qė ju i mendoni femra? Vėrtet, ju jeni duke thėnė fjalė tė mėdha.

  41.
  Ne sqaruam nė mėnyrė tė ndryshme (argumentet) nė kėtė Kur'an, ashtu qė ata tė nxjerrin pėrvojė, por kjo nuk u shtoi atyre tjetėr, vetėm se largim (nga e vėrteta).

  42.
  Thuaj: "Sikur tė kishte zota tė tjerė pėrveē Atij, sikundėr thonė ata, atėherė ata (zotat) do tė kėrkonin rrugė pėr mbizotėrim ndaj tė Madhėruarit (pėr t'ia marrė pushtetin).

  43.
  I pa tė meta ėshtė Ai, Lartėsia e Tij ėshtė e madhe nga ajo qė thonė ata.

  44.
  Lartmadhėri tė merituar i shprehin Atij shtatė qiejt e toka dhe ēka ka nė to, e nuk ka asnjė send qė nuk e madhėron (nuk i bėnė tesbihė), duke i shprehur falėnderim Atij, por ju nuk kuptoni atė madhėrim tė tyre (pse nuk ėshtė nė gjuhėn e tuaj). Ai ėshtė i butė dhe fal shumė.

  45.
  Kur ti e lexon Kur'anin, nė mes teje dhe atyre qė nuk e besojnė botėn tjetėr, Ne e vėmė njė perde tė padukshme.

  46.
  Ndėrkaq, nė zemrat e tyre vėmė njė mbulesė dhe shurdhim tė thellė tė veshėve tė tyre qė nuk mund ta kuptojnė atė. E kur e pėrmend ti nė Kur'an Zotin tėnd, vetėm Atė, ata ikin mbrapa dhe largohen.

  47.
  Ne e dimė mė sė miri pėrse ata e dėgjojnė atė (Kur'anin) kur vijnė tė dėgjojnė ty dhe kur ata bisedojnė fshehtazi dhe kur ata zullumqarė thonė: "Ju nuk jeni kah pasoni tjetėr, pėrveē njė njeri tė magjepsuar!"

  48.
  Shih se si tė mveshin ty epitete (i ēmendur, poet, i magjepsur), andaj ata kanė humbur dhe nuk mund tė gjejnė rrugėn (e vėrtetė).

  49.
  Ata thanė: "A pasi tė bėhemi eshtra tė kalbur, dhe e pluhur, a mos do tė bėhemi krijesė e re e ringjallur?"

  50.
  Thuaj: "Edhe nėse tė jeni gurė a hekur!"

  Sponsored content

  default Re: Kur'ani Fisnik

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 02:09