Parfumi:

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Parfumi:

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 19/7/2007, 13:21

  Parfumi: sensual dhe misterioz!
  Parfumi: sensual dhe misteriozCoco Channel thotė: parfumin hidhe aty ku do qė tė tė puthin...
  Disa pika parfumi me aromė lulesh apo ekzotik, i lehtė apo pak ngacmues...por nė cilindo rast enigmatik... dhe seksi, forca sensuale e parfumit. Nuhatja ka njė memorje tė mirė dhe shpesh interpretojmė parfumet duke u bazuar tek kujtimet tona tė fėmijėrisė, kujtime shumėngjyrėshe dhe tė kėndshme. Por jo vetėm kujtimet e fėmijėrisė kanė njė rol tė rėndėsishėm nė mėnyrėn se si ne interpretojmė apo zgjedhim njė parfum, janė dhe kujtime tė tjera shpesh tė rėndėsishėm qė mund tė na lėnė “kujtime tė kėndshme’’, mendoni tė dashurin tuaj tė parė (ju ka ndodhur kur keni takuar njė person nė rrugė, nė punė dhe ju ka tėrhequr vėmendjen vetėm sepse ka tė njėjtin parfum si ai). Aromat dhe parfumet qė i njohim menjėherė dhe qė i bashkangjisim me kujtimet tona, ėshtė ky fakt qė kthen parfumin nė personal dhe mistertioz.
  Cili parfum ėshtė pėr ty?
  Pėr tė zgjedhur parfumin disa bazohen tek tonaliteti i lėkurės, i flokėve, ka disa qė bazohen dhe tek mosha dhe tek kultura...sipas ekspertėve, zgjedhja e njė parfumi ngelet tėrėsisht personale...por pėr ata qė i duan rregullat ja ku po ju themi disa.
  Tonaliteti i flokėve dhe i lėkurės...
  Pėr bjondet: aroma tė freskėta, tė lehta, lulesh.
  Pėr flokėt e kuqe: aromė miks lulesh dhe me pak lule ezotike.
  Brunet: aroma mė tė forta me lule orientale dhe qitro.
  Mosha...
  Femrat e reja nė moshė, adoleshentėt dhe 20- vjeēarėt tėrhiqen nga parfumet mė nė modė tė personazheve sportivė dhe kėngėtarėt.
  Femrat rreth tė 30-ve kėrkojnė esenca qė tregojnė pėrsonalitetin e tyre.Femrat rreth tė 40-ve preferojnė aroma klasike.
  Kultura...
  Dhe kultura influencon nė zgjedhjen e esencave. Femrat aziatike preferojnė parfume me aroma lulesh, ndėrsa ato europianet preferojnė aroma mė tė forta.
  Si t’i pėrdorim parfumin? Ku t’i aplikojmė?
  Coco Channel thotė se parfumin hidhe aty ku do tė tė puthin....
  Edhe kėtu ekzistojnė disa rregulla precize, por shpesh herė kėshillohet tė hidhet tek pulsi sepse me kalimin e gjakut avullon dhe pėrhap aromėn. Gjithashtu dhe nė vendet mė sexy si qafa, tek hapėsira e kraharorit....
  Kur?
  Pėr tė shmangur njollat ėshtė mirė ta hidhni atė kur jeni akoma pa u veshur.
  Mos pėrzieni aromat...
  Mos pėrzieni parfumet me kremin, shampot e markave tė tjera, ėshtė mirė tė pėrdorni linjėn e tė njėjtės markė.
  Po kur nuk ndjeni aromėn e parfumit tuaj?
  Kėnaqėsia e njė parfumi ėshtė kur ndiejmė aromėn e tij gjatė ditės, por shpesh ndodh qė aroma e tij zhduket, kjo ndodh sepse nuhatja jonė mėsohet me atė aromė. Kėshilla jonė ėshtė qė tė ndryshoni parfumin tuaj qė dhe nuhatja mos tė mėsohet lehtė dhe ju tė ndieni parfumin tuaj gjatė gjithė ditės...


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  enya
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 308
  Data e rregjistrimit : 02/06/2007

  default Re: Parfumi:

  Mesazh nga enya prej 29/7/2007, 15:12

  Ka shume njerez qe rrine gjithe jeten me nje parfum dmth qe nuk e nderrojne parfumin e tyre. Mua s'me pelqen te rri gjithe kohes me te njejtin parfum keshtu qe here pas here i nderroj por duhet bere kujdes qe mos te veshesh te njejtat rroba qe ke veshur kur ke vene parfumin tjeter e qe si ke lare sepse behet lemsh me ererat.

  Megjithate jam e bindur qe ka parfume qe sado te shtrenjte e famoze te jene nuk eshte e thene te te pershtaten si arome dhe si karakter sepse ēdo parfum i pershtatet nje karakteri te veēante.

  Une psh kam nderruar shpesh parfume dhe nje pjese e mire e tyre me pershtateshin si arome por vetem nje me perfaqson tamam karakterin e personalitetin tim ... te pakten per momentin ...

  Xili_KS
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 6
  Data e rregjistrimit : 04/07/2007

  default Re: Parfumi:

  Mesazh nga Xili_KS prej 25/9/2007, 19:27

  Parfumi im i Preferuar dhye qė e perdori ma sė shumti ėshtė
  JOOP , BOSS . BRUO BANINI
  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: Parfumi:

  Mesazh nga triniti prej 28/9/2007, 23:25

  enya ke plotesisht te drejte ne ate qe shkruan motra :D:D:D parfumi shpesh here na karakterizon
  dhe fakti qe disa parfume jane te markave te njohura dhe thyejne rekordet e shitjeve vetem nga publiciteti i bere nuk do te thote se jane vertet te kendshem...
  ja psh. channel n.5 publicitet ne max, postera gjithandej, kumbarja nicol kidman dhe kur vje fundi ca arome kishte??? era sapun rrogozhine vjen :D:D:D

  personalisht kam nderruar 3 parfume deri tani:
  ne fillim perdorja ferré, pastaj kalova ke hygo boss ndersa tani kam nja 2 vjet qe perdor omnia nga bvlgari
  jane qe te 3 me arome te lehte, por intense :D:D:D


  Sponsored content

  default Re: Parfumi:

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:25