DEPILIMI NĖ STINĖN E VERĖS

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default DEPILIMI NĖ STINĖN E VERĖS

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 20/7/2007, 19:03

  Stina e verės tashmė lajmėron fillimin e minifundeve, bluzave tė hapura dhe sidomos plazhit. Njė lėkurė femėrore e pastėr, e lėmuar dhe pa qime? Nuk ėshtė njė luks, por njė domosdoshmėri. Si tė depilohemi?
  Gjithēka varet nga zonat pėr tė cilat jeni tė interesuara qė tė depiloni. Nė qoftė se do tė depiloheni nė shtėpi mund tė pėrdorni kremin depilator ose depilatorin elektrik. Njė metodė shumė e mirė pėr pjesėt e vogla ėshtė elektroagulacioni.
  Menyrat depilator
  Kremi prej dylli. Dylli ėshtė njė mėnyrė e shpejtė qė ka efekt tė gjatė dhe e aplikueshme sidomos pėr pjesė tė trupit jo shumė delikate si kėmbėt dhe mustaqet. Nė pėrgjithėsi ėshtė me bazė mjalti. Vendoset kremi i dyllit nė zonėn qė do tė depilohet, pastaj nė kontakt me dyllin vendosen ngjitėse qė mė pas hiqen me njė tėrheqje tė vetme. Ėshtė tėrheqja e fortė ajo qė mund tė shkaktojė dhe njė farė dėmtimi tė lehtė tė lėkurės. Ndonjėherė mendohet se ėshtė ngjyra e dyllit ajo qė shkakton njė plasaritje dhe fryrje tė kapilarėve. Kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė, sepse ėshtė tėrheqja ajo qė shkakton fryrjen dhe plasaritjen e kapilarėve. Ja pse ėshtė mė mirė qė depilimi me dyll tė bėhet nė njė institut bukurie. Estetistja ka mė shumė praktikė, ėshtė e shpejtė dhe pėrdor mė pak tėrheqje pėr tė pėrfunduar depilimin dhe sa mė pak tėrheqje tė bėhen aq mė mirė ėshtė.
  Kremi depilator
  Ėshtė njė metodė e lehtė, e shpejtė dhe me kohėzgjatje mė tė vogėl se sa dylli. Produkti mund tė shfaqė alergji nė lėkurė prandaj ėshtė mė mirė qė mė parė tė bėhet njė test i vogėl. Nė tė shumtėn e rasteve depilimi ėshtė i nevojshėm qė tė pėrsėritet pas njė jave. Duke tėrhequr qimet tani nė verė mund tė zbehet dhe ngjyra qė merr trupi duke u ngjitur nė ngjitėse. E njėjta gjė ndodh dhe me dyllin. Bashkė me qimet ai heq dhe njė pjesė tė ngjyrės sė lėkurės, por depilimi me dyll ėshtė mė i preferueshėm sepse pėrsėritet vetėm pas njė muaji.
  Elektroagulacioni
  Bėhet fjalė pėr zhdukjen e qimeve nėpėrmjet rrymės elektrike tė futur nėpėrmjet njė ageje nė brendėsi tė rrėnjės pėr tė shkrirė qimen. Njė teknologji e saktė, e sigurtė dhe pa dhimbje qė mund tė jetė dhe definitive. Kjo nuk mund tė thuhet me saktėsi sepse nė rritjen e qimeve influencojnė dhe faktorė qė nuk mund tė kontrollohen nga prodhimet farmaceutike. Nė ēdo rast ėshtė njė metodė e mirė sidomos nė qoftė se do tė depilohen zona tė vogla. Sot teknika ėshtė shumė e sofistikuar. Shkarkimi i rrymės elekrtike mund tė ndryshohet nė bazė tė lėkurės dhe tė qimes sė pėrsonit. Pas dy apo tre seancash shikohet njė pėrmirėsim shumė i madh i zhdukjes sė qimeve ndėrsa pas pesė seancash njė shkatėrrim i plotė i tyre.
  Lazer
  Mbi kėtė metodė nuk mund tė thuhet gjithēka me vendosmėri. Ėshtė njė teknikė e kohėve tė fundit ndaj dhe mund tė lėrė pezull shumė dyshime. Vetė fakti qė rrezet lazer janė aq tė pėrfolura le vend pėr dyshime. Ka raste kur qimet kanė filluar tė rriten pėrsėri. Nuk dihet akoma me siguri se si funksionon dhe pse shumė njerėz e shikojnė si njė zgjidhje pėr tė mos patur mė qime.
  Krem qė rrallon rritjen.
  Pėrpara elektrokoagulacionit mund tė pėrdoret njė krem qė rrallon rritjen e qimeve. Kjo do tė thjeshtonte trajtimin. I njėjti krem mund tė pėrdoret dhe pas dyllit, kremit depilator apo dhe briskut.
  Duhet tė kujdesesh para dhe pas depilimit. Felikoliti
  Felikoliti nė tė vėrtetė ėshtė njė qime qė rritet brenda nė mish, e cila ėshtė sulmuar nga bakterie nė brendėsi tė rrėnjės. Janė infeksione tė shkaktuara kryesisht nga mungesa e higjenės ose pėrdorimi i aksesorėve si piskatorja apo ngjitėset e pėrdorura pėr tė hequr dyllin. Nė qoftė se keni felikolit, nuk mund tė depiloheni nė tė njėjtėn zonė. Duhet ta mbani atė pjesė tė lėkurės tė pastėr dhe ta dizinfektoni herė pas here. Mė mirė se sa t’i kurosh felikolitet ėshtė mirė qė t’i evitosh ato. Kjo bėhet duke mbajtur njė higjenė tė mirė para dhe pas depilimit.
  Para depilimit duhet:
  -Tė bėni njė larje tė lėkurės pėr tė hequr papastėrtitė e vogla dhe pėr t’u siguruar qė tė gjitha qimet janė tė ngritura pėr tė mos rrezikuar futjen e tyre nė mish.
  - Mė pas lyeni pjesėn qė do tė depiloni me njė solucion kundėr tharjes sė lėkurės duke e freskuar mė pas me njė solucion menteje qė e pastron thellėsisht atė.
  Pas depilimit duhet:
  -Tė heqėsh tė gjitha mbetjet qė mund tė ketė lėnė depilatori si dylli, brisku apo mjete tė tjera me njė copė tė njomur me vaj ose dhe me vaj esencial kamomili.
  - Tė pėrdorėsh kremėra apo vajra qė tė zbusin pjesėn e sipėrme tė lėkurės e cila ėshtė acaruar gjatė depilimit.
  - Lėkura nuk duhet tė parfumohet kurrė menjėherė pas depilimit.
  Kėto rregulla vlejnė pėr ēdo tip lėkure dhe qimeje dhe duhet tė ndiqen si nė shtėpi ashtu dhe nė institutet e bukurisė. Bėni kujdes! Pas depilimit mund tė shfaqen shumė pika tė vogla tė kuqe nė lėkurė. Nė qoftė se nuk zhduken duhet tė drejtoheni tek dermatologu, sepse mund tė jenė treguese tė mungesės sė vitaminės A.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  NESTI
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 48
  Mosha : 34
  Vendi : gjithandej
  Data e rregjistrimit : 06/07/2007

  default DEPILIMI NĖ STINĖN E VERĖS

  Mesazh nga NESTI prej 20/7/2007, 19:36

  ue sa paske shkrujt ti lale si sje lodh mi ue ue ue ue .
  avatar
  enya
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 308
  Data e rregjistrimit : 02/06/2007

  default Re: DEPILIMI NĖ STINĖN E VERĖS

  Mesazh nga enya prej 29/7/2007, 14:59

  eshte vajze punetore e papertuar motra jone moj STINE

  per depilimin them se qimet e kembeve mund edhe te shtyhen pa u depiluar (dmth nga halli them :):P) por poshte sqetullave eshte llaftar fare ... preferoj te mos e imagjinoj se ...

  Sponsored content

  default Re: DEPILIMI NĖ STINĖN E VERĖS

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:25