AKADEMI PA MODERATOR

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default AKADEMI PA MODERATOR

  Mesazh nga shaban cakolli prej 3/8/2007, 17:09

  Pas lirimit te Kosoves,rinise shqiptare do te duhej te i jene dhene hapesire e madhe,per te realizuar ate qe ka enderruar qe moti.Jane hapur shkolla private,akademi te ndryshme si ato per teater,film,televizion etj....Nga keto akademi dolen mjaft kuadro te aktrimit,te regjise,dramaturgjise,por nuk iu dha mundesia te provojne sa dine peraftesine apo mosaftesine e tyre publike,por ata u detyruan te kerkojne pune tjera ku nuk shkon talenti,por vetem sa per te mbetur gjalle.Sot edhe ne show te ndryshme dalin po ata te vjetrit,te imponuarit,por asnjehere ata qe i kane njohurite esjellejes ne skene,e atyre qe kenaqin shpiertin artistik.Akademi te medhakemi sot,por kemi mangesi te zanatit te bukurise shprehese.Akademite aftesojne njerez te zanatit te shprehjeveartistike,por ato nuk zgjedhin se kush duhet te mirret me kete zanat!!!Prezanto diku ku behet promovim i nje vepre ,dhe fare lehte do te konstatosh semungon recituesi dhe moderatori.Promovohet nje veper letrare,aty vetem flitet,por pa u mundesuar shijimi i atij arti tek dashamiret e fjales seshkruar shqipe!Pse kjo ndodh,ku eshte faji:te politika e programimit,apo redaktimit ne nuk e dijme,por e dijme se tjeterkush shkollohet per kete zanat arti,kurse punen e tyre e kryajne te pa shkolluarit ne kete drejtim!???Perderisa punen e artistit do te e kryaj muratori,nuk ka demokratizim shoqeror,por vyshkje te shpiertit te ndjeshem te artistit.Recituesi dhe moderatori jane dy vlera te efektshme,kur kane njohuri profesionale,qe freskojne shpirtin artistik,por mungesa e tyre ka mberri kulmin,edhe rastesisht po te shfaqej ndonje emision i recitatoreve se paku ne televizion do ta freskonte dhe begatonte kete fushe,por as kjo nuk po ndodhe!Pse????
  avatar
  Xha Ademi
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 127
  Mosha : 70
  Vendi : Republika e Kosovės
  Puna : poet i vockėl
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: AKADEMI PA MODERATOR

  Mesazh nga Xha Ademi prej 3/8/2007, 21:19

  I nderuari Shabna, ėshtė i saktė ky konstatim i juaji pėr fat tė keq por siē dihet tash e tetė vite nuk dihet a jemi tė vetė vetės apo te dikujt tjetėr apo tė askujt. Gjendja politike, ekonomiko-sociale e besa edhe e sigurisė janė tė tmerrshme dhe edhe kėto kanė njė ndikim tė theksuar nė gjithė ate qė thoni ju. Kuadrot e reja nė vend qe tė merren me punen e tyre profesionale dhe ta prefeksionojnė ate, ata detyrohen tė marrin nė sy rrugėt e mergimit pėr tė siguruar mbijetesen e tyre dhe tė familjeve tė tyre. Nuk e dij, duket qė ne nuk patem as nėnė e as babė prandaj zoti e di deri kur do tė shkojė kėshtu. Megjithate, nuk guxojmė tė humbim shpresat.
  i juaji Ademi
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: AKADEMI PA MODERATOR

  Mesazh nga shaban cakolli prej 6/8/2007, 11:57

  Bace,konstatimi juaj eshte i drejte,vetem se nene e babe kemi,por ata ne vend te perkujdesen perdashurine femijerore,po gllaberojne qka po ju vjen perpara per vete,duke i lene femijet e uritur!

  UNE JAM ME JU BACO;SHPRESAT NUK DO TE I HUMBIM:

  Sponsored content

  default Re: AKADEMI PA MODERATOR

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:32