Eleganca, sėmundja e shekullit

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  cool Eleganca, sėmundja e shekullit

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 25/8/2007, 19:57

  Pse nuk mund jemi tė kurrė tė dobėta aq sa duam? Kjo ėshtė pyetja qė na mundon prej shumė kohėsh. Pėr shkak tė modeleve tepėr elegante, ne vuajmė gjithnjė e mė shumė pėr siluetėn tonė

  Nė shekullin XXI, imazhi i femrės ideale ėshtė qė tė jetė e gjatė dhe e dobėt. Nė vitet ‘60 pamja e Grejs Kellit mėnjanoi imazhin e Merlin Monrosė. Bukuria ėshtė e barabartė me elegancėn. Dieta, ushtrime fizike, pa bark dhe me muskuj tė formuar. Kjo, nuk ėshtė aspak moda e kohėve tė fundit, por prej mė tepėr se njė shekulli ėshtė kthyer nė njė imperativ kategorik, nė njė detyrim pėr tė gjitha femrat qė e adhurojnė tė bukurėn. Qė atėherė ky kult i femrave elegante filloi tė thellohej edhe mė shumė, duke arritur kulmin nė ditėt tona e duke na e prezantuar bukurinė ideale me njė femėr tepėr tė gjatė dhe me peshė 50 kilogramė.

  Nė tė gjitha epokat ku mbijetesa ishte e vėshtirė, shėndoshja mishėronte arritjen sociale, mirėqenien. Ishte njė dėshmi qė ti kishe arritur atė qė tė tjerėt nuk e arrinin dot, pra qė ishe nė gjendje tė pėrballoje jetėn. Preferenca pėr njė shėndet jo tė rėndė dhe pėr femrat me trup tė imėt, u shndėrrua nė njė obsesion tė vėrtetė. Sot njerėzit e shėndoshė shihen dhe konsiderohen si persona qė nuk e privojnė dot veten nga kėnaqėsitė e ushqimit e qė nuk kanė vullnet tė marrin njė iniciativė tė tillė. Mesazhi, i cili nuk pėlqehet nga ne, ėshtė pikėrisht mosarritja e kontrollimit. Po ashtu, tė mbash peshėn tėnde nėn kontroll ėshtė konsideruar si njė tregues i shėndetit, pėrveēse njė detyrim estetik. Edhe nė atė kohė, divat e Hollywood-it pėrdorin dieta ose ndiqnin rrugė tė ndryshme pėr tė ruajtur peshėn e tyre ideale. Megjithatė, shumė pak e pranojnė. Ėshtė njėsoj sikur ne tė kemi njė formė vetėndėshkimi dhe tentojmė tė arrijmė njė peshė tepėr tė lehtė, madje ekstreme. Nė tė vėrtetė, tė jesh e bukur, por edhe elegante, sot ėshtė kthyer nė njė ide fikse pėr shumicėn e grave dhe vajzave.

  Ndaj edhe dietat apo trajtimet, tė cilave iu nėnshtrohen, janė vėrtet tė shumėllojshme. Le ta nisim nga dietat, tė cilat shumė femra pas palestrės i shohin si shpėtimin e vetėm pėr tė arritur formėn ideale. Nė tė vėrtetė, historia e tyre ėshtė vėrtet e vjetėr, por ato filluan tė bėheshin mė tė "pranishme" nė dhjetėvjeēarin e fundit tė viteve ‘800, kur revistat e specializuara filluan ta vinin gjithmonė e mė shumė theksin te kėmbėt dhe vithet me formė, por elegante. Pikėrisht kėto "fiksime" kanė arritur ta ēojnė femrėn deri nė anoreksi, duke i shkaktuar madje dhe vdekjen. Sigurisht qė ka edhe vlera pozitive, tė cilat shoqėrojnė dobėsimin. Ajo ka tė bėjė me aktivitetin qė supozohet tė bėhet dramatik, por mbi tė gjitha ajo ėshtė simbol i rinisė. Tė jesh e dobėt, ėshtė njėsoj sikur ta zgjasėsh atė. Dhe ajo mė e rėndėsishmja ėshtė fakti se duke qenė nė rregull me normat e bukurisė, femrat ndihen mė tė kėnaqura e mė tė vlerėsuara. Megjithatė, tė qenit e dobėt nuk sjell ndonjė mirėqenie, por pak a shumė kontribuon nė personalitetin e femrės.

  Nėse njė femėr ėshtė elegante, ajo mendon se ndihet mė e vlerėsuar nga seksi i kundėrt. Nė fakt, kulti i dobėsimit sjell mė shumė mėrzi se sa mirėqenie, pasi modelet e propozuara janė tė paarritshme nga pjesa mė e madhe e femrave. Nga ana mjekėsore, trupat e dobėt mund t‘i vlerėsojmė tė bukur, por jo ata anoreksikė. Falė kėtij ideali, pjesa mė e madhe e femrave, pavarėsisht se raporti i peshės sė tyre ėshtė normal, nuk e shohin veten nė "prerjen" e duhur. U duket sikur janė tė dhjamosura, kur nė fakt nuk janė. Kjo mani e ēmendur tashmė pėr tė qenė tė dobėta ka pėrfshirė tė gjitha femrat nė tėrėsi, madje duke kaluar deri nė ekstrem. Sot shumė femra vuajnė nga kjo fobi. Pėr shembull, nė Greqinė e lashtė rėndėsi u jepej trupave atletikė, tė cilėt reklamonin gjithashtu sforcime "tė natyrės". Diferenca ėshtė se nė Greqinė e lashtė njerėzve nuk u ulej vlera nė varėsi tė paraqitjes sė tyre. Ndėrsa sot, nė kohėn tonė, paraqitja ka shumė rėndėsi. Marrėdhėniet tona sociale janė tė paqėndrueshme, tė lehta, e partnerėt e dashurisė gjithashtu.

  Kėrkojmė tė bėjmė gjithēka shpejt, tė pėlqejmė, tė joshim menjėherė. E gjithė ekzistenca jonė ėshtė e kushtėzuar nga vėshtrimi i tė tjerėve. Problemi qėndron te kriteret e vlerėsimit, tė cilat janė shumė ekstreme: duhet tė jesh shumė e dobėt, e re, po gjithashtu duhet tė jesh e shėndetshme e tė mos vuash nga probleme tė ndryshme. Megjithatė, ne jemi tė destinuara tė sėmuremi, tė vuajmė e nė fund tė vdesim. Por sėmundja mė e keqe pėr femrėn ėshtė dhe do tė mbetet pėrjetėsisht fiksimi pėr tė qenė gjithmonė elegante.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:28