Historia e modės

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Historia e modės

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 26/8/2007, 09:30

  " Historia e modės. Si lindi? Me ekzistencėn e padiskutueshme tė joshjes seksuale nė ēdo epokė. Si u ndėrtua rruga pėr tė mbėrritur nė mėnyrėn qė vishemi sot.

  Hapat deri nė vitet 65-'70-tė, kur fjala modė u pėrdor pėr herė tė parė, dhe minifundi bėri revolucion. Dhe takimi me gruan e ditėve tė sotme, qė shquhet pėr dallim personal me ndjenjėn Asnjė nuk ėshtė njėsoj si unė

  Mėnyra si vishemi ka njė histori shumėvjeēare. Veshja ėshtė pjesė e pandarė e historisė, qė dėshmon lidhje njerėzore dhe ekonomike. Ritmohet nga kushtet kohore, hierarkia shoqėrore dhe joshja seksuale.Ajo qė ekziston nė ēdo epokė ėshtė joshja seksuale, e cila alternohet me hierarkinė shoqėrore.

  3 000 vjet para Krishtit, gratė egjiptiane tė shkallės sė lartė vishnin rroba me bel tė shtrėnguar dhe gjoksin tė lėnė jashtė. Kurse skllavet dhe balerinat nė gėrmimet arkeologjike shfaqen nudo. Idealja e belit tė hollė ishte shumė e vlefshme. Qė nė fėmijėri shtrėngonin belin, qė tė realizonin njė pėrfundim elegant.

  [b]

  [b]Me vonė linja spanjolle, u realizua me mbushje nė gjoks me materiale tė ndryshme, sa rroba tė mos krijonte asnjė thyerje dhe bashkė me fufullen nė pjesėn e poshtme theksonte thellėsinė e belit, qė realizohej me korse me shirita metalike ose me kocka balene tė pėrpunuara, deri nė masat e trupit.

  [b]Afeksioni grua, uli dekoltenė katrore sa tė jepte njė pėrshtypje joshėse, e cila stolisej me dantella, gurė e perla.Dekolteja shumė e ulėt bėri qė shteti dhe kisha tė vendosnin ligje, qė caktonin uljen e tyre.

  Nė vitin 1700, Europa nėn ndikimin e oborrit Freng mori rolin e drejtuesit estetik dhe sanksionoi botėroren e modės. Njė element i rėndėsishėm ishte moda, ku pėr herė tė parė shfaqet fjala modė. Pika kulmore e modės ishte minifundi (vitet 65-'70-tė), qė kryesoi me paraskenėn e modės. Fundet u shkurtuan shumė mbi gju. Pavarėsisht nga forma e drejtė apo e gjerė, e gjithė qendra joshėse ra tek kėmbėt. Minifundi bėri njė revolucion nė tė brendshmet, qė arritėn tė bėhen me pėrmasa mė tė vogla, sutjen tė lehtė dhe minislip, si tė vetmet tė brendshme. Po kėtė miniparaqitje e kemi edhe te rrobat e banjės.

  [b]Gruan e re e shohim nė vitet '80-tė, me veshje mbrėmjeje impresionuese me linja tė lehta femėrore dhe me kostumin elegant tipik tė stilistit Giorgio Armani. Bashkė me stilistėt Calvin Klein dhe Ralf Lauren, Armani nxiti lukun total.Gratė blinin njė sėrė kombinimesh nė dyqanet e tyre , aroma , aksesorė, etj. Blerjet u bėnė njė dėfrim pėr to.

  Vitet '90-tė sjellin ndryshime tė mėdha. Njė Europė e Bashkuar ėshtė njė shpresė pėr pėrfitime ekonomike, civilizuese dhe tregtare. Oferta e teknologjisė kontribon qė moda tė krijojė njė person ndėrkombėtar. Nė Itali:Fendi, Armani,Valentino, Versace, Moschino impresionojnė skenėn ndėrkombėtare.Kolektivizimi nė tė gjitha fushat kėrkoi kujdesin personal, njohjen, individualizimin dhe diferencizmin.Pasojat nga e kaluara, abuzimet me shėndetin personal kthen nė ushqim gjimnastikėn sistematike.

  [b]Jepet emfazė nė atletikė dhe nė trupin e mirėformuar, qė ėshtė kėndshėm brenda rrobave me prerje tė tejdukshme ose provokuese.

  [b]Gruaja shprehet e lirė nė garderoben e saj dhe shquhet dėshira e zjarrtė pėr dallim personal me ndjenjėn Asnjė nuk ėshtė njėsoj si unė.

  [/b][/b][/b][/b][/b][/b]"


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:49