Pamje nga syri i kalter

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Pamje nga syri i kalter

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 12/9/2007, 19:23

  Syri i kaltėrt
  *********************
  Burimi i lumit tė Bistricės, qė pėrshkon njė pjesė tė jugut tė Shqipėrisė, i shėmbėllen vėrtet njė syri tė madh rrumbullak me diametėr afro dhjetė metra. Bebja e syrit, njė gropė e thellė pus, nga ku uji ngjitet lart si nė njė kazan qė sapo ka filluar tė vlojė ka njė ngjyrė blu nė tė zezė. Ajo vjen e rrethohet pastaj nga pjesa e kaltėrt e syrit qė bėhet e tillė ngaqė thellėsia e burimit aty ėshtė mė e pakėt.
  Sipas legjendės nė ato zona sundonte njė dragua qė rrėmbente vajzat, ndalte ujin dhe ua kishte bėrė tejet tė vėshtirė jetėn banorėve. Derisa mė nė fund e vranė dhe, kur e vranė, nga syri i dragoit buroi ky ujė i kulluar qė vazhdon tė rrjedhė teposhtė nė formėn e lumit tė Bistricės duke ushqyer atypari njė bimėsi tė rrallė pėr nga dendėsia e forca dhe duke dhėnė mė tej dritėn qė ndriēon qytetet dhe fshatrat e Jugut.
  Njė dragua qė ndal ujin dhe rrėmben vajzat ėshtė i urryer, kurse fakti qė syri i kėtij dragoi tė vrarė shndėrrohet nė burim jete sikur tė ēorienton emocionalisht duke shkrirė nė njė tė vetme tė mirėn dhe tė keqen. Megjithatė, kuptimi i kėsaj legjende, si i shumė tė tjerave tė ngjashme me dragua, ėshtė i qartė. Ajo simbolizon pėrpjekjen e njeriut pėr tė mposhtur tė keqen, apo forcat e verbėra tė natyrės dhe pėr t’i hapur rrugėn jetės; por edhe varėsinė e tij prej natyrės. Ne nisi parendo vincitor (nuk mund ta nėnshtrosh veēse duke iu nėnshtruar) thotė Bekoni pėr natyrėn.

  Syri i Kaltėrt me gjithshka pėrreth tij ėshtė tamam njė tempull natyror qė i kushtohet misterit tė jetės, luftės sė njeriut pėr tė mposhtur natyrėn dhe njėherėsh pandashmėrinė e tij prej saj. Njė tempull ku nė vend tė kolonave prej guri, rreth altarit (syrit), ngrihen rrepėt e lartė qindravjeēare qė e marrin fuqinė nga uji. Gjithshka aty pėrreth tė imponohet me forcėn e asaj qė shpesh e quajmė “e shenjta” e cila herė shfaqet me magjinė e saj, herė me misterin dhe frikėn qė tė ngjall, herė me respektin dhe madhėshtinė, por gjithherė me forcėn pėr tė tė pėrbashkuar me tė tjerėt.
  **************************
  Edituar pėr herė tė fundit nga **GISHTEZA** nė 5/10/2008, 08:49, edituar 4 herė gjithsej


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Pamje nga syri i kalter

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 12/9/2007, 19:25  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Pamje nga syri i kalter

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 12/9/2007, 19:26  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Pamje nga syri i kalter

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 12/9/2007, 19:28  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  sandra
  Princes
  Princes

  Numri i postimeve : 1270
  Mosha : 28
  Vendi : Peje
  Data e rregjistrimit : 15/02/2010

  default Re: Pamje nga syri i kalter

  Mesazh nga sandra prej 18/2/2010, 15:32

  UE SA BUKUR

  avatar
  Nike
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1815
  Vendi : Prishtina
  Data e rregjistrimit : 05/12/2009

  default Re: Pamje nga syri i kalter

  Mesazh nga Nike prej 18/2/2010, 16:37

  Kam qen e kam vizituar ėsht prefekt ka nje bukuri te rrall!

  Sponsored content

  default Re: Pamje nga syri i kalter

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 23/7/2018, 00:00