Porosi nga pejgamberi

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Porosi nga pejgamberi

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 19/9/2007, 19:36

  1. Nga gjerat qe ju kam ndaluar largohuni, gjerat qe ju kam porositur zbatoni sa te keni mundesi. Ata qe ishin para jush u zhduken sepse benin pyetje dhe kundershtonin pejgamberet e vet.

  2.M'i garantoni gjasht gjera qe tju garantoj Xhennetin!!
  1)Kur te flitni thuani te verteten; 2)Kur te premtoni zbatoni premtimin; 3)Kur tju lihet diqka emanet qone ne vend 4)Ruani nderin e juaj; 5)Ruajeni syt e juaj na te shikuarit haram dhe 6)Ruani durt e juaja (nga te bėrit keq)

  3.Kush beson Allahun dhe Diten e Gjykimit le ta nderoj musafirin e vet. Kush beson Allahun dhe diten e gjykimit le tė mbaj lidhje te mira me farefisin. Kush beson Allahun dhe Diten e Gjykimit le te thot fjal te hjeshme ose le te hesht.

  4.(Ebu Dherri):Miku im, Pejgamberi me ka porositur qe te mos i shikoj ata qe jan me te lart se une por ata qe jan me posht se une. Me ka porositur t'i dua te ngratet dhe te rri me ta. Me ka porositur te sillem mir me te afermit dhe ti vizitoj ata, edhe nese ata ma kthejn shpinen. Me ka porositur ta them te verteten edhe nese ajo eshte e hidhur. Poashtu me ka porositur te them sa ma shpesh; LA HAWLE WE LA KWETE ILA BILAH (ska forc as fuqi perveq te Allahut)Sepse kjo eshte nje nga arkat e xhennetit.

  5. Perpos perkujtimit te Allahut mos flitni shum se te folurit e shumtė ashperson zemren. Njerzit me larg Allahut jan njerzit me zemer te ashper.

  6. Largohu prej mekateve, kjo eshte shperngulja me e vlefshme. Zbatoj obligimet e Zotit sepse ato jan xhihadi me i mirė, permende Allahun sa me shumė, sepse ti nuk mund te besh ndonje pun me te dashur tek Allahu se sa ta permendesh Allahun sa me shumė.

  7.Sadaka me e vlefshme eshte kur e jep njeriu kur ka vet nevoj e jep fshehurazi.

  8. Tė mesosh nje ajet nga Libri i Allahut eshte me e vlefshme se sa te falesh njeqind rekate, te perpiqesh te fitosh diqka nga dituria eshte me e vlefshme se sa ti falesh njemij rekate (namaz nafile).

  9. Tė ruhesh nga hidherimi i Allahut sepse ajo te zbukuron, lexo Kur'an, perkujto Zotin, permende Allahun sa me shum se do te permendesh lart ne qiej e do te kesh drit ne tokė. Poashtu te mos flasesh shum, perveq kur fjala eshte e dobishme , perndryshe vazhdo ne heshtje, sepse ajo debon djallin dhe te ndihmon ne punet e fesė.

  10. Lutju Allahut kur je ne rehati, i disponuar, nese don qe Ai te te pergjigjet ne veshtirsi.

  11. Kur t'i shohesh njerzit duke bere gara pas dunjas ti kerko ahiretin dhe perkujto, permende Allahun pranė qdo guri dhe druri, Allahu do te permend ty kur ta permendesh ti Ate, mos nenqmo askend prej muslimanve se ate musliman qe e shihni pa vlerė, ai tek Allahu mund te jet i vlefshum.

  12.Me fqiun sillu mir do te jesh besimtarė, deshiro per njerzit ate qe deshiron per veti do te jesh i shpetuar, knaqu me ate qka ta ka caktuar Allahu do te jesh njeriu me i pasur.

  13. Mos grumbulloni atė qe sdo ta hani, mos ndertoni ate qe sdo te banoni, mos garoni ne gjerat te cilat neser ju do ti leni, keni frik Allahun tek i cili do te ktheheni. Dhe para Tij do te qendroni, lakmoni ate kah e cila jeni duke shkuar dhe ate qe ju ne te gjithmon do te qendroni.

  14. Shfrytzoj 5 gjera para 5 te tjerave:
  1)Rinin para pleqeris
  2)Shendetin para smundjes
  3)Pasurin para varferis
  4)Kohen e lir para se zihesh me pun
  5)Jeten para se te vij vdekja.

  15. Besimtari i fort eshte me i mir dhe me i dashur tak Allahu se sa besimtari i dobt, por ne qdo njerin ka dobi, shpejto ne ate qe ke dobi, kerko ndihm prej Allahut dhe mos u ben i pamundshum (mos u derzo), dhe nese te godet ndonje e keqe mos thuaj sikur tė kisha bėrė kėshtu do t'ishte keshtu, sepse thenja sikur.. hap deren shejtanit


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default 99 emrat e zotit

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 19/9/2007, 19:39  1. ALL-LLAH Allah
  2. ER-RAHMAN i Gjithėmėshirėshmi
  3. ER-RAHIM Mėshirėploti
  4. EL-MELIK Sunduesi
  5. EL-KUDDUS i Pastėrti
  6. ES-SELAM Paqėdhėnėsi
  7. EL-MU'MIN Siguruesi
  8. EL-MUHEJMIN Mbizotėruesi
  9. EL-AZIZ Fuqiploti
  10. EL-XHABBAR i Gjithėfuqishmi
  11. EL-MUTEKEBBIR i Madhėrishmi
  12. EL-HALIK Krijuesi
  13. EL-BARIJ Filluesi
  14. EL-MUSAWWIR Formėdhėnėsi
  15. EL-GAFFAR Falėsi
  16. EL-KAHHAR Mposhtėsi
  17. EL-WEHHAB Dhuruesi
  18. ER-REZAK Furnizuesi
  19. EL-FETTAH Zgjidhjedhėnėsi
  20. EL-'ALIM i Gjithėdituri
  21. EL-KABID Shtrėnguesi
  22. EL-BASIT Dhėnėsi
  23. EL-HAFIDU Pėrulėsi
  24. ER-RAFI' Lartėsuesi
  25. EL-MU'IZZU Ngritėsi
  26. EL-MUDHIL-L Nėnshtruesi
  27. ES-SEMI' Dėgjuesi
  28. EL-BASIR Vėshtruesi
  29. EL-HAKEM Gjykuesi
  30. EL-'ADL i Drejti
  31. EL-LATIF i Buti
  32. EL-HABIR i Gjithėinformuari
  33. EL-HALIM Pėrdėllimtari
  34. EL-'ADHIM Madhėshtori
  35. EL-GAFUR Gjithėfalėsi
  36. ESH-SHEKUR Mirėnjohėsi
  37. EL-'ALIJJ i Larti
  38. EL-KEBIR i Madhi
  39. EL-HAFIDH Ruajtėsi
  40. EL-MUKIT Ushqyesi
  41. EL-HASIB Llogarimarrėsi
  42. EL-XHELIL Fisniku
  43. EL-KERIM Bujari
  44. ER-REKIB Vigjėluesi
  45. EL-MUXHIB Lutjepranuesi
  46. EL-WASI' Gjithėpėrfshirėsi
  47. EL-HAKIM i Urti
  48. EL-WEDUD i Dashuri
  49. EL-MEXHID i Lavdishmi
  50. EL-BA'ITH Ringjallėsi

  51. ESH-SHEHID Dėshmuesi
  52. EL-HAKK I Vėrteti
  53. EL-WEKIL Pėrkujdesėsi
  54. EL-KAWIJJ i Forti
  55. EL-METIN i Pathyeshmi
  56. EL-WELIJJ Mbrojtėsi
  57. EL-HAMID i Falėnderuari
  58. EL-MUHSIJ Gjithėnjohėsi
  59. EL-MUBDIJ Nismėtari
  60. EL-MU'ID Rikrijuesi
  61. EL-MUHJI Jetėdhėnėsi
  62. EL-MUMIT Jetėmarrėsi
  63. EL-HAJJ i Gjalli
  64. EL-KAJJUM i Pėrjetėshmi
  65. EL-WAXHID Kreatori
  66. EL-MAXHID i Nderuari
  67. EL-WAHID i Vetmi
  68. ES-SAMED i Domosdoshmi
  69. EL-KADIR i Fuqishmi
  70. EL-MUKTEDIR i Gjithėmundshmi
  71. EL-MUKADDIM Pėrparuesi
  72. EL-MUEHHIR Paslėnėsi
  73. EL-EWWEL i Pari
  74. EL-AHIR i Fundit
  75. EDH-DHAHIR i Dukshmi
  76. EL-BATIN i Padukshmi
  77. EL-WALIJ Udhėheqėsi
  78. EL-MUTE'ALIJ i Gjithėlartėsuari
  79. EL-BERR Mirėbėrėsi
  80. ET-TEWWAB Pendimpranuesi
  81. EL-MUNTEKIM Ndėshkuesi
  82. EL-'AFUWW Mėkatfalėsi
  83. ER-REUF i Dhembshuri
  84. MALIKUL-MULK Pushtetmbajtėsi
  85. DHUL-XHELALI WEL IKRAM Atij i takon madhėshtia dhe nderi
  86. EL-MUKSIT Drejtėsidhėnėsi
  87. EL-XHAMI' Tubuesi
  88. EL-GANIJ i Pasuri
  89. EL-MUGNI Pasuridhėnėsi
  90. EL-MANI' Privuesi
  91. ED-DAR Krijuesi i sė keqes
  92. EN-NAFI' Krijuesi i sė mirės
  93. EN-NUR Drita
  94. EL-HADI Udhėzuesi
  95. EL-BEDI' Shpikėsi
  96. EL-BAKI i Pėrherėshmi
  97. EL-WARITH Trashėguesi
  98. ER-RESHID Frymėzuesi
  99. ES-SABUR Durimtari


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:53