DĖSHIRONI NJĖ LĖKURĖ TĖ SHKĖLQYER? PROVOJENI ME MASKAT E SAL

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default DĖSHIRONI NJĖ LĖKURĖ TĖ SHKĖLQYER? PROVOJENI ME MASKAT E SAL

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 1/6/2007, 10:49


  Me ardhjen e dimrit, nė fytyrė dhe nė trup dalin nė pah difektet e para tė lėkurės, si rrudha apo ēngjyrosje tė lėkurės vende-vende. Pėr tė riparuar gjithēka mjafton qė tė ndiqen recetat e specialistėve tė cilėt janė kujdesur dhe pėr lėkurėn e Milly Carluccit.
  Nė fotografi Milly Carlucci qė ka ndjekur kurat e shpjeguara nė kėto faqe. Recetat e saj janė tė gjitha me baza natyrale si sallata, ananasi dhe argjili.  Dimri tashmė ka ardhur dhe sė bashku me tė tė gjitha problemet pėr bukurinė nė qė sjell ndryshimi i stinės. Nxirja qė kemi marrė gjatė verės tashmė ėshtė zbehur shumė dhe lėkura e trupit nuk ėshtė mė e bukur si mė parė dhe ka nevojė qė ta ndihmojmė me pėrkujdesje mė tė mėdha. Dhe sa hėrė qė jemi nė krizė pėr pamjen tonė tė jashtme u kėrkojmė ndihmė specialistėve dhe ata kėshillojnė. Para sė gjithash fjala ēelės ėshtė peeling. Eleminimi i qelizave tė vdekura i dhuron lėkurės njė ngjyrė tė bukur dhe mbi tė gjitha i lehtėsn ajrosjen. Fillojmė nga trupi, duke kujtuar qė sidoqoftė peeling ėshtė njė veprim agresiv ndaj lėkurės ndaj dhe duhet tė bėhet nė mėnyrė tė butė dhe delikate. Pėrsėriteni pėrsėri nė qoftė se e shikoni tė arsyeshme por me njė distancė prej 8-10 ditėsh. Nė qoftė se keni pak probleme ėshtė i kėshillueshėm njė pastrues i lehtė qė ėshtė dhe zbutės. Pėrdoreni kėtė solucion duke e hedhur nė njė shami teli tė cilėn pasi tė keni lagur trupin ta pėrdorni nė vend tė fėrkueses sė zakonshme. Nė qoftė se lėkura juaj ėshtė shumė e tharė pėr shkak tė rrezeve tė marra nė stinėn e verės, ėshtė e nevojshme njė kurė mė e fortė qė tė lagojė tė gjitha qelizat e vdekura. Pėr kėtė rast nė fėrkuesen prej teli tė butė duhet tė hidhni njė tas tė vogėl miell misri integral, njė tas tė vogėl me miell bajamesh tė ėmbla dhe njė tas tjetėr me sambuko. Mė pas proēedohet si herėn e parė duke e fėrkuar lėkurėn pėr njė kohė tė gjatė por nė mėnyrė delikate. Do tė shikoni qė lėkura do tė bėhet e butė dhe elastike si kurrė ndonjėherė. Nė qoftė se bėni pjesė tek ato fatlume tė pata tė cilat e kanė kaluar verėn pa u dėmtuar nga rrezet e diellit i lejoni vetes njė banjo tė kėnaqshme pėr tė patur njė lėkurė kompakte dhe elastike. Hidhni 3 litra qumėsht nė ujin e ngrohtė tė vaskės dhe qėndroni pėr 20 minuta. Do tė shikoni qė lėkura juaj do tė jetė e butė dhe e kėndėshme ashtu siē keni ėndėrruar gjithmonė.
  Njė dekolte si njė star
  Qafa ėshtė njė pikė qė lihet disi pas dore pėrsa i pėrket kujdesit tė lėkurės. Atėherė ja njė maskė e jashtėzakonshme: Merrni njė sallatė tė tėrė, lajeni me kujdes dhe grijeni. Mė pas aplikojeni sallatėn e grirė nė tė gjithė qafėn dhe nė pjesėn e krahėrorit. Mbajeni pėr 20 minuta. Sallata pėrmban shumė vitamina dhe ėshtė efikase pėr tė gjitha llojet e lėkurės.
  Duart nė plan tė parė
  Mos i harroni kurrė. Janė gjithmonė nė plan tė parė tė ēdo lloj xhesti qė ju mund tė bėni. Merrni njė patate tė patrajtuar, qėrojeni, grijeni dhe pėrdoreni pėr tė mbuluar sipėrfaqen e duarve tuaja pėr tė paktėn 20 minuta. Ditėn tjetėr nė njė enė tė gjėrė dhe tė thellė hidhni njė litėr qumėsht tė cilės do ti shtoni gjysmė limoni tė shtrydhur. Futini duart nė kėtė pėrbėrje dhe mbajini 20 minuta duke i masazhuar butėsisht gjatė kėsaj kohe. Nė qoftė se i keni nė gjendje tė rėndė merrni argjil pėrziejeni me pak ujė tė pastėr pėr tė pėrfituar njė pėrbėrje nė formė kremi dhe lyejini duart me tė. Mos lani duart tuaja deri kur argjili tė jetė thithur krejtėsisht nga lėkura.
  Nė fytyrė bajame dhe ananas
  Nė qoftė se do tė bėjmė peeling nė fytyrė ky duhet tė jetė shumė i lehtė. Sigurisht qė gjithēka varet nga gjendja e lėkurės suaj dhe nga dėshira juaj. Nė qoftė se pėlqeni qė tė reagoni me njė farė energjie merrni bajame tė ėmbla tė grira hollė dhe pastaj bashkojini me aq ujė sa mjafton pėr tė krijuar njė maskė kremi. Pėrbėrjen aplikojeni nė fytyrė duke e masazhuar lėkurėn por jo pėr njė kohė mė tė gjatė se sa dy minuta.Mė pas lajeni. Nė qoftė se lėkura e fytyrės suaj ka vetėm njė shtresė mjaft tė lehtė qelizash tė vdekura, pėrdorni lėngun e ananasit i cili ka aftėsi tė mira pėr tė zhvilluar peeling. Kėshtu pasi tė keni shtrydhur njė gjysmė ananasi shpėrndajeni nė tė gjithė fytyrėn. Mbajeni jo mė tepėr se 5-6 minuta dhe lajeni fytyrėn. Pėrsėriteni tė njejtėn gjė tre javė me rradhė duke e aplikuar njė herė nė javė. Nė kėtė pikė jeni gati pėr tė pėrballuar dimrin me njė lėkurė tė bukur dhe tė rigjeneruar mirė.


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: DĖSHIRONI NJĖ LĖKURĖ TĖ SHKĖLQYER? PROVOJENI ME MASKAT E SAL

  Mesazh nga triniti prej 1/6/2007, 14:13

  o motra po kjo e ka ne terezi mi se 12 i rri sahati, po ku kemi kohe ne te merremi me keto pune SadSadSad

  Vizitor
  Vizitor

  default Re: DĖSHIRONI NJĖ LĖKURĖ TĖ SHKĖLQYER? PROVOJENI ME MASKAT E SAL

  Mesazh nga Vizitor prej 1/6/2007, 17:19

  mh leje pra ta beje dikush per ty
  avatar
  MiLaN
  Anėtar Nderi
  Anėtar Nderi

  Numri i postimeve : 4051
  Data e rregjistrimit : 29/05/2007

  default Re: DĖSHIRONI NJĖ LĖKURĖ TĖ SHKĖLQYER? PROVOJENI ME MASKAT E SAL

  Mesazh nga MiLaN prej 1/6/2007, 19:08

  o trinto me leje a ta boj une a ta boj une se kam ngel pa pune ???? nuk du leke prej teje vetem nje vize :P:P:P
  avatar
  triniti
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 3390
  Vendi : aty ku mbarojne enderrat dhe fillon realiteti
  Puna : realiste :D:D:D
  Loisirs : ca o kjo me, se njef muve kte
  Data e rregjistrimit : 28/05/2007

  default Re: DĖSHIRONI NJĖ LĖKURĖ TĖ SHKĖLQYER? PROVOJENI ME MASKAT E SAL

  Mesazh nga triniti prej 1/6/2007, 21:18

  o kinezo po ti ske pune tjeter lal vetem tma besh mua
  masken dmth :P:P:P hahahahaahaha

  ca doje si shperblim ti njer, se qenka ftese per tu marre ne shqyrtim kjo :D:D:D
  avatar
  kiss_today
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1792
  Mosha : 33
  Vendi : Tirane
  Puna : Studente
  Loisirs : Duhet te mendohem gjate per kete
  Data e rregjistrimit : 31/05/2007

  default Re: DĖSHIRONI NJĖ LĖKURĖ TĖ SHKĖLQYER? PROVOJENI ME MASKAT E SAL

  Mesazh nga kiss_today prej 14/6/2007, 10:44

  O Kinezo ma be mua o lal ( masken dmth) meqe paske kohe te lire boll se edhe une pertoj hihihihihi

  Une mendoj qe ne fakt njeriu, e sidomos femra duhet te kujdeset per veten e vet dhe kur vjen fjala tek lekura, ajo eshte paresore. Te them te drejten me pare jam kujdes me shume per veten se sa tani. Lodhesh, koha te mungon per keto lloj trajtimesh me seanca te gjata. Ndaj preferoj qe te bej kura me te shpejta sot per sot ( gjithmone edhe keto kur kam kohe e nerva ) :albino:

  Sponsored content

  default Re: DĖSHIRONI NJĖ LĖKURĖ TĖ SHKĖLQYER? PROVOJENI ME MASKAT E SAL

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 18/6/2018, 11:32