Krapi i Resit

  Share
  avatar
  Arlind
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 10
  Data e rregjistrimit : 19/06/2007

  default Re: Krapi i Resit

  Mesazh nga Arlind prej 19/11/2007, 13:03

  Nuk jam lypėse,jam nėnė dėshmori

  Babi tė lutem do mė dėgjosh
  Para se nga mėsuesi im tė kuptosh,
  Sot nė mėsime njė orė mungova
  Njė nėnėloke nė rrugė e ndihmova.

  Pėrball shtėpisė sė kulturės
  Kjo nėnėloke ishte ulur,
  Mė zgjati dorėn duke mė thėnė
  - Mi jep 50 cent bukė s’kam ngrėnė.

  Unė njėhere nuk ndalova
  “ ėshtė njė lypėse” thjeshtė mendova,
  Pasi I bėra dhjetė hapa
  Ktheva kokėn dhe njėherė prapa.

  Ju skuq fėtyra loti n’faqe i rrodhi
  Ju dirdh buza,
  Njė zė mezi nxorri:
  - Nuk jam lypėse , jam nėnė dėshmori.

  Im birė nė luftė dėshmor ra
  Pėr kėtė liri timen ai u vra,
  Kur tė pashė ty o xhan
  U pėrmallova se tim birė shumė i ngjan.

  O zot I madh c’far po dėgjoj
  Nėna e dėshmorit lėmoshė sot tė kėrkoj,
  I tėrė trupi mu shtangue
  As lotėt s’munda mi ndalue.

  Eja nėnėloke eja ti me mue
  Edhe pse jam fėmijė mundem me tė nihmue,
  Dorė pėr dore me nėnėn e njė ushtari
  Hyme n’duqanin e njė tregėtari.

  Xhaxhi tregėtar babi mė dėrgoi
  Gjyshės sime ti shėrbesh,
  C’fardo ajo qė tė kėrkon
  Nė emėr tė babit ti i shėnon.

  Ok, qun tregėtari tha
  Babin tėnd unė mirė e njoh,
  Gjyshės gjithėsesi do i servoj
  C’fardo ajo tė mė kėrkoj.

  Nėnėlokja me habi mė shikoi
  Njė pikė loti pėr faqe I shkoi,
  U pėrkul mė puthi nė ball
  - O Allah ma ruaj kėtė djalė.

  Kur nė mėsime mbaroi orari
  Duke u kthyer mė ndaloi trgėtari,
  Lypėsja qė solle shumė pak kėrkoi
  Njė lugė kryp, njė buke dhe shkoi.

  Kėshtu pra po tė njoftoj
  50 cent babit tėnd s’mund tė ja kėrkoj,
  Por ti nė mėsim nesėr kur vjen
  50 cent ti mi bjen.

  Lypėse ! nėnėlokės simė ti po thua?
  Ah, sikur Luboteni ra mbi mua,
  Jo,jo,jo…nuk qe lypėse o barkėngirė
  Ishte njė nėnė qė dha Kosovės martirė.

  Plotė tri ditė qytetit kėrkoj
  Mos nėnėloken prap po e takoj,
  Jo, nėnėlokja nuk dukėt mė
  Krypė e bukė per njė javė tani ka.

  O ju pushtetarė,qeveritarė,biznismen e tregėtar
  Nėnloken mos ma keni parė?
  Mos vallė nėnėlokja ju ka dėshpruar
  Bukė e kryp duke kėrkuar?
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Re: Krapi i Resit

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 19/11/2007, 15:06

  te lumte dora arlind e ke qare


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default Re: Krapi i Resit

  Mesazh nga shaban cakolli prej 20/11/2007, 16:01

  Perse nuk ben shaka Naki?Ka shume te drejte sepse ka nje ēun qe jo veq ai krenohet me te,me te krenohemi te gjithe.Kendi i tij poetik eshte thesar i letersisedhe forumeve tona.E qmoj dhe e pergezoj Arlindin.

  dugaxhini
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 3
  Data e rregjistrimit : 22/11/2007

  default Re: Krapi i Resit

  Mesazh nga dugaxhini prej 23/11/2007, 00:00

  me keto vjersha e tregon se do te jesh njeri nder poetet e rralle qe do te krijohen ne kosove te uroi sukse ne te ardhemen vetem perpara s keshtu i duhen te rijte kosoves te lumte arlind forca ne te ardhmen
  avatar
  Besa
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 260
  Data e rregjistrimit : 23/11/2007

  default Re: Krapi i Resit

  Mesazh nga Besa prej 23/11/2007, 09:12

  Arlindi tani vec emer i njohur, djalosh i pashėm e shumė punetor, rrespekt per kete talent cka ne i deshirojmė shume suksese me deshire qe te ece rruges se artit drejt hapave te Xhaxha Ademit tonė te cilit ia kemi padyshim respektin.

  vetem shendet dhe suksese Alind.

  Arlind, tė jesh' poet
  Ėshtė tejet knaqėsi,
  tani ktė e din ti vet
  vargo me dashuri.

  Shko rruges drejt poezisė
  asaj qe gjyshi tė mesoj
  aty gjen' shtigje t'ardhmėrisė
  kėtė edhe unė ta premtoj.
  avatar
  Xha Ademi
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 127
  Mosha : 70
  Vendi : Republika e Kosovės
  Puna : poet i vockėl
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default KUR ENGJĖLLI TĖ IKEN, ZEMRA FLAKĖ TĖ NDIZET-KU ĖSHTĖ DURIMI?

  Mesazh nga Xha Ademi prej 5/12/2007, 14:59

  KLIKO lidhjen e mėposhtme

  Kliko ketu

  KUR GĖZIMI HUMBĖ KUPTIMIN

  Papritmas qielli zu tė ngryset.
  Rrebesh shiu mbi tokė bėri kėrdi.
  U duk se bota do tė pėrmbyset,
  ēka po ndodhte, nuk dinte njeri.

  Boritė e makinave nuk kishin tė ndalur.

  Zemrat zu t’i kapte shtėrngimi.
  Gjallėrinė qyteti e kishte flakur.
  Pėr njė ēast, kuptimin e humbi edhe gėzimi.

  Zogjėt u ngujuan nė foletė e veta

  e si tė mpirė njėri tjetrin shikojnė.
  Pėr engjėllin qė tashmė i kishte mbaruar jeta,
  edhe ata vetė, filluan tė vajtojnė.


  Engjėllusha Diellzė kishte ikur
  e me vrap shkoi nė tjetėr botė.
  Nė krah tė dallėndyshės kishte hipur
  pėr tė zbritur nė krah te tė Madhit Zot.


  Unė desha tė them pak fjalė :
  “bota mbeti pa njė engjėll tė saj”.
  Fjala si gur nė fyt m’u ndal,

  nuk kishte mė tė folme, kishte vetėm vajė.

  baba rexha
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 78
  Data e rregjistrimit : 26/10/2008

  default Re: Krapi i Resit

  Mesazh nga baba rexha prej 29/10/2008, 09:50

  arlind vetum pepara vazhdo shkruj mosu ndal, se logjika e jote ka vler te madhe.
  ti ne tardhmen do te bahesh ni shkrimtar i madha ne boten shqipatre, tu lumt dhe shum te pershendes.

  Sponsored content

  default Re: Krapi i Resit

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 19/7/2018, 17:33