VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e arte
  Pena e arte

  Numri i postimeve : 4940
  Data e rregjistrimit : 01/06/2007

  default VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA

  Mesazh nga shaban cakolli prej 18/10/2007, 14:11

  Folklori ynė ka shumė valle me vlera tė begatshme,qė nė vete ngėrthejnė vlera zbavitėse tė kėrcimit popullor.Vallja mėe njohur nė Kosovė ėshtė Sh ota,luhet nga dy veta,zakonishtnga njė djalė dhe njė vajzė,pėrmes lėvizjeve karakteristike me tinguj ritmik tė muzikės popullore,para shikuesve shfaqet tejet e fortė dashuria etyre.Djali paraqet personazhin kryesor te lojes,te riun qe magjepset nga bukuria e vashes.Te vajza eshte spikat shamija ne te cilen gjinden tok se bashku Po-ja,dhe Jo-ja e nje dashurie,po qe vallja mbyllet me PO-n,e dashurise dhe kesisoj vallja arrin piken kulmore."SHOTA",luhet me tupan dhe zurlė e pėrcjellė me mjeshtri artistike.
  avatar
  kesulkuqja
  Anetar i sapoardhur
  Anetar i sapoardhur

  Numri i postimeve : 16
  Data e rregjistrimit : 22/11/2009

  default Re: VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA

  Mesazh nga kesulkuqja prej 23/11/2009, 11:48

  Per mendimin tim eshte edhe nje valle tjeter shume e bukur, te cilen une vertet e pelqej, " VALLJA E SHQIPEVE ". Kjo valle kur e kam pare per here te pare me ka krijuar nje emocionion te vecante, por po kaq te vecante e bente edhe kercimi i mrekullueshem i nje cifti kercimtaresh kosovare. Prandaj une vleresi mit tuaj per vallen SHOTA i bashkangjis edhe kete.
  avatar
  >> TeLi <<
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 1820
  Data e rregjistrimit : 18/08/2009

  default Vallja e Shotes

  Mesazh nga >> TeLi << prej 23/11/2009, 12:26


  eshte padyshim vallja me e bukur ndonese ne Kosove tradita e valleve popullore ruhet dhe kultivohet brez pas brezi, meriton te permendet edhe vallja e Rugoves, e Gjilanit e shume e shumeeee te tjera.

  Sponsored content

  default Re: VALLJA MĖ E BUKUR NĖ KOSOVĖ-SHOTA

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 19/7/2018, 17:19