"lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Share
  avatar
  maca
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 453
  Mosha : 28
  Vendi : macedonia --shkup
  Data e rregjistrimit : 20/11/2007

  heart "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga maca prej 21/11/2007, 16:45

  "Lexuesit Tim"

  Si te gjithe gjerat e bukura
  e shkurter eshte edhe dashuria
  mjafton vec pak ta prekesh
  dhe iken gjithe magjia

  Ndaj o lexuesi im
  ti fort mos dashuro,
  se jeta te fal trishtim
  se veten kot lendo.

  Mos duaj me shume se veten
  se jeten, ti mos duaj
  shteg mos i ler hapur
  se per te do jesh i huaj.

  Me te vertet ta duash
  po jo deri ne dhimbje, lendim
  se cdo cast po te vuash
  sdo quhesh njeri, por trishtim

  Koto qe ju thash ti zbatoni
  per ju i shkrova miqt e mi
  qe si un mos ta pesoni
  por te keni lumturi.

  E dini ku gabova ?
  gjithnje fala e dhash shume,
  gjithcka per te lejova
  syte mbylla e fjeta gjume.

  E dini pastaj se c'mora ?
  lot, dhimbje e ftohtesi.
  degjova te me thonin "e gjora"
  me meshir me shikonin o njeri.

  Ndaj o lexuesi im
  kur dikush te rrefen se te do
  kerko fakte, veprim
  dhe me pas beso. :hart:
  avatar
  maca
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 453
  Mosha : 28
  Vendi : macedonia --shkup
  Data e rregjistrimit : 20/11/2007

  heart Re: "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga maca prej 21/11/2007, 16:48

  sot po shkruaj per ty jeta ime
  fjalet qe dalin nga zemra ime po shkruaj
  thelle jam zhytur ne kujtime
  e nga malli e dashuria po vuaj
  ti me bere poete ne dashuri
  ti me bere te shkruaj vargje
  per ty thur gjith jeten poezi
  per ty qe zemren ma kenaqe
  le te behet himn kjo poezi
  dhe ne cdo moment te jetes
  ka per te qen nje mrekulli
  ah,sikur ta dije sa te dua
  se sa shum me mungon
  cdo cast qe rrije me mua
  se zemra zemren kerkon
  po ta le kete kujtim ne vargje
  qe gjtihmon ta lexosh
  edhe kur te jem larg nder varre
  te vish e te ma kendosh! :hart:
  avatar
  maca
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 453
  Mosha : 28
  Vendi : macedonia --shkup
  Data e rregjistrimit : 20/11/2007

  heart Re: "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga maca prej 21/11/2007, 16:49

  Perse me kujton,
  tek mendja jote jam gjithmone?
  Perse, perderisa je shume larg,
  deshiron te me kesh prane?

  Perse vendose qe te ikje dhe
  si nje send te pavlershem me braktise,
  e tani kerkon te jemi si me pare.

  Gjithmone me thua, te mos ndryshohem,
  te jem ai qe isha me pare, po ca kujton
  se une jam, nje robot pa ndjenja e pa gjak?

  Jam dhe une si gjithe te tjeret, nje njeri
  i parendesishem, qe ti e hodhe si nje leter,
  si te mos isha i leverdisshem.

  Ti as falje s'meriton, se ke bere shume gabime,
  por prape pretendon qe une mos te ndryshoj,
  si skllavi yt gjithmone do jetoj?

  Lamtumire po te them, me mos eja ne kete vend,
  sepse sjell rrezik dhe mekat,te lutem me mos me bezdis,
  por me le rehat.

  Mjaft te durova, ty dhe lojrat e tua, ti je dinake,
  dhe njekohesisht shume e zgjuar, i ben veprimet me
  paramendim, cdo hap i yti e ka nje synim,
  ndersa une qendroj i heshtur, naiv dhe i shkrete,
  por tani nuk jam ai qe isha, e ke kuptuar dhe vete.

  Nje parandjenje te flet per ndryshimin tim dhe
  ti perpiqesh te me lajmerosh, por dije e dashur,
  se tani eshte shume vone, jemi shume te vegjel
  ne kete bote, pra po te them LAMTUMIRE,
  se MIRUPAFSHIM s'te them dot! :hart:
  avatar
  maca
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 453
  Mosha : 28
  Vendi : macedonia --shkup
  Data e rregjistrimit : 20/11/2007

  heart Re: "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga maca prej 21/11/2007, 16:54

  kėtė poezi lart ja kushtoj njė shoku qė vet e shėnoj nga dhimbja tė pėrshėndes arbėr -=====>> :8)
  avatar
  maca
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 453
  Mosha : 28
  Vendi : macedonia --shkup
  Data e rregjistrimit : 20/11/2007

  heart Re: "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga maca prej 21/11/2007, 16:55

  Gjithmone keshtu vepron
  Gjithmone keshtu me lendon
  Me thua qe te dua
  Qe jeta jote nuk ka kuptim pa mua

  Por perseri i njejti avaz
  Pastaj me vone thua me fal
  Edhe kerkon nje tjeter shans
  Por tashme une do te dal

  Nuk duroj dot lendimin
  Nuk e duroj dot trishtimin
  Kam plot halle ne jete
  Vetem kete dashuri e dija per te vertete

  Por ja qe shume rende gabova
  Edhe pas kesaj dashurie fallco u harrova
  Harrova se kush jam edhe si jam
  Harrova se kjo jete ishte hall pas hall

  Lamtumire i dashuri im
  Lamtumire endera ime
  Lamtumire shpirti im
  Lamtumire dashuri

  Perseri ne vetmi
  Per ty i shkrova gjithe keto poezi
  Sepse mendja tek ty me rri
  Sa here emrin tend une kujtoj
  Nje buzeqeshje e dhuroj

  Asnje nate gjumi nuk me ze
  Mendoj perse jam e tille
  Perse nuk mundem te fle
  Arsyea eshte nuk te kam thene
  "Naten e mire"

  Une cdo nate peshperis
  Naten e mire shpirt
  Gjume te embel
  Zoti te bekofte
  Edhe ne mengjes te gezuar te te zgjofte

  Drita e diellit kur shkelqen
  Dashurine time per ty e perciell
  Por tani as vete se di
  Ne c'menyre te sillem me ty

  Fjalet e tua
  Nuk i dua
  Sepse ato
  Nuk jane per mua :ui:
  avatar
  maca
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 453
  Mosha : 28
  Vendi : macedonia --shkup
  Data e rregjistrimit : 20/11/2007

  heart Re: "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga maca prej 21/11/2007, 17:01

  rri ulur pran dritares ,
  jasht filloi te bjer shi ,
  kam menduar shum per ty
  keto dit mund te then
  se me mungon shum .
  sa shum mendime me vijn ne kok
  dhe sille rrotull eshte kujtimi yt
  shpesh me duket se do te hysh
  ne der me buzqeshjen tende
  si te mos kishe ikur kurr .
  e di mir nje gje
  faji dhe pendimi me ndjekin .
  Perse ... perse nuk te thash sa shum te doja?
  Sot je shum larg meje,
  deshiroj shum te merrja
  doren tende dhe
  te ulesha bashk me ty ,
  pa then asnje fjal
  me goj dhe te te thosha
  gjithcka me zemer
  . Ne fakt , me jep ankth kjo largesi
  dhe po te mundja ne ket moment
  do te isha ne krahun tend ,
  te te thosha se je shum e nendeshishme
  per mu dhe te adhuroj se tepermi .
  Edi se pse nuk te kam than asnjeher ?
  pergjigja eshte e thjsht ,
  sepse mendoj se fjalet ishin teper .
  Po vuaj shum qe nga ikja jote ,
  me dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje ,
  sepse sepse nuk te thash kurr at se sa te doja ,
  prandaj edhe sot po e shkruaj ket leter .  Sad Sad Sad

  Kam nevoj te qaj ,
  te shfryhem njeher e pergjithmon .
  sepse ,ne qoftse vazhdoj
  para tjeterve te dukem se jam mir ,
  se asgje nuk me poepukon
  trishtimin qe ma le ti ,
  do tme shkatrroj qdo dit e me shum .
  pse nuk kthehesh tash ???
  kam nevoj per ty ..
  do te isha shum e lumtur
  po te shihja perdit
  parasqyrimin tim ne syt e tu ,
  te degjoja zerin tend
  teksa shqipton emrin tim ,
  te thithja ajrin qe thit ti
  dhe vetem me keto do
  te ndihesha dhe do te
  siguroja qe do te ndihesha e lumtur .
  Ne qoft se lexon ket leter ,
  do ta shohesh se qdo fjal
  e shkruar ne te eshte nje lot
  dhe frymarrje dashurie per ty .
  edhe pse kam nje bindje
  se ndoshta keta rreshta
  ske per ti lexuar kurr .
  Sa mir do te ishte sikur
  ta kisha shkruar me par ket leter ,
  sepse nuk do te ikja kurr pa edit sa te doja .
  prap te duaaaaaaaaaaaaaaa
  avatar
  maca
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 453
  Mosha : 28
  Vendi : macedonia --shkup
  Data e rregjistrimit : 20/11/2007

  heart Re: "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga maca prej 21/11/2007, 17:24

  Ty te duket se je me i miri
  Se kurre s'do ndrushosh
  Por jo, ka ligje natyra
  Keto do ti provosh.
  Jeta eshte nje evolucion
  Qe i jep cdo njeriu gjithesin
  Te lind, te rit, te embelson
  Pastaj ne gjirin e saj te perpin
  Ne mengjes te jep rinine
  Ne dreke endra gezime plot
  Ne darke te afron pleqerine
  E neser te zhduk fare nga kjo bot.
  Ja pra c'je ti
  Qe te duket vetja mbi te tjera
  Dicka pa rendesi
  Baker qe si esht ritur kure vlera.
  i bukur je vertet
  gjdokujt i konkuron
  Por vdekja s'te le te qet
  Ajo prane te kerkon
  i bukur me shkelqim
  Yjeve u ri prane
  Por krymbat duan ushqim
  Ata! Duan te hane.
  Ata s'pyesin pse je i bukur
  Ata do te te hane me endje
  Ata! Kane per te te zhdukur
  Sepse ata s'kane si ty mendje.
  Eshte e kote qe e mendon
  Nuk ke perse te strukesh
  Pas shetitjes, qetesia te kerkon
  Je i destinuar te zhdukesh.
  Te jesh i qet, te jesh krenar
  Nuk duhet ti biesh kokes
  Sepse nuk do te zhdukesh fare
  Vetem dy metra posht tokes.
  Do thuash - C'me duhet mua?
  Sa te jem i ri do defrej
  Mire, por po u qelb nje krua
  Per te pire asnje s'do vej.
  Per ty ......... jeta nuk qan
  Sepse asgje nuk do kuptoje
  Kur nje pik uje nga ky oqean
  Lart ne qiell do avulloje.  (kjo poezi eshte per nje trathtar qe met vertet e meriton vdekjen) Sad
  avatar
  maca
  Anetar
  Anetar

  Numri i postimeve : 453
  Mosha : 28
  Vendi : macedonia --shkup
  Data e rregjistrimit : 20/11/2007

  heart Re: "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga maca prej 27/11/2007, 09:11

  nese me do mua
  tjeter mos shiqo
  bindu ne vete
  se vetem mua me do
  edhe pse toleroj
  tepeer xhelozoj
  nuk dua tjetra
  vendin tim ta zavendesoj!!!>>>>????
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  heart Re: "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 27/11/2007, 11:43

  Fat i qelluar.
  Bukuria buzeqeshje,,
  qe me vone dhimbje jep.
  Paraja ne krye ,
  mrekulli per ty,
  Varferi/pasuri ne kohen
  me te bukur te jetes tende.
  Moskuptimi
  i dashurise se vertet lumturi e burgosur


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

  Sponsored content

  heart Re: "lexuesit tim"------->pse gabojm ne dashuri???

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė 21/5/2018, 07:06