Si e pranova Islamin – Nga motra e juaj Medina

  Share
  avatar
  **GISHTEZA**
  Founder & Administratore

  Numri i postimeve : 3718
  Vendi : andej ,kendej
  Data e rregjistrimit : 27/05/2007

  default Si e pranova Islamin – Nga motra e juaj Medina

  Mesazh nga **GISHTEZA** prej 26/11/2007, 10:50

  Unė ēdoherė e kam besuar Zotin prej qė e mbajė nė kujtesė tė kaluarėn. Nėna ime ka qėnė katolike, besimtare e fortė. Kėshtuqė, unė kam jetuar dhe jam rritur nė njė familje katolike.
  Pas disa kohėve ka dashur All-llahu qė tė takohem me njė djalosh emigrant nga Kosova, me tė cilin edhe jam martuar dhe kam jetuar me te 10 vite si katolike.
  Ai gjithherė ishte musliman, mirėpo ai nė fillim tė takimit nuk e falte namazin rregullisht. Ai linte parimin kryesor pėr njė besimtar musliman, qė ėshtė t'i nėnshtrohesh All-llahut me ibadet, pasiqė mu pėr kėtė na ka krijuar Ai. Siē thotė All-llahu i Madhėruar: "Unė nuk i krijova xhindet dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė." [Edh-Dharijat, 56] Mėgjithate, ai e ndjente vetėn keq se pse nuk e kryen kėtė obligim dhe ēdoherė kishte shpresėn se njė ditė do t'ia fillojė. All-llahu nga mėshira e Tij, na ofroi tė dyve, mua dhe atė afėr Tij. All-llahu Ekber – All-llahu ėshtė mė i madhi.
  Ēdoherė e kam dashur profetin Isa – Jezusin, aq fortė saqė ashtu kemi mėsuar se ai ka qenė njė i dėrguar nga ana e Zotit dhe djalė i Tij. Kėshtu kam besuar derisa lexova Librin e Shenjtė – Kur'anin ku thotė All-llahu: "S'ka dyshim se All-llahu nuk e falė (mėkatin) t'i pėrshkruash Atij rival (idhujtarinė), e pėrpos kėtij (mėkati) ia falė kujt tė do. Kush i pėrshkruan All-llahut rival, ai ka trilluar njė mėkat tė madh." [En-Nisa, 48]
  "Pra, pėrpos All-llahut mos lut zot tjetėr e tė bėhesh prej tė dėnuarve." [Esh-Shura, 213]
  "Thuaj i lutėm Zotit tim dhe nuk i shoqėroj Atij askėnd!" [El-Xhind, 20]
  "Kush i bėn shok All-llahut, All-llahu ia ndalon Atij mirėsitė e xhennetit dhe vendqėndrimi i tij ėshtė zjarri." [El-Maide, 72]
  Dhe lexova hadithet e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Kush adhuron dikė tjetėr pėrpos All-llahut dhe vdes nė kėtė gjendje hyn nė zjarrė." [Muslimi]
  "Mėkati mė i madh ėshtė t'i shoqėrosh All-llahut dikė tjetėr." [Muslimi]
  "Kush vdes duke i bėrė shok All-llahut hyn nė zjarr." [Muslimi]
  Kėto dhe argumente tė shumta si kėto qė mė bėnė tė bindem me Islamin.
  Falėnderimet i takojnė All-llahut qė e dėrgoi tė Dėrguarin e fundit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] qė t'na udhėzojė dhe t'na njerrė nga errėsira nė dritė, nė rrugėn mė tė drejtė.
  Lus All-llahun qė t'mė falė mua dhe t'i udhėzojė tė gjithė ata qė nuk e njohin All-llahun ashtu siē e meriton tė adhurohet dhe t'i drejtojė zemrat e tyre nė fenė e pastėr, Islamin dhe ta njohin All-llahun dhe profetin e tyre tė fundit ashtu siē e meritojnė.
  Ka prej njerėzve, qė nga mosdija e tyre qė kanė e fyejn Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], por All-llahu ėshtė Ai, qė e ndryshon gjendjen dhe e udhėzon kėnd tė dojė Ai.
  Unė e falėnderoj All-llahun qė mė bėri ta gjejė besimin e vėrtetė dhe ta njoh profetin e fundit, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].
  All-llahu mė ka udhėzuar hap pas hapi dhe kėtu kam parė, elhamdulilah, qė Ai na do, apo i do robėt e vet dhe na pėrgjigjet neve.
  Dhuntitė e Tija janė tė shumta. Njėra nga ata ėshtė se na ka gėzuar me njė vajzė, elhamdulilah, gjatė kohės qė ende isha e krishtere. Shpesh herė rrjedhin lotėt kur i kujtojė tė mirat qė na i ka dhuruar. Inshallah do tė mundohem qė tė jem sa mė shumė besnike ndaj urdhėrave tė Tija, me tė cilat na ka obliguar, qė kėto gjithsesi janė nė tė mirėn tonė.
  E lindja e vajzės, ashtu siē thashė mė herėt, kur unė isha ende e krishtere. Nė kėtė kohė bashkėshorti mė tregoi pėr njė webfaqe tė Islamit nė gjuhen suedeze. Sa herė qė lexojsha ndesha qetėsim shpirtėror, ēdo ajet palohej nė zemrėn time duke u dalluar e bardha nga e zeza, duke e parė se si duhet tė jetė njė rob i All-llahut dhe e vetmja rrugė qė i afrohet me dashuri All-llahut ishte feja Islame.
  Kėshtuqė kam gjetur lumturinė nė 5 kohet e namazit dhe takimin me Krijuesin, ashtu siē na ka porositur me mbulesė Islame (hixhabin). Pra, kėto janė prej obligimesh tė All-llahut, janė tė lehta pėr t'i kryer dhe kėto i kam ndje disi nė vete: Medina, kjo ėshtė dhuratė nga Unė, qė tė jeshė sa mė afėr Meje.
  Kur vendosa qė tė bėhem muslimane ju afrova njė ditė bashkėshortit tim dhe i thashė se unė dua tė bėhėm muslimane dhe ta pranoj All-llahun Zot tė vetėm, duke mos e shoqėruar nė adhurim me askėnd tjetėr dhe ta pranoj Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tė dėrguar dhe rob tė All-llahut dhe Pejgamber tė fundit. Nė kėtė moment bashkėshorti mbeti i habitur dhe gati se nuk me besonte. Ishte aq i gėzuar nga kėto fjalė saqė deshi All-llahu qė edhe ai tė bėhėt njė musliman i mirėfilltė.
  Kėshtu pra unė e pranova Islamin, elhamdulilah, falėnderimet i takojnė vetėm All-llahut.
  Nė pėrfundim dua tė them se e vetmja e vėrtetė nga tė gjitha religjonet ėshtė Islami. Ashtu siē ka thėnė All-llahu: "Feja e vetme e pranuar tek All-llahu ėshtė Islami. U kundėrshtuan ata qė u ėshtė dhėnė libri, pasi qė u erdhi e vėrteta, nga zilia mes vete. E kush mohon argumentet e All-llahut, (le ta dijė se) All-llahu (ia) llogaritė shpejtė." [Ali Imran, 19]
  Nė fund lus All-llahun [subhanehu ve teala] qė njerzimit t'ua mundėsojė ta kuptojnė kėtė!
  Motra e juaj Medina
  Murtez Xhaferi
  1 Korrik 2007


  _________________
  █║▌│█│║▌║││█║▌║█
  E   S.H.T.R.E.J.N.T.Ė

  █║▌│█│║▌║││█║▌│║║█║│█
  N.U.K    B.L.I.H.E.M     D.O.T

   Ora ėshtė 16/7/2018, 04:48